Šta je novo?

Besplatni programi za poslovnu primenu(Free commercial)

Da li postoji funkcionalna, besplatna alternativa Outlook-u za MS Exchange account?
 
Interesuje me da li ima neki free syslog server za commercial use, trenutno koristim kiwi syslog ali nazalost nije free za commercial use?
 
Ja nigde nisam video da pise da je Comodo Antivirus besplatan za komercijalnu upotrebu? Sve sto pise je da je Free for Home users?

Ispravka: Ipak je free ali je u pitanju Comodo Internet Security :)
 
Poslednja izmena:
Jel neko testirao Calligra suite, vidim da su je u casopisu Vidi nahvalili..
 
Jel neko testirao Calligra suite, vidim da su je u casopisu Vidi nahvalili..
Jel to prvenstveno za Linux? (vidim na sajtu da piše da postoji samo preliminarna podrška za Win)

Mislim da je poenta ove teme free programi za firme, a pod Win-om :) Ili ja grešim?
 
U skromnom varijetetu besplatnog office softvera, svaki alat je dobrodosao :p

Dodao bih alat koji radi, sto za ovaj Calligra Suite ne mogu da potvrdim. Mozda ga je bolje preskociti..
 
Photoscape i Photo! Editor
Pročitah da su "unrestricted freeware" kao i paint.net. Isto to i za picasu.
CubicExplorer je open source, a Q-Dir unrestr. freeware. To su file manager-i.
Ako nekome treba tezaurus, the sage je takođe unrestricted freeware.
Perfect PDF Reader 5 je bio unrest. freeware, ali nisam siguran za 7icu.
Malware Defender i Spyware Terminator su Unrestricted Freeware.
Mikogo takođe.


A Inkscape? Vidim da je to GPL ver.2. Nešto malo guglah, ali ne nađoh da li može da se koristi commercially.
 
U skromnom varijetetu besplatnog office softvera, svaki alat je dobrodosao :p

Dodao bih alat koji radi, sto za ovaj Calligra Suite ne mogu da potvrdim. Mozda ga je bolje preskociti..
Ima varijanta i za Windows, trenutno je dostupna samo preko jednog od onih servera za instalaciju (čini mi se u Berlinu), i to u nekoj starijoj verziji.

Suite je dosta dobar, jednostavan za upotrebu, brže se učitava od Libre Officea.
 
interesujeme me open office je besplatni programski paket , da li se moze koristiti za poslovnu primenu?

Za one koji su ovaj softwere koristili kako se pokazao, i koliko je pouzdan?
 
Amstell
Naravno da može, on je open source
Pošto se Open Office koristi kao zamena za MS Office, jedini nedostatak je nemogućnost da Calc, pandan Excelu, učitava pojedine XML fajlove, koje inače Excel dobro učitava
A i razlikuje se upotreba Pivot tabela, koje ja inače puno koristim
Writer je OK, poneki DOC ne prikaže baš pravilno
Access ne postoji u Open Office-u, postoji Base ali nije to to
 
Da se nadovežem na prethodni post, ako koristiš excel dokumente sa makroima, trebalo bi da znaš da većina tih makroa neće raditi kako treba ili uopšte neće raditi u OpenOfficu. Ako ti treba za neku jednostavniju upotrebu ili imaš nekog ko je vičan pisanju makroa u Javi, sve preporuke za Calc.
 
Стварно одлична тема... Имам пар питања везано за то који су програми легални, а који не...
1. ActiveState Komodo Edit - у питању је софтвер отвореног кода, али нигде нисам нашао да ли смем у фирми да га користим
2. iTunes? Користим га за пуштање музике
3. Last.FM scrobbler? Имам га на свом рачунару у фирми...
4. Opera, Safari, Firefox?
5. Windows Live пакет (Messenger, Movie Maker, Photo Gallery)?

Хвала унапред на одговорима...
 
Open Source znači da je sorce code dostupan svima, ti kao pojedinac možeš da koristiš gotov program, ili da menjaš kod i kompajliraš ga

Znači, pod 1,3 može sigurno

Pod 4. opera nije open sorce ali može i u firme, evo izvoda iz EULA
"2. LICENSE. Subject to the terms and conditions of this Agreement, Opera hereby grants User a limited, non-exclusive, non-transferable, non-sublicensable license to use the Services and to install and Use the Software supplied to User hereunder, as installed on User’s personal computer, including your laptop, desktop, or on computers within User’s organization."
Firefox je Open Source, a Safari ne može u firme, EULA kaže samo na jedan komp u isto vreme

Pod 5 nisam siguran
 
Poslednja izmena:
OK, хвала пуно, ciki.
Имам инсталиран и Chrome, али ствар је у томе што, кад год ми време то дозвољава, радим мало неко web програмирање (учим се), па сам зато инсталирао све популарне претраживаче, како бих тестирао оно што направим. А пошто ми се до сада 99% ствари понашало идентично у Opera-и и Safari-ју, њега онда могу и да склоним.

Нисам знао да је Last.FM scrobbler отвореног кода, као ни да су сви open source програми слободни за коришћење и у комерцијалне сврхе.

А iTunes? За њега ништа нисам нашао, ваљда је ОК...
 
chromium je valjda open source, a ne chrome.
pročitaj eula-u za itunes. A ako ne koristiš iphone, ipod, ipad, zašto koristiš to smeće od s/w?
 
Нисам нашао ништа у EULA, ваљда је ОК...
Па немам појма, то ми је најбољи плејер, а пробао сам апсолутно све што постоји (WinAmp, AIMP, Foobar, Songbird, WMP...). Имам iPod, али није због тога.
 
Hrom valjda ima neke google dodatke koji nisu open source. Pogledajte to malo bolje, jer ja ne koristim ni jedan ni drugi.

^^
Tebi treba neki s/w za katalogiziranje muzike tipa mediamonkey, jriver media jukebox, samo ne znam da li su za slobodni za komercijalnu upotrebu namenu, pretpostavljam da nisu.
 
Samo da skrenem pažnju na jednu zabludu.
Vidim da u prethodnim poostovima mnogi poistovjećuju opensource i free software. To nije isto, opensource može biti potpuno komercijalan, baš kao i program čiji je kod zatvoren.
Npr. Alfresco content management, SUSE i REDHAT enterprise, Zenoss...
 
Za Google Chrome ver 11 i 12 stoji drugačiji EULA, dok za Chromium ver 13 u About stoji ovo u atachmentu, kad se ide na link Chromium
http://code.google.com/intl/en-US/chromium/
tu jasno stoji da je
"All of the code in the project is open source, including V8, Chrome's JavaScript virtual machine. You can get Chromium's source code and contribute to the project."
a drugi softwer iskorišćen u razvoju je takođe open source, tako da može da se koristi u firmi

ipedja
Ako piše da je source code dostupan svima, što je slučaj sa svim open source programima, inače, što bise zvali "open source", logično je , valjda, da ti možeš da skineš kod, kompajliraš program i koristiš ga bilo gde, ispravite me ako grešim
A ako neko od open sourca napravi komercijalnu aplikaciju, tj da naplaćuje za nju, u EULA te aplikacije više ne sme da stoji da je open source
 

Prilozi

  • Cromium About.JPG
    Cromium About.JPG
    22.7 KB · Pregleda: 124
Poslednja izmena:
ipedja
Ako piše da je source code dostupan svima, što je slučaj sa svim open source programima, inače, što bise zvali "open source", logično je , valjda, da ti možeš da skineš kod, kompajliraš program i koristiš ga bilo gde, ispravite me ako grešim
A ako neko od open sourca napravi komercijalnu aplikaciju, tj da naplaćuje za nju, u EULA te aplikacije više ne sme da stoji da je open source

To nije pravilo, iako je najčešći slučaj. Naveo sam ti primjere, svi ovi 'programi' imaju otvoren kod, ali nisu besplatni ili neke njihove varijante nisu besplatne.
 
Poslednja izmena:
Open Source != Komercijalni proizvod nastao kompajliranjem tog source-a.

Primer za to je RedHat Enterprise Linux, source je dostupan svima, RHEL kao proizvod se mora platiti. Od tog istog source-a je ekipa napravila CEntOS koji je potpuno besplatan i slobodan za upotrebu.

Generalno, sve pise u EULA, samo sto to obicno niko ne cita :)
 
Open Source != Komercijalni proizvod nastao kompajliranjem tog source-a.

Primer za to je RedHat Enterprise Linux, source je dostupan svima, RHEL kao proizvod se mora platiti. Od tog istog source-a je ekipa napravila CEntOS koji je potpuno besplatan i slobodan za upotrebu.

Generalno, sve pise u EULA, samo sto to obicno niko ne cita :)

Pa upravo je RHEL Open source i uz to je komercijalan ??? Konstatacija i primjer su ti u suprotnosti :)

Heading: Red Hat Enterprise Linux--The world's leading open source application platform built on Linux.
 
Poslednja izmena:
Da prevedem prvu recenicu: ("!=" znaci "nije jednako, nije isto")

Open Source nije isto sto i Komercijalni proizvod nastao kompajliranjem tog source-a.

Jasnije?
 
Open Source != Komercijalni proizvod nastao kompajliranjem tog source-a.

Primer za to je RedHat Enterprise Linux, source je dostupan svima, RHEL kao proizvod se mora platiti. Od tog istog source-a je ekipa napravila CEntOS koji je potpuno besplatan i slobodan za upotrebu.

Generalno, sve pise u EULA, samo sto to obicno niko ne cita :)

A kako će neko da dokaže da ja, od tog open source koda, koji je dostupan svima, nisam kompajlirao sve delove i dobio RHEL ?
 
Postujem ja to sto si ti dokon da mlatis praznu slamu, ali je besmisleno ulaziti u takvu raspravu. RHEL sigurno ima delove koji nisu Open Source i koji se ticu licenciranja, tako da cak i da nadjes negde "piratski" RHEL i instaliras ga, ti i dalje krsis EULA i nisi platio za proizvod sto ce i osrednji poznavalac RHEL-a moci da ti dokaze. Na stranu imbecilnost citave akcije pored CentOS-a koji radi sasvim lepo.

S obzirom na to da se u ovoj drzavi proverava samo softver koji moze "iz aviona" da se vidi da li je pirat ili nije (citaj ono sto je BSA naredila), niko se nece ni mlatiti da dokazuje da li si ti kompajlirao RHEL, ako skapiraju da to kosta, ti ces da dokazujes da je to sto imas legalno.


VAZNO SAOPSTENJE: Molim sve ucesnike i posetioce ove teme da se koncentrisu na sustinu: BESPLATNI PROGRAMI ZA POSLOVNU PRIMENU u WINDOWS OKRUZENJU!

Svako sledece otimanje teme, diskusija o besmislenim idejama i teranje maka na konac ce biti sankcionisani.
 
Nazad
Vrh Dno