Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Da vam ispricam moje iskustvo. Ali bukvalno sve komponente sam uzimao od Fante i nikakvih problema nikada nisam imao. Mislim da je on jedini i bio koji daje kopiju racuna, sada vise niko ne daje. Secam se da sam pre par godina, kupio od njega GTX970, koja je imala ogrebotinicu na sebi. Bukvalno, lik mi je resio sve za nedelju dana. Poslednji put kada sam ga video je bas bio sj.ban. Mislim da je rekao da je operisao kicmu i sve ga je snaslo.

Inace, pre tacno 50 dana sam resio da uzmem neki Phillipsov baby aparat za kasu od neke zene iz NS (placen 19,000din). Prodavac ima trenutno na KP preko 1200 pozitivnih. Nego, ovaj put nisam dobio nikakav racun, posto mi je rekla da u fazonu to ostaje kod njih, posto na racunu nema samo to poruceno, kao i da ne brinem. Da, samo da dodam da je kutija vec bila otvorena i falila je kniga recepata. Kontam da je neko od njih otvorio i uzeo. Nebitno. Posle pet dana, prestao aparat da radi. To jest, samo funkcija blendanja. Ja je zovem, kaze ona meni da joj donesem aparat, pa ce ga ona reklamirati. Evo sada je tacno 45. dan od reklamacije i nema jos odgovora. Slao sam joj par puta poruku na kp, ponekad odgovori, ponekad mi iskulira poruku. Navodno je ona to poslala tom nekom, ko je isto kupio od tog nekog iz Madjarske, tako da su njoj rekli da se ceka do 60 dana sada zbog korone. E sada, ja sam dobio drugaciju informaciju. Po zakonu u Madjarskoj, ako posle 30 dana ne otklone kvar, moraju u roku od osam dana da vrate novac. Isto pise i na Iphon.hu sajtu. Opet sam joj poslao poruku jutros, koju je videla, ali i dalje nema odgovora. Iskreno, ne znam sta vise da radim. Inace, taj aparat nije bio nigde na stanju u trenutku kada sam hteo da ga kupim kod nas, dok se dan posle nego sto sam ga kupio od Madjara, isti pojavljuje u Aksi za 19.500 :).
 
Dobio sam upravo pozitivan odgovor, koji glasi:

Odobrili su Vam refundiranje u iznosu aparata. Po pravilu, to znači da možete potrošiti taj iznos na nešto, da poručite od dobavljača. Ali pošto pretpostavljam da Vama to ne odgovara, ako hoćete, mogu Vam se javiti za par dana dok mi neko poruči nešto u tom iznosu, pa da Vam ja vratim novac.
 
,, ponekad odgovori, ponekad mi iskulira poruku ,, totalno neodgovorno za prodavca sa toliko + ocena ,
 
,, ponekad odgovori, ponekad mi iskulira poruku ,, totalno neodgovorno za prodavca sa toliko + ocena ,
Takvi, sa toliko ocena, verovatno dobiju sedam hiljada poruka svakog sata, što od novih kupaca, što od starih, što od ljudi što samo tako pitaju koja je cena. Treba i njih razumeti, a ne odmah balkanski, đonom. Svako je sebi najbitniji, zato smo tu gde smo.
 
Da vam ispricam moje iskustvo. Ali bukvalno sve komponente sam uzimao od Fante i nikakvih problema nikada nisam imao. Mislim da je on jedini i bio koji daje kopiju racuna, sada vise niko ne daje. Secam se da sam pre par godina, kupio od njega GTX970, koja je imala ogrebotinicu na sebi. Bukvalno, lik mi je resio sve za nedelju dana. Poslednji put kada sam ga video je bas bio sj.ban. Mislim da je rekao da je operisao kicmu i sve ga je snaslo.
O Fanti sam čuo samo najbolje, na žalost nikada nisam imao prilike nešto i da uzmem, ali po brojnim komentarima na koje sam naišao, delovao je kao neko ko radi posao odgovorno . Žao mi što čujem da je loše sa zdravljem. Sutra uzimam prve komponente od mađara, pa nek mi je sa srećom i da me dobro služe 🤞
 
Pozdrav svima!

Zivim u Grckoj i imam validnu boravisnu vizu, treba da dodjem u Srbiju uskoro na 2 nedelje pa razmisljam da mozda kupim neki Asus laptop u Madjarskoj, Segedinu. Posto su I Madjarska I Grcka u EU, da li bih ja u mom slucaju mogao da kupim laptop I da prodjem bez carine jer zivim u grckoj, sobzirom da bih u Madjarsku ulazio i izlazio iz Srbije?

Hvala :)
 
Ne znam da li možeš da prodješ bez carine, ali ako ti naplate, onda pošto se ne zadržavaš dugo u zemlji, moći ćeš na izlazu iz Srbije da dobiješ povrat. Tako je bilo sa mojim prijateljem koji živi u inostranstvu a ovde je došao na godišnji, pa su mu na aerodromu naplatili carinu na lični laptop. U zavisnosti kakve si sreće, možda može da pomogne da izlepiš nalepnice na laptop, čisto da ne deluje novo tek kupljeno.
 
Hvala gpxy!

Po povratku u Grcku ne bih imao problema, tu nikad me nisi kontrolisali na aerodromu...Mislis na izlazu iz Madjarske u Srbiju ili iz Srbije u Grcku da dobijem povrat?
 
Jel ima neko iskustva sa kupovinom robe u grckoj i prolaskom kolima kroz makednoske i srpske granice? Jel ima nekih problema, jel javljaju grci nasima sta sam prijavio za tax free, jel postoji skener neki da oni vide sta ja imam u kolima?
 
Ja sam ne znam koliko puta isao Grcka-Srbija i nazad ali uvek avionom, nema sta nisam nosio odavde u Srbiju i nikad ni najmanjeg problema nisam imao. Takodje sam slao linijskim autobusima pakete iz Atine za Beograd i sve je prolazilo. Dolazili su mnogi kod mene iz Srbije kolima i isto tako su nosili stvari odavde bez problema. To je moj slucaj, e sad ne znam to u vezi skenera i dali grci javljaju nasima...
 
Tek sad videh koliko je oslabila Forinta u odnosu na Evro i na Dinar, drasticno od 2017-2022. Nije ni cudno sto nisu vise stvari kod njih jeftinije nego kod nas. skoro 1 Forintu veca razlika za svaki dinar, ... [naravno ne verujem jedini razlog, ali samo ovo [skoro 100 Forinti slabija forinta na evro], je dovoljno da cene uvezenog, pogotovo luksuz uvezenog poblesave kod njih, Slicna situacija sta se nama desilo posle septembra 2008 {kad je evro bio 75.5 din] , i peak-a dinara u 2012 {kad je evro dostigao 117.85 din}.

Nama dinar kompletno ravan u odnosu na Evro u zadnjih 5 godina, u odnosu na krivu za forintu koja je poprilicna.

Da li neko zna da li su Madjari imali neke promene za porez na tehniku ko nama sto je bio dupli uzas ondak ?
 
Poslednja izmena:
Hvala gpxy!

Po povratku u Grcku ne bih imao problema, tu nikad me nisi kontrolisali na aerodromu...Mislis na izlazu iz Madjarske u Srbiju ili iz Srbije u Grcku da dobijem povrat?
Povrat bi dobio kada kreneš u Grčku. Naravno, vodi računa da ne izgubiš papir koji ćeš da dobiješ ako ti naplate carinu na ulazu u Srbiju iz Madjarske. Sa tim papirom na aerodromu tražiš novac nazad.
 
I vrate ti komplet carinu i pdv?
 
Pozdrav svima,
Iako je pomenuto ranije da se sprema ponovo povrat afe iz emag-a, da li neko zna da li se to zapravo i realizovalo?
Takodje, da li neko moze da mi pusti u PM prodavce sa KP koji dovoze robu iz Madjarske?
 
Dobio sam odgovor pre nedelju dana, nema povrata AFE u Emag.
 
I vrate ti komplet carinu i pdv?
Kad radite Afu (povrat poreza njihovog) iz Mađarske npr. i ako platite carinu kod nas na robu koju ste prijavili (ili niste što je još gore ide i kazna) to vam niko ne vraća.
Njihovu Afu tj. povrat pdv-a možete podići sledeći put kada odete u tu radnju gde ste kupovali ili može i na granici ali tu je veća provizija na isplatu pdv (dobije se manje).
Najveći "smor" je Mađarska carina koja napravi red iz ko zna kog razloga i ne želi da radi ili radi sporo, pa vam se lako može desiti da čekate po par sati u redu za pregled
robe i overu papira. Kod Mađara je pre moglo da se časti malo da prođete brže ili preko reda, danas kako čujem i posle svih smena koje su imali teško da ćete tako moći
brže proći. Sećam se situacije kada je jednom jedan njihov carinik tražio malu čast na osnovu velike Afe od jednog našeg, ovaj nije hteo da mu da i posle sa papirima i robom
se odvezao sa njim u pratnji policije na našu carinu, dalje znate šta je moglo biti...plus radili su telefonske "dojave" našima...itd. Ali ok to je pre bilo...
Na našoj carini ste dužni da prijavite kao i svugde ako imate nešto za carinjenje, ako vam to nađu a da ste rekli da nemate, možete imati velikih neprijatnosti to da znate.
Generalno danas mislim da Mađari rade na tome da se što više spreči taj povrat njihovog pdv, jer je unazad par godina bilo veoma velikih zloupotreba i radilo se svašta.
Čuo sam priče o ljudima koji su radili Afa ili Export papire iz HU ili EU na robu koja uopšte nije bila kod njih, tako da su cele smene kod Mađara "padale" u akcijama sprečavanja
pranja novca i sive ekonomije. Moj neki savet onima koji hoće preko zarad povrata tog poreza je da ili nađu nekog sa KP ili ovako u "4 oka" ko već radi robu iz Mađarske i
tako pribavi sve što mu treba ili da ne ide uopšte ako ne zna propise i šta mu se može desiti na granici. Kod banalnih stvari tipa laptop vam se može desiti da imate problema
jer ni naši na carini "nisu ludi" pa da im poturite novi laptop kao neki vaš kog niste izvadili iz kola itd. Mislim možete realno proći ali nije vredno cimanja...treba dobro razmisliti.
 
maximuse, topli savet - drzi se drugih tema, sve sto si ovde napisao je rekla kazala prica koja se vrti godinama. xyz puta sam vracao porez i na drumskim i avio prelazima bez ikakvih problema.

@Niko Nemo, da li znas za neku radnju u grckoj koja vraca full povrat PDV-a?
 
@pwl
Hoćeš i ti jedan topli savet? Ako ti se ne sviđa komentar ne pravi se pametan i ne deli drugome savete šta da rade!?
Imam 56 godina, pa malo više malo respekta ipak ti nemaš pojma ni ko sam ni šta sam sve u životu radio?
 
Proverena informacija: Ipon je bio u velikim problemima zbog silnih povrata poreza, koje je uglavnom radila mala grupa švercera sa KP. Posle su plaćali ljudima da im daju podatke iz pasoša, da bi ih Mađari ubacili u papire kao navodne kupce.
 
maximuse, topli savet - drzi se drugih tema, sve sto si ovde napisao je rekla kazala prica koja se vrti godinama. xyz puta sam vracao porez i na drumskim i avio prelazima bez ikakvih problema.

@Niko Nemo, da li znas za neku radnju u grckoj koja vraca full povrat PDV-a?
Na zalost ne znam, nikad nisam obracao paznju na te stvari dok sad nisam sreo ovu temu vezno za madjarsku...
 
Iz kojih sve prodavnica i sajtova nabavljaju KP madjari? Imam jednog od koga sam dosta kupovao, ali nabavlja samo sa iPod. Ako moze predlog za nekog ko ima siri asortipam, bacite mi please privatnu poruku.
 
Iz kojih sve prodavnica i sajtova nabavljaju KP madjari? Imam jednog od koga sam dosta kupovao, ali nabavlja samo sa iPod. Ako moze predlog za nekog ko ima siri asortipam, bacite mi please privatnu poruku.
Nije to neka tajna...99% Mađara kupuje sa ipona...https://iponcomp.com/shop
 
Nisam ni rekao da je tajna, samo me zanima da li neki od mađara kupuje i od nekog drugog, pošto na iPon nema uvek svega što tražim a po drugim HU sajtovima nalazim.
 
Da li neko zna može li se vraćati AFA za kupovine u Mi Shop-u (Xiaomi) u Segedinu (Arkad).
 
Posalji im mail i pitaj. U Arkadu znam da moze u MediaMartkt, ali Global Blue, pa ne dobijas kompletan iznos. I jos na srpske kartice odrade DCC, pa ide u dinarima po najgorem mogucem kursu uz DCC proviziju...

iPon ima prodavnicu samo u Budimpesti i rekao mi je da moze da izda AFA papir...
 
Hvala Sale. Da, saznadoh za MediaMarkt i Global Blue foru ovdje na temi, procitao sam od pocetka... Vidim da je eDigital presao pod eMAG i ukinuo povrat (bar zasad), znaci ostaje samo iPon za puni povrat AFA-e, jedini je problem sto su oni u Budimpesti.

Za Mi cu vidjeti, napisem na temi ako nesto saznam. Znam samo da im je sve jefitnije za 15-20% nego u nasoj Mi radnji (na neke telefone i vise, kao aktuelni Xiaomi 12), regularne cijene, naravno. Cak mi je plan da povratim PDV, ako bi moglo i regularno prijavim na ulazu kod nas (jer bih mozda uzeo i dva telefona), prosto mi se isplati.

Inace, DCC je Dynamic Currency Conversion, pretpostavljam? Da li to znaci da se DCC primjenjuje i na samo placanje robe ili si mislio na iznos prilikom povrata na karticu (pa tad racunaju taj nepovoljni kurs)?
 
Nazad
Vrh Dno