Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

one1

Cenjen
Učlanjen(a)
15.06.2009
Poruke
131
Poena
169
Trebalo bi da odem ovih dana do Segedina da kupim malo tehnike za svoju dusu :)

E sada me zanima kako funkcionise ona caka sa povracajem PDV ili cega vec?
Jel treba da na Madjarskoj granici prijavim robu a kod nasih da precutim?

Ako je neko kupovao u skorije vreme nesto od tehnike neka napise svoja iskustva.

I ako imate neki sajt gde mogu da proverim cene a da je firma u Segedinu, ostavite link.
Zahvaljujem
 
Koliko znam,tamo gde kupujes trazis potvrdu da je kupljena roba podlozna povracaju poreza.Kad predjes granicu,na carini trazis obrazac koji popunjavas i to je u principu to.Ne znam kako je bas za Madjarsku,ali trebalo bi da je svuda ovakva procedura.
 
Istu stvar sam ja nameravao, ali nikako da je ostvarim. Uglavnom informisao sam se dosta, i vecinu stvari koje znam su sa ove teme Link pa bolje ti procitaj lepo natenane, odgovore na tvoja pitanja imas na pocetku. Obrati paznju na koliki potrosen iznos ti se vraca AFA (njihov pdv), a takodje i u vezi "precutkivanja" na nasoj carini. Koliko se ja razumem u matematiku, ti sto "precute" TV na granici su iskusni vukovi koji rade to cesto i imaju vec razradjenu proceduru (podmazivanje included). Dok random likovi kao mi obicno najebu i ostanu bez robe, jer gde ces ti u autu da sakrijes ogroman TV, a da ti ga carinik ne primeti... Za sitniju tehniku je druga prica, a o TV sam pricao jer mi to jedino pada na pamet da je drasticno jeftinije nego ovde. Sve ostalo je tu negde.
 
Hvala puno za link, bacam se na citanje.
Nisam planirao da uzimam TV posto ga vec imam ali sam kontao da uzmem xbox i wii.To bih kontam lako sakrio.
 
Evo gde sam ja kupio moju Panasonic plazmu pre godinu dana: http://www.edigital.hu/, jedino nemaju sve na lageru pa mora da se naruči na vreme kako bi dopremili robu iz Budimpešte.
 
mislim da treba najmanje 200 eura da se potroši u jednoj prodavnici da bi se vratila afa što kod tehničke robe nije teško i bila je oko 15%. Ovo je sve bilo pre nekoliko meseci pa treba proveriti da li je još uvek tako.
 
To mu dodje negde oko 175e.
1e~270 forinti
 
Zar nije AFA 25%?
 
Efektivno je 20%, tu i tamo naplaćuju i neku sitnu proviziju, u zavisnosti od prodavnice do prodavnice.
 
Odes preko,kupis sta zelis, kazes u radnji da zelis da ti se vrati afa, oni ti ispune jedan papir i sa tim papirom i robom u kutiji se pojavljujes na madjarskoj granici. Afa zna da se ceka satima, ja sam zadnji put cekao 10min :D nije bilo guzve :) E kad ti to overe onda krenes sa sakrivanjem hihihi. Samo pazi,to je igra na lutriju, kutije najbolje spljosti ili ih baci.
Nakon minimum nedelju dana ili sledeci put kad budes isao preko,odes sa overenim papirom u radnju i dobijes pdv nazad :) Ja sam dobio 25% za blic jedan sto sam kupio. Sajt na kojem mozes najbolje da se informises je http://www.argep.hu/ to je nesto kao itsvet kod nas ali nije samo za it. i za razliku od naseg,redovno je updateovan :)
 
@jbl

Kako ide sa garancijom ? Neki kažu da kada uzmeš AFA gubiš pravo garancije.
 
Cisto sumnjam da ne vazi garancija. Nema mi logike.
 
Nema logike, ali tako su i meni rekli kada sam zvao Sony radi popravke PS3 kupljenog u Madjarskoj.

Za ne ostaje kod njih fiskalni racun kada uradis povracaj poreza? Pa mozda bez njega ne priznaju garanciju...
 
Nisam nikad jos vracao na garanciju ali verujem da to nema nikakve veze sa afom. Inace dobija se garancija pri kupovini sve redovno.
 
a 47 soma forinti je potrebno imati bas na jednom racunu ili ? i da neko mozda ne zna o povracaju pdv-a iz austrije ?
 
Za Austriju ti je donji limit 75 EUR po racunu. U radnji gde kupujes moras da trazis da ti popune papir za povracaj poreza. To ces da prilozis zajedno sa racunom i robom na izlazu iz EU: Madjarska ili Slovenacka granica. Tamo ti carina overi racune i sledeci put kad budes isao dobices taj povracaj u radnji gde si kupio robu.

Ima i nekih varijanti sa uplatom na racun ili podizanjem u banci ovde kod nas. To funkcionise samo za odredjene radnje koje su u "tax refund" lancima i oni uzimaju neku proviziju za svoju uslugu.
 
€ = 281 Forinta, ako menjaš na crno, najbolje odmah posle granice (na Kelebiji, posle mađarske granice 200 m levo, sedi tip u autu). Ako menjaš u menjačnicama ondah je nešto manje, a najmanje dobijaš u maxmarketima. Inače u prodavnicama primaju samo forinte.
Na prelazu Horgoš kad dolaziš iz Mađarske prijava za povraćaj AFE (njihov PDV) se nalazi levo pored carinskog pregleda, videćeš odmah, uvek ima par vozila.
 
Znaci, opet sverc - komerc...:rotf:
 
Kupila bih samsung tv od coveka koji donosi robu iz Madjarske pa me zanima koliko je to pozdano? Kaze da priznaju madjarsku garanciju u Srbiji,a i u krajnjem slucaju cesto ide za Madjarsku pa ako ne daj boze nesto bude moze da uvek ponese. Sta mislite o tome?
 
Pa onda ima smisla :) Pouzdano je koliko je sam lik pouzdan, oni obicno imaju varijantu da prenesu te stvari a zarada im je afa.
 
To mi i jeste problem,slucajno sam ga nasla preko oglasa,kaze da se dugo bavi time i da nije prevarant :) dao mi je i svoje podatke :) Ne znam da l da se upustam u to,lakse bi mi bilo da garancija vazi u Srbiji ali nisam sigurna koliko je to istina
 
Vrlo je moguce da vazi ali treba to chekirati, nazoves neki ovlasceni Samsung servis kod nas i pitas..
Koja je varijanta za lovu,moras mu odma sve dati ili pola?
 
Ako budeš odlučila da kupiš, ostaviš mu neku minimalnu kaparu, a ostatak platiš kada ti donese, pokaže račun i garanciju. Ako čovek pristane na takvu varijantu.
 
Tv salje kurirskom sluzbom i tad bi i platila ceo iznos,sto je dobro jer mogu da proverim sta mi je poslao pre nego sto platim. Ta garancija mi je problem jer ako ne daj boze nesto bude a on ispari morala bih da se cimam da nosim u Madjarsku sto mi je previse komplikovano
 
Pazi to je dobra varijanta skroz, ljudi obicno uzimaju minimum pola iznosa pa po prijemu dajes ostatak. Imaju i oni likove koji naruce tv pa se predomisle kad stigne, tako da ovo je po meni korektno skroz, jeste rizicno ali verujem da se to malo cimanja ipak isplati za 150e. Ja ti predlazem da proveris kod nas za garanciju i ako je to ok uzmi ga. :wave:
 
Trebalo je samo da neko da me ohrabri i narucujem odmah :) Stvarno je dobra ponuda,ali je malo frka,nije jeftina stvar u pitanju
 
Nazad
Vrh Dno