Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Nisam naglasio u postu, pitanje je bilo za @krele90 pošto je napisao da se nešto manje dobija u MediaMarkt oko 21%
 
Ako uzimaš na granici, to znači da radnja radi u Global Blue sitemu (posrednik u povraćaju AFA), i pare možeš podići na njihovim šalterima kojih ima kojekude.
U Mađarskoj, ima jedan na Horgošu, sa mađarske strane, čim se pređe granica, kod onih kioska što izdaju i vinjete. Možeš se vratiti peške kada overiš papire.
Ne vraćaju sav novac, nemali procenat zadržavaju sebi.

Radnje koje ne rade u Global Blue sistemu, vraćaju kompletan iznos poreza, ali se moraš vratiti baš u radnju gde si kupio, i tu uzeti novac. I to ne može odmah taj dan, već mora proći nešto tipa, >7 dana.
Evo covek sve napisao. MediaMarkt spada u tu kategoriju.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
AFA (PDV) u Mađarskoj jeste 27%, ali kada pravite povrat poreza vrate vam 21% i u tom slučaju dobili ste pun iznos, kako? Ako je cena nečega 100.000 HUF bez poreza, sa porezom biće 127.000 HUF, to je cena koju plaćate, overite papire na granici, vratite se u prodavnicu u Mađarskoj i vrate vam 27.000 HUF (pun iznos AFA-e). Koliko je to u % od 127.000? 127.000/27.000*100=21,25.
Media Markt vraća celu AFA-u, ali imaju fiksnu proviziju od oko 2000 HUF (oko 6,5€) na isplatu bez obzira na iznos poreza u tome je kvaka.Oni na svu sreću nisu u Global Blue.

Kupovao sam u Dekatlonu u Segedinu i veoma se neprijatno iznenadio kad su mi vratili oko nekih 15%, Global Blue se baš fino ugradjuje, klepe vam 1/3.
 
Poslednja izmena:
Nevezano za Madjarsku moram da podelim ovo sa vama. Isao ja u soping i Istanbul i kupio u regularnoj radnji robe za 200+ evra uglavno fazon Wakiki za decu i jos ponesto. Overio podigao sve i rekli mi da mogu da podignem u jednoj banci ( necu da je reklamiram zuto-crna da kazem tako) i odem ja posle mesec dana racunam kod njih mislim PDV 25% rekao 50-60evrica sigurno, dobio sam 23e uzeli su mi svi procenat, i onda shvatim da je taj povracaj poreza navlakusa.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
 
Nevezano za Madjarsku moram da podelim ovo sa vama. Isao ja u soping i Istanbul i kupio u regularnoj radnji robe za 200+ evra uglavno fazon Wakiki za decu i jos ponesto. Overio podigao sve i rekli mi da mogu da podignem u jednoj banci ( necu da je reklamiram zuto-crna da kazem tako) i odem ja posle mesec dana racunam kod njih mislim PDV 25% rekao 50-60evrica sigurno, dobio sam 23e uzeli su mi svi procenat, i onda shvatim da je taj povracaj poreza navlakusa.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Нормално је да се уграђују, јер тако банке послују. Свакако је боље да се поврати и део пуне цене него ништа. Најисплативије је уколико сам све завршиш.
 
Zozo, komplikuješ. Ali ajde, možda neko stvarno nije ukapirao.

Da, vrate ti 21% iznosa koji si platio. Što jeste 27% dodatog iznosa na cenu bez AFA. Cenu bez AFA, najlakše ćete izračunati ako maloprodajnu cenu podelite sa 1.27. Ko ovo nije ukapirao, neka ponovi matematiku osnovne škole.

BTW, i tvoja formula (127000/27000)*100 je pogrešno napisana. Obrni razlomak... :p

To da MM u Segedinu vraća ceo iznos AFA je novo. Jesu li to skoro počeli?!?
 
Malo sam se raspitao. MM u Segedinu, malo malo pa hoće da sam vraća AFA (dakle ceo iznos minus neka njihova provizija), malo malo pa neće (dakle mora preko Global Blue). To su menjali u zadnje vreme.

Kako je sada trenutno, ne znam. :(
 
Zato sam i pitao, pošto je napisano da se dobija manje, samo 21%, a to je u stvari maksimum koji možeš dobiti na AFU koja je 27%
 
Zozo, komplikuješ. Ali ajde, možda neko stvarno nije ukapirao.

Da, vrate ti 21% iznosa koji si platio. Što jeste 27% dodatog iznosa na cenu bez AFA. Cenu bez AFA, najlakše ćete izračunati ako maloprodajnu cenu podelite sa 1.27. Ko ovo nije ukapirao, neka ponovi matematiku osnovne škole.

BTW, i tvoja formula (127000/27000)*100 je pogrešno napisana. Obrni razlomak... :p

To da MM u Segedinu vraća ceo iznos AFA je novo. Jesu li to skoro počeli?!?

E vidi stvarno, zeznuo sam matematiku. Malo, malo pa me pitaju poznanici u Subotici kako je AFA u HU 27% kad se dobija manje? Siguran sam da je ovo nejasno i ljudima u unutrašnjosti koji nisu kupovali preko a možda bi hteli, zato sam ovako i napisao. Jbga, matematika iz osnovne škole, al' džaba sve kad u glavi zvoni onih 27% kad treba kinta da se vrati :D

Za MM stvarno ne znam kako je trenutno, ali ja kad god sam kupovao kod njih sam i podizao afu. Ako je nekom baš bitno mogu da saznam.
 
Poslednja izmena:
70+e na 350

malo li je ?
p.s.

S.A.D. sto nasi kupujem uvaljujem prodavci nisu zadovoljni sa 70+evra na 350 ( X100 na kombi robe-100e za C.A.R.I.N.U.) to je vec visa matematika
 
Poslednja izmena:
VELIKA MOLBA ...drugari smucilo mi s vise sta mi nude od HDMI kablova kod nas i resio sam da idem u Segedin da kupim namenski SAMO KABL molim za sve koji znaju neke prodavnice koje drze te kablova da mi daju LINK ako imaju ili ime prodavnice...samo kvalitet trazim kineze ne....mislim na kablove ...ali bas samo kvalitetne..
 
VELIKA MOLBA ...drugari smucilo mi s vise sta mi nude od HDMI kablova kod nas i resio sam da idem u Segedin da kupim namenski SAMO KABL molim za sve koji znaju neke prodavnice koje drze te kablova da mi daju LINK ako imaju ili ime prodavnice...samo kvalitet trazim kineze ne....mislim na kablove ...ali bas samo kvalitetne..
Немогуће да код нас немају квалитетни каблови.
Погледај на купујем продајем, тамо има доста продаваца који робу набављају из Мађарске. А тражене сајтове је неко већ навео у некој од претходних порука.
 
Ako ideš u Segedin, jedino mesto gde ćeš ponešto naći na lageru je MediaMarkt u Arkad šoping molu, skoro u centru grada.

Može se desiti da nešto imaju i u ExtremeDigital, ali oni su uglavnom on-line prodaja, pa ćeš u radnji zateći to što ti treba samo puko srećom. K'o i kod nas u npr. Gigatronu.

A koji problem imaš sa HDMI kabelom. Ja sam nedvno kupio jedan od 10 metara, i radi bez problema. Doduše, samo za HD. 4K nisam probao. To treba neki poseban, jel?
 
Ja sam iz Subotice i bio sam u Segedinu bas zbog hardvera. Sto se tice toga sto sto trazis ako je uopste zbog toga dosta veci izbor kablova imas kod nas nego u segedinu. Ako zelis da dobavljas robu , a verujem da je to cilj tvoga posta onda bi trebao da zapalis do Budimpeste.
 
VELIKA MOLBA ...drugari smucilo mi s vise sta mi nude od HDMI kablova kod nas i resio sam da idem u Segedin da kupim namenski SAMO KABL molim za sve koji znaju neke prodavnice koje drze te kablova da mi daju LINK ako imaju ili ime prodavnice...samo kvalitet trazim kineze ne....mislim na kablove ...ali bas samo kvalitetne..

pogledaj kod naših uvoznika audio video tehnike, imaš kod nas van den hull, audioquest, qed...onako na prvu loptu što mi pada na pamet, ima verovatno još nekih...to su sigurno bolji i kvalitetniji kablovi od svega što ćeš naći u pomenutom media marktu i slično...to su samo neki ušminkaniji kinezi, čak i ako na prvi pogled deluju bolje i kvalitetnije...
 
Da ne reklamiram.
4Audio ili Korato
Pa da tamo vidis i raspitas se.
 
Zanima me gde u Segedinu kupiti Hi-Fi stereo resiver? Da li je neko kupovao sličan uređaj i da li ima neko da mi preporuči nekog pouzdanog.
 
Pregledaj temu, spominjali smo...

Jedino mesto gde takve robe ima na lageru, i da postoji i kakav takav izbor, jeste Media Markt u tržnom centru Arkad. Problem je što koliko znam, nema načina da unapred saznaš šta ima na lageru u radnji, osim ako ne spikaš mađarski, te ne nazoveš radnju da se raspitaš šta tenutno ima.

Imaš u Segedinu i Extreme Digital, nude svašta, nije ni loš izbor, ali oni su pretežno on-line shop, i poslovnica u Segedinu je najpre mesto isporuke, nego prava maloprodaja ili izložbeni salon. Slično k'o naši Gigatron ili WinWin, manje radnjice. Tu bez prethodne porudžbine nećeš naći skoro ništa.

Imaš nešto tehnike u magamarketima tipa Tesco, Auchan, Metro, ali to ti je k'o kod nas u Roda, Tempo i sličnim marketima. Ima tu i tamo neki kućni bioskop, mini linija, soundbar... Vrlo retko nešto od pravog HiFi.

Mislim da je prvi pravi HiFi shop tek u Kečkemetu: https://www.audiomekka.hu/elerhetoseg/, ali tu nisam bio.
Nije ni Kečkemet daleko. Brzo se stiže. Probaj da zoveš radnju. Možda neko natuca engleski.
 
Poslednja izmena:
Hvala na inf. Gledaću da ispočetka prelistam temu, pa da vidim šta mi je činiti.

Poslato uz pomoć Tapatoka
 
Da li je povrat pdv istina tehniku kao i na sve, onih 20% ?
 
Uz sve to na mnogim sajtovima nema mogucnosti biranja jezika. Pa treba strpljenja da nadjes ono sto ti treba.
 
Kakva je situacija sa kupovinom laptopa u Segedinu zna li neko?
Moze li se izbeci carina?
Ako se ide busem nema mogucnosti za povrat AFE?
Da li se uopste isplati takva kupovina?
 
Aj' please, pročitaj temu od početka. Ima samo 15-ak strana, a SVE je prežvakako više puta.
Čak i to da je zabranjeno da ovde pričamo o izbegavanju plaćanja carine (što inače čini carinski prekršaj).
 
Zanimaju me sveza iskustva. Bio sam u Segidinu pre 5-6 godina. Znam za fore da se otarasis kutije i sl ali kao sto rekoh zanimaju me iskustva ljudi koji su skoro bili u kupovini. Tad kad sam ja isao u busu si slona mogao da preneses bez problema ali nije bio moguc povracaj afe.
 
Za povraćaj poreza Mađarski graničari traže na uvid nov, upakovan proizvod.
 
Zanimaju me sveza iskustva. Bio sam u Segidinu pre 5-6 godina. Znam za fore da se otarasis kutije i sl ali kao sto rekoh zanimaju me iskustva ljudi koji su skoro bili u kupovini. Tad kad sam ja isao u busu si slona mogao da preneses bez problema ali nije bio moguc povracaj afe.

Ništa se nije izmenilo u zadnjih 5-6-7-8 godina. Mađari i dalje traže da se (tehnika) iznosi neraspakovana i nekorišćena.

A otkuda da se iz busa ne može ostvariti povraćaj AFA?!? Radi to bez problema, bilo švercerski bus, bilo neki turistički/putnički/linijski. Autobus staje odmah pored kućice za overu AFA. Dok se pasoširaju ostali putnici, pređeš na AFA kućicu i uradiš svoj deo posla. Možda će bus morati malo da te sačeka, ali to je do vozača i ostalih putnika, a ne samog prevoza autobusom.
 
Ja kad sam isao tj kad sam se vracao bus nije ni stajaona Madjarskoj strani. Samo je prosao. Nasi su usli u bus, pecatirali pasose i to je to. Ne znam da li ima neke veze ali u pitanju je bio turisticki bus sa organizovamim prevozom do Segedina tkz shoping tura. Dovezao nas do Arkada i tu ostavio. Ja sam posle gradskim prevozom isao do Core, metroa...
 
Poslednja izmena:
Jedno je turistički bus a drugo svercerski

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno