Šta je novo?

Konfiguracija za server???

Ijan

Cenjen
Učlanjen(a)
22.07.2009
Poruke
70
Poena
159
Pozdrav svima. Potrebna mi je pomoc. Prijatelji iz jedne agencije hoce da uzmu novi server, nece ici na profesionalnu varijantu jer su sve blizu 1000e a do sada su imali server star 5 godina sa cpu-om koji je tipa celeron il nesto i koji obavlja posao.
Za duplo manje para bi se mogla naci solidna konfiguracija.
Posto sam ispao iz tokova molio bih vas da mi navedete sta bi bila najbolja varijanta za server trenutno na trzistu, za nekih 350-400e, bez monitora jel.
Hvala, pozz
 
Pa ako im je Celeron radio posao (znaci da verovatno nije neka ko zna koliko izdrzljiva ploca bila sa njim?) sve sto nadjes danas ce ti zavrsiti posao :D
To je jedina konkretna razlika izmedju Desktopa i Servera - izdrzljivost (OK uz to i ide i koliko procesora i memorije i diskova moze da ima) koja je proporcionala cena uglavnom :(
 
Prijatelj ti je imao sreće, 5 godina bez gašenja je mnogo i za serversku mašinu. Nemoj me pogrešno shvatiti, ja sam imao HP server koji je radio 10 godina (radi i sad povremeno), ali igra se sa vatrom. Imaš solidne servere od HP (i od drugih) reda 700 €, koji će raditi godinama. Server nije nikad skup, videćeš (nadam sa da ipak nećeš) kad ti prvi put padne sistem i budeš morao da se pravdaš zašto ne radi preduzeće. O gubitku podataka nećemo ni da govorimo.
 
koliko se secam, entry serveri od HP i FS, su bili i do 500 eura... uostalom, vise ce da te kosta OS nego hardware - sem ako nije Linux.
 
Kvalitetan UPS, kvalitetno napajanje, Gigabyte ploča, pasivno hlađena grafička, Intel CPU, kavlitetna memorija, 3 HDDa, dva odmah u miror a jedan za rezervu. To je sve.
 
Jel potrebno da ploca ima raid kontroler?
 
Obzirom da ce sav hardver u tom cenovnom rangu da ima fake-raid a ne puni hardverski raid, i nemas neki izbor osim ako ne zelis da iskesiras jos par stotina evra za neki pravi raid kontroler. Posto to nije slucaj, koristi fake(soft) raid i uzivaj; ima ga na svakoj maticnoj ploci.
 
Ok. I imam jedno pitanje jos. Kada se sklopi ta konfiguracija, i stave se hdd u raid, kako se onda namesta da svi u firmi mogu da pristupe preko servera mailu? Tipa imaju jednu adresu i hoce da im taj mail bude na serveru i pristupacan svima. Izvinjavam se na gnjavazi ali uvalise mi da im pomognem oko toga, dok je moje znanje ograniceno na sastavljanje kompa i klasicnu instalaciju wina i ostalih uobicajenih app. Oko mreza i servera pojma nemam a ne znam kako da se izvucem a da me ne smaraju na poslu:wall:
pa ukratko, meni bi trebao neki tutorijal da mogu da shvatim kako funkcionise server za jednu malu firmu od 5-7 racunara.
 
To sa mailom (skoro) sigurno nema veze sa serverom koji zelis da postavis. Moze da ima ukoliko je stari server imao ulogu i mail servera, ako jeste moras prvo da pribavis info o kom se mail serveru radi.

Skoro sigurno to nije slucaj tako da pretpostavljam da zaposleni u toj firmi mail dovlace sa gmail-a, yahoo-a, ili sa mail naloga koji se nalazi na serveru njihovog provajdera. U tom slucaju posao ti je mnogo olaksan - ili ce svi da gledaju mail kroz web browser ili pak podesi njihove mail klijente (outlook, outlook express ili sta god) da svlace poruke sa istog naloga ali koristi opciju da mailovi ostanu na serveru (ako koristis pop3) ili jos bolje koristi imap protokol za skidanje mailova (u tom slucaju mailovi se i cuvaju na serveru). Setovanja za outlook nisu teska, imas wizarde, uz malo guglanja sve ce to da ispadne kako treba.

Sto se tice tutoriala za server, prvo moras da vidis sta ti je potrebno. Ukoliko ce uloga servera biti samo za share-ovanje fajlova i nista vise, onda i nemas sta da gledas; jednostavno ubaci server u istu radnu grupu kao sto je ostatak racunara, share-uj nekoliko foldera i to je otprilike sve.
 
Hvala ti na odgovorima. To je upravo ono sto im i treba. Da svi sheruju jednu e mail adresu i server ce im sluziti kao file server. Imam jos jednu nedoumicu u koju su me bacili, oni mi kazu kako sad svi sheruju mailove ali kako im se mailovi multipliciraju dok stignu kod svakog na komp pojedinacno!? Ne razumem to pa ne bih voleo da napravim nesto slicno ukoliko me nateraju i da im ispovezujem sve.
 
Ne znam o cemu bi tu moglo da se radi. Probaj sa IMAP-om, on je bas i pravljen za takve stvari kao sto je drzanje mailova stalno na serveru i pristup/sinhronizacija sa razlicitih racunara.
 
ma najjednostavinije da namesti firmin mail da se forwarduje na nov Gmail nalog, i onda svi pristupaju mailu bez problema... jos imaju i 7GB storage
 
Nisam bas sve pohvatao, ali mozes npr da taj stari server sa svim programima i podacima da virtualizujes na movoj masini. Imas program disk to vhd, pa onda dobijeni vhd importujes u hyper-v na novom serveru i sve nastavi da radi kako treba, samo je hardver pouzdaniji. I lakse je za bekap.
 
I bas hyper-v mora? :)
 
navedoh primer, ne radim za MS, hehe. @salac: a kako bi bilo najbolje da se virtualizuje kompletan server? Ovo pitam jer i mene zanima. Ovo za hyper-v sam naveo jer sam tako konsolidovao par servera, tj iskoristio jedan nov server koji je vec imaoi hyper-v sa samo jednom VM, i skoro da je radio u leru. A dva stara servera cu da iskoristim da na njima namestim VM ware, pa da se nauchim i tome jer sam zabludeo sa windowsom.
 
Moze to i konkurencija. Samo toliko, da ne bi sirili temu i bespotrebno plasili coveka :)
 
Nazad
Vrh Dno