Šta je novo?

polomljeni pinovi

jerichon

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2009
Poruke
129
Poena
319
dali je moguce da se nesto napravi od ovoga, ili da se nekako pinovi vrate na mesto.
Procesor je AMD Phenom X4.... puna oznaka HD9650WCJ4BGH

Na procesoru su izlomljena 3 pina i vise njih su iskrivljeni, covek koji mi je dao procesor kaze da je skinuo kuler da ocisti prasinu i prilikom vracanja je iskrivio pinove i neke je i polomio kada je hteo da ih ispravi.....
 

Prilozi

  • slika-2783892x640.jpg
    slika-2783892x640.jpg
    58.5 KB · Pregleda: 594
Krive pinove sam ja u više navrata uspešno vraćao raznim "hirurškim pomagalima", a za polomljene je malo veći problem. Ne znam da li to može neki mikroelektroničar da sredi... (ili sam ispao mnogo gloop sa ovim :D )
 
Poslednja izmena:
Ako imas rezervne pinove, mozda bi neka zlatara mogla da pomogne. Sta mislis?!

A iskrivljene probaj patenticom da namestis (sa onom koja ima metalni vrh). Mozda je bolje nego sa pincetom.
 
Poslednja izmena:
Iskrivljene pinove mozes najlakse ispraviti sa vrhom patent olovke, a sto se tice polomljenih pinova, mozes od nekog drugog procesora da skines potreban broj pinova i ubacis ih u socket na mesta gde nailaze polomljeni pinovi. Mozda imas srece pa polomljeni pinovi nemaju funkciju tj neiskorisceni su (mala verovatnoca). Kada budes ispravljao pinove, moras to ciniti jako polako. Neka je sa srecom ;)
 
Poslednja izmena:
Možda može Cika Pera to da popravi (99% da može :)) , kontaktiraj ga pa vidi da li je isplativo...
 
Mozes slobodno kao sto ti ljudi kazu da uzmes patentaru i poispravljas te iskrivljene pinove, ali lagano da i njih ne polomis. Sto se tice ova tri vec polomljena, moguce ali tesko da ce raditi bez njih (probaj pa ces videti). Svojevremeno sam ispravljao jedno 30 pokrivljenih pinova na nekom s478 Pentiumu kojem je falio jedan pin i dan danas radi besprekorno (postedeo sam coveka kupovine drugog :D ).
 
hvala vam ljudi puno. Dali ste mi dobru ideju za pincetu...
A za pinove probacu da nadjem neki stari procesor, aparat za varenje... i posao moze da pocne:crash:
A sta mislite da li moze da se osteti maticna od takvog prepravljenog procesora, frankenshtajna...
 
Javi obavezno kako se zavrsio poduhvat, mislim da ploci ne moze nista biti. Neka je sa srecom. Mozda ne bi bilo lose da ceo proces malo uslikas i postavis ovde.:)
 
ne moze..;)
 
Jedna stvar mi nije jasna, zasto je vadio procesor iz socketa ako je samo cistio kuler :smackbum:
 
Jedna stvar mi nije jasna, zasto je vadio procesor iz socketa ako je samo cistio kuler :smackbum:

U pravu si...
Totalno mi nije jasno...
Mada mozda mu je procesor zapeko za kuler. I meni se to jednom desilo. Pokusao sam da izvadim moj kuler, a izleteo i procesor zajedno sa njim, iako je bio prokopcan onom stipaljkom sa maticne
 
To je objasnjenje za nestale-polomljene odnosno otkinute pinove, a za savijene je objasnjenje nestrucno vracanje u socket. Sve mi se cini da se neko pravio pametan zeleci da uradi korisnu stvar a u stvari napravi veliku stetu. Kuler se nikad ne skida sa hladnog procesora, i nikad se ne vuce, vec pomalo pomera levo desno da popusti vakum (ovo sve vazi za ekstremne slucajeve ). Naravno lako je biti pametan na kraju, ali ovakve pocetnicke greske su se svima nama desavale, u krajnjem slucaju, na greskama se i uci.:D
 
To je objasnjenje za nestale-polomljene odnosno otkinute pinove, a za savijene je objasnjenje nestrucno vracanje u socket. Sve mi se cini da se neko pravio pametan zeleci da uradi korisnu stvar a u stvari napravi veliku stetu. Kuler se nikad ne skida sa hladnog procesora, i nikad se ne vuce, vec pomalo pomera levo desno da popusti vakum (ovo sve vazi za ekstremne slucajeve ). Naravno lako je biti pametan na kraju, ali ovakve pocetnicke greske su se svima nama desavale, u krajnjem slucaju, na greskama se i uci.:D

napisao je covek..pinovi su polomljeni kad je pokusao da ih ispravi..
 
Ako nemas pinove od nekog drugog procesora, mozes upotrebiti i zicu iz lan kabla.
 
Citao sam po netu da je neko koristio spajalicu umesto predlozene zice. Ako dobro odmeris duzinu i CPU dobro nalegne moglo bi da radi.
 
Upravo to. Ne bi bilo lose da nas informises svezim slikama, kako radis i to. Za one koji bi to isto radili pa da imaju neku vrstu tutorijala.
 
Moguće je ubaciti polomljeni pin u socket i onda staviti procesor. U ovom slučaju je to bilo uspešno. :)

[YOUTUBE]EdDccsbv5hA[/YOUTUBE]
 
To bi bilo odlicno.
Jesi li siguran da to bi moglo da upali?
Pinovi su verovatno neka bakarna zica ciji je posao da sprovodi struju u procesor.
Ili gresim...

Naravno da sluze za sprovodjenje struje, bitno je da nadjes bakarnu zicu sto pribliznijeg preseka, zato su idealni pinovi nekog drugog procesora, ali ako njih nemas, mislim da je najpribliznija po debljini zica iz lan kabla. u svakom slucaju neces napraviti vecu stetu nego sto jeste, a u najboljem slucaju ce proraditi.
 
Kod polomljenih/iskirivljenih pinova postoje neka prosta pravila:

-Ako je procesor ispao i pokrivljena je gomila pinova, uz dosta strpljenja se isti moze popraviti.

-Ako je polomljen pin ili dva pri vadjenju iz soketa/guranju u kontra stranu, procesor se moze iskoristiti pod uslovom da nije "pusten u rad" u kontra smeru. Ako je bio ubacen kontra u socket, i racunar ukljucen, nema mu spasa, znajte da je spaljen.

-Ukoliko nekoliko (desetak) pinova nedostaje, vrlo su velike sanse da ce procesor raditi, jer je vecina pinova Vcc ili GND, pa jedan dva manje vise... Kod P55/67 mozda nece raditi PCI-e port ili neke linje, koji slot rama, ali ako je stariji procesor i logika je u NorthBridge-u, nemajte brige, 99% da ce raditi.
 
meni je jedan specijalan majstor zalemio novi pin na proc...
malo je busnuo mesto gde je bio pin, uzeo dosta duzu zicu (ne znam gde je nasao odgovarajucu),
bukvalno pecnuo lemilicom (inace bi napravio vise stete nego koristi) i na kraju skratio pin... mislim da nema sanse da zalemis pin sa postojeceg proca jer je to tako maleno i pipavo cudo...
e sad moj pin je bio na ivici, pa je to zato bilo moguce..

inace sam iskrivio tonu pinova, imao sam kuler koji je vrlo nezgodan za skidanje, pastu as5 koja voli da se stisne i vrlo tesno kuciste puno kulera. onda kad ne pazim, pa ne uspem da skinem obe strane kulera odjednom, bukvalno se stvori poluga koja iscupa proc...
kupio sam vrrrrlo fine pincete za ispravljanje i sad sam se vec dosta izvestio, naravno promenio sam kuler. pin koji je slomljen je zena slomila jer sam joj dao da ona kao suptilnije stvorenje uzme da ga ispravi...
saveti za ispravljanje:
1. ne ispravljati jedan po jedan pin, vec celu grupu odjednom (moze pincetom, moze necim tankim kao karticom itd), bitno je da se sila raspodeli na vise pinova, da ne bi pukao ni jedan
2. skinuti socket, tj onu belu plastiku sa ploce. kad ste zadovoljni kako ste ispravili pinove, lagano stavite tu plastiku na cpu. Videcete da li je neki pin ostao iskrivljen ili cete cak dodatno ispraviti neke pinove koji jos nisu skroz pravi. ovo je daleko lakse iskontrolisati nego kad pokusate da uglavite cpu u plocu a nije sve skroz pravo..
 
@ note to me : do not buy cpu from you ^^^ :D
 
Sto da ne kupis ? Ako ga sredi batica da sljaka i da ga po nekoj povoljnijoj ceni zajedno sa tom plocom na koju ga je prikacio... Naravno, onda nema oc-a i skidanja cpu-a.
 
Ili najjeftinija varijanta,da nauche ljudi da skidaju kulere sa procesora kako treba... :D
 
Ja sam svojevremeno drzao u ruci plocu na kojoj je atlon xp bio zalemljen. Skinuli su soket odsekli sve pinove napravili kuglice i zalemili. To sve skupa je radilo, ali jako kratko jer je kuler bio samo tezinom pritisnut na procesor, a atloni xp su bili skloni da riknu ako se pregreju.
 
Moze procesor da radi normalno i bez nekoliko pinova ... samo zavisi koji su slomljeni.
Probano u praksi, a na nekima se cak i lomi ili izoluje odredjeni pin da bi se dobio
procesor sa vecim FSB-om po "defaultu" ... i ovo probano u praksi.
 
@ivan91 Ovaj ovako nakalemljeni pin je jaci od originalnih, garantovano |)

Kuler sam promenio, tako da ovaj vise ne lomi pinove... stari je sad kod drugara koji zna kako sam ja prosao, pa uvek vrrrlo pazljivo skida doticni...

a zaista ne bih nikad nikom prodao cpu sa slomljenim pinom i pravio se blesav, osim toga cpu je iz potpisa (x2 245), pa ako ga nekad vidis u oglasima da znas |>

osim ovog konkretnog cpua, kontam da sam imao jedno 40 komada u rukama za zivota (od 286 do xeona, a najvise mrzim 775) i nisam nikad ni jedan pin slomio. jesam svojevremeno spalio 512mb vrlo egzoticnog i skupog rama jer sam ga kontra stavio u plocu,ali mi se takve stvari desavaju kad nesto radim na frku i kad imam vise hw nego mesta u kucistu, sto vise takodje ne radim |)
 
ma salio sam se ja, naravno :)
a to da, kad si u zurbi onda se desavaju takve gluposti..;/
 
Nazad
Vrh Dno