Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

U pravu si, ali kad jednom platiš, slabo prolaze žalbe... o čemu se tačno radi, ako nije tajna? Ja sam platio carinu na dečje sedište svojevremeno... na cenu bez afe sa popustom
 
Muzička oprema kupljena preko online shopa. Zato nisam imao standardni račun već samo fakturu na kojoj stoji cena i ispod cene iznos poreza.
 
Da li mozda neko ide u skorije vreme u Madjarsku u roku od mesec dana, trebaju mi jedne puzzle za decu, nisu mnogo velike (vilicina sveske od a4), a ima ih u Madjarskoj (nigde kod nas ih nisam nasao), moze i na Pm da se javi ?
 
Imam ja email jednog njihovog radnika u Segedinu koji priča srpski, čim nadjem poslaću ti.
 
I odgovaraju na mejlove na engleskom? Na taj sam im poslao mejl pre tri dana, dobio neki robotizovan odgovor da su primili mejl i to je to. Odgovora nema.



Imam ja email jednog njihovog radnika u Segedinu koji priča srpski, čim nadjem poslaću ti.

E to. Pošalji kad nađeš.
 
Poslednja izmena:
Evo kontakt za ED - Segedin na srpskom, možda još nekom zatreba.

 
Gde mogu da pogledam mobilne telefone?
Konkretno me zanima Lumia 930 jer vidim da ovi nasi jos uvek prodaju nove iz Madjrske, a ja ne mogu da nadjem nigde.
 
argep.hu

Vidim da ima u jednoj radnji i košta 105.316 forinti. Da li je to povoljno, ne znam.
 
Da li neko zna koji je najbolji nacin za povrat PDV-a?
Ako odem do granice da uzmem PDV nazad, koliko bih dobio tamo?
Kada sam pitao u radnji da dodjem licno, nisu znali sta da mi odg i na kraju su se dogovorili da je najbolje da posaljem postom overen papir sa carine.. i bice mi uplacene pare na racun u banci - sto bih da izbegnem...

Da li mogu licno da odem u radnju i oni odmah da mi daju kesh?
Hvala unapred.
 
To zavisi od radnje. Neke rade isključivo na način da moraš ponovo doći u radnju po novac (i one po pravilu vraćaju kompletan iznos poreza), a neke druge isključivo preko Globl Blue posrednika (kada dižeš na granici odmah po izlasku iz zemlje (i za to GB uzme neku svoju proviziju, uglavnom 1/3 ukupnog iznosa koji treba biti vraćen)). U principu, ako radnja radi jedan od ova dva načina, neće ni da pričaju o drugom.

A neke radnje generalno nikada i ne rade povrat poreza, pa znaju da budu zbunjeni kada ih pitaš za to. Kod takvih zapravo vrlo retko neko uzima porez nazad, a po zakonu su obavezni da to omoguće. Taj problem je obično u manjim mestima u unutrašnjosti, ili u radnjama koje nemaju strancima (Srbima :p) zanimljivu robu.

Cela ova priča je za Mađarsku, ne znam da li za nju pitaš? U drugim EU zemljama zna biti drugačije.
 
Ovo sam konkretno pitao za jednu prodavnici u Szolnok-u, oni nisu imali pojma, nikada nisu nista prodali nekom Srbinu pa dok sam im sve objasnio, malo je potrajalo..
Na kraju sam se dogovorio da odem licno kod njih, jer mi tako odgovoara, svakako moram ici ponovo, i sad su se raspitali i za buducu saradnju ce biti mnogo lakse..
Moze ovde u Bg-u preko RZB-a da se uzme povrat poreza ali mnogo veliki procenat uzimaju, posto je cifra malo veca ne isplati mi se..
Inace prvi put sam to radio pa sam imao i zezanje sa njihovim carinicima.. Kazu praksa je da im se plati 1% od ukupne cene, nisam dobio odgovor zasto moram da im platim, kada oni po zakonu moraju da mi pecatiraju papir za AFU (VAT). Carinik je bio vidno besan sto nisam hteo ni forintu da mu dam...
U pitanju j Madjarska..
 
Taj 1% je najobičnije mito. Ako nisi svercer koji redovno ide i dovlači robu za preprodaju, ako kupuješ nešto sebi, pravi se blesav i ne daj im ništa.
 
Sledeci ko spomene ilegalne radnje preko granice bice momentalno permanentno banovan
 
Da li neko zna ima li ipon.hu maloprodajnu prodavnicu u Segedinu?
 
Jel vracaju porez sa rosszlanyok.hu (strongly nsfw!!!)?


Salu na stranu, isao bih u Madjarsku da kupim komponente. Koliko sam razumeo kad se sledeci put budem vracao trebao bih da uzmem povracaj? Da li moze na bilo kojoj granici EU ili samo onde gde je podnet zahtev?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Ako uzimaš na granici, to znači da radnja radi u Global Blue sitemu (posrednik u povraćaju AFA), i pare možeš podići na njihovim šalterima kojih ima kojekude.
U Mađarskoj, ima jedan na Horgošu, sa mađarske strane, čim se pređe granica, kod onih kioska što izdaju i vinjete. Možeš se vratiti peške kada overiš papire.
Ne vraćaju sav novac, nemali procenat zadržavaju sebi.

Radnje koje ne rade u Global Blue sistemu, vraćaju kompletan iznos poreza, ali se moraš vratiti baš u radnju gde si kupio, i tu uzeti novac. I to ne može odmah taj dan, već mora proći nešto tipa, >7 dana.
 
Treba da prolazim kroz Segedin sada oko nove godine, cuo sam X puta da su ljudi kupovali sve vrste tehnike tamo i da je znatno jeftinije. Planiram da počastim sebe novim mobilnim za novu godinu pa razmišljam možda tamo može da se prođe jeftinije, kontam i oko praznika će biti nekih sniženja, da li neko ima ima skorijeg iskustva sa kupovinom mobilnog telefona u Mađarskoj, hvala!
 
Edigital ili 220volti. Treba da se vratis posle u prodavnicu po pdv.
 
Ima li neko info kada je najbolje otici do Segedina npr. sto se snizenja tice, ovaj ili sledeci vikend bas pred katolicki Bozic?
 
Nije jeftinije nego isto, a ispadne jeftinije ako prosfercujes a pdv vratiš.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nije samo to fora, izbor je značajno veći u većini kategorija.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
^^ Zavisi gde. U ED i u 220V nema gotovo ništa u radnjama. To su Mađarima uglavnom on-line shop-ovi, a ispostave u Segedinu su samo mesto preuzimanja robe.
U ED se još i može ponešto naći, radnja je malo veća, ali 220v radnja je veličine malo većeg kioska, i oni vrlo retko imaju nešto na lageru za uzeti.

Kod njih naši u principu uzimaju na porudžbinu, pa kada vam jave da je u radnji, pokupite se do Segedina te tamo preuzmete robu.

Radnja sa velikom "na lageru" ponudom je Media Markt u Segedinu, ali on ima jače cene, i ne vraćaju pun iznos AFA (to je kod njih PDV).

Maloprodajne cene tehnike u Mađarskoj nisu značajno niže nego kod nas. Ali AFA im je 27%, pa kada upecate nešto na akciji, povratite tih 27%, izbegnete dadžbine na našoj granici, e onda izađe povoljno.
Telefoni npr, i kada povratite svih 27% AFA, izađu slično kao kod nas na oglasima.

edit: Heh, pre samo dve strane sam pisao slično:
Prodavnice čega? Tehnike?

Od prodavnica u kojima ima svega na lageru za odmah kupiti, tu ti je samo MediaMarkt u Arkad šoping centru. Cene su im, onako. Ne najbolje u Mađarskoj, ali opet povoljnije nego kod nas. Ali ponešto zna biti i baš skupo. Tek ako je nešto na akciji, ili kod nas tog nema, onda može biti najpovoljnije u široj okolini.

Najpopularnije radnje za kupovinu tehnike su ExtremeDigital, i 220volt. Međutim, to su ti radnje orjentisane pretežno na on-line prodaju i porudžbine, i u samoj radnji nema gotovo ništa da se vidi. U ExtremeDigital još i nekako, a 220volt ti je veličine malo manje burekdžinice, mislim da nema ni 20-ak kvm, i oni u samoj radnji imaju maksimalno 50-ak proizvoda svega i svačega. Dakle, ako ne poručiš nešto konkretno da ti dostave u radnju, u ED i u 220volt radnjama u Segedinu nema šta da tražiš.

Eventualno, za ED, na sajtu kada izabereš proizvod (sve im radi kako treba samo na mađarskom), klikneš na sam proizvod da dobiješ stranu sa detaljima o njemu, pa imaš tamo negde da klikneš Hol van raktaron, te ti se otvara tabela gde piše za konkretan proizvod, u kojim radnjama ga imaju trenutno na lageru (zelena kukica, i piše avehato), ili za koliko dana od porudžbine može biti u radnji. Szeged je predposlednji dole u toj tabeli.

Imaš u Segedinu i ovu Sony radnju. Imaju svašta nešto, ali samo od Sony-ja. I takođe, nema sve što ti padne na pamet.
 
Poslednja izmena:
Sve je to ok, ali treba izbeci dazbine na granici + uzeti pdv na tu istu stvar koju niste prijavili.
 
Držimo se teme, kako kupiti, uraditi povrat AFE, a ne kako izbeći dažbinu na našoj granici.

Robu za povrat AFE prijavljuješ na mađarskoj granici, nema veze sa našom granicom.
 
Poslednja izmena:
U MediaMarkt je povrat nesto manji tipa 21% barem tako je bilo kada sam ja uzimao kod njih pre god i nesto. U ED je problem jer nema lagerovano...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ako je AFA 27% koliko posto treba da dobiješ povrat AFE?
 
Nazad
Vrh Dno