Šta je novo?

Besplatni programi za poslovnu primenu(Free commercial)

cikajowa

Cenjen
Učlanjen(a)
21.08.2010
Poruke
325
Poena
170
E ovako,legalizacija nam kuca svima na vrata. Dosta nas malih fimi ne moze da izdvoji novac za skupe programske pakete,antiviruse i sl.. Ajde da probamo na postavimo sto vise ovakvih programa sa linkovima za download i opisom...

Znaci iskljucivo FREE COMMERCIAL programi za WINDOWS, tj. oni koji se mogu koristiti bez bojazni u firmama.


[arhiveri]
7-zip
Izarc

[rezanje diskova]
CDBurnerXP
Imgburn - rezanje diskova

[ftp, ssh, telnet, rdp, vnc]
Filezilla Server
Filezilla Client
PuTTY
KiTTY
TightVNC
Real VNC Free

[file manager]
Free Commander - Total Commander alternativa
Unreal Commander - odlicna alternativa Total Commander-u
TrueCrypt - za zastitu poverljivih podataka
CubicExplorer - File manager
Q-Dir - File manager

[obrada i pregled slika]
Gimp - opensource Photoshop alternativa
Paint.NET
Imagine - za pregled i editovanje slika
Photoscape
Google Picasa
Photo! Editor


[Vektorsko crtanje]
Inkscape

[CAD]
DraftSight - Besplatan program za CAD crtanje

[antivirus, firewall]
Comodo Firewall
Comodo Antivirus - AV ili firewall, rešenje je Commodo internet security besplatna verzija, naravno. Commodo preporucujem samo ako ste napredan korisnik, u protivnom ne gine vam da pazarite neku komercijalnu verziju AV-a
Clam AV
Microsoft Security Essentials - besplatan samo za firme koje imaju manje od 10 racunara.
PeerBlock
Malware Defender
Spyware Terminator


[e-mail]
Mozilla Thunderbird
Magic Mail Monitor

[office]
Open Office
Libre Office

[obrada teksta]
Notepad++

[PDF reder/writer]
PDC Creator - PDF printer drajver
DoPDF - PDF printer drajver
SumatraPDF-1.4 - PDF reader
Junko - za manipulaciju sa PDF fajlovima ( deljenje, spajanje )
Pdftk ( cli ) - za manipulaciju sa PDF fajlovima ( deljenje, spajanje )
Oracle PDF Import Extension - Open Office plugin za editovanje PDF fajlova

[virtualizacija]
Oracle Virtualbox
VirtualClone Drive - free commercial zamena za Daemon Tools Lite

[disk, bios, utilities]
UltraDefrag - defragmentacija diska
MyDefrag - defragmentacija diska
FBackup - Backup
EaseUs Todo Backup Free - Backup

[?]
Psi - jabber client
jDownloader

[alati za web / razvoj]
Mozilla Firefox - browser
Google Chrome - browser
Wamp Server - apache, mysql, php za windows

[multimedija, playeri]
Aimp2 - muzika
VLC - filmovi, muzika...
foobar2000
PotPlayer
Media Player Classic - Home Cinema



[CRNA LISTA "FREE" softvera koji se ne sme koristiti u firmama]
.
Total Commander
Winamp
xnView
TeamViewer
 
Poslednja izmena od urednika:
E ovako,legalizacija nam kuca svima na vrata. Dosta nas malih fimi ne moze da izdvoji novac za skupe programske pakete,antiviruse i sl..
Trazih googlah, i po forumu ali ne naleteh na temu bas namenjenu ovakvom sw. Naime ima tu brdo tema za besplatne programe. freeware programe ,a vecina postavljenih su free samo za licnu ,kucnu upotrebu.
Ajde da probamo na postavimo sto vise ovakvih programa sa linkovima za download i opisom..
Znaci iskljucimo programi FREE COMMERCIAL,tj oni koji se mogu koristiti bez bojazni u firmama.
Ps.Molim moderatore ako posti ovakva tema da obrisu ovumja je nisam nasao.


Imas ovde, ako si na to mislio..

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?89947-freeware-lista-programa
 
Ne tu je vecina free za kucnu upotrebu i ne mogu se koristiti u fimama ...
 
I ja sam u istom sosu. Nažalost zbog raznih poslovnih programa koji se razvijaju kod nas samo za win prinuđen sam da koristim kao os windows xp umesto ubuntu-a (neki programi neće da rade ni pod wine-om).
E sad da pređemo na stvar:
- alternativa za total commander ti je free commander, koji je besplatan i za komercijalnu upotrebu;
- AV ili firewall, rešenje je Commodo internet security besplatna verzija, naravno. Commodo preporučujem samo ako ste napredan korisnik, u protivnom ne gine vam da pazarite neku komercijalnu verziju AV-a;
- alternativa za MS Office je OpenOffice ili LibreOffice. Odlična alternativa, samo je potrebno malo vremena za navikavanje. Ako imaš MS office dokumente, sa makroima, možeš u 99% slučajeva zaboraviti na te makroe. Jedino da vijaš nekog ko je vičan programiranju u Javi da ti iste napiše za OpenOffice.
Ovo su programi koje ja najviše koristim na poslu (u pitanju je mala kancelarija sa 6 računara). Ako nabasam na još neki program prijavljujem.
 
Poslednja izmena:
Odlicni predlozi momci,znacice i meni i mnogima verujem
Zanima me zasto savetujes da Commodo koristim samo ako sam napredan korisnik?postavi link ako moze
 
Nadajmo se da će tema da zaživi, a ja ću se potruditi da svaki pomenuti software ubacim u prvu poruku.
 
Zar Total Commander nije shareware, a trial verzija bi trebalo da se brise nakon 30 dana ili da se registruje, iako i nakon toga radi? Kako se to tretira ako se koristi u firmi?
 
Pa da, kod mene se koristi TC, shareware.. Biraj, 1,2 ili 3 :p
Tako da nema potrebe za free comanderom :)
 
Treba voditi računa o licenci programi mnogi su besplatni ali zahtevaju neko plaćanje ili donaciju ako se koriste u poslovne svrhe
 
A jesi li razmišljao o tome da koristiš linux, pa kroz virtual box digneš originalni xp i u njemu pokrećeš samo te aplikacije koje zahtevaju win?
 
Zar Total Commander nije shareware, a trial verzija bi trebalo da se brise nakon 30 dana ili da se registruje, iako i nakon toga radi? Kako se to tretira ako se koristi u firmi?

Total Commander EULA kaže: Use after the 30 day trial period requires registration.

Tetsuo, nije problem da nađemo način da prevarimo sistem. Ajde da pokušamo da se uklopimo. Dakle, traže se freeware aplikacije za komercijalnu upotrebu!
 
Naravno, nisam ni mislio da prevari sistem. On je pomenuo da neke aplikacije rade samo z win, pa ne može da koristi linux.

---
Ttalk
 
Total Commander EULA kaže: Use after the 30 day trial period requires registration.

Tetsuo, nije problem da nađemo način da prevarimo sistem. Ajde da pokušamo da se uklopimo. Dakle, traže se freeware aplikacije za komercijalnu upotrebu!
Da, ili registracija ili brisanje posle 30 dana.
E sad, posle tih 30 dana jedino da neko gleda kada je instaliran TC, a inace ako upada u tih 30 dana ok je za komercijalnu upotrebu?
 
Mislim da je poenta ove teme kako obezbediti jasnu i potpunu legalnost softvera, bez "provlacenja kroz iglene usi", "hodanja po ivici" i slicno. Zato Total Commander, Winrar i slicni otpadaju.
Nisam mnogo obracao paznju na dozvole za komercijalnu upotrebu ali bi trebalo da se nadje i par dobrih Open-source programa koji to dozvoljavaju.
 
Odlična tema. Ja za rezanje koristim IMGBurn. Znam da ne treba svima, ali ponekad ustreba, pa nek stoji, on je par megića. Pošto radim sa IMGima, koristim i DaemonToolsLite.
 
Jedini programi ovog tipa su oni koje su nezavisni programeri ponudili za besplatno skidanje. Freeware programi su besplatni samo za nekomercijalnu upotrebu, to važi za najveći broj programa tog tipa (oni koji nemaju usage rights naveden na sajtu ili u instaleru su zapravo free programi a ne freeware).

To je tako u teoriji a u praksi i to još domaćoj...

Sve zavisi koliko si dobar u komunikaciji sa onima koji vrše te kontrole.

Meni je na primer, trebao legalan program za batch obradu slika tj. dodavanje teksta na sliku. Nijedan freeware program nije dolazio u obzir, pa ni Irfanview za koga znam da ima tu opciju. Na kraju sam pronašao jedan mali program koji vrši baš tu funkciju čiji autor nije precizirao usage rights plus je u pitanju portabilna aplikacija. Tek taj program je prihvaćen kao legalan.

Takođe bitan stvar, mislim da su portabilne aplikacije "rupa u zakonu". Naravno to ne važi za komercijalne warez aplikacije ali mislim da bi freeware aplikacije u svojoj portabilnoj varijanti koji ne sadrže nikakvu definiciju ko i kako sme koristiti program, trebale biti legalne.
 
Ako je Win legalan, zašto ne koristite Microsoft Security Essentials?
 
Total commander nije besplatan (na moju žalost) za preduzeća.
Evo još provereno besplatno za preduzeća:
CDBurnXp - rezanje diskova
TightVNC - VNC server i viewer
Aimp2 - muzika
ClamAV - antivirus
PuTTY - ssh i telnet klijent
VLC - filmovi, muzika...
 
Odlicna tema,stvarno se nadam da ce se jos ljudi ukljuciti
Ako neko zna da mi pomogne,nadam se da se ne odaljavam od teme,ali ako mogu da se pomenu i ostali programi koji su jeftini za reg, a koji mogu da zamene neke preskupe programe
Naime meni treba samo prewiev .cdr i ai fajlova.Nadam se da je adobe reader free za comercijalnu upotrebu?
 
Makar za čitanje pdfa imaš izbora. Pretpostavljam da foxit I pdfxchange ne mogu da se koriste komercijalno, jer postoje i plaćene verzije, ali možda može Sumatra.
---
Ttalk
 
FoxIt jeste bez troškova, ali isključivo ako ga korisnik računara instalira. Proizvod nije besplatan, već licenciran, bez prava na dalju distribuciju, instaliranje na više računara i remote pristup. Ne može neko da donese odluku da jedno pravno lice na svim svojim računarima koristi FoxIt, kao zvanični PDF reader (bez odobrenja), ali ako ga korisnici samostalno instaliraju, onda je OK. Glupost.
Neću ga ni stavljati u prvu poruku, jer PDF readera bar ima besplatnih.
 
SumatraPDF-1.4 - besplatan za komecialnu upotrebu
7Zip- besplatan za komercialnu upotrebu

Covek me pita za recimo za igraonicu , u pitanju je Garena client.. na sajtu nisam nasao da li je free a bio sam po bg nema igraonice kod vuka gde nije instalirana.Zna neko?
 
Pa malo je neverovatno da se neko bavi biznisom i da želi da koristi besplatnu verziju Skype
 
Zašto je neverovatno? Mislim, skype ..... To je kao kad bi rekao: malo je neverovatno da neko ko se bavi biznisom želi da koristi besplatno mobilni. Baš je suprotno, naravno da bi svi želeli da koiste sve besplatno . . . da se što više smanje troškovi. Na kraju, zbog toga je ova tema i pokrenuta, zar ne ?
 
Slažem se samo bi po mišljenju trebalo da postoje standardi. Naravno da je logično da korstiš nešto besplatno ali samo ako je dobro i ako postoji kao odlična zamena za komercijalni program. Smešno bi bilo da profesionalni fotograf koji zarađuje novac neplati Photoshop recimo
 
Nazad
Vrh Dno