Šta je novo?

Program za pakovanje DVD filma u mkv kontejner.

maric62985

Slavan
Učlanjen(a)
25.07.2008
Poruke
1,064
Poena
360
Moja oprema  
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S22 Ultra
Pametni uređaji
Xiaomi Mi Robot
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Imam par filmova i koncerata na DVD-u pa bih nekako da ih spakujem u mkv.Dal je to moguce i kako?
 
Možeš sa MakeMKV. Prebaciće ih bez rekompresije.
Ako si mislio i da im smanjiš veličinu, onda imaš MeGUI, Staxrip, Avidemux, Format Factory, MediaCoder, Handbrake, XMedia Recode i još mali milion besplatnih a kvalitetnih programa. Naravno, diskove ćeš morati da ripuješ na HDD nekim dekripterom tipa DVDFab HD Decrypter.
 
Bila je valjda identicna tema..
Remuxujes audio i video i elementary stream sa nekim programom (ima ih mnoogo tipa PGC Demux) i ubcis ih u mkv merge.
 
Pokusavao sam da nadjem slicnu temu ali sam se poprilicno izgubio u potrazi...Ako vec ima slicna ili ista tema ja se izvinjavam,admini prebacujte ovu moju tamo gdje vec ima ista prica!Uh vidim ja da se biti posla oko ove moje male zanimacije.Mislio sam prvo da probam da prebacim bez rekompresije pa onda i sa rekompresijom.Izmedju ostalog i da vidim koliko ce prostora da zauzme ovako bez rekompresije i kolika ce biti razlika u kvalitetu kasnije sa rekompresijom.
 
Ma opsuteno samo me uhvatio dejavu kad sam krenuo pisem ;)
 
:smoke:
 
Dal mozda postoji neki programcic koji moze da prebaci dvd film u mkv a istovremeno da mi ponudi opciju izbora velicine izlaznog fajla?To bi mi rijesilo sve moje probleme!:D
 
Probao sve ove programe i nisam se bas ovajdio!:(
Prvi radi posao ali mi ne nudi mogucnost izbora velicine izlazne datoteke.Drugi to omogucava ali nikako da zavrsi posao!Jednom sam ga pustio da radi i nakon sto je zavrsio jedan dio posla pise u programu da je 100% zavrseno ali i dalje kao da nesto radi,samo je stajao zakucan ali je i dalje trosio sistemske resurse!Tu sam ga ugasio i jutros ponovo pustio ali i dalje isti problem,radi sada vec 12+ sati ali i dalje ne prijavljuje da je gotov!?Ovaj treci sam isprobao ali mi izbrljavi rezoluciju izlazne datoteke.
 
Jedini programcic koji sam pronasao i manje-vise ispunjava sve moje uslove je Freemake Video Converter,a uz sve to je potpuno besplatan.
 
Imam jedno pitanje ako može neko da mi kaže: Za handbrake constant quality koja rf vrednost (od prilike) bi trebala za dobijanje transparentnog dvd ripa? Znači želim naravno što manji fajl ali ne na uštrb kvaliteta, dakle da rip u odnosu na dvd bude kao internal hd ripovi vs blu-ray :). Znam da zavisi od filma ali okvirno me zanima da ne bih izgubio puno vremena na isprobavanje na ubogom 2200+ sempronu :smash:
Po netu za optimum nalazim od 22 do čak 16, neki pominju da je 21 dovoljno i da ispod 20 ne treba ići, a neki da je ispod 18 besmisleno... Sad tu isprobavam semplove od 10 sekundi ali mi se spava pa ću ostaviti da noćas uradi rip na 18.
Ako je neko ripovao veći broj dvd-ova nek napiše s kojom vrednošću je bio zadovoljan.
 
Do sad si verovatno već sam saznao i našao CRF koji ti odgovara. Za one koji se i dalje pitaju, 16-18 su vrednosti koje bi trebalo da obezbede transparentnost. E sad, pošto je transparentnost individualna stvar koja, takođe, zavisi i od kvaliteta ekrana na kome se film gleda svako bi trebalo da odradi mali test i vidi kako to za njega funkcioniše. Kome nije do testiranja a pri tome mu veličina fajla nije problem ja bih mu preporučio CRF 18-19 za HD i CRF 16-17 za SD video kao osiguranje za budućnost (kupovina većeg i kvalitetnijeg monitora/televizora, povećanje osetljivosti na nepravilnosti u slici i slično).
Naglašavam da je ovde reč o transparentnosti a ne da li video dovoljno dobro izgleda. Meni DVD rip dovoljno dobro izgleda i na CRF 21 ali kada odradim side-by-side poređenje razlike su vidljive. Ja koristim CRF 18 za transparentan DVD rip jer na mom monitoru rezolucije 1440x900 slika izgleda kao original.
Inače, kod transparentnosti nije samo u pitanju CRF. Podešavanja samog enkodera takođe utiču na kvalitet. Ovo se naročito odnosi na Deblocking filter. Preniske vrednosti za deblocking (-2, -3) čuvaju oštrinu slike ali mogu da dovedu do pojave makroblokova. Visoke vrednosti (2, 3) će sprečiti pojavu makroblokova ali će zamutiti sliku.
P.S. SD video zahteva nižu CRF vrednost u odnosu na HD zato što se se slika razvlači (uvećava) a sa njom i sve nepravilnosti koje nastaju prilikom kompresije.
P.P.S. Smanjenje CRF vrednosti za 6 približno duplira veličinu fajla. Smanjenje CRF vrednosti za 1 povećava veličinu fajla za približno 12,5%. Na osnovu toga možete sami da procenite kako će promena CRF vrednosti uticati na veličinu fajla.
 
E hvala ti za ove informacije, jer ovoj mojoj cpu kršini treba bukvalno 24 sata da iskompresuje dvd od 107 minuta :crash::)
Šta znam, meni to sve isto izgleda i kad pustim video i kad uhvatim screenove, gledam na ovom dellu u2311h. A probao sam prvo preview od 10 sekundi na raznim crf vrednostima i ne vidim razliku između 18 i 22 :). Pa sam iskompresovao sa 22 i zadovoljan sam slikom a fajl je 680 MB. Audio sam ostavio ac3, stavio na passthru. Samo mi sad mediainfo prijavljuje da je 2 channels a u handbrake je pisalo da je 5.1 moraću da vidim šta se tu desilo.

Nego zaboravio sam odmah da napomenem za preset, prekopirao sam ga sa ovog tutorijala:
http://forums.avistaz.com/index.php?showtopic=19388

high quality, for live action film/video and complex animation/CGI
Kod:
ref=6:mixed-refs=1:b-adapt=2:bframes=6:weightb=1:direct=auto:me=umh:subq=9:analyse=all:8x8dct=1:trellis=2:no-fast-pskip=1:psy-rd=1,0:merange=24:deblock=-2,-2:rc-lookahead=50:aq-strength=1.2:b-pyramid=1

high quality, for simpler animation/CGI
Kod:
ref=9:mixed-refs=1:b-adapt=2:bframes=7:weightb=1:direct=auto:me=umh:subq=9:analyse=all:8x8dct=1:trellis=2:no-fast-pskip=1:psy-rd=0.7,0:merange=24:deblock=0,0:rc-lookahead=50:b-pyramid=1

Jel su ok ova podešavanja? U pitanju je komedija (da nije tako već bi izdali blu-ray pa bih skinuo hd ne bih se ni mlatio s dvd-om :D, u stvari ni dvd ne bih skinuo da sam mogao da nađem x264 rip a ne samo šugavi xvid :))
 
Podešavanja su uglavnom OK i spadaju u HQ kategoriju. Pošto x264 ima ugrađen preset sistem ova podešavanja su negde između Slow i Slower. Moje lično iskustvo kaže da je sve nakon Slow gubljenje vremena jer svaki novi preset u suštini duplira vreme potrebno za kompresiju a dobitak u kvalitetu između preset-a Slow i Slower je oko 5%. Radio sam mali test po tom pitanju pa pogledaj.
Ja bih smanjio B-frejmove na 3, izbacio no-fast-pskip kao i merange=24 (za SD rezoluciju 16 koji je default je sasvim dovoljan). Trellis 2 isto nije isplativ po pitanju vremena ali može da poboljša vizuelni kvalitet u nekim slučajevima mada je poboljšanje retko kad značajnije. Ja ga ne koristim ali nekome odgovara. A i b-pyramid može slobodno na 2 (ili ga izostaviš pošto je 2 default) jer svi današnji hardverski plejeri ga podržavaju.
Što se transparentnosti tiče, kao što sam već naveo, to je individualna stvar. Neko lakše primeti razlike, neko teže.
 
Hvala još jednom, probaću i ove tvoje postavke.
Samo kolko vidim handbrake u najnovijoj verziji mi ne sačuva preview fajl a ne vidim ni opciju za tako nešto. Jel može to da se namesti ili da se vraćam na 0.9.5? To mi je bitno, kako zbog upoređivanje slike ali još više zbog audio strimova i titlova da sa mediainfo proverim da li je sve dobro upakovano.
A ne ko juče, tek posle celodnevnog kompresovanja izvalim da sam greškom copy/paste onaj slabiji preset za cgi :lupko: a i audio streamove sam zeznuo jer način dodavanja je malo bezveze, nisam odmah skontao, nelogično je prvo ga dodaš pa onda menjaš iz padajućih menija a ne obrnuto :).
Inače dobar ti onaj blog, sad sam našao onaj cleanmem, baš mi to treba za dve kršine u kući :)
 
Poslednja izmena:
Handbrake čuva samo poslednji preview fajl u Output folderu. Ako promeniš podešavanja i ponovo klikneš na Preview Handbrake će kreirati novi previw fajl umesto poslednjeg. To znači da moraš svaki put da preimenuješ preview fajl ili da ga prebaciš u drugi folder ako želiš da zadržiš više verzija.
Preset za CGI nije slabiji, samo je više prilagođen animiranim filmovima: niže deblock vrednosti, niže psy vrednosti, više referentnih i B-frejmova. Mada, i ovde su no-fast-pskip i merange bespotrebni.
To za audio i mene zeznulo prvi put. Mada, ja ne koristim Handbrake. Više sam za MeGUI i Staxrip je mi je bolje da video malo propustim kroz Avisynth i njegove filtere, denoise uglavnom.
Hvala.:)
 
Pa da, ali 0.9.8 mi uopšte ne sačuva ni jedan preview fajl u output folderu. Sa starim sam tako snimao, reimenovao i isprobavao razne crf vrednosti. Ništa, vratiću 0.9.5 da vidim šta se dešava...
 
Čudno. I ja imam 0.9.8 i čuva mi poslednji preview bez problema. Možda ti po default-u ne čuva u output folderu. Kada plejer otvori preview file pogledaj u Properties gde se fajl nalazi.
 
Imam jedno pitanje ako može neko da mi kaže: Za handbrake constant quality koja rf vrednost (od prilike) bi trebala za dobijanje transparentnog dvd ripa? Znači želim naravno što manji fajl ali ne na uštrb kvaliteta, dakle da rip u odnosu na dvd bude kao internal hd ripovi vs blu-ray :). Znam da zavisi od filma ali okvirno me zanima da ne bih izgubio puno vremena na isprobavanje na ubogom 2200+ sempronu :smash:
Po netu za optimum nalazim od 22 do čak 16, neki pominju da je 21 dovoljno i da ispod 20 ne treba ići, a neki da je ispod 18 besmisleno... Sad tu isprobavam semplove od 10 sekundi ali mi se spava pa ću ostaviti da noćas uradi rip na 18.
Ako je neko ripovao veći broj dvd-ova nek napiše s kojom vrednošću je bio zadovoljan.

Jeste da je stara tema ali odgovor je iz originala:

SDx264nfo.png
 
Nazad
Vrh Dno