Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Ima li kakav dobar deal za foto opremu za Black Friday?
 
ajd da ne otvaram novu temu, nije mađarska ali jeste ex yu...idem posle duže vremena u sloveniju na nekoliko dana...naravno, pojma nemam kakva je tamo ponuda i kakve su cene, ima li tamo nekih dobrih radnji sa tehnikom koje bi vredelo posetiti...? isplati li se uopšte cimati se oko toga tamo?
 
zna li neko da li ipon ima fizičku radnju u budimpešti, ili sve mora da se naruči preko neta? nešto bih uzeo tamo uskoro ali ne znam kako ide kupovina, deluje mi da je to samo web shop sa nekom trafikom gde se podiže naručena roba?
 
@nebeski.letac

sad sam prešao celu temu, srećom nije dugačka, i nema ništa konkretno za ovo što ja pitam...povrat afa me ne zanima, to znam...zanima me da li je to ipon radnja radnja u kojoj mogu nešto na licu mesta da kupim, ili manje više sve moram da naručim? sve druge pomenute radnje znam, ali sa ipon nikad nisam imao kontakata i on se u celoj temo samo kratko pominje kao jedna od radnji...

@NShappy

ajd pomagaj, ti sigurno znaš kako stoje stvari sa ipon u pešti :)
 
Sudeci po slikama na Google, rade na principu vecine radnji u Segedinu, odnosno imaju neke sitnice na stanju poput rutera, usb memorija i slicno; sve skuplje i specificnije stvari se porucuju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
i meni tako deluje...imaju neke kao dve radnje u pesti, ali to su vise barake nego prave radnje...ssd sam im poslao mail da se raspitam za neke stvari, moze li kod njih da se mailom uopste naruci nesto?
 
Proveri sa njima imaju li obrasce za AFU ako budes uzimao nesto, pre neke 2 god nisu imali pa si morao sam d'uzmes (u posti cini mi se).
 
Kakva je situacija sa nasom carinom. Ako dobijem 27% AFE od madjara to je super ali mora li se platiti onih 30% na nasoj carini(carina+pdv) ukoliko se kupuje npr samo jedan tv namenjen za licnu upotrebu
 
Sto znaci ne isplati se uzimati tamo tv u svojoj reziji osim ako nije neka dobra akcija u pitanju. Dobijes 27% nazad a posle toga nasim das oko 32% plus troskovi goriva plus cimanje oko ostvarivanja garancije. Ili uzeti preko likova sa kupujem-prodajem ili kod nasih derikoža
 
ne dobije se bas citavih 27 posto, to je cesce 21 ili tako negde...
 
U radnjama gde se sam vraćaš po AFA, dobiješ nazad svih 27% dodate vrednosti. Što mu dođe 21.25% iznosa koji je plaćen.

U radnjama gde je GlobalBlue posrednik u vraćanju, GB uzme 1/3 iznosa koji treba biti vraćen.

Bodibiberu, naravno da moraš platiti carinu na tehničku robu ako za nju nemaš deklaraciju da je proizvedena u EU (to uglavnom nemaš kao privatno lice), plus 20% naš PDV, čak i za robu proizvedenu u EU.
 
Poslednja izmena:
Jel tacan taj podatak da nasi carinici dobijaju automatsko obavestenje ako je overena roba vrednosti preko 500 e ? hteo sam da pazarim laptop, usteda bi bila velika, na granicnom prelazu bih ga prijavio kao licne stvari ako vec pitaju.
 
Nikad cuo niti ima smisla, previse nasih odlazi dnevno preko u shoping, niti dajes licne podatke pa da znaju koga da vijaju...

...über rimini 7
 
... osim ako nisi mislio da povratis porez? Za to verujem da se domundjavaju nasi i njihovi
 
Pa da naravno da sam mislio da povratim porez. Vidim da je neko napisao u ranijim postovima da nasi primaju automatsko obavestenje. A jel realna prica da kupim laptop, overim ga za afu, bacim kutiju i ako me vec pitaju da laptop prijavim kao licnu stvar ?
 
Jel tacan taj podatak da nasi carinici dobijaju automatsko obavestenje ako je overena roba vrednosti preko 500 e ? hteo sam da pazarim laptop, usteda bi bila velika, na granicnom prelazu bih ga prijavio kao licne stvari ako vec pitaju.
Tehnička roba veće vrednosti se prijavljuje pri izlazu iz zemlje da bi mogao da je pri ulazu vratiš bez plaćanja carine. Mislim da se izdaje i neka potvrda.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Sto bi ista prijavljivao ili dobijao potvrdu kada imas racun? Ne moze ti niko naplatiti duplu carinu i porez sa madjarske strane ako posedujes fiskalni racun izdat u madjarskoj, nase ne zanima sta nosis preko.
Madjarski i nasi carinici saradjuju samo u zajednickim anti kriminal akcijama, inace se bas "ne vare".
Povracaj AFA je cisto legalna procedura.
Takodje mozes da odradis povracaj AFA na Kelebiji a predjes na Djali.
Tehnicka ( a ni ostala) roba nikoga ne zanima, madjari gledaju alkohol i duvan da ne udje a nase ako je previse ocigledno da je sveze kupljeno ili za preprodaju tj nije za licnu upotrebu i prelazi odredjeni iznos (bilo nekada 100e, ne znam da li se menjalo).
Naravno da ces imati problem ako imas 10 mobilnih u original ambalazi ili 42" tv sa sve folijama i ganz novom kutijom.
Neces ako namestis da izgleda korisceno.

...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
Svi ste sve pobrkali, al' ajde sada da ne dužimo. :p
Čitajte malo unazad, sve je prežvakako bar 3x.

Za sada, nema komunikacije između Mađarske i naše carine, ako hoćemo da povratimo AFA, tj. ako nam Mađar overi papire za povrat AFA.

Na malim prelazima, ovim novim, Mađarski i naš carinik sede maltene u istoj kućici, pa je bzvz. da kod Mađara obavljaš proceduru za overu papira za AFA, a onda pređeš 2m kod našeg carinika i kažeš "nemam ništa za prijaviti".

Povraćaj AFA ne radiš na granici. Radiš ga u radnji gde si robu kupio, ili na šalterima GlobalBlue, uz papire koje si prilikom kupovine tražio da ti Mađarski trgovac popuni, a onda ih dalje dao Mađarskom cariniku da ih overi prilikom izlaska. Tek po ponovnom dolasku u HU možeš podići AFA uz overene papire. Mađarski carinik pri izlasku obavezno traži da vidi robu koja je upisana na papirima za povrat AFA, i roba mora biti nekorišćena. Tehnika, mora biti u originalnoj kutiji. Odeća/obuća nekorišćena...

Našeg carinika ne zanima dal' si overio Mađarske ili bilo čije druga papire za povrat AFA. Njega zanima da naplati 20% PDV na bilo šta novo što u zemlju uđe, i 10% carine na robu koja nije proizvedena u EU.

Ako iznosimo iz Srbije vredniju tehniku koju planiramo da vratimo nazad i koja izgleda nova (veći kompleti fotoopreme, noviji računari), najbolje je prijaviti našem cariniku na izasku, te popuniti formular koji ćemo dobiti. Uz njega, sve što je na njemu, bez problema ponovo unosimo nazad u zemlju. Za još skuplju opremu, popunjavamo ata-carnet (ovo je nebitno za nas buraniju, više je za firme).

..bla.bla.bla... ima sve na 5-6-7 strana unazad.
 
Poslednja izmena:
Mozda je malo off, ali moram da pitam.. Naime nema sanse da nedjem nekoga ko radi kupovinu i donosenje tehnike iz Rumunije. AKo neko zna, moze na PM.. Pozz
 
Stavite NShappy za sticky i to je to :D
 
Cao, jedno pitanje...nadjoh prodavnicu EMAG, koja se nalazi u Rumuniji, i tu nadjoh laptop koji mi skroz odgovara, cena je 4400lei, tj oko 930e...jel postoji mogucnost da odem tamo kolima, uzmem laptop, bacim kutiju i vratim se, bez prijavljivanja laptopa? :)
 
Naravno da možeš. Ali isto tako možeš ostati bez novog lap topa uz plaćanje carinskog prekršaja. Odluka je samo.na tebi ;)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Piiii... :D
Nista onda...imam opciju da uzmem drugi laptop slicnih performansi, ali koji nije lep kao ovaj sto sam nasao... :D
 
Pa ako ne trazi povracaj poreza kakav je prekrsaj kupiti nesto preko pa koristiti u srb? Ok ako je zapakovano fabricki, ali ovako da ga nosi kao licni lap top ne vidim kako moze da naje#e

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Pa to...odem kolima, kupim za 930e, bacim kutiju, spakujem laptop u torbu i vratim se, ne treba da mi se vraca porez ili bilo sta... :D
 
Pa ako ne trazi povracaj poreza kakav je prekrsaj kupiti nesto preko pa koristiti u srb?

Naravno da je prekršaj ako ne plati carinu...


Pa to...odem kolima, kupim za 930e, bacim kutiju, spakujem laptop u torbu i vratim se, ne treba da mi se vraca porez ili bilo sta... :D

Svakako je (mnogo) manja šansa da ti na granici prave probleme za jedan laptop koji je spakovan u ranac nego za npr. 3 televizora u full pakovanju na zadnjem sedištu automobila, ali niko na forumu ti ne može garantovati da će to sigurno proći ok. :)
 
Zasto ne bi vratio rumunski porez pa onda kod nasih platio dazbine? Ako baš hoćeš da bude po ps-u... i svidja ti se baš taj LT.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno