Šta je novo?

RAZLIKA IZMEDJU VGA I DVI

Lep monitor :p

edit:
Stvari i jesu jednostavne, ubodeš DVI-D ili HDMI kabl i teraš.

edit2 (pošto je gornja poruka menjana):
Teško mi je za poverovati da se uz ovakav monitor dobija samo VGA kabl.
 
Poslednja izmena:
Lep monitor :p

edit:
Stvari i jesu jednostavne, ubodeš DVI-D ili HDMI kabl i teraš.

edit2 (pošto je gornja poruka menjana):
Teško mi je za poverovati da se uz ovakav monitor dobija samo VGA kabl.
Sada jesu jednostavne, ali pre par meseci, grrrr ...
Kolega, VGA kabal je jedini bio u kutiji i to sklupčan i originalno privezan onom klasičnom vezicom na kojoj je čak i natpis "Samsung", verovao ili ne! P.S. dobio sam fiber krpicu za brisanje istog u paketu! ;)
Btw. kada se dosadjujem, evo i slike iz prve ruke:
2qdsvig.jpg

;)
 
Šta ćeš, možda je nekom od prodavaca baš zatrebao kabl, a u toj kutiji su bila dva. :d

Inače, tvoja opaska za prodavce je na mestu. Meni se za malo desilo da mi isporuče DVI-A<->VGA, iako sam tražio DVI-D.
 
Tebi lepo piše na portu DVI-D i takav si trebao kabl da kupiš. To što imaš je u stvari televizor a ne monitor zato si dobio samo VGA kabl a dobro je da su ti i to dali jer to uz tv ne sleduje. Prema tome, nema tu nikakve nauke.

;)
 
Tebi lepo piše na portu DVI-D i takav si trebao kabl da kupiš. To što imaš je u stvari televizor a ne monitor zato si dobio samo VGA kabl a dobro je da su ti i to dali jer to uz tv ne sleduje. Prema tome, nema tu nikakve nauke.

;)

Branko prijatelju, to šta ja imam se zove "PC monitor" koliko poznajem te uredjaje, samo ima dodatni TV tuner ugradjen u sebi.
Radi se o ovom uredjaju: http://www.itsvet.com/proizvod/samsung-p2770hd/comp_comp_monitor/1/1863

Ovo za DVI-D si u pravu, jednostavno nisam ni obraćao pažnju. Znači, kod mene jedino i pasuje DVI-D ili DVI-D DL kabal. :)
 
Covece, o ovome nisam ni razmisljao :lupko: Ja sam samo nakacio kabl i kad sam video da sve radi, ostavio.

Vidim da ste dali odgovor na prvobitno pitanje ali, rekoh, da li ste razmisljali na nacin kao sto je i inicijator ove teme tj. da moze i ovo da se desi (ili ja pricam gluposti): mozda je proizvodjac hteo da uvali i samo da simulira DVI.

Da se mozda ne desava da na nekim monitorima koji imaju VGA + DVI, da je "native" prikazani signal VGA kvaliteta pa se signal sa oba ulaza prima stim sto ako je dosao sa DVI da se interno konvertuje u VGA tj. da je u monitoru ugradjen konvertor pa da je isto kao i da si DVI konvertovao onim nastavkom na VGA tj. kao DVI->(DVI->VGA), a ne da si direktno spojio DVI->DVI. Tako, svejedno je gde ubodes, isti je VGA kvalitet slike i na VGA i na DVI ulazu jer se taj DVI u stvari konvertuje u VGA. A da je kod bolij monitora "native" prikazani signal DVI i da je bolji.

Pozz
 
Ne.
 
E kad se ti slažeš... :D

Skuplje je ugrađivati u monitor konvertor sa DVI na VGA nego implementirati normalan DVI.
 
Pozdrav,imam pitanje..uzeo bih ovaj kabal samo ne znam hoce li funkcionisati to sto sam ja smislio.
imam laptop(VGA izlaz) i monitor (vga+dvi izlaz)
upravo funkcionise preko vga kabla.
Kad sam vec dao pare na dvi sad bih to iskoristio posto sam guglao i skontao da je bolja slika.Samo sto je fazon sto na lapu imam samo vga.Sad sam naleteo na ovaj kabal,pa me interesuje da li bi to funkcionisalo i da li bi ta slika bila bolja ako bi to moglo da se poveze,tj da li ja dobijam nesto time sto sam dvi povezao sa vga ovim konvertorom,tj dal se dobija dvi na monitoru ili samo ostaje analogni vga, i da li ima to smisla raditi.Unapred hvala !
DVI-na-VGA-kabl-duzine-2-met-_slika_O_196410.jpg
 
Ti dobijaš analogni signal ali ima onih koji iznose subjektivan utisak da im je slika kvalitetnija mada bi to moglo d abude samo u slučaju da VGA ulaz recimo nije kak otreba a da je DVI ok
 
Mapko, nećeš primetiti razliku izmedju VGA i DVI kabla u vezi PC - monitor. Ja sam već gore isto tako "zaveden" raznim rezultatima guglovanja, došao do, sada vidim čak i, pogrešnog zaključka, da će slika biti mnogo bolja u vezi (PC grafička) DVI - (monitor) DVI kabal i naravno, izgubio pola dana kupujući DVI kabal. Sada uporedjivanjem na 1080p DVI veze i obične veze VGA kablom gotovo da ne primećujem razliku. Možda neznatno svetlija slika u prvi mah, no, nakon ponovnog testiranja i to je bilo diskutabilno. Čak šta više, u prvi mah, posumnjao sam da nešto nije u redu sa mojim očima i pozvao i prijatelje, celo jedno poslepodne dubili na trepavicama, testirali još dva monitora sa DVI konektorima, došli i do ideje da je možda razlika u kvalitetu kabla, i brže popili pivce da nas ta ideja što pe napusti ;) Lepo se nasmejali svemu tome i nastavili uobičajene poslove.
Manite se tog guglovanja i priča raznih iskompleksiranih forumaša ... VGA-VGA isto radi na full HD rezoluciji kao i DVI, kao i HDMI veza, ... i jedino gde bi se možda, ponavljam: možda, primećivala razlika je rezolucija iznad 1920x1080. Govore da preko te full hd rezolucije VGA kabal ne može da izgura signal i da je tu potreban DVI, HDMI i li novi DisplayPort. No, ko od nas ima monitore sa rezolucijama iznad 1920x1080p?

BTW. @Mapko87, odgovor na tvoje pitanje je već dao banzaiii koji je napisao da je analogna konekcija u pitanju kada se koristi kabl koji sa jedne strane ima VGA, a sa druge DVI konektor. Znači, ne bi ni u teoriji dobio bolju sliku.
 
Poslednja izmena:
Probao na više monitora, na više različitih računara, monitor koji ima i VGA i DVI ulaz na VGA ulazu daje lošiju (prvenstveno malo mutniju) sliku. Ima više ljudi na forumu koji će potvrditi ovo što kucam.
 
:)

hvala puno, onda mi preostaje da popijem samo analogno pivce :) pozdrav !
 
Ne.
 
Imaš li neki link jer je onda ovde gomila kontradiktornih informacija
 
I ja sam primetio razliku kada monitor povežem sa VGA i sa HDMI kablom .....
 
To ste u pravu ali razlike u DVI i HDMI nema totalno ista slika testirao sam
 
I ja sam primetio razliku kada monitor povežem sa VGA i sa HDMI kablom .....
Ja sam neko svoje zapažanje napisao u preth. postu:
...Možda neznatno svetlija slika u prvi mah, ....
Što znači da mi se učinilo da je slika bila malo svetlija kada sam uključio monitor kroz vezu DVI-DVI, ali nakon drugog testiranja ta razlika je bila gotovo neuočljiva. I da postoji, toliko je minorna da je bukvalno zanemarljiva. Kada smo testirali kod prijatelja njihove konfiguracije gotovo da nismo uočili nikakvu razliku. Eh, jedino ako smo trebali da postavimo neki wallpaper koji će svojim koloritom i rezolucijom nešto da nam kaže, ali sve što ima veze sa "bench...." tj. sintetičkim testovima, me interesuje kao lanjska kiša.
Eh sad, čitam na mnogim mestima da ljudi sa VGA nikako nisu mogli na Full HD monitorima da izguraju 1920x1080 rezoluciju već su dobijali max. vrednost od 1600xnešto i samo zamenom VGA kabla za DVI se sve stabilizovalo, monitor je sam podesio vrednosti i td.
Verovatno zavisi i od monitora, ne znam bolje objašnjenje.
Samo znam da bar u mom slučaju, forumske priče o tome kako ćeš "progledati" i sl. gluposti, kada zameniš VGA za DVI su ništa drugo do - forumske priče. I džabe cimanja, gubljenog vremena i još bačenih para na DVI kabal bez potrebe.
Poz.!
 
Poslednja izmena:
Ukratko, razlika u koriscenju VGA i DVI, s monitorima koje sam imao ili nije bilo, ili su bile totalno zanemarljive (nije bilo napretka po pitanju ostrine, kvaliteta ... ). Tako da osim prirode samog prikljucka, u prakticnom smislu zaista sumnjam da ljudsko oko zaista zna neku ozbiljniju razliku...
 
Imaš li neki link jer je onda ovde gomila kontradiktornih informacija
Moj odogovor se odnosio na
Ako sma dobro ispratio šta si pisao a vidim da si se interesovao DVI D (Dual link) može dakle bez ikakvih problema da se konvertuje na VGA i obrnuto?

DVI-D je čisto digitalni, VGA je čisto analogni, i za konverziju između njih je potrebna odgovarajuća elektronika (tj. D/A i A/D konvertori, koji se i nalaze u grafičkoj kartici i monitoru). Možeš ti da nabaviš eksterni uređaj kojim ćeš da vršiš tu konverziju, ali to nije "bez problema", a i ne vidim neki smisao toga.

Što se naslova teme tiče, probaću da ukratko razjasnim problematiku onima kojima ovo nije struka (i pomirim suprotstavljena mišljenja ;)).
Za vezu između grafičke karte i monitora (koji nije CRT) je prirodno koristiti digitalnu vezu (što bi englezi rekli native), i svi tipovi digitalnih konekcija bi trebali da daju "u bit" iste rezutate (pod uslovom da nema nekih kvarova, smetnji i sl.).
Upotreba analogne konekcije za povezivanje digitalnih uređaja je zaostavština iz prošlosti, i biće sa nama još neko vreme zbog velike raširenosti. Dodatni faktori koji otežavaju tranziciju su i "rukovodeći organi" koji su smislili porez na DVI, proizvođači kojima je palo na pamet da tu "dodatnu funkcionalnost" dodatno i naplate, kao i postojanje više digitalnih standarda koji samo unose pometnju.
Kada se LCD poveže sa kompjuterom pomoću VGA kabla, dolazi do dve nepotrebne konverzije. Do D/A konverzije u grafičkoj karti, i A/D konverzije u monitoru. U doba analognih monitora kvalitetan D/A konvertor (eng. DAC) je bila jedna od stvari koja je razlikovala dobre karte od loših (i dan danas je to slučaj sa zvučnim kartama). Prelaskom na digitalnu konekciju, prestala je potreba za kvalitetnim DAC-ovima, a u budućnosti će ih verovatni i potpuno izbaciti. Kada se signal prebaci u analogni oblik tada je on podložan raznoraznim smetnjama i ono što monitor primi nikad nije identično onome što je grafička poslala, ali je jako blisko ako je VGA kabl dobar (tj. debeo i sa feritnim prstenovima, kakvi su se koristili na boljim CRT-ovima). Monitor vrši A/D koverziju tog signala i pokušava da rekonstruiše ono što je grafička poslala. Funkcija auto-adjust vrši fino podešavanje te konverzije. Ono što se dobije kao rezultat skoro nikad nije identično onome što je grafička poslala, ali je u velikom broju slučajeva jako blizu (recimo 95%). Iz tog razloga značajan deo korisnika ne može da vidi razliku, jer je ona toliko mala da je praktično i nema (pogotovo ako monitor nema nešto preterano kvalitetan panel, a većina i nema). U situacijama kada postoje neki problemi sa analognim signalom (loš kabl, indukovane smetnje, i sl.), javlja se veća razlika između onog što je grafička poslala i onog što je monitor dobio, i to već može da se vidi.
Malo sam se raspisao, al' kad bi elektrotehnika mogla da se sabije u dve rečenice svi bi bili inženjeri.
cheers
 
Poslednja izmena:
Bravo, odlično napisano.
Ja bih samo dodao da osim DVI-D postoje i DVI-A (praktično D-SUB ali drugačiji konektor) i DVI-I (ima i digitalni i analogni signal). Na grafičkim karticama su uvek DVI-I pa postoje jeftini adapteri DVI => D-SUB. Obično ga dobijete sa grafičkom.
 
Pogledao sam tu temu, i one druge u kojima si postovao i ništa mi nije jasno (osim, možda, da je grafa zrela za penziju).
VGA-DVI kabl ne postoji. Postoji VGA-DVI-A (ima slika na prethodnoj strani), i on je ekvivalentan kombinaciji VGA-VGA kabla i VGA-DVI-A adatera (kao što je zevs napisao).
 
Na slikama su kablovi i adapteri koje sam opisao, a ima i par pravih DVI-D - VGA konvertora za tričavih £217.00+VAT.
Vidim i onde na forumu i na nekim drugim mestima da su problem sa nemogućnošću prikaza full hd rezolucije rešavali zamenom vga konekcije dvi konekcijom
Što u tvom slučaju zahteva zamenu grafičke karte.
 
A kako je ploča AGP to onda znači i zamenu ploče a samim tim i zamenu memorije a onda i napajanja. Što bi da izbegnem
 
Ukratko, razlika u koriscenju VGA i DVI, s monitorima koje sam imao ili nije bilo, ili su bile totalno zanemarljive (nije bilo napretka po pitanju ostrine, kvaliteta ... ). Tako da osim prirode samog prikljucka, u prakticnom smislu zaista sumnjam da ljudsko oko zaista zna neku ozbiljniju razliku...

Ja sam porodao jedan monitor momku sa bencha . U pitanju je bila neka 17 ka ! Kod mene je slika bila onako malo bezvezna na 3 razlicite kartice sve vezivano sa vga kabelom i dvi nekim konektorom zbog izlaza sa graficke. Kod njega smo povezali takodje na vga i slika je bila katastrofalno losa , mogo losija nego kod mene . Potom smo vezali sa dvi ne znam dal dual ili single nebitno i slika je postala odlicna cista i ekstra :) bolja nego na mom benq g2430 hd . Sada cu da pazarim neki dvi d single link kabel da ga povezem da vidim hoce li tu biti neke razlike na tom benq .Sumnjam ali ajde uglavnom cu javiti sta je bilo.
 
pozdrav, kupio sam Benq GL2450 led full hd nisam dobio dvi kabal uz njega pa je keva kupila jedini sto je nasl dvi od 3metra, da li cu sad imati nekih gubitaka u kvalitetu slike? kabal je isti kao ovaj na slici neki terabyte..
 
Nazad
Vrh Dno