Šta je novo?

RAZLIKA IZMEDJU VGA I DVI

Neces imati gubitke. Kod digitalnih signala nema gubitaka zbog kablova.
 
Neces imati gubitke. Kod digitalnih signala nema gubitaka zbog kablova.

Kako nema? Hoces da kazes da su najjeftiniji i najskuplji kabl u sustini jednaki? Plus, njegov kabl je najverovatnije single-link DVI, i da taj Benq monitor ima vecu rezoluciju od 1920x1080 sigurno bi bilo problema. Ovako ce verovatno sve biti ok.
 
Nema razlike. Kod digitalnih kablova nema gubitaka u kvalitetu signala. Kod analognih uvek ima nekog gubitka. Zavisno od kvaliteta kabla.
 
Ima, ali gubitaka signala a ne kvaliteta signala. A kad se to desi nema slike uopšte!
Npr. ako je dugačak a lošijeg kvaliteta i nije adekvatno oklopljen - neće raditi. Tada treba kvalitetniji.

Isto važi za sve digitalne signale: DVI, HDMI, DP, SATA...
 
Gubitak u signalu kod DVI kablova itekako postoji.

Sto je duzi kabl dolazi do gubitaka u signalu.

Takodje, nije tacna konstatacija da su svi DVI kablovi isti odnosno da ce biti ista slika kod svih kablova po principu ili imas sliku ili nemas.

To je jedna velika ZABLUDA koja postoji kod mnogih korisnika.

Losiji (jeftiniji) kablovi ne isporucuju sliku istog kvaliteta kao i oni skuplji kvalitetniji.
Razlika je drugacijeg tipa od razlike kada se koriste vga kablovi.

Kada se koristi nekvalitetan DVI kabl na ekranu se cesto javljaju razne smetnje, dolazi do treperenja piksela, pojave raznih artefekta i nestabilne slike.

Mnogi korisnici misle da su te smetnje zbog nekvalitetnog monitora, ali u vecini slucajeva do tih problema dolazi zbog nekvalitetnih kablova.

Osim toga los DVI kabl se moze veoma lako ostetiti, malo jaceg presavijanja isl. i eto problema na ekranu.

Dual link kablovi donose osim vece propusne moci, vecu brzinu i kvalitet signala. Tacno je da ce vecini korisnika single link kablovi “zavrsiti posao”, ali ukoliko je mala razlika u ceni preporucio bih ti da uzmes dual link jer su to kablovi koji su mnogo kvalitetnije napravljeni u odnosu na single link. Da bi se postigle Dual link specifikacije moraju se koristiti kvalitetnije komponente za izradu.

Kada na nekom stranom forumu procitas da nema neke velike razlike izmedju DVI kablova, znaj da se to poredjenje odnosi na kablove od npr. 20e u odnosu na kablove od preko 100e. U oba slucaja misli se na neke firmirane kablove.
Medjutim na nasem trzistu su zastupljeni razni kineski NO-NAME kablovi, koji stizu kontejnerima najcesce bez pakovanja u obicnim kesicama i prodaju se za oko 5-10e.
Probaj da nadjes nesto kvalitetnije mislim da za oko 2000dinara se moze naci kabl pristojnog kvaliteta. Ko koristi kvalitetnije monitore, dati 20e za dobar kabal se itekako isplati. Ko koristi neki TN monitor od 70e-80e sigurno nece dati toliki novac za kabl.

Izvor informacija:

http://www.datapro.net/techinfo/dvi_info.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface


Ko ne zna engleski tu je google prevodilac:

http://translate.google.com/translate?sl=en&tl=sr&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.datapro.net%2Ftechinfo%2Fdvi_info.html

http://translate.google.com/translate?sl=en&tl=sr&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FDigital_Visual_Interface

Citati:
There is a common misconception regarding digital video cables, which is the belief that an "all digital" signal is an either-or result: either the cable works, or it doesn't. In reality, while there is no signal degredation in digital video like there is with analog, cable quality and length can make a difference in your picture.
When a DVI run is unstable, you may see artifacts and "sparkling" pixels on your display; further degredation tends to flicker out or shake, and the ultimate sign of loss is a blank display. In-house tests on varying equipment have produced strong signals up to 9 and 10 meters long. Tests at 12 meters generally resulted in signal noise and an unusuable image on the display, and anything longer rendered no image at all.
Keep in mind that when using DVI-I cables at extensive lengths, you may not be seeing a digitally-clear image on your screen. Because analog has a much longer run, your display may auto-switch once the digital signal is too weak. For this reason, long runs are best done with VGA (for analog) or HDMI (for digital). If you have no option other than DVI, make sure you're getting the best image by using DVI-D cables and verifing that your display is set to digital input.

The dual link DVI pins effectively double the power of transmission and provide an increase of speed and signal quality;
The maximum length of DVI cables is not included in the specification since it is dependent on the pixel clock frequency, and hence the video mode's bandwidth requirements (which is a function of resolution and refresh rate). In general, cable lengths up to 4.5 m (15 ft) will work for displays at resolutions of 1,920 × 1,200. This resolution will work even up to 10 m (33 ft) if appropriate cable is used. Cable lengths up to 15 m (50 ft) can be used with displays at resolutions up to 1,280 × 1,024. For longer distances, the use of a DVI booster is recommended to mitigate signal degradation. DVI boosters may use an external power supply.

I na kraju smesno ali istinito :

smesno.jpg
 
Lepo si objasnio, i ja sam pod drugom stavkom (- neće raditi) mislio da će imati artefakte i sl. samo nisam elaborirao; mrzelo me :d

Isto tako Command Timeout i UltraDMA CRC Error Count u SMART-u je najčešće od lošeg SATA kabla. A kad je baš loš neće ni da radi..
 
dobro je ovo ovako kad se neko registruje da da jedno misljenje... cak i sebi nick daje sa tim u vezi... makes you wonder...

+1 uveren sam da je to neko ko vec ucestvuje u temi i ne bi da rizikuje da lupi glupost na svom nicku :D

U principu ova objasnjenja malo dodaju na moju tvrdnju da nema razlike u kablovima. Razlika postoji, ali tek na 15 metara, sto je suludo mnogo za 99% korisnika. A i ta razlika se objasnjava kao artefakti, treperenje ili potpuno odsustvo slike. Meni to prilicno lici na "radi ili ne radi" jer nikako ne bih pristao na artefakte kao sastavni deo slike.
Poenta je da sumova nema i da ce slika biti ili ista kao na kvalitetnom kablu ili ce biti katastrofa sto se moze karakterisati kao neispravan kabl
 
+1 uveren sam da je to neko ko vec ucestvuje u temi i ne bi da rizikuje da lupi glupost na svom nicku :D

U principu ova objasnjenja malo dodaju na moju tvrdnju da nema razlike u kablovima. Razlika postoji, ali tek na 15 metara, sto je suludo mnogo za 99% korisnika. A i ta razlika se objasnjava kao artefakti, treperenje ili potpuno odsustvo slike. Meni to prilicno lici na "radi ili ne radi" jer nikako ne bih pristao na artefakte kao sastavni deo slike.
Poenta je da sumova nema i da ce slika biti ili ista kao na kvalitetnom kablu ili ce biti katastrofa sto se moze karakterisati kao neispravan kabl

Totalno pogresno protumacen moj komentar.

Razlika izmedju kablova postoji i kada je u pitanju duzina od samo 2 metra.

Na 15 metara cak i skuplji kablovi imace smetnje i probleme.

P.S. Cim se neko registruje i pokaze da poznaje materiju odmah se sumnja na dupli nalog. Danas svako uz pomoc malo guglanja moze proveriti skoro svaku informaciju koju procita na forumu. Zato sam i stavio linkove i citate. Ne mora neko biti aktivan clan foruma da bi imao te informacije.
 
ma ne sumnjamo mi u tebe... samo na m je zanimljivo to... kako si se registrovao koji minut pre nego sto si ostavio poruku... cak ti je i nick vezan za kablove, a kao da ispadne da si veliki poznavalac...
i've seen enough japanese movies to know where this is going. ups, nije to:) i've seen enough double accounts...
jel' tako bese ide, subtractor, jericho?
 
Poslednja izmena:
ma ne sumnjamo mi u tebe... samo na m je zanimljivo to... kako si se registrovao koji minut pre nego sto si ostavio poruku... cak ti je i nick vezan za kablove, a kao da ispadne da si veliki poznavalac...
i've seen enough japanese movies to know where this is going. ups, nije to:) i've seen enough double accounts...
jel' tako bese ide, subtractor. jericho?

Taj upitnik se pita da li sam ja cableman? :d Uvredjen sam, ja bih barem uzeo kreativniji nick, minimalno cableguy :D
 
Otprilike tako ide
Tumblr_lo5zoi5z3b1qe11kdo1_500.jpg
 
Ajd sad. Digitalni signal je dosta teze poremetiti nego analogni. Jer...je analogni sacinjen od voltaza razlicitog inteziteta u jedinici vremena. Te voltaze su u vema malim koracima, tako da lako moze da udje smetnja i da poremeti signal. I to moze da se vidi kao duple senke ili slicno. Ili ghousting. Zato analogni kablovi moraju da budu kvalitetni i dobro oklopljeni. Imam nekoliko vga kablova razlicitog kvaliteta, tako da znam o cemu pricam jer sam video sve to. Vise o tome sam pisao u xbox temi.

Digitalni signal, je sastavljen od dve razlicite voltaze, minimalne i maksimalne, odnosno nula i jedinica. Cak i da udje smetnja, dekoder ce i dalje da procita signal. Jedino ako je smetnja veoma velika, moze doci da artefakta ili slicnog. Jer je ipak malo teze poremetiti signal koji ide u samo dve voltaze i to u krajnosti. Naravno, ne skodi da kabal bude malo bolji.

Malo sam nepismeno objasnio ali to je u pricipu to. Necu da vam trazim literaturu po internetu koju ni sam necu da razumem. Ovo pricam iz glave. Pisem. :p
 
Poslednja izmena:
Naravno. Evo ja imam krš tanak dvi kabl pa bih voleo da mi neko pokaže te smetnje i artifakte :D.
 
@kuzma_x
Ti govoriš kao da DVI, HDMI, DP i drugi digitalni kablovi imaju samo jednu žicu sa dve voltaže!! :D A šta ako samo jedan kontakt ne valja tj. jedna žica - eto artefakata a ipak ima slike! ;)

@Gadjan
To što je tanak i "krš" ništa ne znači ako je 0,5 ili 1m! Može i bolji doći sa defektom, a da ne govorim kako ih neki umeju nemilosrdno saviti, i onda pitaju ju šta mu bi, a prvo se isprepadaju da je crko komp ili grafika!! :d
 
A koja je fora sa HDMI 1.4 u odnosu na DVI konekciju. Posto moj monitor po specifikaciji trazi da bi proizveo 3d efekat automatki, da kabal bude HDMI 1.4 specifikacije, ali mi nije jasno preko kog konektora na grafi da ga popvezem??? Na grafickoj imam 2 DVI i 4 ili pet ona display mini porta. Sta da radim???
 
I ako moz link sa nekim resenjem
 
Poslednja izmena:
Ima li neke primetne razlike izmedju vga i hdmi na 21.5 1080p monitoru? Kad kazem primetne mislim da se na prvi pogled vidi razlika, da nije potrebna lupa da se to primeti.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Up Rise Undead :D

Ima naravno.
 
Vrlo rado bih uzeo taj AOC (Los na cirilici :) ) 24" monitor sa IPS panelom, ali tezak slucaj da mogu da dodam jos 3000din, jer planiram jos neke apgrejdove hardvera. Mozda cu da sacekam jos neko vreme, nisam u zurbi, mozda bude nekih akcija.

Edit: Greska je na IT Svetu, nije IPS vec MVA panel
Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Lenovo monitori? Zna li neko nesto o njima?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno