Šta je novo?

Sve sto bi trebalo da znate o LCD televizorima, tehnologiji i sire

Gizmo muci me dilema u vezi rastojanja gledanja tv kao i to da li je i 37" panel samsungovih tv S-PVA. Tv bih gledao na rastojanju oko 2m pod islovom da je tv na nosacu na zidu. Ako 37 nisu S-PVA nego neki drugi kako su se oni pokazali .Ovo pisem jer mi se cini da bi mi 37 odgovarale. Izgleda da je kod mene sve vanstandardno.:(

Mislim da je Gizmor vec negde napisao da samsung ne pravi te panele.
 
Zato me i interesuje kako su se pokazali ti televizori sa takvim panelima. Odnosno da li nije velika razlika u kvalitetu?
 
Danas pogledao jedan Samsung 37 led model i razlika izmedju njega i modela 32 sa S-PVA matricom je ocigledna tako da bih ja zaobisao 37 modele i isao na na S-PVA.
 
Gizmo, hvala za iscrpno objasnjenje. Tema je i vise nego dobra.

Imam jedan predlog. Naime, bilo bi dobro da se uradi neki "firmware" ove teme. :) ako mogu tako da kazem. Proslo je vise od dve godine, pa bi bilo dobro u par kratkih crta izneti neke novitete koji su se u medjuvremenu pojavili, neke nove opcije na koje bi trebalo mozda obratiti paznju pri kupovini tv-a i sl.

Eto toliko... Jos jednom hvala.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast :Klanjanje Cista desetka.
Samo bih dodao na zadnju temu za WiFi da neki televizori vec imaju WiFi u sebi i da ne treba nikakva dodatna antena. Na mom TVu WiFi radi sasvim normalno. U pitanju je Philips.
 
Poslednja izmena:
Ja ne uspevam da vidim skoro sve slike u tekstu već samo ikone bez obzira na tip uređaja (android tablet, desktop PC, laptop ... ) i pretraživača (Chrome, Puffin, Firefox, Opera, I.E ...). Može li to i kako da se reši?
 
Može jedno malecko pojašnjenje? [emoji846]

Kupih skoro Vox 32" kao privremeno rešenje dok ne sredim druge stvari i uzmem nešto veće. Pošto nemam uvedenu televiziju, a ne planiram da je uvedem, služi za filmove, YT i malo igranja. [emoji846]
TV ima oznaku HD Ready i rezoluciju 1366x768. E sad, gledao sam za u buduće neki LG 43" FHD, ali vidim da i on ima oznaku HD Ready... I sada mene to HD Ready jako zbunjuje šta to tačno znači kada i ovaj sa tom nekom HD i ovaj sa FHD rezolucijom imaju istu oznaku. [emoji16]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
HD Ready ti je oznaka ( sertifikat) da je televizor u stanju da isporuci 720 redova u widescreen formatu, dakle 1366x768 je HD ready TV... HD Ready 1080P je onaj koji moze da isporuci 1920x1080 nativnu rezoluciju....

Problem je u tome sto se zbog prevara proizvodjaca na pocetku pojave HD TV uredjaja cesto kao Full HD oznacavaili i TV koji nisu bili u stanju da isporuce 1080p sliku pa je uveden taj novi HD Ready 1080p standard. Drugi problem je u tome sto postoji i 1080i kao drugi nacin pravljenja TV slike gde se prakticno ne mapiraju svi pixeli u isto nego se dele na pola po vertikalnoj rezoluciji pa tako imamo dva uzastopna frejma od 1920x540 koji spojeni daju interlaced sliku rezoculije 1920x1080. To je uprosceno o nacinu formiranja TV slike...

Na kraju, noviji TV sa rezolucijom 1920x1080 su savrseno sposobni da pustaju kako 1080i tako i 1080p format TV slike a posto trenutno 1080p ne emituje skoro niko od regularnih stanica vec samo on demand tv ili ogranicen broj kanala na pretplatu a format je uglavnom 720p ili 1080i, siguran si u nekom daljem buducem periodu sa tim LG 43 FHD TV :)
 
Kakav je kvalitet tzv. domaćih maraka televizora Full HD rezolucije u odnosu na LG ,Samsung i slične?
 
Lošiji su od njih, ali bolji su od Adler, Bluberry, Noa, Elit, Favorit, Fuego, Master...

Ali nije pravilo. Može biti drugačije od modela do modela. Neki npr. Tesla može biti bolji od nekog npr. Samsunga, a neki npr. Vivax može biti bolji od neke npr. Tesle.
Zavisi šta gde uhvatiš na kojoj akciji i po kojoj ceni, i da li su npr. kondenzatore za napajanje uzeli iz ShuangYongWang magacina, ili od YuangCunHon dobavljača.

Beskoristan ovaj moj post. Jel?
Ali istinit je.

:p
 
Lošiji su od njih, ali bolji su od Adler, Bluberry, Noa, Elit, Favorit, Fuego, Master...

Ali nije pravilo. Može biti drugačije od modela do modela. Neki npr. Tesla može biti bolji od nekog npr. Samsunga, a neki npr. Vivax može biti bolji od neke npr. Tesle.
Zavisi šta gde uhvatiš na kojoj akciji i po kojoj ceni, i da li su npr. kondenzatore za napajanje uzeli iz ShuangYongWang magacina, ili od YuangCunHon dobavljača.

Beskoristan ovaj moj post. Jel?
Ali istinit je.

:p

Nije beskoristan ,čista informacija. Hvala za info.
 
Pregledam gde bi se moglo pomenuti propadanje LED pozadinskog osvetljenja i ovo mi deluje kao dobra tema. Pre svega, da se jasno vidi o čemu pričam, možete pogledati na ovom klipu:



Odmah iza njega je LG UJ6300 čija se uniformnost i maksimalno osvetljenje raspalo nakon 5000 sati upotrebe. Dok se o potencijalnom burn-inu OLED-a priča na sve strane, ova muka LED LCD-a se retko pominje a iz mog iskustva je omniprisutna. Nekoliko mojih poznanika je imalo ovaj problem sa svojim LG modelima i morali su da menjaju LED osvetljenje na relativno mladim TV-ima od nepunih 3 god. Skoro sam opet posetio prijatelja kod kog takođe uočim ovo, pitam ga kada je počelo da se dešava, a on mene pita šta to i kaže da ne primećuje ništa. Pustimo uniformnu belu pa sivu i smorio se kada je skontao da mu centralni deo ekrana ima žestoko zaplavljenu zonu, sad više ne može da je ne vidi kada zna da je tu, a TV je pre 2 meseca izašao iz garancije.

Iako se većina ovih slučajeva kod poznanika zadesila baš na LG modelima (možda prosto zato što ih ima najviše u mom okruženju) ne mislim da su drugi brendovi preterano bolji - evo i moj Samsung 40H6400 star 3 god i 9 meseci ima isti takav problem samo manje izražen pa se ne primećuje toliko u realnoj upotrebi. Degradacija je počela da se primećuje blago već posle ~2 god ali sada je već baš jasno prošaran svetlijim i tamnijim zonama. Ali nije čak ni sve u osvetljenu, balans bele je narušen takođe. Različito starenje dioda izaziva i to da one međusobno više nemaju jednaku temperaturu bele boje pa je ekran negde plavičast a negde žućkast. Ja npr. kalibrišem TV tako da sve deltaE greše budu manje od 1 na centru ali čim pomerim kalibrator 15 cm ulevo ili udesno - sve se raspadne. U nekom mešanom sadržaju i ne smeta previše ali npr. kada krene onaj Netflix beli ekran na početku baš ume da mi bode oči i moraću da mu zamenim pozadinsko osvetljenje.

LED osvetljenja su se koliko vidim u mnogo slučajeva pokazala kao totalno potrošna roba gde čovek prilikom kupovine TV-a praktično treba da računa na cenu amortizacije/redovnog servisa u vidu zamene na svake 2-3 god (u zavisnosti od modela, sreće, koliko vam je zapravo stalo do kvaliteta slike...) ili da juri ove promocije sa garancijom od 5 god. pa da čeka da problem postane dovoljno izražen da jedan prosečni servis prizna da postoji i zameni mu TV. Sve u svemu, meni je cela ova era LED LCD-eva ostavila neki gorak ukus u ustima i nadam se da mi je ovo poslednji TV tog tipa.

Čudi me to što ovaj problem često viđam u svom okruženju i evo malopre gledam ovaj video oko burn-ina OLED-a i vidim da i njima zapala koska... a zaista se retko pominje na forumima gde je većina tema okrenuto novim modelima, specifikacijama i pitanju "šta da kupim". Da li još neko ima slično iskustvo sa LED modelima? Ako imate, kako se osećate po tom pitanju?
 
Poslednja izmena:
Zato prva stvar koju treba uraditi posle kupovine novog TV-a je da se smanji jacina pozadinskog osvetljenja na ~40 u zavisnosti od modela...
 
https://imgur.com/a/oyab4XP

Koja je ova anomalija svetlije tacke vidi se bas u donjem desnom uglu ima ih tri komada na tv?
Bio je backlight na 80 spustio sam na oko 50, da li je zbog toga?

Skoro su se pojavile, tv je stariji LB650V.
 
Otpalo sočivo
Treba da se otvori i zalepi na mesto

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Video sam danas u temi za ovu seriju i ima tutorijala na youtubu pa cu jedan dan da se zanimam.Samo da nadjem neki pogodan lepak.
 
Zato prva stvar koju treba uraditi posle kupovine novog TV-a je da se smanji jacina pozadinskog osvetljenja na ~40 u zavisnosti od modela...

Moj TV zapravo tako nešto i jeste radio sve vreme 8-10 (od 20) mu je pozadinsko osvetljenje jer je meni soba zamračena stalno. Možda zato problem i jeste blaže izražen nego što je bio kod tih poznanika (oni stvarno jesu osvetljenje cepali na max skoro).

Međutim, i dalje ne mislim da je to opravdanje za proizvođače. Ako je jako osvetljenje zaista pogubno, tako visoko podešavanje i ne treba biti omogućeno. Da ne pričamo što se u review-ima večito navodi kao prednost. Evo sada se npr. za 4K HDR modele često forsira kako LCD baca preko 1500 cd/m2 i time pobeđuje OLED za HDR materijal. Znači ako se postavi pozadinsko na 40% ta prednost se istopila potpuno.

Samo me čudi to što se na potencijalni problem OLEDa zaista skreće pažnja i evo imamo ove dugoročne testove za burn in... što je super. Međutim o ovim mukama sa LEDovima se mahom ne priča u medijima. Treba dohvatiti par novih fancy QLED (što je u suštini samo napredni LCD sa klasičnim LED pozadinskim osvetljenjem) pa da vidimo kako će taj TV da izgleda posle 5000 i 10000 sati korišćenja...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.
Interesuje me nešto vezano za osvetljenje TV-a i ne znam gde da pitam, pa ako je pogrešna tema neka moderi promene.
Naime kakvo je osvetljenje 200cd/m² i da li ima velike razlike u odnosu na 300cd/m²?
 
Nikakvo, jedva upotrebljiv TV. 300 je neki minimum...
 
Zanima me vase misljenje/savet.
Imam Toshiba televizor kojem istice trogodisnja garancija za nekih tri meseca.
Ne radi mu dugme za paljenje na samom TVu. To nije neka funcija koju koristim ali eto ne radi, mozda bi zatrebalo kad bi crko daljinac, pa me zanima da li bi vi reklamirali kvar ili ne?

Generalno, treba odneti TV od 55" u servis, pa da se ne desi da se osteti prilikom trasporta/servisa, sacekati da ga poprave...
 
Pre mesec dva skinuo sam aplikaciju na TV-u ono kao da pada kiša i baš mi dobro legne kad spavam, ono lupa kiša, lupa u okapnice na prozoru...😃 Stvarno mi baš dobra fora da ne čuješ neke gluposti oko tebe. E sad jedino što mi smeta je što ne mogu (ili ne znam) dal postoji opcija da ugasim ekran a ostane zvuk, smeta mi što svetli. Znam da mogu da zamračim ali nije to to. Verovatno glup problem 🤣 ali eto da pitam dal ima negde neka opcija takva
 
to zavisi od samog modela televizora. neki podržavaju neki ne. recimo, na mom TV-u ta opcija je lako dostupna i zove se "audio only"
 
Nazad
Vrh Dno