Šta je novo?

Besplatni programi za poslovnu primenu(Free commercial)

Ljudi ja bih samo da napomenem da poresku uopšte ne interesuje šta piše u EULA niti oni imaju vremena da to čitaju za svaki program. Oni proveravaju licence za programe za koje postoje predstavnici koji su tražili od poreske da uvrste njihove programe u proveru.
To u praksi znači da će vam svakako proveravati sve Adobe i Microsoft programe, AutoCAD, WinRAR, TotalCommander...ali takođe i znači da ma šta pisalo u EULA možete opušteno da instalirate mTorrent, KMPlayer i PrimoPDF. Pre tri nedelje je u firmi bila poreska i ni reč nisu rekli za mTorrent, KMPlayer i PrimoPDF. Ja lično instaliram i Xnview po potrebi i ne vidim problem u tome, firma u kojoj radim ne bavi se grafičkim dizajnom pa da nam program konkretno pravi novac, a po meni je to nekomercijalna upotreba.
 
Tako je i po meni sve ne komercijalna upotreba jer u firmi ne pravimo pare na kompjuterima . Ne bavimo se pisanjem bilo kakvih tekstova pa nam ne smatramo office komercijalnom upotrebom, ali ne mozes tako prosto da gledas
Xnview ne sme da se koristi u firmi ni u kakvu svrhu.

XnView is free for private use and educational use, only. Any usage in companies is considered to be commercial and thus licences have to be purchased.
Please understand that we cannot make exceptions like "We only use XnView for looking at our holiday photos.". Once XnView is installed it is very likely to be used for other things, too, and still no licences are purchased. So usage in companies is always commercial.

Od coveka zaposlenog u xnviewu(moderatora na njihovom forumu)
 
Poslednja izmena:
Bas zato su problem EULA, recimo isto pitanje je postavljeno za VirtualBox i odgovor je da moze free i u firmi ako je za neka licna testiranja i slicno.
 
Tako je i po meni sve ne komercijalna upotreba jer u firmi ne pravimo pare na kompjuterima . Ne bavimo se pisanjem bilo kakvih tekstova pa nam ne smatramo office komercijalnom upotrebom, ali ne mozes tako prosto da gledas

Ali ti taj program, nebitno koji, koji koristiš u firmi, olakšava posao ( npr. brže i lakše obavljam posao sa Total Commanderom i njegovim pluginovima nego da za svaku operaciju pokrećem poseban program ), pa je samim tim tvoja produktivnost veća tj. više zarađuješ ( inače nebi ni imao taj program instaliran na računaru , jel da )
 
Ne bitno je dal olaksava posao.
Xnview sam hteo da instliram cisto iz navike i koristio bi ga samo za wallpapere kad ih postavljam i da pogledam neke slike ko mi posalje na mail(van posla).
Nikakvu korist za posao nisam imao sa njim, ali nije moje da odraidm da li je zbog toga besplatan u firmi, kad bi bilo moje rekao bih da je potpuno besplatan jer nema dodirnih tacaka sa poslom.
No i dalje je to zabranjeno i smatra se komercijalnom upotrebom po vlasniku programa , a to je samo bitno.

Winamp mi sluzi da slusam muziku odnosno da koleginice slusaju muziku, i ne obavljam lakse posao zato sto je SerGej peva kako je gradio svet bez drugova i ne moze da je smuva jednu te istu vec 7 godine...
No, to ne znaci da winamp mogu slobodno da koristim u firmi , jer nisam dj i ne pomaze mi poslu.
 
Poslednja izmena:
Poenta je bila u tome da ako ti taj program ne treba u firmi, ne bi ga ni instalirao, jel da
 
PA ne bas, neki programi su potrebni meni a ne firmi, kao sto je winamp na primer koji je porreban meni , a ne firmi , a opet je zabranjena upotreba u firmi i smatra se komercijalnom. :)
 
Jasno mi je ali bolje da pitam nego da me oderu, a i ne zelim nista da koristim sto ne sme ili sto mi
je nepotrebno. Evo ovo sam nasao na sajtu poreske uprave:
http://www.poreskauprava.gov.rs/legalnost_softvera/rs-free/SMA.exe
http://www.poreskauprava.gov.rs/pdf/uputstvo_legalnost_softvera_PU.pdf

Da li je neko od legalnih proverio programe sa prve strane ovog thread

Narocito me interesuju SumatraPDF-1.4 - PDF reader i Imgburn - rezanje diskova

ty
 
Sumatra je open source, ja ga imam u firmi, ImgBurn takođe koristim, on je freeware, i piše velikim slovima This software may only be licenced free of charge, a EULA imaš na sajtu pa čitaj, ja ništa nisam shvatio
 
"PDFill Free PDF Tools je besplatan program za menjanje i kreiranje PDF fajlova. Ovaj program vam omogućava menjanje, deljenje, spajanje, enkripciju, dešifrovanje, rotiranje, ponovno fromatiranje, dodavanje vodenog žiga, pretvaranje slika u PDF, skeniranje u PDF itd."

No watermarks! No pop-up ads! FREE for personal or commercial use! FREE distribution!

http://www.pdfill.com/pdf_tools_free.html
 
tixzre
PDFill služi za manipulaciju stranicama u PDF fajlu, takvih programa ima na tone, commercial free program koji menja sadržaj stranica ( text ili šta već ) ne postoji, ustvari postoji, OpenOffice/LibreOffice plugin, ali često ne daje prihvatljive rezultate
 
Za šta se vezuje OEM licenca? Pošto je dozvoljeno instalirati npr. Windows OEM samo na nov računar šta npr. kad zamenim ploču na tom kompjuteru?
 
Mislim da je dozvoljeno menjati komponente, a poste nalepnica ide na kuciste ispada da se vezuje za kuciste. Neka neko potvrdi.
 
Nemojte otimati temu.

Sto se M$ tice: OEM se iskljucivo vezuje za CEO racunar. I 'traje' dok traje racunar, ako crkne - crkao je i Windows. Zamena ploce dolazi u obzir samo i iskljucivo ukoliko OEM ima u garantnom roku zamensku maticnu plocu.

Ovo je posebna prica i molim vas da ne nastavljate temu o Windowsima.
 
Mislim da je greška u naslovu teksta. Evo šta piše u License Agreement-u za AVG:

"A. GRANT OF A SINGLE USER LICENSE
AVG Technologies, subject to the terms and conditions of this Agreement, hereby grants to you a non-exclusive and non-transferable license during the Term to use the Software
(i) solely in executable or object code form, on a single computer, and
(ii) solely for your personal use and not for purchase, sale or delivery of any product or service to a third party or other commercial or business purpose, if not explicitly stated in the terms of using the Software otherwise."

Svašta ljudi pišu pa ostanu živi tako je i u tom tekstu. Mislim da iz njega treba izbaciti deo "for your business". Nemam vremena da gledam za ostala 4 programa, ali AVG nije besplatan za komercijalnu (poslovnu) upotrebu. Savetujem ti da se ne obazireš mnogo na tekstove tog tipa nego čitaj EULA (End-user license agreement). U njemu ćeš pročitati ono što te interesuje oko legalnosti upotrebe softvera.
 
Poslednja izmena:
Ljudi imam jedno pitanje,
kupili smo u firmi nekoliko MFP uređaja, konkretno HP 1212, i uz njih smo dobili OCR softver Readiris verzije 11 (trenutna verzija je 14). Da li je dozvoljeno koristiti taj softver u poslovne svrhe obzirom da je dobijen uz štampače koji su regularno plaćeni?
 
I te Eule su prilično bezkorisne i podložne iterpretaciji. Uvek se nađe klauzula da ako se kosi sa lokalnim propisima onda ti delovi ne važe.
Koliko vidim u onoj za AVG, oni samo zabranjuju prodaju ili kao "Bundle" uz nešto drugo a ne upotrebu u kancelariji ili poslu koji ne pravi pare od samog programa.
 
Pa, sad...
or other commercial or business purpose
. Ali, jeste tačno da treba konsultovati i lokane propise koji, u normalnoj državi, mogu biti samo restriktivniji. Ne znam ni za jedan slučaj da je neka država zakonski dozvolila korišćenje softvera u svrhe koje ne dozvoljava proizvođač.

Inače, preporučio bih konzervativnije tumačenje ovih EULA jer slobodnije lako može da dovede ljude u probleme sa inspekcijom. Pod konzervativnijim podrazumevam da se ne ulazi mnogo u detalje da li je proizvođač mislio samo na onaj deo posla koji direktno donosi novac ili je obuhvatio celu firmu. Mada, svaki deo firme na direktan ili indirektan način utiče na poslovanje i profitabilnost iste.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji donosi novac i ne donosi novac.
To nema ko da odluci niti da ispita. Zato se licence stritno definisu.
 
Ljudi imam jedno pitanje,
kupili smo u firmi nekoliko MFP uređaja, konkretno HP 1212, i uz njih smo dobili OCR softver Readiris verzije 11 (trenutna verzija je 14). Da li je dozvoljeno koristiti taj softver u poslovne svrhe obzirom da je dobijen uz štampače koji su regularno plaćeni?
Ako si dobio full verziju a ne demo i možeš d adokažeš odakle ti naravno da smeš
 
Pošto u licenci ništa ne piše o zabrani korišćenja u poslovne svrhe, po mom mišljenju, sme da se koristi. Jer ono što nije zabranjeno - dozvoljeno je.
 
Jel Java zabranjena za koriscenje? Konkretno koristim LibreOffice i treba mi instalirana Java za LibreOffice Base.
 
Naravno da nije i možeš slobodno da koristiš softver koji se oslanja na nju kao što je LibreOffice i u komercijalnoj primeni

Ako bi nekom "pametnjakoviću" pala na umn da ti prigovori uputi ga na sledeću stranicu:

http://java.com/en/download/faq/distribution.xml
 
Kritika hvala ti.
"I am an administrator. Can I install Java on all the computers at my company?
Yes, you may make unlimited copies for internal use for the purpose of running applications on Java-enabled general purpose desktop computers and servers."
 
Koji AV posle prestanka podrške za XP? Ljudima se ne sviđa Clam Sentinel :(
 
Nazad
Vrh Dno