Šta je novo?

Par pitanja u vezi SSD-a

Ne znam brate, u tvojim postovima postoji odredjena doza arogancije.
Postovima? Množina? :trust:

U diskusiju sam se uključio tek u 27. postu, gde sam izneo svoja razmišljanja na temu... Tebi sam se obratio u 35. postu i to sa najboljom namerom.

Ti se ovde "hvališ" kako imaš para za razbacivanje i paušalno procenjuješ ko može sebi šta da priušti, a onda me još i nazivaš arogantnim? :trust::d
 
Postovima? Množina? :trust:

U diskusiju sam se uključio tek u 27. postu, gde sam izneo svoja razmišljanja na temu... Tebi sam se obratio u 35. postu i to sa najboljom namerom.

Ti se ovde "hvališ" kako imaš para za razbacivanje i paušalno procenjuješ ko može sebi šta da priušti, a onda me još i nazivaš arogantnim? :trust::d

A postovima, taj post, i nakon toga. Ja se ne hvalim, i to nema veze sa arogancijom, vec napominjem da mi to nije problem, posto ovde svako prica "za te pare mozes ovo, za te pare mozes ovo, bolje ustedi 30 evra i za te pare itd...", jednostavno mi to nije bitno i ne zelim da se uzima u obzir. Ja sam kret*n sto hocu da trosim pare na 2 ssd-a i eto. Ti na svaki svoj "dobromerni savet" stavljas neki glupavi smajli kao da si najpametniji. Ostavljas utisak ako neko ne uradi kako si napisao, ispasce najveci id*ot. Uopste ne dajes neke konstruktivne savete, vec "ti si id*ot ako to uradis" fazon.


:edit

Mozda sam se istripovao, izvini ako sam preterao, nvmnd.
 
Poslednja izmena:
Neka neko ostavi link ili da pojašnjenje šta je MLC a šta SLC i u čemu se razlikuju
 
Bilo je to vec 10 puta u temama od SSD diskovima.

sent by tapatalk
 
A postovima, taj post, i nakon toga.
Ako možeš, molim te, budi konkretan. U gde se i čemu ogleda ta moja arogancija?

Ja se ne hvalim, i to nema veze sa arogancijom, vec napominjem da mi to nije problem, posto ovde svako prica "za te pare mozes ovo, za te pare mozes ovo, bolje ustedi 30 evra i za te pare itd...", jednostavno mi to nije bitno i ne zelim da se uzima u obzir.
Ni o kakvoj uštedi ja nisam pričao, a pogotovo ne o nekoj od 30 evra. Ideja sa ramdiskom je čak potencijalno skuplja za implementaciju.

Prosto sam rezonovao, ako već voliš da se igraš sa preterivanjem (SSD RAID-0!?!?), možda bi ti to bilo interesantno. Ništa više.

Ja sam kret*n sto hocu da trosim pare na 2 ssd-a i eto.
Niko te nije nazvao pogrdnim imenom niti to implicirao, a pare troši kako ti je volja. Samo ne očekuj da će se uvek i svako složiti da je to najpametnija investicija.

Ti na svaki svoj "dobromerni savet" stavljas neki glupavi smajli kao da si najpametniji. Ostavljas utisak ako neko ne uradi kako si napisao, ispasce najveci id*ot. Uopste ne dajes neke konstruktivne savete, vec "ti si id*ot ako to uradis" fazon.
Svašta! Prvo, koji je to "gkupavi smajli" koji mene ili bilo koga ko ga upotrebi čini najpametnijim!?!? Daj 'leba ti reci, da znamo.

Drugo, u svom prvom postu u ovom tredu, gde sam izneo svoje razmišljanje, bio sam vrlo analitičan i uopšte nisam bio isključiv. Uzeo sam u obzir sve razloge "za" i "protiv" ramdiska, shvatajući da to rešenje sigurno ne bi svima odgovaralo.

Možda su upravo ta prevelika analitičnost (takve sam prirode) i snaga argumenata ostavili utisak nametljivosti, ali priroda diskusije i atmosfera na forumu su takvi da ne vidim kako se neko zbog toga može osetiti ugroženim. U svakom slučaju, moraš priznati da te bar malo zanima kako bi sistem radio iz RAM-a. :zgran::p

Mozda sam se istripovao, izvini ako sam preterao, nvmnd.
Svakako se jesi istripovao, barem jednim delom, a i mene ponekad' ponese "entuzijazam". :p Bilo kako bilo... no harm done. :)
 
Poslednja izmena:
I jos nesto da pojasnim izmedju vertexa2 i calista nema ama bas nikakve razlike bacaju indenticne rezultate:) doduse i ostali sandforce diskovi daju indenticne rezultate ali neki imaju manju garanciju.
 
Da pitam i ja nešto, da li je SSD osjetljiviji (problematičniji) na nestanke struje u odnosu na HDD? Negdje sam pročitao da jeste ali se nadam da to nije tačno :)
 
Problematičniji je utoliko što su mu arhitektura i mehanizam keširanja nedokumentovani, pa se negovo ponašanje ni ne može predvideti. Određene količine podataka su pri upisu na SSD uvek baferovane tako da je striping između SSD-ova posebno opasna stvar ako se nema smart UPS.

Sa' će opet ispadne kako se pravim pametan i navijam za ramdisk, ali kome je jedan SSD prespor, treba ozbiljno da razmisli o toj opciji jer mu UPS u svakom slučaju ne gine. :)
 
Pa neko ko cita SAMO ovu temu onda ni ne treba da zna za bolje...

Anyway...hvala magick na pomoci i podeli znanja, svaka cast !!
 
Pa neko ko cita SAMO ovu temu onda ni ne treba da zna za bolje...
Ja pročitao i neke druge teme i ništa pametniji nisam u vezi ovih SSD-a. Čak šta više u tim drugim temama, korisnici spominju da im SSD crkavaju poput USB fleš stikova onda kada se najmanje nadaju tj. ponajviše u toku reinstalacije sistema ... tako da ...
U svakom slučaju, iz ove teme i vaših prepucavanja, saznah da:
1. SSD treba i UPS pride jer je osetljiv na nestanke struje
2. niko nema predstavu koji SSD (model i marka) vredi kupiti u Srbiji, i svi se vladaju tudjim mišljenjima i sintetičkim testovima sa str. foruma;
3. izgleda da je najbolje kupiti SSD po sopstvenom nahodjenju i moliti boga da se visoka razlika u ceni izmedju nj. veličanstva i klovna HDD-a oseti i u praktičnom radu, tj. brzini pokretanja i rada aplikacija na samom PC-u i toga da istraje bar par godina dok ne ode u večna lovišta;
 
I sad neko ko čita ovu temu treba na drugom mestu da juri pojašnjenje značenja a i ova tema je zapravo početničko da ili ne prednosti i mane

Ne, nego ko zeli da kupi SSD hard izbor je vrlo jednostavan, bilo koji SandForce1200 SDD je odlican izbor, o tome smo mi drobili mesecima, i veruj mi da nista drugo necete tamo procitati previse zanimljivo, tj sirem krugu korisnika.
Ako zelite brz sistem 120e je smesna cifra za jedan vrhunski SSD hard.
 
Ja pročitao i neke druge teme i ništa pametniji nisam u vezi ovih SSD-a. Čak šta više u tim drugim temama, korisnici spominju da im SSD crkavaju poput USB fleš stikova onda kada se najmanje nadaju tj. ponajviše u toku reinstalacije sistema ... tako da ...
U svakom slučaju, iz ove teme i vaših prepucavanja, saznah da:
1. SSD treba i UPS pride jer je osetljiv na nestanke struje
2. niko nema predstavu koji SSD (model i marka) vredi kupiti u Srbiji, i svi se vladaju tudjim mišljenjima i sintetičkim testovima sa str. foruma;
3. izgleda da je najbolje kupiti SSD po sopstvenom nahodjenju i moliti boga da se visoka razlika u ceni izmedju nj. veličanstva i klovna HDD-a oseti i u praktičnom radu, tj. brzini pokretanja i rada aplikacija na samom PC-u i toga da istraje bar par godina dok ne ode u večna lovišta;

To sa nestankom struje je vezano samo za RAID0 tada moze doci do gubitka podataka pucanja RAID niza;)
Najbolji SSD sto imaju kod nas su vertex2 i muskin calisto:) jer imaju duzu garanciju od ostalih SF SSD-ova:)
 
Poslednja izmena:
1. SSD treba i UPS pride jer je osetljiv na nestanke struje
Za tebe kao PC korisnika, osetljiv je koliko i HDD. -> UPS nije neophodan ako koristiš SSD(-ove) u JBOD režimu, ja sam to govorio za striping (RAID-0).

2. niko nema predstavu koji SSD (model i marka) vredi kupiti u Srbiji, i svi se vladaju tudjim mišljenjima i sintetičkim testovima sa str. foruma;
A kako ti misliš da neko može da formira mišljenje o kvalitetu nekog drajva? Tako što je ima jedan pa mu je crko ili pak radi već celih godinu dana? :trust:

Kada su performanse u pitanju, samo ti testovi sa raznih sajtova i trebaju.

3. izgleda da je najbolje kupiti SSD po sopstvenom nahodjenju i moliti boga da se visoka razlika u ceni izmedju nj. veličanstva i klovna HDD-a oseti i u praktičnom radu, tj. brzini pokretanja i rada aplikacija na samom PC-u i toga da istraje bar par godina dok ne ode u večna lovišta;
Brzinska razlika se oseti. Sa nekim aplikacijama više, sa nekim manje, ali se oseti.

Kada je radni vek u pitanju, i HDD-ovi crkavaju, nekada i posle samo nekoliko meseci ili čak nedelja rada. Infant death otkazi su manje više normalna pojava svuda, a kada je u pitanju zamor materijala... ako ne prepunjavaš disk i optimizuješ FS, nema razloga da te čak i MLC ne služi mnogo godina.
 
Poslednja izmena:
:)

I ja qpio malopre jedan Mushkin Callisto Deluxe od 120 GB...
Sad idem da se bacim pod toplu vodu :D
Sa srecom nas sluzili i javljam kasnije rezultate.

p.s.

Nisam imao zivaca da se smaram sa nabavkom Crucial C300 i razmisljanjem o transportu, garanciji, da l' ce neka stoka ( i kako ) na carini da otvara to itd...Kad se jednog lepog dana pojavi u Srbijici majci ( ili ako budem u situaciji ) qpicu i to :D
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi na pojašnjenju strujnih kolebanja ...

Znači, jedan korisnik je kupio Exceleram, već sledeći korisnik Mushkin, preporuka prethodnog učesnika je OCZ Vertex 2, preporuka u ovoj temi sa kojom se mnogi slažu je Crucial C300 (koga nema u Srbiji btw.), u petim temama je Patriot tek "ono" ...
ovo podseća na one savete o kupovini matične ploče u Srbiji gde se svi hvataju za Gigabyte, pa se onda ispostavi da su to najproblematičnije ploče koje se najviše greju, najbrže propadaju, najviše reklamacija, nestabilni naponi kod UD3 modela ... i odjednom kao grom iz vedra neba stižu saveti sa nebesa pravih experata: "kupite Asus-a, to je najbolja ploča i nema ravne"... i tako u krug ...

Rekoh ja - po sopstvenom nahodjenju, pa šta bude. Možda i ono - eci, peci, pec, ... pa šta ispadne ,...

P.S. kada se tiče testova sa raznih sajtova i magazina: u zadnjih 10-25 godina sam nakupio toliko iskustva da takvima ne bih poverovao ni onda kada bi uživo demonstrirali mogućnosti. Svako hvali svoga konja, svog sponzora, uvoznika sa kojim saradjuje, prijatelja koji uvaljuje ops. prodaje tu robu, pristrasnot prema nekom brendu, ... to je apsolutno nemerodavno. Pogledajte samo AnandTech sajt koji favorizuje Intel, i u testovima uvek isti CPU prednjači a da "testeri" zaborave da nagoveste da nisu testirali procesore na istim konfiguracijama u istom okruženju i sa istim aplikacijama ... čak su to i priznali ... tako da ,... neka hvala ... draže mi je lično iskustvo korisnika po raznim forumima, koji ne citiraju druge izvore.
Šteta što u Srbiji ima malo vlasnika SSD diskova, tako da mnogi sude na osnovu tih "testova" a to nema veze sa vezom!
 
Poslednja izmena:
Ma bre svaki od tih anvedenih SSD-a (sem C300) imaju SF1200 i razlike su smesne, u par %.
Ko god da se uzme nema greske, ja sad da uzimam gledao bi samo cenu i garanciju, i da je SF1200, za brand me bole cosak.
Igrom slucaja vecina je uzela Vertex 2 jer se prvi pojavio preko i imao je odlicnu cenu u USA, ja sam ga dobio za 120e kad je ovde Muskin bio 180e. Kazem opet samo cena. Isti je to djavo, samo drugi natpis na pakovanju.
 
Ma bre svaki od tih anvedenih SSD-a (sem C300) imaju SF1200 i razlike su smesne, u par %.
Ko god da se uzme nema greske, ja sad da uzimam gledao bi samo cenu i garanciju, i da je SF1200, za brand me bole cosak.
Igrom slucaja vecina je uzela Vertex 2 jer se prvi pojavio preko i imao je odlicnu cenu u USA, ja sam ga dobio za 120e kad je ovde Muskin bio 180e. Kazem opet samo cena. Isti je to djavo, samo drugi natpis na pakovanju.
To care, ovo je i najbolji odgovor do sada! :)
Bitno je znači da SSD ima taj kontroler i treba odabrati tačan model koji sadrži SF1200 u bilo kom brendu. Iskreno, ja bih odabrao Kingston jer mi je nekako najbliži memorijama, a ono, taj brend niko ne hvali previše ... zanimljivo. Pročitah pride par sajtova i tu pak hvale pored drugih i A-DATA. Cene svih modela su oko 100-120€ za model do 64GB što je za m. prihvatljivo, tako da, javiću šta sam kupio vrlo skoro iz mora ovih modela.
Poz.!
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo patriot inferno od 60 Gb za 92 evra i mogu da ti kažem da je ekstra, win 7 mu je dao 7.7 rejting.
 
Moja iskustva sa novom igrackom :

Hteo sam da na SSD instaliram XP-pro posto njega daleko vise rabim nego Win7 ( oba imam regularna ) ali i nakon disable-ovanja AHCI ( dok nisam disable isla je instalacija XP-a u blu screen ) instalacija OS-a pocne, kopira fajlove na SSD i kada se prvi put restartuje zakuca na onom momentu "Press Any Key to boot from CD "...Nisam imao vise zivaca da se smaram sa tim pa sam nabacio Win7 pro 64-bit na SSD, odradio setovanja za optimizaviju SSD-a, instalirao mu najnoviji Firmware i sad sve leti kó lutka. Mali ( SSD ) je dobio ocenu od strane Windowsa ( i njihovih strucnjaka ) 7.8 i iako to meni nista ne znaci - zadovoljan sam... :D
Sad odoh da se borim sa nesrecnim XP-om :D


P.S.

Ostace mi, verovatno, nedokuciva tajna zasto nije htela instalacija XP-a da se nastavi, ali 'bo zivot ( sa Microsoftom ) bez tajni...
 
Poslednja izmena:
Ma bre svaki od tih anvedenih SSD-a (sem C300) imaju SF1200 i razlike su smesne, u par %.
Ko god da se uzme nema greske, ja sad da uzimam gledao bi samo cenu i garanciju, i da je SF1200, za brand me bole cosak.
Igrom slucaja vecina je uzela Vertex 2 jer se prvi pojavio preko i imao je odlicnu cenu u USA, ja sam ga dobio za 120e kad je ovde Muskin bio 180e. Kazem opet samo cena. Isti je to djavo, samo drugi natpis na pakovanju.

Apsolutno si u pravu. To je nesto na foru grafickih kartica. Imas mali milion brendova a u stvari svi oni kupuju iste cipove iste firme. Good point:)
 
Apsolutno si u pravu. To je nesto na foru grafickih kartica. Imas mali milion brendova a u stvari svi oni kupuju iste cipove iste firme. Good point:)

Ne bi se slozio da je isto i kod grafickih kartica jer su to ipak komponente koje se greju.
Isti su cipovi, i nista vise, memorija se razlikuje, hladnje, ventovi, kako je karta sklopljena.
Znam za primer kod GTX460 kartica, recimo ova sto je ja imam ne prelazi 60C ni kad je OC, dok je bilo Gainward modela koji su isli do 90-95C.
Znaci performanse su slicne, ali temperature i buka znaju mnooogo da variraju, to zna svako ko malo vise prati trziste grafickih.

SSD je komponenta koja se uopste ne greje, jedine razlike su u firmware proizvodjaca, ali hvala bogu to ima jako mali uticaj na performanse.
 
Hvala ljudi na pojašnjenju strujnih kolebanja ...

Znači, jedan korisnik je kupio Exceleram, već sledeći korisnik Mushkin, preporuka prethodnog učesnika je OCZ Vertex 2, preporuka u ovoj temi sa kojom se mnogi slažu je Crucial C300 (koga nema u Srbiji btw.), u petim temama je Patriot tek "ono" ...
Razumem tvoju frustraciju, ali ne iskaljuj je na nama.

ovo podseća na one savete o kupovini matične ploče...
...
Rekoh ja - po sopstvenom nahodjenju, pa šta bude. Možda i ono - eci, peci, pec, ... pa šta ispadne
Pogrešno percipiraš stvari. Isuviše generalizuješ pokušavajući da "odgovor" svedeš na jedan jedini poizvod.

P.S. kada se tiče testova sa raznih sajtova i magazina: u zadnjih 10-25 godina sam nakupio toliko iskustva da takvima ne bih poverovao ni onda kada bi uživo demonstrirali mogućnosti.
Ako već imaš toliko iskustva onda već znaš kome i za šta možeš da veruješ. Uostalom, pogledaš nekoliko testova sa više strana pa stekneš kakvu-takvu predstavu o performansama.

Nemoj sada da bude da su performanse PC komponenata totalna misterija jer svi lažu i nikome se ne može verovati. Kako tek da se osloniš na testove nekog anonimusa sa nekog foruma, a ni ne znaš koliko je kompetentan da pravilno uradi merenje?
 
Ostace mi, verovatno, nedokuciva tajna zasto nije htela instalacija XP-a da se nastavi, ali 'bo zivot ( sa Microsoftom ) bez tajni...
Prvo, XP nema ugrađen AHCI drajver pa bi to morao ili da slipstrimuješ ili da ga poturiš preko F6 metode, za šta će ti trebati flopi drajv.

Drugi problem koji si imao je sa samim but louderom. Da li si u BIOS-u podesio da i taj (SSD) drajv bude u spisku but uređaja, tj da li se može butovati sa njega. Probaj preko but-menija (F12), ako ga ploča ima.
 
Ima jos jedan problem XP nepodrzava TRIM:(
 
I treba align-ovati particije na XPu. :p
 
Prvo, XP nema ugrađen AHCI drajver pa bi to morao ili da slipstrimuješ ili da ga poturiš preko F6 metode, za šta će ti trebati flopi drajv.

Drugi problem koji si imao je sa samim but louderom. Da li si u BIOS-u podesio da i taj (SSD) drajv bude u spisku but uređaja, tj da li se može butovati sa njega. Probaj preko but-menija (F12), ako ga ploča ima.

Da, znam za XP i AHCI, zato sam ga i ugasio iz Biosa, a bilo je podeseno da SSD bude u spisku boot uredjaja...Vrag ce ga znati...

A, je l'mogu da se provucem sa jos jednim pitanjem... ?

Elem, zavrsio sam instalaciju Win7 na SSD i sad mi je ostao formatiran i uredan disk od 1TB, na koji hocu da instaliram XP.E, sad...Kada budem krenuo u instalaciju, da li opet moram da iskljucim AHCI, u Biosu, da bih digao XP ( na tom disku og 1 TB ) , pa kad zavrsim sa instalacijom, da opet, nanovo, upalim AHCI zbog SSD-a ?

Sorry ako davim, al' oduzicu ti se ( kako bilo ) obecavam :)
 
Nazad
Vrh Dno