Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Ne razumem iz ipona hoce da donose za pola afe a iz segedina uzmu celu afu i josh 20%
 
Iz Segedina u ovom momentu ne moze da se izvrsi povrat afe. U Iponu sigurno imaju vec razradjenu semu.
 
Odakle ti informacija za segedin? Hteo sam iz mediamarkta da donesem aparat za kafu.
 
Mediamarkt ima global blue (ne vraca ti se kompletan iznos Afe), nisam mislio na te prodavnice, nego na Emag (bivsi Edigital), koji sad ne vraca Afu i 220 volt (koji vise nema prodavnicu u Segedinu), a vracali su pun iznos Afe.
 
Nikada nisam radio afu do pre par nedelja. Uzeo sam ipad 9 i olovku u Istyle u Segedinu u Arkadu.
Dobio sam jedan papir "tax free form" od Global blue i racun (invoice). To sam overio na carini a overene papire sam odneo u Novi Sad da za povrat novca.
Pre nego sto sam im predao papire sam ih fotokopirao.
Danas mi se javlja sluzbenica koja unosi te papire u sistem i kaze mi da sam im poslao Tax free obrazac koji je kopija za carinu a ne original a na osnovu kopije za carinu ne moze da resi papire i trazila je da joj posaljem original.
Ja sam joj odgovorio da sam dobio samo tu jednu tax free formu u prodavnici i da je to original. Na to mi je ona poslala sliku forme i na njoj se nalazi watermark (ne znam kako se kaze na srpskom) na kojem pise "Customs copy, not valid for refund".
Sluzbenica mi je rekla da su mi u prodavnici dali kopiju za carinu i da su mi trebali dati isti takav papir samo da na njemu isto tako pise "Original". Jos je dodala da prodavci to cesto rade da bi onemogucili povrat novca, tj., da predaju samo kopiju za carinu a ne i original da bi nas zeznuli ako moze.
Trazio sam da mi posalje nazad papire da sa njima odem u Istyle u Segedin i pokusam da dobijem original papir sa kojim mogu da zavrse proces.

Zasto sam totalno zbunjen?
Prvo sam bio zbunjen jer se ne secam da sam video taj waterkmark i prva pomisao je bila da su mi carinici lupiti taj pecat ali kako je sluzbenica objasnjavala pretpostavio sam da su onda u Istyle namerno ili slucajno pogresili i nisu mi dali original. Ok, kontam, to cu nekako i resiti samo da mi stignu nazad papiri iz NS.
Medjutim, dodjem kuci i tek sam sad pao u rebus. Potrazio sam moju fotokopiju tax free obrasca koji sam predao u Novom Sadu i na njoj NEMA tog watermarka na kojem pise "Customs copy, not valid for refund" a na slici papira koji mi je sluzbenica poslala ima (a fotokopiju tog papira imam kuci)!!!
Nikada nisam radio povrat poreza, znaci tri veze nemam koje papire sam trebao dobiti i ko me ovde vuce za nos. Madjari ili ovi u NS.
Ne bih da gresim dusu ni protiv jednih ni protiv drugih. Jel moze neko da me uputi, koje sam papire trebao dobiti i da li stvarno postoje ovakvi papiri koji imaju watermark na kojem pise da je kopija ili original? Mada mi ne ide u glavu kako moja fotokopija nema taj watermark?!?! Jel moguce da fotokopir masina nije pokupila al bas ni u tragovima?
 
Poslednja izmena:
eDigital, a sada EMAG u Segedinu - mozete da podignete AFA po postojecem obrascu (od ranije), ali vise ne izdaju nove obrasce. Steta, a bili su najbolji!
 
Jel moze neko da mi napise da li se dobijaju dva tax free papira u prodavnici i da li imaju neki watermark na njima (original na jednom i customs copy na drugom)?
 
Mozda ti je ostao u kopirnici
 
eDigital, a sada EMAG u Segedinu - mozete da podignete AFA po postojecem obrascu (od ranije), ali vise ne izdaju nove obrasce. Steta, a bili su najbolji!
Napisao sam nesto ranije - bice ponovo povrat uskoro, ali postoji administracija koju jos resavaju.
 
Nikada nisam radio afu do pre par nedelja. Uzeo sam ipad 9 i olovku u Istyle u Segedinu u Arkadu.
Dobio sam jedan papir "tax free form" od Global blue i racun (invoice). To sam overio na carini a overene papire sam odneo u Novi Sad da za povrat novca.
Pre nego sto sam im predao papire sam ih fotokopirao.
Danas mi se javlja sluzbenica koja unosi te papire u sistem i kaze mi da sam im poslao Tax free obrazac koji je kopija za carinu a ne original a na osnovu kopije za carinu ne moze da resi papire i trazila je da joj posaljem original.
Ja sam joj odgovorio da sam dobio samo tu jednu tax free formu u prodavnici i da je to original. Na to mi je ona poslala sliku forme i na njoj se nalazi watermark (ne znam kako se kaze na srpskom) na kojem pise "Customs copy, not valid for refund".
Sluzbenica mi je rekla da su mi u prodavnici dali kopiju za carinu i da su mi trebali dati isti takav papir samo da na njemu isto tako pise "Original". Jos je dodala da prodavci to cesto rade da bi onemogucili povrat novca, tj., da predaju samo kopiju za carinu a ne i original da bi nas zeznuli ako moze.
Trazio sam da mi posalje nazad papire da sa njima odem u Istyle u Segedin i pokusam da dobijem original papir sa kojim mogu da zavrse proces.

Zasto sam totalno zbunjen?
Prvo sam bio zbunjen jer se ne secam da sam video taj waterkmark i prva pomisao je bila da su mi carinici lupiti taj pecat ali kako je sluzbenica objasnjavala pretpostavio sam da su onda u Istyle namerno ili slucajno pogresili i nisu mi dali original. Ok, kontam, to cu nekako i resiti samo da mi stignu nazad papiri iz NS.
Medjutim, dodjem kuci i tek sam sad pao u rebus. Potrazio sam moju fotokopiju tax free obrasca koji sam predao u Novom Sadu i na njoj NEMA tog watermarka na kojem pise "Customs copy, not valid for refund" a na slici papira koji mi je sluzbenica poslala ima (a fotokopiju tog papira imam kuci)!!!
Nikada nisam radio povrat poreza, znaci tri veze nemam koje papire sam trebao dobiti i ko me ovde vuce za nos. Madjari ili ovi u NS.
Ne bih da gresim dusu ni protiv jednih ni protiv drugih. Jel moze neko da me uputi, koje sam papire trebao dobiti i da li stvarno postoje ovakvi papiri koji imaju watermark na kojem pise da je kopija ili original? Mada mi ne ide u glavu kako moja fotokopija nema taj watermark?!?! Jel moguce da fotokopir masina nije pokupila al bas ni u tragovima?

Prvi deo misterije je resen. Vratili su mi papire. Watermark je toliko slab a izgleda i fotokopir masina toliko losa da ga uopste nije pokupila.
Sada sam bio na telefonu sa Istyle i pisao sam im email. Imam nameru da isteram da mi daju original a posle samo da se nadam dobroj volji madjara na granici da mi lupe pecat i na original (uz naravno prikazan dokument koji su ranije overili).

Mozda ti je ostao u kopirnici
Nije. Znam da sam dobio jedan papri taj tax return, jedan papir sa nekim pravilima o tax return i jedan svezan papira spojen spajalicom koji su racun i garancija. To imam i sada.
 
Pitaj carinika mozda je on uzeo taj primerak…
 
Podigao “stari” papir za AFA izdat od eDigital. Ne znaju kada ce ponovo da izdaju u EMAG… sta je alternativa - koja radnja izdaje papir? Znam da ima GlobalBlue u MediaMarktu
 
Kako naruciti iz Ipona postoji li neki prodavac na KP a da ne dere?
 
Bukvalno bilo koji, uglavnom racunaj da je cena koju ti placas cena na iponu -10%.
 
Nesto sto je tamo 36.90 a KP trazi49 eura mi ne lici na 10 % :)

p.s upravo dobih drugi odgovor ~ 39e 👌
 
Ne azuriraju redovno cene na KP
 
Znaci ipon izdaje AFA papir?
 
Jedno pitanje za sve(pardon dva pitanja)...
Kako bih mogao da narucim, kupim termostat na sajtu netkazan.hu? Da li znate nekog ko bi mogao uslužno da mi to izvede? Do sada sam robu uglavnom kupovao preko Fante ili na KP sa ipona. Slao sam poruke raznim prodavcima na KP i kao svi rade samo preko ipona. Cena je drastično manja nego u Srbiji pa se zato raspitujem inače se ne bih cimao.
 
Jedno pitanje za sve(pardon dva pitanja)...
Kako bih mogao da narucim, kupim termostat na sajtu netkazan.hu? Da li znate nekog ko bi mogao uslužno da mi to izvede? Do sada sam robu uglavnom kupovao preko Fante ili na KP sa ipona. Slao sam poruke raznim prodavcima na KP i kao svi rade samo preko ipona. Cena je drastično manja nego u Srbiji pa se zato raspitujem inače se ne bih cimao.
Ne može, ja sam isto pokušavao za nešto drugo, ali prodavci na kp imaju uhodan posao sa odredjenim prodavnicama. Ne daju svi papire za afu, a to je smisao postojanja "madjara".
 
Da li se neko seca/zna, koliko Global blue vraca % iz Madjarske, konkretno MediaMarkt
 
U proseku oko 15%, doduše ne MadiaMarkt već odeća i obuća ali sve preko Global blue
 
Postoji li neko od ljudi koji uslužno poručuju sa Ipon-a, a da je moguće plaćanje preko računa firme, za firmu mi trebao_O
 
Da li zna neko nekog sa KP koji narucuje robu iz MediaMarkt ili alza.hu, zanima me oled televizor po aktuelnoj ceni
 
Poslao sam upit kod nekoliko prodavaca sa KP za neke komponente, dobio ponude, stavio u tabelu, uporedio sa našim cenama i sa ipona, koliko vidim ako se uzima neka stvar koja nema kod nas onda se svakako isplati, jer je inače ne bi nabavio, za sve ostalo cene su neznatno niže ili više nego kod nas. Tako da od uštede nema tu mnogo, barem tako deluje na ovom malom uzorku. Po komentarima sa ovog foruma cene bi trebale da idu kao sa iPon manje 10%.

madjari cene.JPG
 
Poslao sam upit kod nekoliko prodavaca sa KP za neke komponente, dobio ponude, stavio u tabelu, uporedio sa našim cenama i sa ipona, koliko vidim ako se uzima neka stvar koja nema kod nas onda se svakako isplati, jer je inače ne bi nabavio, za sve ostalo cene su neznatno niže ili više nego kod nas. Tako da od uštede nema tu mnogo, barem tako deluje na ovom malom uzorku. Po komentarima sa ovog foruma cene bi trebale da idu kao sa iPon manje 10%.

Pogledajte prilog 356419
Varira stanje kao i samo tržište. Tako je u ovom trenutku ali ko zna šta će biti sutra. U svakom slučaju taj jaz nije velik kao što je bio pre par godina.
 
Da li su se cene kod nas unormalile ili su u Mađarskoj porasle ne znam, ali razlike su sada daleko manje nego kada je krenula masovna nabavka preko Mađara.
Nikada nisam nešto uzimao za preprodaju, ali jesam vrlo često za sebe i prijatelje i rodbinu. Sada što god da pogledam, cene su neznatno niže nego kod nas.

Ne isplati se gotovo uopšte.
 
Jel imao neko isksutva sa Planet Paymentom i kolki povracaj mogu da ocekujem na Iphone kupljen u Grckoj (1550E) ?
 
Šta predstavlja Failure rate: iznad cene na ipon.hu, procenat reklamacija na taj proizvod ili nešto drugo?
 
Nazad
Vrh Dno