Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Evo je konacno i ARGB verzija SF120M (Cooler Master-ov klona Noctua A12x25/Thermaltake Toughfan 12). Nazalost nema sterrox materijala, i motor je sigurno inferioran u odnosu na Noctu-u jedino mozemo da se ponadamo da je isti/slican motor kao za Silencio FP. Logo je sklonjiv i pluta u mestu u istoj orijentaciji i ne vrti se sa samim ventilatorom.



P.S. Evo malo hype-a takodje za novu firmu na trzistu, sa bombasticnim estetskim pravcem, drugim pristupom za resavanje problema zbog kojeg je Noctua primenila Sterrox (Kristalno-Tecni Polimer), nerealnog clearance-a propelera i prvog pravog 9-heatpipe dizajna za Threadripper-a, uz celu seriju kulera ventilatora pasti, i termalnih podloga:

https://www.iceberg-thermal.com/consumer/

Boja me absolutno odusevljava :), ovo je Cryorig stupanje na scenu velicina momenta za trziste i svet (pre 6 min videh thumbnail sa hardwarecanucks za njih i odma odleteh na sajt, ni ne pogledavsi video :)
 

Prilozi

  • sf120m ARGB.png
    sf120m ARGB.png
    831.7 KB · Pregleda: 55
  • SF120m ARGB2.png
    SF120m ARGB2.png
    832.8 KB · Pregleda: 26
Poslednja izmena:
Video sam test tog njihovog kulera i ič mi se nije dopao.
Ventilatori su interesantni, imaju zanimljive specifikacije i oblik lopatica (kao da sam negde video taj oblik?). Voleo bih da vidim testove sa "zvučnim potpisom"...
Termalni padovi i paste isto deluju zanimljivo, dobre cifre...
Ali ne gotivim njihov dizajn uopšte, lol. Kao Noctua, furaju jednu karakterističnu boju...brzo će da upadnu u istu zamku, ljudima će se dopasti proizvodi ali će ih izbegavati zbog izgleda.

BTW, hvala na informacijama za Phantekse ali ne planiram da ih uzmem, bar ne 140mm modele, nemam ih gde :) A i još uvek imam TC14PE s ventilatorima. Pus još 3 komada Noctuinih P14 Redux 1500 s kojima ne znam gde ću...
 
Poslednja izmena:
Ja "presek'o" i porucio ovaj ventilator za CPU



Jes' da nije RGB,ali je bar crno crvene boje :) A i mislim,nekako,da je za smo 13 eura bestbuy.....tj rekao bih da za te pare nudi dobre performanse i solidnu tisinu...
 
Ajd pa javi utiske kada stigne 🙃
 
A i mislim,nekako,da je za smo 13 eura bestbuy.....tj rekao bih da za te pare nudi dobre performanse i solidnu tisinu...
Noctua ga šije u svakom pogledu. Sajt je očigledno sponzorisan, jer nisu skrenuli pažnju na "10 godina garancije" sa kojom Arctic laže svoje kupce. Noctua ima veću cenu, ali barem dobijaš pravu garanciju bez ikakvih fora i fazona.
 
Pa bas sam se dvoumio izmedju ovog Arctica,Noctue A12X25 i pomenutog Vardara,ali za ovog sam se odlucio najvise iz prakticnih razloga....tj odnos cene i buke/performansi

Noctua je sigurno bolja ne sumnjam nimalo u to,ali brate 3 puta je skuplja pa shodno tome ne verujem da je bas 3X puta bolja (plus ima najcudnije boje za ventilator koje sam ikada video koje se nigde ne uklapaju)....Vardar je tu negde kao i ovaj Arctic,jos je i RGB,ali na par mesta sam procitao da se korisnici zale na neku pojacanu buku i neko kliktanje i pistanje,i tvrde da ima problema sa quality control-om,pa rek'o ovaj artic mi tu nekako deluje sigurniji...

Btw,mislim da noctue A12X25 pwm ni nema nigde u Srbiji,a madjari najavljuju zastoj u radu od nekoliko nedelja.....ovaj cu koristiti neko vreme,pa ako mi se bas ne dopadne,valjda ce nocuta do tada izbaciti i crnu verziju A12X25,pa cu onda uzeti njega :)
 
Poslednja izmena:
Sama činjenica da dobijaš pravih 6 godina garancije na Noctua ventilator je sasvim dovoljna. A performanse i tišnoća su samo bonus. Zato je i cena takva. A to očekivanje tipa "3 puta skuplje, a nije 3 puta bolje" moraš da izbiješ sebi iz glave. To ne važi nizašta, a pogotovo ne za ventilatore. Auto od 400ks nije duplo jači od auta sa 200ks. Jedan BeQuiet Silent Wings 3 ventilator košta 30€ kod nas. Za te pare na amazonu možeš da kupiš pakovanje od 6 RGB ventilatora sa sve fan kontrolerom. Kada bi se vodili tom tvojom "logikom", Noctua i BeQuiet bi trebalo da zatvore svoje fabrike. Jer ko je lud da kupi jedan ventilator koji niti ima RGB, niti ima fan kontroler, kad može da kupi 6 komada sa sve RGB-om i fan kontrolerom. Ne ide to tako.
 
Koliko god da su dobri, Noctue se ne isplate.
Kupiće ih oni koji žele kvalitet bez kompromisa (mada, nije da ih Noctue nemaju) ili ne žale novac...prosto. Oni drugi će gledati nešto drugo.

Mada, kako ćeš i zbog čega da reklamiraš ventilator, uopšte... :)
 
@alex303
Tacno tako ko god ocekuje da 2+ godine u buducnosti kad prodje zakonska obaveza drzave (bilo nase bilo Madjarske koliko god je u Madjarskoj), da ce moci da posalje da mu poprave Arctic ventilatore, grdno se vara i ceka ga ozbiljno osvezavanje. (Sto se kasnije pokvari ventilator u 10 godina garancije to je veca sansa da ponude refundiranje/kredit u razlici koliko je radio uspesno.

Takodje u retkim situacijama gde moze, gde prihvate da poprave korisnik placa slanje, pakovanje, mora da ima racun naravno, i mora da vrati sve sto je bilo u pakovanju. Korisnik osim slanja, placa i vracanje ventilatora nazad do korisnika, pa ce onda biti refundiran/kreditiran naknadno.

Ovo je nebo i zemlja u poredjenju sa Noctua garancijom.

Mada, kako ćeš i zbog čega da reklamiraš ventilator, uopšte... :)
Cudna buka koja se javlja u uskom opsegu brzina oko ~1050 obrtaja, kod svih ? (a koja je manja za P12 slim u odnosu na P12 i P14 obican)

Prevelika mekoca materijala kod Bionix modela ventilatora, pa udaraju u materijal ispred kad su montirani da je neki materijal ispred njih (slican problem kao kod Noiseblocker NB-Eloop ?)
 
Poslednja izmena:
Srećno sa dokazivanjem toga, celom zezancijom sa zamenom ako ti je uopšte odobre i lutrijom sa zamenskim ventovima...

Ima li testova za P12 slim? Skoro se pojavio...
 
Koliko god da su dobri, Noctue se ne isplate.
Kupiće ih oni koji žele kvalitet bez kompromisa (mada, nije da ih Noctue nemaju) ili ne žale novac...prosto. Oni drugi će gledati nešto drugo.

Mada, kako ćeš i zbog čega da reklamiraš ventilator, uopšte... :)
Zavisi kako gledas - mene su 4x Noctua nf-a14 i 1x bq sw3 pwm u 140mm kostale na kraju 15e komad, nakon sto sam se otarasio 3x bq pw2 iz kucista...18.5e je standard cena za classic Noctua fanove, za toliko sam uzeo i ovaj BQ SW3.
I taj jedan BQ sam uzeo cisto jer je ovde hvaljen, medjutim kod nemaca (computerbase/hwluux) korisnici i nisu bas preterano zadovoljni BQ-ovom ponudom po ceni od 20+ evra za SW3.
Za ~15e SW3 je odlican fan, jer u DE cesto moze da se upeca na akciji.

Izrada, pakovanje i garancija - svakako su ispred Arctica, koji deluju "socijalno". Sam prateci materijal (produzni kablovi) i izrada ostavljaju utisak kod Noctue tako da mogu da razumem cenu ali slazem se da svakako ne vrede recimo 25-30e (koliko traze za chromax verziju ili obicne varijante)...
Za ove Noctue ipak ocekujem da rade bez problema i budu tihi tih 6 godina, a ukoliko nastanu problemi (ili budu falicni u startu) dobicu zamenu u tom periodu.
Dok kod Arctica - kao sto rece Dogdzilla mozes refund da dobnijes, mada za one u EU koji su kupili direktno sa njihovog storea koliko sam video/citao salju ljudima zamenu...

Za Arctic value pack 5 case fana po ceni 1-2 Noctua ocekujes da su svakako "potrosna roba" i ako nastanu problemi posle 2-3 godine u djubre i uzimas novi set.
Realno jesu budzetska opcija ali imaju dobar dizajn i performansama su tu negde sa Noctuom 80-90%, to je filozofija iza njih... Ali moze da se dogodi da na kraju 3 seta zamenis za ~6 godine dok ce Noctue da sljakaju i dalje isto...

Inace BQ ima iste cene a dolazi sa manje propratnog materijala i za izradu ne bih bas rekao da je rame uz rame sa Noctuom, ali je svakako kvalitetnije od njihovih PW2 i Arctica...
Mada je generalno BQ brend koji vozi jace cene iako ne uvek opravdano - po meni Fractal ima bolja/kvalitetnija kucista, Corsair/SS imaju bolja napajanja, Noctua ima bolje kulere...
Ali opet pozicioniraju sebe kao premium brand i to im prolazi.
 
Srećno sa dokazivanjem toga, celom zezancijom sa zamenom ako ti je uopšte odobre i lutrijom sa zamenskim ventovima...

Ima li testova za P12 slim? Skoro se pojavio...
samo na Machines & More (prisno saradjuje sa Cooler Masterom xD), nije nesto preterano verodostojan, al nije ni za bacanje, za prvi utisak ok.



mada za one u EU koji su kupili direktno sa njihovog storea koliko sam video/citao salju ljudima zamenu...
2-3 crvene lampice vec za nas ovde :)
 
Nema tu pravila i ništa nije sigurno. To je ono što celu situaciju komplikuje. Da. Arctic ventilatori su možda socijalna jeftinija varijanta, ali vrlo lako može da se desi da rade 10-15 godina bez ikakvih problema. A da sa druge strane, Noctua zariba posle 5 godina. To niko od nas u ovom trenutku ne može da kaže. Jako je bitno u kakvim uslovima ventilatori rade. Kakvim se napajanjem napajaju, da li rade 24/7, ili svaki dan imaju po 2,3,4...10 power on / power off ciklusa. Koliko vremena rade pri low rpm, a koliko pri high rpm, i pri kojoj temperaturu vazduha. Koliko ih guši dust filter na kućištu, koliko prašine akumuliraju na sebi kako vreme prolazi...i milion drugih faktora. Kupiti ventilator danas, i sutra napisati, da, ja sam zadovoljan, ne znači mnogo. Zadovoljan sam i ja sa SW3 ventiolatorima trenutno jer su apsolutno nečujni. Ali ako prestanu da rade ili postanu bučni posle 2-3 godine, to će drastično promeniti moje mišljenje. Isto važi i za Noctua ventilatore. Lepo je imati 6 godina garancije, ali bez obzira na to, ja ne želim da se cimam oko RMA procesa.
 
Svako zeli, i treba da voli, iscekuje da se cima sa Noctua RMA procesom, to je tautologija (jednostavno uzivanje, i zadovoljstvo ako na zalost zatreba, bez sprdnje/bez sarkazma), a slazem sa da sa drugima ne bas xD

Naravno to kazem za Srbiju, siguran sam da Nemci slicno tvrde i za Be Quiet i Noiseblocker uz jos Noctuu.
 
Meni je sediste Noctue na 10min od stana...
Verujem da ce biti vrlo zeznuto da se iscimam za reklamaciju...
 
Ja sam imao sjajno iskustvo oko reklamacije sa jednom našom domaćom firmom. A to ne mogu da kažem za 80% drugih firmi u Srbiji. Noctua je dobro poznata po tome da ima odličan customer support. Lično sam imao kontakt putem e-mail-a sa managerom prodaje za istočnu evropu za BeQuiet. Tehnička podrška i generalno svi zaposleni u Listan / BeQuet su sjajni ljudi. Sećam se da je Corsair isto imao vrhunski tech support ali je to sada malo izgubilo na kvalitetu. Sećam se kad je liku procurelo Corsair vodeno hlađenje, i Corsair mu je zamenio i vodeno hlađenje + nadoknadili mu svu štetu koja je nastala zbog curenja. Ploča, nova grafička, napajanje.
 
^
Corsair radi to i sa napajanjima ukoliko prouzrokuju stetu, doduse zahtevaju da im se upakuje ceo desk i posalje kako bi detaljnije utvrdili uzrok.
Naravno o njihovom trosku.
Jedino sto vise coil whine ne priznaju kao defekt tj ne uvazavaju reklamacije, tako da je po tom pitanju kupovina preko Amazona bolja opcija.
 
Ako stvarno to i dalje rade, svaka im čast. To se zove customer care. Mislim da je Corsair tu neprevaziđen.

Niko osim BeQuiet ne garantuje za coil whine. Dark power pro 11 i 12 napajanja prolaze kroz komoru za audio testiranje. Na žalost, to ne važi za njihova jeftinija pure power i straight power napajanja.
 
Sama činjenica da dobijaš pravih 6 godina garancije na Noctua ventilator je sasvim dovoljna. A performanse i tišnoća su samo bonus. Zato je i cena takva. A to očekivanje tipa "3 puta skuplje, a nije 3 puta bolje" moraš da izbiješ sebi iz glave. To ne važi nizašta, a pogotovo ne za ventilatore. Auto od 400ks nije duplo jači od auta sa 200ks. Jedan BeQuiet Silent Wings 3 ventilator košta 30€ kod nas. Za te pare na amazonu možeš da kupiš pakovanje od 6 RGB ventilatora sa sve fan kontrolerom. Kada bi se vodili tom tvojom "logikom", Noctua i BeQuiet bi trebalo da zatvore svoje fabrike. Jer ko je lud da kupi jedan ventilator koji niti ima RGB, niti ima fan kontroler, kad može da kupi 6 komada sa sve RGB-om i fan kontrolerom. Ne ide to tako.

He,ja imam prilicno brz auto od 200ks i nisam se bas dobro proveo kada sam jednom isprovocirao neko cudo na putu od 400-500ks...mozda i jeste bio duplo brzi od mene.....:ROFLMAO:

Nego,napisah da znam da je noctua odlican ventilator,nema tu spora,ali mislim da ce mi za moje potrebe i ovaj artic biti sasvim OK....tj treba propisno da hladi (klokovanog) ryzena 3600 i da je tih....a posto sam vec imao u kucistu artic p12 ventilator i video da je bas OK i prilicno tih,verujem da ovaj p120 bionix moze da bude samo jos bolji...

Ali sigurno cu,pre ili kasnije,kupiti i neku noktu-u......bar onu crnu verziju A12X25 :)
 
Zapravo, P12 je bolji od Bionixa :) Navodno...
Bionix ima ram od neke čudne plastike i kažu da hoće da se malo izvitoperi i utiče na zvuk/performanse...koliko je to tačno i u kojoj meri, ne znam. Nisam primetio da se vlasnici Freezer 34 eSports kulera žale...
 
Pa sad,videcemo kad stigne ovaj Bionix,mogu da ga upoedim sa P12 koji mi stoji na vrhu kucista.....Bionix je vizuleno lepsi,bar se to vidi :)
 
Ventilator ne može mnogo da pomogne ako je sam cooler loš/mali. Mrcina od kilu ipo koja može da hladi čudovišta od 250W TDP-a će davati odlične rezultate sa bilo kakvim ventilatorom. Ja moj i5 10600k u idle hladim pasivno sa Noctua NH-D15 Chromax Black. A pod opterećenjem, ventovi idu do max 500RPM gde su apsolutno nečujni. Ventilator može da pomogne malo, ali za CPU je potrebna pre svega masa.

Ova 4 venta što se vrte na 500 RPM su SW3 i bukvalno su nečujni.
 

Prilozi

  • cpu.jpg
    cpu.jpg
    157.9 KB · Pregleda: 29
@alex303 Slazem se (za 10600K i vece potrosace i za tisinu masivni heatsink je keva)

Evo kod mene Ryzen 3600, sa aktivnom Noctua NH-D15S obicnom, i 3 ventilatora povezana na Bitfenix Recon, koji ubacuju vazduh. Noctua NF-A15 PWM @ 1050RPM na cpu kuleru, Arctic Cooling F9 92mm PWM PST x2 @ 1350RPM na grafickoj. Na hwinfo slici. (Noctuu planiram 10 godina da furam)

I onda na Bitfenix Recon-u 3-pin mod-u Cooler Master Silencio FP 120mm PWM @ 1200 RPM, Scythe Gentle Typhoon @ 1000 RPM, Enermax Magma Advance @ 800 RPM.
41K9WdhgxVL._AC_.jpg
 

Prilozi

  • NH-D15S + Arctic F9 92MM brzine.png
    NH-D15S + Arctic F9 92MM brzine.png
    4 KB · Pregleda: 29
A gde su temperature ?
 
6 min period u Warzone-u, posle 30-tak minuta igranja pre toga. Za nesto detaljnije i duze/ozbiljnije nemam vremena zivaca, ako stignem uradicu OCCT 15 min / 60 min (imam neke podatke od testiranja preko leta, mozda njih iskopam)

Temperatura sobe 23-24 stepena
 

Prilozi

  • warzone 6 min.png
    warzone 6 min.png
    12.6 KB · Pregleda: 25
  • warzone clock and voltage.png
    warzone clock and voltage.png
    41.6 KB · Pregleda: 38
Poslednja izmena:
Ljudi, imam pitanje i kakva su vaša iskustva vezano za Case Fans, i na koji ih način koristite? Da li ih stavljate na neki fiksni RPM, ili ih vezujete za neku temperaturu? Ja sam u početku vezivao za temperaturu procesora, ali sam onda prebacio na temperaturu matične ploče i računar mi je još tiši, a za sada nisam primetio neku razliku u temperaturama?
 
Ja sam prednja 3 usisna ventilatora i zadnji izduvni (BeQuiet Silent Wings3) vezao za senzor grafičke kartice pošto je ona najvrelija. RPM je fiksiran na 500, a kad grafička pređe 65C, počinju da ubrzavaju. Oba ventilatora na CPU cooleru (Noctua NF-A15) su vezana za CPU package senzor. Do 60C su na 0RPM, čim pređe 60C, ventilatori se pale, ali sam krivu razvukao tako da max RPM postižu tek kad CPU package stigne na 70C. Top intake (Scythe Kaze Slim) fan je stavljen na 0RPM, i pali se kad CPU package temperatura dostigne 65C i njegov max RPM je 600.

Procesor je 10600K, grafička Aorus RTX3070 i sve to spakovano u Fractal Design Define S2 kućište, i sve to kontroliše Corsair Commander Pro. U idle je cela mašina bukvalno nečujna, dok se u full loadu čuje sasvim podnošljiva buka koja dolazi sa Noctua NH-D15 Chromax Black coolera. Aorus 3070 ima masivan cooler tako da je i buka od grafičke sasvim podnošljiva uz nešto veću temperaturu koja u zavisnisti od opterećenja ide i do 75C.
 
Ljudi, imam pitanje i kakva su vaša iskustva vezano za Case Fans, i na koji ih način koristite? Da li ih stavljate na neki fiksni RPM, ili ih vezujete za neku temperaturu? Ja sam u početku vezivao za temperaturu procesora, ali sam onda prebacio na temperaturu matične ploče i računar mi je još tiši, a za sada nisam primetio neku razliku u temperaturama?
Ja radim slično kao ti, tj. opredelio sam se za fiksnu brzinu rada do određene temperature.
Pričam o P12 ventilatorima, jer te imam. Prednja dva sam stavio da ubacuju vazduh na 900 RPM, zadnji izbacuje, isto 900RPM, gornja dva izbacuju, brzima 650 RPM (ima stock AMD kuler za procesor pa zato taj položaj jer je izduv vertikalan ne horizontalan. Za sve ventilatore sam podesio da na 75c ubrzavaju do maksimalnog broja obrtaja.
Dakle koristim fix mod, ne smart sa krivom, iz razloga što sam primetio da su ovi P12 ventovi do nekih 950RPM, nečujni, a posle toga se prilično čuju (kućište na stolo, ne na podu, gde se možda i ne bi čuli), pa mi tih par C manje na nekom većem broju obtrtaja nije vredno cimanja i dodatne buke.
Temperatura je u proseku 37-40C u nekom uobičajenom modu rada (matična 26, CPU 44, Chipset 39C, grafika 35-36C u igrama do 60-65C)...

Mislim da je ovako lakše da se skonta:
Clipboard01.jpg
 
Svaka mašina je priča za sebe. Ali to podešavanje ventilatora i vezivanje za senzore, i podešavanje krive ili fiksnih obrtaja je dugotrajan proces. Ono što radi za mene, neće raditi za nekog drugog. Mnogo faktora postoji koji utiču na sve. Ja sam kod mene skontao da je bolje da gornji ventilatori ubaciju vazduh u kućište umesto da ga izvlače. Ko nekoga bi isto to dalo lošije rezultate. Druga stvar je da neke ploče imaju jako lošu kontrolu ventilatora kroz BIOS. Neke ploče ne dozvoljavaju 0RPM. Jedino pravo rešenje je ono koje sam napraviš i koje tebi radi.
 
Pa kapiram da je tako, ja sam samo rekao da sam pogrešio oko toga što sam sve ventilatore koje imam u kućištu (4 x NF-A14 + 2 komada na NH-D15 Chromax) vezao za temperaturu procesora, tako da kada mi procesor bustuje sve krene u isti čas da radi. Tako da sam malo isprobavao, ali rekoh i da pitam kakva je situacija kod drugih, pošto sada ima mali milion senzora, pa čovek ne za za šta da vezuje. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno