Šta je novo?

Da li postoji softver i API za čitanje novih saobraćajnih dozvola

Prospero

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2003
Poruke
149
Poena
319
U stvari prilično sam siguran da ne postoji, ali ajde da pitam reda radi. Pravo pitanje je da li postoji neki softver koji može bez obzira na tip smart kartice da očita sve podatke sa čipa kartice? Na primer hteo bih da očitam sve podatke sa nove saobraćajne dozvole, ali za čitanje sa nove saobraćajne ni u MUP-u nemaju softver, pa se pitam da li je moguće da se nekako očitaju podaci i prezentuju u nekom smislenom struktuiranom obliku?
 
Verujem da domaći program "Čelik" to može da radi. Inače nama služi za čitanje l.k. Saobraćajne nisam isprobao.
 
Večeras me je kolega programer pitao e-poštom u vezi čitanja saobraćajnih dozvola, valjda zbog iskustva sa ličnim kartama.

Nisam gledao karticu, ali trebalo bi da je po EU standardu, detaljno opisanom u aneksu 1 direktive 2003/127/EC.

ISO 7816-4 za opis naredbi za šetnju po sistemu datoteka je dostupan sa ISO sajta.

Ako neko krene da se igra i programira softver, bilo bi lepo da objavi source ;)
 
Srbija, zemlja čuda...
Jos 23 marta sam dobio odgovor na pitanje kada ce biti dostupan program
za citanje saobracajnih, citiram:
"Poštovani,
Potreban softver za pristup čipu saobraćajne dozvole će biti dostupan uskoro, na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Pozdrav,
Uprava za IT MUP".
Na moj drugi mail od 06 juna nisu se ni udostojili da odgovore.
Meni je zbog posla kojim se bavim, a i velikog voznog parka neophodan
taj program, jer na novoj saobracajnoj nema godina proizvodnje vozila,
pa sada, ako hocete da kupite vozilo od nekog, ne mozete videti to na saobracajnoj vec jedino da odete u MUP pa da ih zamolite da vam to provere.
Nadam se da ce do nove godine da izbace taj program, jer ako to ne urade, onda ce tehnicki pregledi morati da ubace kristalne kugle, a radnici idu na ubrzani kurs gledanja u isto.
 
Takva glupost je moguća samo u Srbiji. Izbace dokumanta koja su papreno plaćenjena a nema čitača, naprave nalepnice a nema upustava, itd
 
Ako je zbog posla, hajde da napravimo program tačno onakav kakav treba da bude.
 
Prema Pravilniku o registraciji motornih i priključnih vozila (Sl. glasnik RS, 69/2010) i referisanoj EU direktivi godina proizvodnje se ne nalazi ni spolja ni u čipu.

Oznaka šasije (Vehicle identification number) sadrži godinu proizvodnje kako je određeno standardom ISO 3779.

Godište je predstavljeno desetim simbolom polja E na poleđini saobraćajne dozvole (ovaj zapis postoji i u čipu):

vin-iso-3779.png
 
Poslednja izmena:
Izmenom pravilnika (Sl. glasnik RS, 101/2010) ipak jeste uključen i upis godine proizvodnje u čip saobraćajne dozvole. Kako EU direktiva ne predviđa prostor trebalo bi proveriti gde se zapravo podatak nalazi. Možda u datoteci sa opcionim podacima (odeljak II.6, EF D011) ili u skladu sa odeljkom II.7 jer se uvodi novi kod. U svakom slučaju, nije teško proveriti.
 
Poslednja izmena:
Izmenom pravilnika (Sl. glasnik RS, 101/2010) ipak jeste uključen i upis godine proizvodnje u čip saobraćajne dozvole. Kako EU direktiva ne predviđa prostor trebalo bi proveriti gde se zapravo podatak nalazi. Možda u datoteci sa opcionim podacima (odeljak II.6, EF D011) ili u skladu sa odeljkom II.7 jer se uvodi novi kod. U svakom slučaju, nije teško proveriti.

Ako nije teško, daj reci kako da proverim....
 
Napišeš program koji aktivira karticu i pročita ceo sadržaj iz D011. Ako tu nema upisanog godišta pod nekim od tagova, moraš SELECT-om provrteti sve čitljive datoteke.

Na ovom sajtu možeš da preuzmeš program gScriptor for Windows koji omogućava slanje komandi kartici i čitanje odgovora, mada je Python možda zgodniji za brzo igranje.
 
Preuzeto cim je izaslo :p ali nece da mi radi na win 7 :(
 
Ne znam u čemu bi mogao biti problem, padaju mi na pamet administratorska prava. Da li čitač lične karte radi na istom računaru?

Danas smo se na razmeni veština (programersko-hakersko druženje) igrali sa saobraćajnom dozvolom. Evo nekih beleški https://gitorious.org/freesteel/pages/EvrcCard koje bi mogle voditi razvoju alternativnog programa.

Nismo još napravili skicu kako bi program mogao da izgleda. Zvanična aplikacija na jednom ekranu prikazuje sve podatke:
attachment.php


Komentarisali smo da bi možda bilo bolje rasporediti ih u tri kartice: Dokument, Vlasnik i korisnik, Vozilo. Tako bi preglednost bila veća, a jednaka upotrebljivost. Program bi mogao da pamti poslednju otvorenu karticu tako da ako neko stalno gleda samo podatke o vozilu, taj ekran bi se prikazivao prvi na početku. Nešto nalik na ovu skicu:
attachment.php
 
Poslednja izmena:
Jel imao neko problema sa mupovim softverom za citanje saobracajne? Probao verzije za Win7 64bit i regularnu 32bit, obe prijavljuju gresku DEMO verzije (ili nesto slicno) i na Win7 i na XPu. Inace citac radi, Celik cita podatke sa LK. Jel moze neko da prosledi verziju koja provereno radi na Win7 64bit?!

Hvala i svako dobro!
 
Da nisi napisao ne bih ni znao da postoji taj za win7 x32 i x64 . Probam sutra pa ti javim da li ce kod mene raditi na win7 x64 ;)
 
procitati uputstvo_za_koriscenje_aplikacije :rtfm:
 
jao ja zaboravio da probam danas :p valjda necu i sutra zaboraviti pa javljam utiske :)
 
procitati uputstvo_za_koriscenje_aplikacije :rtfm:

I've rtfm... sve 4 strane! Jedino jos one administratorske privilegije da probam da registrujem, mada nista ne ukazuje da je to problem...?! Probam danas pa javim.
 
Ukoliko neko ima problem sa administratorskim privilegijama na svom računaru,
aplikacija u svom direktorijumu C:\Program Files\MUP RS\CitacSaobracajne\
automatski kreira .BAT fajl (reg_eVehicleRegistrationCom) koji korisnici mogu
pokrenuti kada desnim klikom odu na opciju Run As Administrator i tako ručno
registruju komponentu sa administratorskim privilegijama.
 
Poslednja izmena:
... i onda dobijem sledece:

ephiky.png


Ince, svaki pokusaj citanja kartice zavrsava se sledecom porukom i gasenjem programa:

358c603.png


Ako neko ima neki predlog, nek se umesa...
 
pokusavas da registrujes si pogresan fajl!
 
... da, uocio. To je zato sto W7 64bit ovu instalaciju stavlja u "Program Files (x86)" a batch je trazi u "Program Files". Kad to ispravim dobijam gresku koja definitivno ima veze sa samim .dll-om:

33nagqq.png
 
Na XPu radi, ali tek posto se odradi procedura sa batchom koji je urade naveo.

Sta bi na W7 64 bio ekvivalent komandi
Kod:
regsvr32 "C:\Program Files\MUP RS\CitacSaobracajne\eVehicleRegistrationCOM.dll"
koja se nalazi u tom batchu?
 
Na Win7 batch mora da se pokrene sa "run as administrator". To je to!
 
Koju verziju aplikacije koristite?

Pošto sam probao sa 2.0 verzijom i nije uspelo

EDIT: Instalirao sam verziju 3.0 i uspelo je
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno