Šta je novo?

RAZLIKA IZMEDJU VGA I DVI

batarus

Slavan
Učlanjen(a)
16.05.2006
Poruke
16
Poena
304
Vidim da ovde imam mnogo strucnjaka,
pa da pitam i ja nesto!

DA li ima razlike ako monitor ima VGA + DVI prikljucak na sebi.
Da li je taj monitor losijeg kvaliteta tj da li ce slika na DVI biti losija ili ne?!

Posto vidim da je cena monitora koji samo imaju DVI u odnosu na one koji imaju VGA + DVI znatno veca.

a ima i slucaj gde je VGA+HDMI?!

Pa ajde, zna li neko da ima neke razlike ili je cena samo nabrijana?!

NPR:
BENQ 21.5" GL2240 on ima VGA+DVI je oko 13000
a
Samsung BX2235 je oko 23000

Znam da ima razlike u rezoluciji ali 10 000 je velika razlika.....za priblizno slicne monitore!

HVALA!!!!!!!!!!!!!!
 
VGA (propusta analogni signal) je stari prikljucak pravljen za crt monitore, ali posto je dugo bio prisutan i sad se ugradjuje, mada ga za neki period nece vise ni biti (realno vec se ko zna koliko koristi :D), i preko njega prikopcan monitor daje losiju sliku...

DVI je noviji (propusta digitalni signal) i generalno je slika bolja, probaj ako ima mogucnosti da naizmenicno ukopcavas VGA-DVI i primetices razliku...

HDMI je naj noviji i on je takodje bolji od VGA, ali nema razlike naspram DVI-a u kvalitetu, sem sto HDMI moze da propusti i zvuk, pa tako imas i zvuk na TV-u, Monitoru bez dodatnih kablova, a i kompaktiniji je (lici na usb prikljucas, malo iskosen sa strana...)

a razlika u ceni nije samo zbog prikljucaka (mada uzmi bar sa DVI), vec i zbog panela koji se koristi, kao i sa kog je dela ploce prilikom secenja (iz sredine ide u bolje monitore, a sa krajeva u losije, jer je faktor greske i mogucnost nastajanja veca sa krajeva), kao i zbog imena proizvodjaca...

najcesce ces naci VGA-DVI ili sva tri zajedno ili samo DVI, dok vga-HDMI tesko, mada nije nemoguce...
 
po 250 put :) MOze i Dvi da propusta zvuk ...(ne svaki , ali moze)

To narodski sto je nauceno - [HDMI = DVI + zvuk] nema veze sa vezom , ima i jos manje bitnih razlika ali ta razlika oko zvuka sigurno nije tacna. DVI kabl ne moze da prenese zvuk dok HDMI moze, ali ovde se price o DVI konektorima i oni (ponavljam neki ) mogu da izbace zvuk....
 
Poslednja izmena:
Evo moj je monitor VGA-HDMI

Ma ljudi nisam ja trazio da mi obajsanjavate tehnologije.
To i sam znam sta je VGA, sta je DVI, sta je HDMI!

Aj procitajte opet post....

Pitanje je bilo jednostavno ako na jednom monitoru imate VGA + DVI konektor, da li ce slika biti losija od onog monitora koji ima samo DVI konektor?!

Da li samom kombinacijom VGA+DVI one pretvara signal analogni na digitalni....ili vga pusta analogni a dvi digitalni bez razlike.....u odnosu na monitor sa samo DVI konektorom

znaci da li je SIGNAL NA DVI-KONEKTORU NA monitoru koji ima VGA+DVI, ISTI kao na monitoru koji ima samo DVI konektor?!

HVALA!:wall::wall::wall:
 
Da.
 
po 250 put :) MOze i Dvi da propusta zvuk ...(ne svaki , ali moze)

To narodski sto je nauceno - [HDMI = DVI + zvuk] nema veze sa vezom , ima i jos manje bitnih razlika ali ta razlika oko zvuka sigurno nije tacna. DVI kabl ne moze da prenese zvuk dok HDMI moze, ali ovde se price o DVI konektorima i oni (ponavljam neki ) mogu da izbace zvuk....

sturo sam ukratko objasnio, sitna crevca nezalazio kao i u masovnost tog konektora

Evo moj je monitor VGA-HDMI
pa i naveo sam, "ne nemoguge" jer je % korisnika koji ima te konektore mali u odnosu na ostale
 
Pa nije problem sto je ukratko nego sto je pgorenso.
HDMI = DVI + zvuk je netacno jer dvi moze da outputje zvuk bez ikakvih problema i nigde u specifikaciji nije ogranicen samo na video...
Ne znams odakle vam to HDMI = dvi + zvuk(ok nemaju sve graficke mogucnost za to ali ne znaci da dvi nema)
 
Pa koliko znam taj zvuk kroz DVI ne postoji ni u kakvom standardu, nego je to bilo više snalaženje proizvođača grafičkih kartica.
 
Ma ljudi nisam ja trazio da mi obajsanjavate tehnologije.
To i sam znam sta je VGA, sta je DVI, sta je HDMI!

Aj procitajte opet post....

Pitanje je bilo jednostavno ako na jednom monitoru imate VGA + DVI konektor, da li ce slika biti losija od onog monitora koji ima samo DVI konektor?!

Da li samom kombinacijom VGA+DVI one pretvara signal analogni na digitalni....ili vga pusta analogni a dvi digitalni bez razlike.....u odnosu na monitor sa samo DVI konektorom

znaci da li je SIGNAL NA DVI-KONEKTORU NA monitoru koji ima VGA+DVI, ISTI kao na monitoru koji ima samo DVI konektor?!

HVALA!:wall::wall::wall:

jel sam ja to shvatio da ti povezujes svoj monitor i sa vga kablom i sa dvi kablom? za tim nema potrebe, ako imas dvi prikljucak na grafickoj karti i dvi prikljucak na monitoru koristi ta dva, naravno povezana dvi kablom...

vga konektor postoji vec jedno 20+ godina, nastao je od d-sub konektora koji se koristio za svakakve periferije, ne samo za monitore... dvi je nesto noviji konektor...

tako da predpostavljam da je novije = bolje i da je digitalno bolje od analognog

znaci da li je SIGNAL NA DVI-KONEKTORU NA monitoru koji ima VGA+DVI, ISTI kao na monitoru koji ima samo DVI konektor?!
dva konektora ti samo daju mogucnost da uparis monitor i sa starijim grafickim kartama(bez konvertora signala)(nesto slabo vidjam da nove karte imaju vga izlaz), ako imas dvi izlaz na kartici koristi dvi kabl...(koriscenje dvi i vga povezivanja u isto vreme nije potrebno) :)

navodno digitalni signal nece vremenom gubiti ostrinu, navodno moze vece rezolucije da prikaze, navodno monitor moze preko njega da odzi zadatu brzinu prikaza, odnosno brze je(iako nesto ne verujem da mozemo da primetimo razliku izmedju brzine prikaza od 2 i 5 milisekundi ili tome slicno)..

evo malo sa "gugl-a"
http://www.pcworld.com/article/1966...dvi_and_hdmi_for_your_monitor_connection.html

i evo nesto opsirnije koje me mrzelo da citam, ako te bas zanima...
http://www.thesmallest.com/lessonettes/dviandvga.html
 
Ma ljudi nisam ja trazio da mi obajsanjavate tehnologije.
To i sam znam sta je VGA, sta je DVI, sta je HDMI!

Aj procitajte opet post....

Pitanje je bilo jednostavno ako na jednom monitoru imate VGA + DVI konektor, da li ce slika biti losija od onog monitora koji ima samo DVI konektor?!

Da li samom kombinacijom VGA+DVI one pretvara signal analogni na digitalni....ili vga pusta analogni a dvi digitalni bez razlike.....u odnosu na monitor sa samo DVI konektorom

znaci da li je SIGNAL NA DVI-KONEKTORU NA monitoru koji ima VGA+DVI, ISTI kao na monitoru koji ima samo DVI konektor?!

HVALA!:wall::wall::wall:

To sto monitor ima vise razlicitih konektora NE znaci da ce imati losiju sliku!!! Nadam se da je ovo odgovor na tvoje pitanje!!!
 
Aj procitajte opet post....

Pitanje je bilo jednostavno ako na jednom monitoru imate VGA + DVI konektor, da li ce slika biti losija od onog monitora koji ima samo DVI konektor?!
Prijatelju, trebaš biti srećan ako ti monitor ima VIŠE raspoloživih priključaka. Moj ima celu jednu paletu istih i to samo olakšava konekciju perifernih elemenata sa istim.
Naravno da je identičan prikaz kvaliteta slike sa vezom monitor-grafička kartica uz DVI-DVI kabal (ako ti grafika naravno ima DVI konektor) na monitoru koji ima samo DVI ili onom koji ima više priključaka pa bili DVI, VGA, Scart, Composite, HDMI, ....
Koja te je to morončina ubedila u to da je dobar samo onaj koji ima jedan jedini priključak - DVI, a da nije dobar onaj koji ima DVI i još sijaset drugih priključaka?!? Gledao si cenu kao faktor i na osnovu toga presudio? E to nema veze sa konektorima već sa onim što su ti kolege objasile u prethodnim postovima.
Sa druge strane i standardni VGA konektor gura full hd sliku, tako da je sve to samo zabava za mase. U daljoj raspravi ćeš doći do toga da je i kvalitet kablova presudan za kvalitet prrikaza slike na monitoru i tako ćeš se vrteti u krug. Budi sreća odgovorima i mirno spavaj.
znaci da li je SIGNAL NA DVI-KONEKTORU NA monitoru koji ima VGA+DVI, ISTI kao na monitoru koji ima samo DVI konektor?!
Jeste! Ovime si rešio sve dileme. Mirno spavuckaj!!!
 
NPR:
BENQ 21.5" GL2240 on ima VGA+DVI je oko 13000

Ima li neko iskustva sa ovim monitorom? Trazio sam po forumu ali ga niko ne spominje, osim u ovoj temi pa mi, nadam se, necete zameriti sto ovde pitam. :)
Hocu da uzmem monitor do 130 e, toliki mi je budzet trenutno.
Unapred hvala na odgovoru!
 
Ovaj ili onaj DVI?

Ovaj debeli kabl je DVI koji sam kupio :D, a ovaj tanki ne raspakovani sam dobio uz taze kupljen LG W2343T-PF :D, ja sam gurno deblji, jesam li pogrešio ili ću možda dobiti bolju sliku sa originalnim DVI kablom?
DSC00228.JPG DSC00231.JPG DSC00232.JPG
 
Poslednja izmena:
Ako ti radi i sa tim onda nećeš dobiti bolju sliku sa drugim. Kod digitalnog signala ili imaš ili nemaš sliku.
 
lol :D Sta on pita,koji kabl daje bolju sliku,tanji ili deblji? epic :D
 
lol :D Sta on pita,koji kabl daje bolju sliku,tanji ili deblji? epic :D
Aha a ti si vidim ubeđen da ne postoji razlika u kablovima uopšte? Tebi su svi kablovi i ulazne konekcije iste?
DSC00234.JPG DSC00239.JPG DSC00238.JPG DSC00240.JPG
Mislim da je ovde razlika u konekciji više nego očigledna, ovaj prvi falični je LGjev.
@Dandy Onda me za.ebo prodavac, ja sam mislio da neću dobiti DVI uz monitor pa sam kupio ovaj, nahvali ga čovek, kao ozbiljna kompanija, pozlaćen ulaz, bla,bla.. i ja platio 2200 dinara.:lupko: Ali ipak mislim da ću zadržati debeli.
 
Poslednja izmena:
Pazi, ovaj drugi kabl koji ima više pinova će ti omogućiti dual-link ako ti ikada zatreba, što je potrebno za rezolucije preko full-hd ili da bi izgurao refresh rate na 120 Hz monitorima.
Verovatno ti neće skoro zatrebati ni jedno ni drugo, ali taj drugi kabl jeste bolji.
 
Hvala, to sam i ja hteo da proverim. Ima 6 pina više i zbog toga ću ga zadržati.
 
Poslednja izmena:
Ono što je i mene iritiralo pri potrazi za DVI kablom je to da ne postoji jedan DVI kabal, već više verzija istog.
Zašto jednostavno kada može komplikovano?!?
Samim tim, informacije radi za buduće korisnike, DVI kabal se deli na: DVI-D, DVI-D DL, DVI-I, DVI-I DL i DVI-A. Kao što i sami vidite, postoji 5 različitih DVI kablova. Da ne spominjemo i mini DVI izdanja, bla, bla, ... Ono što je najzanimljivije je to da recimo zadnji kabal "DVI-A" nije ništa bolji od obične VGA veze, što je opet problem ...
U svakom slučaju, prodavci u radnjama teško da imaju predstavu da postoji više vrsta DVI kablova (i da znaju, verujem da ih je baš briga) i uvaliće vam prvi koji imaju na lageru samo na osnovu konektora na krajevima kabla, a ne i rasporeda pinova u okviru tog konektora. Tako da , oprez!
 
Poslednja izmena:
To što ima toliko konektora nije zaista bitno, jer te analog varijante postoje isključivo da bi se povezali adapteri na VGA (taj DVI-A nisam nikada ni video uživo).
Sam DVI-DVI kabl može da bude ili single link ili dual link, mislim da ništa drugo ni ne postoji.
 
DVI-D je dual link a DVI-I je ono što treba većini.
 
To što ima toliko konektora nije zaista bitno, jer te analog varijante postoje isključivo da bi se povezali adapteri na VGA (taj DVI-A nisam nikada ni video uživo).
Znači, DVI-I kablovi u single i dual varijantama su spoj DVI-D i DVI-A kablova i nude osobinu da mogu raditi u analogno/digitalnoj i digitalno/digitalnoj vezi? O.K. mene zanima onda da li su DVI-I single i dual kablovi kompletniji od DVI-D single i dual kablova koji mogu raditi samo u digitalno/digitalnoj vezi?
Sam DVI-DVI kabl može da bude ili single link ili dual link, mislim da ništa drugo ni ne postoji.
Ranije je napisano da dual link varijante daju veće osvežavanje na većim rezolucijama i veće rezolucije, ma šta već? Znači, bolje je kupiti onda DVI-D (dual link) kabal od običnog DVI-D?!? Mene jedino zanima da li je DVI-I (dual link) kabal isto što i DVI-D (dual link) kabal, samo sa osobinom više koja omogućava i analogni signal pride?
Ako je tako sve dileme su razrešene i znamo pobednika!!!
DVI-D je dual link a DVI-I je ono što treba većini.
@brankoX, i jedan i drugi imaju i single i dual varijante tipa:

2cs732o.png


Jedino ako je DVI-I DL kabal isti kao i DVI-D DL kabal sa osobinom više kako napisah gore, onda je logično da neće škoditi ako nabavimo prvenstveno DVI-I DL kabal i rešimo sve nedoumice!
 
Poslednja izmena:
Ma ja ne znam kakve veze uopšte ima DVI kabl sa analognom vezom?
Ako hoćeš da povežeš analogni monitor, onda gurneš DVI-VGA adapter u grafičku kartu i dalje ideš VGA kablom.
DVI kabl je čisto digitalni kabl koliko ja znam.
 
Ma ja ne znam kakve veze uopšte ima DVI kabl sa analognom vezom?
Ako hoćeš da povežeš analogni monitor, onda gurneš DVI-VGA adapter u grafičku kartu i dalje ideš VGA kablom.
DVI kabl je čisto digitalni kabl koliko ja znam.

To i ja mislim, ili sam bar mislio dok nisam posumnjao u broj pinova tj. prazna mesta za pinove u samom DVI konektoru i daljim "istraživanjem" došao do navedenih podataka iz gornjih tekstova, što me je još više zbunilo.
Zbunjujuće, zato se moraju znati navedeni podaci, ma koliko značajni bili, jer i VGA/VGA spoj lako izgura full HD rezoluciju i gotovo da nema neke vizuelne razlike, tako da ...
Uglavnom, sve više različitih konektora za spoj PC/Monitor više zbunjuje korisnike nego što pomaže. Još kada se uzme u obzir pro***avanje Apple sa tim "micro-mini" DVI verzijama, odomaćeni HDMI port koga kače danas valjda i na pegle, pa onda taj navodno novi Display Port ...
Da se bar tu uvede red, standardizuje konektor, kao kod mobilnih telefona gde je usvojen jedan konektor micro USB i tačka.
 
Poslednja izmena:
DVI-D je dual link a DVI-I je ono što treba većini.

Ajde da se ispravim: DVI-D je čisto digitalni a DVI-I je mešoviti koji odgovara većini. Ne znam čemu tolike priče oko jednostavnih stvari, valjda se kablovi biraju prema monitoru. Ako imate analogni VGA piriljučak na monitoru stavi se konvertor koji se dobije uz grafičku i bocne u DVI-I.
 
DVI-D (Single Link, Dual Link) kabl je ono što odgovara većini. Ako nekome treba analogna konekcija upotrebiće običan VGA kabl uz adapter, ili kabl koji sa jedne strane ima VGA, a sa druge DVI-A konektor.
 
....Ne znam čemu tolike priče oko jednostavnih stvari, valjda se kablovi biraju prema monitoru....
... i prema konektorima na grafičkoj kartici!
Ili, biraju se prvenstveno komponente (monitor i grafička kartica) i obavezni konektori na njima za mogućnosti medjusobnog povezivanja, pa tek onda kablovi za povezivanje, zar ne?!?

Btw. moj monitor ima sledeće priključke:
samsung-syncmaster-p2770hd.27230663.jpg

Kako bi ti "odabrao" odgovarajući kabal za konekciju ako si recimo dobio uz monitor VGA kabal i njega bez razmišljanja povezao sa grafikom?!? Onda pročitaš da to nije to, već da je potreban digitalni kabal zarad bolje slike ili bar qurchenja pred kolegama iiiii ... kupio bi DVI ali, ... koji? Jer se DVI deli na sve i svašta. Ili pak nastavio da koristiš VGA koji bez problema prikazuje istu rezoluciju kao i DVi ili povezao HDMI koji svi hvale kao najnoviju "vezu"? Baš je lak i jednostavan izbor, zar ne????
Jedino nema Display Port da i njega svrstamo u uži izbor, no nema taj konektor ni grafička, tako da ... bar jedan manje za razmatranje, tj. Display Port za sada - otpada.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno