Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

eDigital.hu/serbia

porucis online i dobijes mail kada mozes da preuzmes u radnji. AFA obrazac naplacuju 2000 HUF.
 
Izgleda da ih je kupio emag.

Ne znam nisam probao tako.
 
Da li znate nekog KP prodavca koji nabavlja robu iz drugih radnji sem Ipona? Treba mi nešto što trenutno nema na iponu.
 
I mene isto zanima, ako može na PM neki info
 
Ne radi se o Madjarskoj, ali da pitam ipak ovde.
Putujem za Minhen sutra, pa mi je palo na pamet da kupim tamo u Apple store-u 13 Pro Max, pa nesto kontam da li se vredi cimati za vracanje poreza (avionom putujem)?
Znaci neka cifra od 1300+€ bi bila u pitanju, nisam to nikada radio, znam otprilike koja je procedura...
 
U AppleStore trazis da ti naprave TaxFree / Global Blue. Treba ti pasos. Popunis ostale podatke (adresu/mail)… mozda je lakse da se odmah registrujes na globalblue, pa im pokazes bar-code.

Pri povratku nadjes salter carine/Zoll na aerodromu u Minhenu i overis taj papir i to je to.

Mozes da podignes kod globalblue agenta na aerodromu ili da ubacis u sanduce (ili ako imaju automat), pa da ti legne na karticu. Ali to mozes dugo da cekas… svakako neces dobiti kompletan Mwst iznos… i naravno da se isplati
 
Hvala ti na odgovoru, to je to sto sam otprilike i znao, cuo sam ranije da je i u Raiffeisen banci moglo da se podigne? I da li to vazi samo za placanje karticom, kakva je procedura za kes?
 
Nema razlike. RF ti uzima jos proviziju… bolje tamo da uzmes eur
 
Da li ima dojave izmedju madjarskih i srpskih carinika?
Kupio bih po telefon za sebe i dete, uključio posle Madjarske granice, stavio u dzep, mozda bacio kutiju...
 
Da li ima dojave izmedju madjarskih i srpskih carinika?
Kupio bih po telefon za sebe i dete, uključio posle Madjarske granice, stavio u dzep, mozda bacio kutiju...
Možda i ima, ako mu ne tutneš lovu u pasoš...

Ovaj rad:


EDIT: Teško da će te provaliti, ako tako uradiš...
 
Pa to mozes odmah kad izadjes iz radnje da uradis. Mislim da je sasvim normalna/standardna procedura. Koliko je samo stvari na oglasima bez kutija, jer su uzete na tu foru. Ali na taj nacin neces imati pravo na povrat PDV-a jer on uslovljava da imas kutiju, tako da..sve ima svoje.
 
Pa to mozes odmah kad izadjes iz radnje da uradis. Mislim da je sasvim normalna/standardna procedura. Koliko je samo stvari na oglasima bez kutija, jer su uzete na tu foru. Ali na taj nacin neces imati pravo na povrat PDV-a jer on uslovljava da imas kutiju, tako da..sve ima svoje.
Mislim da @koko88 ipak planira da aplicira za povrat PDV, jer pominje da će ovo uraditi (baciti kutiju i sl.) TEK kad pređe Mađarsku granicu...
 
Od kada je tako? Prosle i ove godine nije bilo “problema”… tako da sve mislim da se ovde oglasavaju samo oni sa KP i kazu kako ima “dojava”
 
Pa i smo preneli LG OLED tv iz Segedina, bez kutije. Samo smo zadrzali parce gde su nalepnice sa serijskim i to pokazali madjarskom cariniku. Dobili papire.
 
I sta ste rekli onom na nasoj granici, kad je video panel na zadnjem sedistu onako bleji "go"? :D
 
Nemamo nista, BMW X5 sa dva decija sedista pozadi. Kako je tanak ekran, okrenuli smo sedista naopako, prislonili uz tv koji je lezao na prostoru izmedju prednjih i zadnje klupe i natrpali stvari iz marketa preko. Gledao je carinik gepek i provirio kroz prozor nazad, mozda se i smilovao pa nas pustio, ali nije rekao ista za tv :)
 
Od kada je tako? Prosle i ove godine nije bilo “problema”… tako da sve mislim da se ovde oglasavaju samo oni sa KP i kazu kako ima “dojava”

Nisam rekao da ima dojava, nego pitao da li ima? Znam kako su me Rumuni namestili pre 2 godine, doduše dosta je manji granični prelaz.

Ima li neko iskustva sa extreme digitalom? Funkcionise li naručivanje preko mejla kao što su naveli na sajtu?
Koliko im treba da spreme porudzbinu?
 
Porucis preko sajta da ti stigne u Szeged store i nakon par dana dobijes mail (ranije i sms) kada bude spremno.
Ako ne znas madjarski koristi chrome i opciju translate.
 
Porucis preko sajta da ti stigne u Szeged store i nakon par dana dobijes mail (ranije i sms) kada bude spremno.
Ako ne znas madjarski koristi chrome i opciju translate.
Meni drugar reče da i srpski pričaju, makar neki tamo. Možda je on samo imao sreće, ne znam. Verovatno više dnevno sarađuju sa ljudima odavde nego sa Mađarima, ako je suditi po broju dobavljača na KP.
 
Nisam rekao da ima dojava, nego pitao da li ima? Znam kako su me Rumuni namestili pre 2 godine, doduše dosta je manji granični prelaz.

Ima li neko iskustva sa extreme digitalom? Funkcionise li naručivanje preko mejla kao što su naveli na sajtu?
Koliko im treba da spreme porudzbinu?
Sve funkcionise bez problema, pise ti odmah kod robe koliko se ceka za koju prodavnicu i to je otprilike i tacno. I da imaju zaposlene koji znaju srpski, a povrat afe na automatu za redni broj pri vratima pise samo na srpskom :))
 
Hvala ljudi.

Naručiću za vikend pa će valjda stići do kraja sl nedelje. Javljam ukoliko nešto prodje kako ne treba😬
 
Nije vezano za konkretno za temu, ali je vezano za povracaj poreza. Pre par godina stanem na hrvatskoj carini da mi overe tax free obrazac (3 racuna, ukupno oko 1500e). I gospodin na carini meni kaze, da posto su racuni preko 600e, mora da me prijavi nasoj carini. Program se zove EU tuzibaba i za sve racune preko 600e moraju da prijave carini tvoje drzave. Uzeo podatke iz pasosa, pitao kojim vozilom putujem, reg. oznaka, model, boja. Kaze mi sacekaj ispred kucice, uzeo telefon i pozvao nase. Uredno overio tax free obrasce i kaze, hteo si da ustedis 15%, sad ces tvojima da platis vise. Inace, nista od sitnica nije kupljeno u hrvatskoj.

Na nasoj granici, carinik ceka ispred kucice. :) "Dobar dan, jel imate nesto da prijavite?". Kazem odelo za svadbu. Daj racun, ja se napravim lud i dam mu jedan, a on ce meni ne glupiraj se, daj i ostala dva, javili su nam. Pogleda racune i kaze, moramo da carinimo ovo ili prijava za sverc. Koji sverc, kad je sve za licnu upotrebu? Pravila su pravila. Od tada vise nisam vrsio povracaj :D

Inace dok sam cekao na hrv carini, staju neki nasi da overe obrasce i kazem im za limit od 600e. A oni ce meni, znamo, vec smo jednom platili carinu, zato smo sad podelili na vise pasosa. Do 100e ne prave problem, cak i ako su u fabrickoj kutiji. Do 600e po pasosu/obrascu, ne zovu nase.

Tako je bilo pre 3 godine, ne znam kakva je sada situacija.
 
Letos sam išao u Hrvatsku i pošto imam i HR pasoš kupim u Kragujevcu dva sata za mene i ženu, reko da iskoristim povrćaj poreza. Na našoj granici odem da mi overe obrazac, teta overi i kaže jel znate da ćete morati na HR carini da platite carinu. Ja reko ok. Stignemo do HR carinika, pita imate li nešto za prijaviti, ja reko ne. Kaže, stanite sa strane. Pita opet jel sigurno nemate ništa, ja vidim vrag odneo šalu. Kažem imam neke satove, kupljene za nas lično. I on mi kaže za to "cinkarenje" između prelaza. Ono što mi je omogućio je da se vratim nazad, da poništim povraćaj poreza na našoj granici i da uđem u HR na drugi prelaz. Carina i porez u HR bi mi izašli više nego što bih imao povraćaj poreza.
 
@Goyakla verovatno je glupo pitanje ali nisam upućen u tematiku - šta si dobio poništavanjem zahteva za povraćaj PDV? Zar ne plaćaš carinu i porez u Hrvatskoj pri unosu robe bez obzira na to da li si podneo taj zahtev na izlazu iz Srbije?
 
Satove smo izvadili iz kutija, stavili na ruku. Kutije smo ostavili na pumpi ispred granice i otišli na drugi granični prelaz. Ovaj carinik nema informaciju da nosimo nešto i nisam ni prijavio. Nisam se oslobodio poreza ali bi mi trošak u HR bio veći nego porez.
 
Nazad
Vrh Dno