Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Po meni, vise ima smisla da kontaktiras nekog od ovih sto donose robu iz Madjarske (isti ljudi donose i iz Madjarske, Austrije, Slovacke... gde vec nadju dobre cene). Kazes sta ti treba i ako ti cena koju ti oni ponude odgovara, onda uzmes preko njih.

A gde mogu da se nadju ti ljudi koji donose robu iz Madjarske? Mene interesuje kupovina audio opreme, ali ne znam kome da se obratim da mi donese? Nasao sam na par madjarskih sajtova prilicno dobru cenu...
 
Isplatili se kupiti mobilni telefon u Segedinu? Imate li neki predlog za prodavnice? Pogledao sam 220volt i edigital, ali nije baš isplativo, a na argep.hu ima dobrih cena, ali ne uspevam te prodavnice sa povoljnim cenama da nađem u Segedinu. Takođe, nisam siguran da je moguć povrat AFA ako se telefon kupi u nekoj maloj radnjici.

Ima li neko iskustva?
 
Segedin ima te dve navedene prodavnice, Mediamarkt za tehniku i 576 za konzole. Nista drugo interesantno. A sto nadjes na argep najcesce je BP.
 
Da, to je bio i moj utisak... Na primer, Xperia Z3 može da se nađe i za ispod 400€, ali je u segedinskim prodavnicama više od 100€ skuplja. Ništa, onda su naši "mađari" bolja opcija.
 
Da li mozete da mi preproucite neke vece markete za tehniku u Budimpesti? Idem drugog januara na par dana u Budimpestu pa sam razmisljao da pazarim televizor i jos neke sitnice ako je isplativije vec u odnosu na nas. Ili koje bi mi site-ove preporucili da precesljam i uporedim cene i ako je moguce da se rezervise nesto? :)
 
Hvala ti bas cu da bacim pogled. Kakva su vasa iskustav sa kupovinom televizora i druge tehnike tamo, jel su bas povoljniji u odnosu na nas?

I koja je procedura za povracaj PDV-a, sta sve treba da trazim i gde posle mogu da podginem novac od povracaja? :)
 
Da se ja ubacim i kazem sta su meni rekli oko procedure za povracaj poreza. U radnji gde kupis robu, overis racun i uzmes neki obrazac za povracaj poreza. Dodjes na Madjarsku granicu, odes da prijavis to i od njih dobijes valjda neki papir. Nakon toga nasa granica, uobicajen prelazak. E sad za tebe koji planiras tv da preneses ne znam kako ces. Ja planiram da uzmem dslr fotoaparat, tako da cu ga koristiti kao da sam ga kupio pre par meseci ;) Dodjes kod nas u Raiffeisen banku i oni ti vrate 27% od placenog iznosa. Ajde sad neko iskusniji neka kaze dal sam negde pogrešio i iznese ispravniji nacin. Jer i meni treba tacna informacija.
 
Postupak je otprilike tacan, ali procenat koji će ti se vratiti nije ni blizu. PDV u Madjarskoj je 27%, tako da ti od placene cenw mozes da dobijes ne vise od 20%. A kad se tu uracunaju provizije RF banke i agencije Globalblue, dobices i manje. Da ne spominjem da je informacioni sistem nase carine povezan sa EU carinom i da im automatski stize obaveštenje za svaku overu iznad 500€ vrednosti robe.
Pozdrav
 
Mislim da ti RF banka uzme neku proviziju, tako da ne dobijaš svih 27%. Ne znam ništa detaljnije da ti kažem... Verovatno možeš da se vratiš nazad u Mađarsku i da dobiješ ceo iznos nazad (u radnji gde si kupio robu); ali to je pitanje isplativosti, da li svakako ideš na tu stranu ili bi išao samo zbog toga, da li si iz Subotice ili Niša, da li si kupio nešto za 200 ili 2000Eur, i tako :)
 
Vraca se 21% a RF uzima 5% provizije na taj iznos koji ti se vraca.
 
Losa ti je matematika... uzimaju 5% od iznosa koji ti se vreaca a on predstavlja 21% onoga sto si kupio.
 
Ok hvala. Onda mi se ne isplati da idem zbog povracaja od 70e, kad sve racunam. 30e gorivo + putarine, malo bih bio u plusu.
 
Poslednja izmena:
Da li neko moze da mi ostavi kontakt od nekog pouzdanog 'donosioca' robe iz madjarske?
 
Imas barem 2 teme o tim likovima koji dovlace robu. Pomenuti su i u kupujem prodajem na svakoj 2-3 strani topica.
Sa search-om foruma trebace ti manje od 2 minuta da nadjes.

Ovaj topic je o kupovini tehnike u Madjarskoj, tipa odes u Madjarsku i kupis.
 
Da li vazi garancija bez kutije? Konkretno, razmisljam o kupovini ovog laptopa: http://www.edigital.hu/notebook/asus-g751jy-t7181d-notebook-fekete-p483258.html

Sa povratom PDV-a bi me izaslo oko 1200e. Problem je sto ne znam da li je moguce "proci" nase domace derikoze jer nikad se nisam time bavio... A slozicete se da je za te pare to savrsen dil.

Zbog toga i pitam da li moze bez kutije da se ostvari eventualna garancija?
 
Može. S' tim da ako ti u servisu kažu da ne može, to je njihova lokalna odluka koje nije zasnovana ni na jednom Asus uslovu prema potrošačima.

Ako dođeš u situaciju da servis neće da ti uvaži garanciju jer si laptop doneo u torbi umesto u originalnoj kartonskoj kutiji u kojoj ti je prodat, e onda ćeš morati da ih njih (i sebe) njakaš žalbama centrali Asusa, il' kome već...

Bez kutije ne može tako nešto vratiti radnji po principu, nisam zadovoljan, vratite mi pare. Al' da neće da ga poprave, e to jok.
 
Može li neko da mi napiše ili pusti na pm listu prodavnica za Segedin?
Planiram da se prošetam za vikend da uzmem nešto što mi treba od opreme.
 
Prodavnice čega? Tehnike?

Od prodavnica u kojima ima svega na lageru za odmah kupiti, tu ti je samo MediaMarkt u Arkad šoping centru. Cene su im, onako. Ne najbolje u Mađarskoj, ali opet povoljnije nego kod nas. Ali ponešto zna biti i baš skupo. Tek ako je nešto na akciji, ili kod nas tog nema, onda može biti najpovoljnije u široj okolini.

Najpopularnije radnje za kupovinu tehnike su ExtremeDigital, i 220volt. Međutim, to su ti radnje orjentisane pretežno na on-line prodaju i porudžbine, i u samoj radnji nema gotovo ništa da se vidi. U ExtremeDigital još i nekako, a 220volt ti je veličine malo manje burekdžinice, mislim da nema ni 20-ak kvm, i oni u samoj radnji imaju maksimalno 50-ak proizvoda svega i svačega. Dakle, ako ne poručiš nešto konkretno da ti dostave u radnju, u ED i u 220volt radnjama u Segedinu nema šta da tražiš.

Eventualno, za ED, na sajtu kada izabereš proizvod (sve im radi kako treba samo na mađarskom), klikneš na sam proizvod da dobiješ stranu sa detaljima o njemu, pa imaš tamo negde da klikneš Hol van raktaron, te ti se otvara tabela gde piše za konkretan proizvod, u kojim radnjama ga imaju trenutno na lageru (zelena kukica, i piše avehato), ili za koliko dana od porudžbine može biti u radnji. Szeged je predposlednji dole u toj tabeli.

Imaš u Segedinu i ovu Sony radnju. Imaju svašta nešto, ali samo od Sony-ja. I takođe, nema sve što ti padne na pamet.
 
Poslednja izmena:
ima i mediamarkt, u kome ima svasta... ima i akcija u auchanu - gde nema svasta ali to sto ima je bas jeftino kad je na akciji. ima i tesco, ali ga ja ne volim.
 
Prodavnice čega? Tehnike?

Od prodavnica u kojima ima svega na lageru za odmah kupiti, tu ti je samo MediaMarkt u Arkad šoping centru. Cene su im, onako. Ne najbolje u Mađarskoj, ali opet povoljnije nego kod nas. Ali ponešto zna biti i baš skupo. Tek ako je nešto na akciji, ili kod nas tog nema, onda može biti najpovoljnije u široj okolini.

Najpopularnije radnje za kupovinu tehnike su ExtremeDigital, i 220volt. Međutim, to su ti radnje orjentisane pretežno na on-line prodaju i porudžbine, i u samoj radnji nema gotovo ništa da se vidi. U ExtremeDigital još i nekako, a 220volt ti je veličine malo manje burekdžinice, mislim da nema ni 20-ak kvm, i oni u samoj radnji imaju maksimalno 50-ak proizvoda svega i svačega. Dakle, ako ne poručiš nešto konkretno da ti dostave u radnju, u ED i u 220volt radnjama u Segedinu nema šta da tražiš.

Eventualno, za ED, na sajtu kada izabereš proizvod (sve im radi kako treba samo na mađarskom), klikneš na sam proizvod da dobiješ stranu sa detaljima o njemu, pa imaš tamo negde da klikneš Hol van raktaron, te ti se otvara tabela gde piše za konkretan proizvod, u kojim radnjama ga imaju trenutno na lageru (zelena kukica, i piše avehato), ili za koliko dana od porudžbine može biti u radnji. Szeged je predposlednji dole u toj tabeli.

Imaš u Segedinu i ovu Sony radnju. Imaju svašta nešto, ali samo od Sony-ja. I takođe, nema sve što ti padne na pamet.

Da mislio sam na IT prodavnice, konkretno pc hardver, pošto sklapam novu mašinu.

ima i mediamarkt, u kome ima svasta... ima i akcija u auchanu - gde nema svasta ali to sto ima je bas jeftino kad je na akciji. ima i tesco, ali ga ja ne volim.

Hvala na odgovorima, trebalo bi sad za vikend da uzmem to ako ne onda iduće nedelje. :)
 
U Auchanu i Tescu se nećeš baš nakupovati PC komponenata. To su klasični megamarketi. Bolje snabdeveni od naših, ali imaš što i u svim megamarketima, mainstream lelektronika. Nađe se neki povoljan laptop, TV, telefon, fen za kosu, mikrotalasna, BT zvučnik, slušalice, eksterni HDD, USB flash... Ali svakako, nema naprednih gadgeta, ni bulk-pack PC komponenata za samosklapanje mašina. Imaš i Metro koji je možda ponajbolji od megamarketa za takve nabavke, ali ne znam kako sada ide sa karticama. Ranije je jedno vreme moglo da uđe k'o hoće, onda opet nije moglo, ne znam kako je sada.

Ako ideš na slepo, najbolje ti je da kupuješ u Media Markt, jer oni najviše toga imaju sad' odmah tu u radnji. Ali i tamo često nešto ima "za sutra". Prošli put, Samsung SSD Pro je bio samo od 128 i 512gb i 1tb. 256 je mogao da se dobije sutradan. :(

ED i 220volt, bez da poručiš, vrlo teško ćeš naći baš ono što ti treba. Pogotovo specifičnije PC komponente.

Svakako sve to obiđi, ali suština je to što napričah u zadnja dva posta.
 
Poslednja izmena:
Cek da pitam ja u suprotnom smeru: kakva je situacija kada stranci zele da izvezu robu iz srbije? Samo se treba neki obrazac tj racun prijaviti na carini ili? Tj imaju li oni mogucnost povracaja poreza? Ili carine? Ili cegagod, ne razumem se...
 
Ok a o cemu se tu radi? Kako ja to vidim, srpski carinici trebaju overiti obrazac da se roba izvozi iz zemlje, ali isto tako vidim da oni takoreci odmah obaveste npr madjarske carinike da sam ja nesto izvezao pa me posle madjari teraju da ja njima platim porez za uvoz u madjarsku? Tj na nuli sam?
 
Poreza se oslobadjas zbog toga da bi platio porez u svojoj zemlji.

Isto je iz madjarske, oslobode te poreza da bi ga platio u srbiji.
To sto uspes da ne platis se zove sverc.
 
:d
Ok, jasno ko dan, hvala ti.
 
Imam dilemu oko plaćanja poreza na granici za uvezenu robu.

Ono što me buni jeste što je vrednost koja je uzeta u obzir za carinjene bila vrednost sa porezom. Možda grešim, ali zar za osnovu naše carine + PDVa ne bi trebalo da se uzme "vrednost - EU porez" i onda 10% carina + 20% srpski PDV?

I pošto imam sve račune i dokumentaciju, pretpostavljam da treba da odem na NBG da uložim žalbu ako sam u pravu?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno