Šta je novo?

Kupovina tehnike u Madjarskoj - kako?

Prijatelj ide u Pestu avionom, pa bih da mi uzme par komponenti, ssd, ram i eventualno Xiaomi mobilni. Posto shopovi uglavnom nemaju na lageru robu, narucio bih prethodno putem maila pa bi mi dobro dosla preporuka za neki shop u Pesti koji to prihvata i gde bih mogao sa prodavcima da se sporazumem na engleskom? (po mogucnosti da je sto blize centru grada)
Da li neko ima iskustva kupovine sa neke od ovih prodavnica: https://www.argep.hu/main.aspx?suche=sx8200
Treba mi shop koji vraca AFA preko GlobalBlue, jer mi ne odgovara da se mora ponovo dolaziti u Madjarsku. Ipon.hu ima ok cene ali ne znam da li rade sa GB? Po komentarima ovde oni vracaju ako ponovo dolazis u radnju, da li se mozda nesto menjalo u zadnje vreme i da li moze i preko GB? Pisao sam im mail ali jos nema odgovora.

Da li je isplativo platiti putem MasterCard ili Visa, koliku provizija se onda placa za konverziju iz EUR u Ft, ili je bolje negde u gradu u menjacnici razmeniti?

Da li mozda Samsung, Sony ili neki od poznatijih proizvodjaca PC komponenti priznaje garanciju u Srbiji za nesto sto je kupljeno u Madjarskoj, ako imam fiskalni racun iz Madjarske? Citam da LG priznaje garanciju, da li jos neko osim LG?
 
Nije ništa provereno, ali sa nekoliko strana sam čuo da će biti (ili su već uvedene) neke promene oko AFE, ne znam tačno šta i kako. Ako neko ima precizniju informaciju bilo bi dobro da je napiše.
 
Ne znam da li istina, ali juče mi komšija koji donosi hranu, hemiju i drugo iz Mađarske, reče da su ukinuli Afu u četvrtak. Ako neko sa foruma zna da li je to tačno ili ne? Neka napiše ovde.

Послато са Mi 9T Pro уз помоћ Тапатока
 
Op op, ćao fanti, sprajtu I ostalim gaziranim pićima... [emoji38]

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Vest ne postoji nigde, ne ukida se to tek tako...verovatno rekla kazala, jer to nije mali korak da se nigde zvanično ne zabeleži...a sumnjam da je afa ukinuta samo za kupce iz Srbije, ne znam da li je moguće tako selektivno ukidanje jer je vat povezan i sa biznisom u mađarskoj itd itd...
 
Ne znam da li istina, ali juče mi komšija koji donosi hranu, hemiju i drugo iz Mađarske, reče da su ukinuli Afu u četvrtak. Ako neko sa foruma zna da li je to tačno ili ne? Neka napiše ovde.

Послато са Mi 9T Pro уз помоћ Тапатока
Tačno je, koliko sam uspeo da proverim. Carinik ima pravo da proceni da li je za ličnu upotrebu ili šverc.

Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Rano se poradovao, bar kad je onaj sokić u pitanju. [emoji16]

Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro
 
Ma šala mala, kupujte gde hoćete ljudi. Nije mi jasno samo da ljudi koji kupuju na taj način misle da imaju obezbeđenu garanciju za vek vekova... Sutra da se desi ovako nešto sa AFA-om, ili da padne neki od "tih" poštenih uvoznika, mogli bi ste da samo obrišete zadnjicu takvom garancijom...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Pa bio je pre neki dan sastanak Orbana i našeg (vole se i podržavaju). Zna se čime se bavi brat od našeg tako da srpska eksluziva za zabranu povraćaja afe nije isključena.

Meni ni iz džepa ni u džep. Samo povezujem dogadjaje i informacije.
 
Ne znam da li istina, ali juče mi komšija koji donosi hranu, hemiju i drugo iz Mađarske, reče da su ukinuli Afu u četvrtak. Ako neko sa foruma zna da li je to tačno ili ne? Neka napiše ovde.

Ne mogu ukinuti AFA, već samo povraćaj iste za strane državljane.

Ali to je njihova obaveza na nivou EU. Ne znam da li može selektivno samo Mađarska, ili samo za nas...
A može biti i što je neko rekao da (Mađarski) carinik procenjuje da li je to roba za ličnu upotrebu, ili za dalju prodaju.

Na Mađarskoj granici overavate papire za povraćaj poreza i za robu koju ste kupili u drugim EU državama, ako iz Šengena izlazite preko Mađarske.

...

Nikada i nikako nisam pristalica šverca, ali ukidanje "uvoza" iz Mađarske može lako dovesti do porasta cena robe u našim radnjama.
Pre poplave KP uvoznika razne tehnike, cene kod nas su bile još veće nego što su sada, poredeći sa cenama napolju. :(
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li istina, ali juče mi komšija koji donosi hranu, hemiju i drugo iz Mađarske, reče da su ukinuli Afu u četvrtak. Ako neko sa foruma zna da li je to tačno ili ne? Neka napiše ovde.

Послато са Mi 9T Pro уз помоћ Тапатока

Bas u cetvrtak sam po povratku iz Madjarske overio papire za povrat Afe za 2 mobilna telefona bez ikakvog problema, nikakva provera da li je za licnu upotrebu, niti otpakivanje robe. Niko nista nije spominjao ni od carinika, ni od drugih ljudi koji su bili u redu sa mnom, tako da sumnjam u ovo iskreno.


Sent from my iPhone XR using Tapatalk
 
Napisao sam da je neproverena informacija, ali sam je čuo sa nekoliko strana. Nije da se ukida povrat AFE, nego se ograničava na određeni iznos nedeljno, mesečno ..... po osobi.
Tražio negde nešto zvanično i dalje ne nađem.
 
Isto sam cuo danas
 
Da li u slučaju da se novac od povraćaja uzima u prodavnici moram lično da odem ili može i neko drugi umesto mene?
 
Zvanično moraš lično jer se daje pasoš.
Meni je prolazilo, da dam svoj pasoš onome ko ide (naravno, samo za prodavnicu). Verovatno zato što je prodavnica na granici gde je red za povrat poreza, pa su oguglali.
 
Znam da nije Mađarska, ali je najpribližnije ovoj temi. Da li neko zna za saturn i mediamarkt u Austriji, da li vraćaju preko global blue?
 
Ima li kakvih informacija, jel zaista ukinuta AFA od strane madjara?
 
Hmm bas se dosta prica oko ovoga kod nas u subotici, ali nikako da neko dobije 100% pouzdane informacije oko promena za AFU.
Bice zanimljivo ako limit bude neki mali.
 
Nekima će biti mali, to je definitivno, ali onima koji se ne bave profi švercom verovatno ce taj limit biti i više nego dovoljan.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Hmm bas se dosta prica oko ovoga kod nas u subotici, ali nikako da neko dobije 100% pouzdane informacije oko promena za AFU.
Bice zanimljivo ako limit bude neki mali.

Sigurno će biti dovoljan da sebi povremeno uzmeš telefon, TV, računar...

Veći potencijalni problem može biti što bi Mađarska strana mogla ubaciti nekoliko naših računara u svoj sistem, te će se našoj carinskoj službi izlistavati ko je upravo overio papire za povraćaj AFE. A onda će sistem tražiti napatu carine i PDV-a na sve to sa liste :p
Problem br.2 može biti da će naše radnje da vrate cene na nivo pre početka masovne KP rasprodaje. Setite se da je tehnika kod nas tada bila značajno skuplja od identične u inostranstvu.
(Mislim, skuplja je i sada, ali ranije je to bilo drastičnije)

Baj d vej, koliko znam, neki limit postoji i sada. Ali je prilično veliki.
 
LImit je sad u komadima istih predmeta.
Npr ne mozes 3 ista tv-a 65", ne mozes 10 istih 32" i slicno...
 
Ima li kakvih informacija, jel zaista ukinuta AFA od strane madjara?

AFA znači PDV odnosno VAT.

Znam da nije Mađarska, ali je najpribližnije ovoj temi. Da li neko zna za saturn i mediamarkt u Austriji, da li vraćaju preko global blue?

Da, ja sam vršio povraćaj iz Austrije i Nemačke za robu iz Mediamarkt-a odnosno Saturn-a (to je ista firma). GlobalBlue ti ne vraća ceo iznos, ali je procedura veoma jednostavna i novac pokupiš odmah na aerodromu, čim prođeš pasošku. Pre toga carina treba da ti overi dokumentaciju i da im pokažeš (neotpakovane) proizvode koje si kupio.
 
Poslednja izmena od urednika:
Veći potencijalni problem može biti što bi Mađarska strana mogla ubaciti nekoliko naših računara u svoj sistem, te će se našoj carinskoj službi izlistavati ko je upravo overio papire za povraćaj AFE. A onda će sistem tražiti napatu carine i PDV-a na sve to sa liste :p

Zasto bi to radili, kada im uopste nije u interesu?
 
Kako zašto, pa preCednik napravio neki dil sa Orbanom.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Napisao sam da je neproverena informacija, ali sam je čuo sa nekoliko strana. Nije da se ukida povrat AFE, nego se ograničava na određeni iznos nedeljno, mesečno ..... po osobi.
Tražio negde nešto zvanično i dalje ne nađem.

LImit je sad u komadima istih predmeta.
Npr ne mozes 3 ista tv-a 65", ne mozes 10 istih 32" i slicno...

Ako ce mo posteno, svi mi, to je u redu, problem je sto stosta nije posteno, korektno, vec puno tog usmereno na bogacenje, dranje i sticanje sto brze i vise naustrb svega ostalog (prometa, usluge, kvaliteta robe, servisa, podrske...).
Sta ce Peri 7 oled tv od 55, 20 ssd-ova, 15 chipova i sl. pa jos proterano kad kum Mika radi smenu...
"Drzava" "stiti sebe" a znamo (pomalo) ko je sve "drzava" i cime se sve "drzava" bavi.
Da li ce nama biti bolje, sigurno je da nece. Moracemo vise da placamo nego preko alternativnih dobavljaca, zbog nekvaliteta servisa i podrske moze doci do problema u ralizacije reklamacija (mozda). Problem moze da eskalira zbog alavosti uvoznika pa da cene dodatno porastu...

Kako god videcemo da li ce nestati ili opstati.
 
Poslednja izmena:
Imas 3 opcije:
Cutis i smrdis
Pokusas da promenis nesto
Odes iz drzave
Pokusao sve 3 i proklinjem sebe sto nisam prvo 3-cu opciju odradio a ne ostavio za kraj gubeci izuzetno puno vremena uzaludno...

...A3...
 
Jel zna neko kako laptopszalon vraca pdv, preko Global Blue ili?
 
Nazad
Vrh Dno