Šta je novo?

Limundo

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni nije jasna jedna stvar u vezi Limunda.
Ovde jednim delom pokusavaju da se striktno drze zakona i pisu pravilnik u skladu sa zakonom. Sa druge strane, postoje korisnici (fizicka lica) sa stotinama prodaja nove robe, e sad siguran sam da ovo spada u domen sive ekonomije i postavlja se pitanje da li bi Limundo ovo smeo da dozvoli posto definitivno nije u skladu sa zakonom.
 
Ja ne bih bas rekao da je siva ekonomija, ipak je to malo zamrsenije. Prodavci placaju proviziju limundu (4%, 3%, 2%), koji posle, ako se ne varam, placa kao pravno lice porez na dobit, tako da se moze reci, da korisnici svojom provizijom placaju porez.

Zamrseno je, ali uostalom, kako to da ebay funkcionise recimo u Nemackoj, zemlji sa najrigoroznijim poreskim zakonom, sve to ide pre ebay-a, on je pravno lice. I na ebay-u imas milione korisnika koji iz dana u dan, kace robu.
 
Poslednja izmena:
To je bez dileme siva ekonomija, porez na robu je 18%, pa posle toga se naknadno placa porez na dobit. Limundo naplacuje proviziju i to je njegova zarada, oni placaju porez na svoju zaradu, to nema nikakve veze sa prodavcima.

Kad bi bilo tako onda ni jedna firma koja prodaje preko interneta ne bi trebala da bude registrovana i da placa redovan porez...
Dakle uopste ne sumnjam da je ovo sto sam pomenuo nelegalno, samo me zanima stav limunda, posto se malo drze zakona a malo ne.
Posotje na limundu i firme, tj pravna lica, ali mislim da je vise nelegalnih prodavaca. Ok je da neko prodaje neku svoju polovnu robu, ali prodaja nove robe na veliko, mislim da bi inspekcija mogla svakog casa da se umesa, zapravo cim shvate da im izmice deo kolaca.
 
Poslednja izmena:
Cekaj prijatelju, pa kako ja kao fizicko lice mogu da budem izjednacen sa nekom prodavnicom sto prodaju online. Poredjenje ti nije na mestu. Ako ja kupim neki komp, preprodam ga, zaradim nesto sitno, sad sam ja pretnja budzetskom sistemu ove zemlje. Nas takvih preprodavaca ima 90% tamo, bas ovakvih sitnih. Ima naravno nekoliko sto prodaju stalno, uvoze iz Madjarske, Austrije, stalno im je pun lager, to je druga stvar.

Suma sumarum, ne cheshi se tamo gde te ne svrbi ;).
 
uh uh pa ovo je neki original radioaktivni uber sat :D
 
mige cime se bavis kada imas ostro oko da prepoznas kopije?

Pa znas kad nesto koristis ceo zivot. Pogledaj samo brojeve na pravoj fotki i uopredi sa ostalim . Vidis kako su brojevi veci i tanji. Sve kopije takvih satova do reda imaju takve displeje.
 
Cekaj prijatelju, pa kako ja kao fizicko lice mogu da budem izjednacen sa nekom prodavnicom sto prodaju online. Poredjenje ti nije na mestu. Ako ja kupim neki komp, preprodam ga, zaradim nesto sitno, sad sam ja pretnja budzetskom sistemu ove zemlje. Nas takvih preprodavaca ima 90% tamo, bas ovakvih sitnih. Ima naravno nekoliko sto prodaju stalno, uvoze iz Madjarske, Austrije, stalno im je pun lager, to je druga stvar.

Suma sumarum, ne cheshi se tamo gde te ne svrbi ;).

Pa u principu ti to ne bi smeo da radis, ali nisam mislio na to. Vec sam napisao da mislim pre svega na novu robu, upravo ovo sto si pomenuo, uvoz iz madjarske austrije, sverc pre svega. Vidim da ima prodavaca koji stalno imaju preko 10 novih proizvoda, to se ne moze drugacije nazvati nego siva ekonomija. Da imam legalnu radnju koja se bavi prodavanjem iste takve robe, onda bi me dobrano svrbelo...
 
Poslednja izmena:
Da imam legalnu radnju koja se bavi prodavanjem iste takve robe, onda bi me dobrano svrbelo...

A posto nemas :).

Uostalom, nema na limundu, ali bukvalno veoma malo ima aukcija, gde ima komponenata sa full garancijom, neotpakovane. Ma ako sam video 10 takvih aukcija, a tamo sam 2-3 godine.
Ko hoce full novo, ode u prodavnicu, ko oce malo da rizikuje (ako komponenta nema garanciju), kupuje po znatno nizoj ceni na limundu.

A druga stvar, sta je onda ovo na benchu, oglasi, pa i ovde imas ljude koji redovno kace oglase sa komponentama, al bre to je sve sitno, da bi bilo nesto znacajno.
 
Pa znas kad nesto koristis ceo zivot. Pogledaj samo brojeve na pravoj fotki i uopredi sa ostalim . Vidis kako su brojevi veci i tanji. Sve kopije takvih satova do reda imaju takve displeje.

Hahaha, pa okači nam ti koju fotku tvojih satova pa da uporedimo sa originanom slikom sa sajta.
 
Kacio sam. Pogledaj moje stare postove, nacices :)
 
Pa dobro, shvatice i kupci, prvi put kad budu zaronili :D.
 
Ljudi imam jednO pitanje u vezi limunda i ostalih sajtova.
Naime dobio sam upozorenje sa limunda posto sam pitao jednog korisnika 
da mi proda predmet van aukcije koja nije pocela.Naravno prekrsio sam njihov 
pravilnik da je nedozvoljeno prodavati predmete van aukcije.
E moje pitanje se odnosi ba to da li je dozvoljeno da se citaju privatne poruke korisnika i na osnovu toga sankcionisu prekrsaji.
Mislim stvarno mi je bezveze da mi neko cita privatne poruke a mislim da nije ni po zakonu.Ako gresim ispravite me!
 
I ja isto mislim.
Meni su isto to uradili, a kada sam se bunio nece nista da kazu cak ni kome sam poslao ni nista nista, samo se prave ludi, kao ne smemo nista da kazemo.
Sto je najgore nisam ni uradio to sto oni tvrde, ali posto postupaju po principu kadija te tuzi kadija ti sudi... Isto me zanimalo da li citaju poruke, nece nista da kazu

A veci deo njihovog pravilnika bi mogli da izbrisu kada bi napravili sajt kako valja i uveli potrebne funkcije koje fale.
 
Citaju poruke na limundu. Pricao sam sa likom nevezano o nekim retro telefonima kroz privatne poruke, bukvalno ugovorili da mi proda telefon koji uopste nije bio na limundu, i on je bio opomenut. Dakle da znate da sve citaju.
 
A ima li tu neki zakon o narusavanju privatnosti korisnika ili tako nesto?
 
Mozda na ku;pindu ne citaju :)
 
Limundo je meka za prevarante i lopove, sto dalje od tog sajta.
 
Ista prica i kod mene, i niko nece da mi kaze cemu opomena ?! jedino sto sam slao nekom je da pokusamo da resimo neki problem, pa sam coveku poslao broj telefona
 
Ja mogu da kažem da na eBayu non-stop ugovaram kupovinu određenih stvari sa prodavcima, ali nikako ne proizvoda koji su trenutno na aukciji, jednostavno zatražim email prodavca u prvoj prepisci, pa sve nastavimo van eBaya i mogu da nam pljunu pod prozor.
Ovo naravno samo i isključivo samo sa proverenim partnerima od kojih sam već duže kupovao na eBayu, pa mogu da budem relativno siguran da me neće z., pošto na Ebayu ne mogu, jer već imam dugogodišnji staž, positive ratio 100% i dosta feedbackova.
Sasvim je logično da i ovi na Limundu, kao uostalom i svi vlasnici aukcijskih sajtova štite svoju investiciju, zato što zarađuju od toga, a time što se koristi njihov resurs za sklapanje poslova van aukcije zavlači se, figurativno, ruka u džep, zato što oni od svake transakcije uzimaju proviziju od prodavca, jer su mu omogućili da proda svoj proizvod.
Jednostavno, nema ništa džabe.
 
Poslednja izmena:
I da dodam još nešto apropo sive ekonomije, Limunda, ali i eBaya.
Dakle, na Ebayu, kao što većina pretpostavljam zna, operišu i potpuno legalne kompanije, koje koriste ovakav vid trgovine da bi bili konkurentniji, oslobodili se zaliha, prodali robu sa felerom,... Šta god...
Takođe, najnormalnije je prodavati neispitanu robu, niko te ne tera da licitiraš, pošto je kupovina mačke u džaku, ali može čovek i dobro da prođe, pošto se ovako uglavnom prodaju polovne stvari kupljene na angro, pa prodavac ne proverava robu, pošto mu se ne isplati, već ponudi ovako, pa ko hoće.
Problem Limunda kod nas je zato što nije još dovoljno jak kao npr.Ebay (da ne bude zablude, ne poredim ih), pa ne može ono što Ebay radi, da nudi sebe kao garanta, a onda se Ebay tera sa prodavcem.
Ja sam sada na Ebayu zaštićen kao beli medved, nikakvih problema nemam, ali ne čačkam ni ja mečku, regularno plaćam, fina komunikacija sa prodavcima i sve može, šalju mi oni koji su napisali za shipping "US only", jbga, lepa reč...
Ako i Limundo krene pravim putem biće za 10-ak godina sasvim fino mesto za kupovinu/prodaju.
 
Ma moze da prodje i 20 godina al' dzaba. Srbin ce uvek da ti podvali pokvarenstinu :). Od par kupoprodaja na limundu, vise od pola su bili pokusaji prevare/lazi.
 
Za sva iskustva, prevare, duple naloge i ostale prevare, mislim da je user Sikili najpozvaniji da napise svoja dugogodisnja iskustva sa Limundom.
Nije on taj sto pravi prevare, ali covek ima neverovatnu analiticku sposobnost.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno