Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]


@Erik: bravo za link! Davnih dana sam video ove tabele, ali sam zaboravio GDE.

@Ivanbass1: pogledaj tabele, posebno za push posebno za push pull. To je ono o limitima rashladnog tela, a i push pull temperaturama. U push konfiguraciji BladeMaster (2000rpm) pravi 42.5dB za 42.5C delta T, a push-pull 2x Delta PFB1212UHE-FOO (5500rpm, najnize temperature na testu) 88dB za 35.75C delta T. Na masivnijem telu bi temperaturna razlika bila veca. Ovde za 7C bolje hladjenje generise 45dB vise buke (svakih 10dB je subjektivno duplo glasniji zvuk).
OK, bas taj BladeMaster nije fabricki na EVO-u, ali jako slican njemu na 1600rpm jeste. Aproksimativno oduzmi 2-3db sa Blademastera, a dodaj 1-1.5C.
 
Poslednja izmena:
Ja ne silazim sa OCN-a pa onda imam sve :D
 
@Ostoja

Razumem, u mom slucaju je ciscenje dovelo do nizih temperatura slicno koliko i dodavanje ventilatora, ali:

Kod mene je obican Lc Power(kinez verovatno, samo pise lc) duvao u heatsink sa nekih 1300-1500rpm max i mislim da je Lc-cc-120 imao veci potencijal od jednog venta na tom rpm-u, pa da se zato osetila veca razlika nego da je bio neki kvalitetniji i brzi ventilator.


Naravno, vi imate mnogo vise iskustva, ja pricam ono sto od vas naucim, malo iz ovog skromnog licnog iskustva i poznavanja fizike :D

Edit:

Sad sam video da pise u *PUSH* kombinaciji Blademaster, mislio sam da je push-pull.
Opet, mislim da je taj 2k rpm Blademaster bolje resenje od LC-a, koji kod mene duva na 1300-1500rpm i da je tu sigurno nekoliko stepeni visa temperatura, pa push/pull kombo kod mene ima veci efekat nego tu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ivanbass1 je napisao(la):
Sad sam video da pise u *PUSH* kombinaciji Blademaster, mislio sam da je push-pull.

Da, hteo sam da dam poredjenje samo jednog ventilatora blizu fabrickog vs 2 u push-pull sa najboljim rezultatom. Zato je 1 vs 2...

edit: ja bio ubedjen da imas EVO, slep pored ociju... Ali mogu da se relativno prenesu rezultati.
 
Poslednja izmena:
Jel bi bilo merodavno da samo iskljucim ovaj 3-pin BitFenix sto je na levoj strani,pull vent, ili bih morao da skidam ceo ventilator da bih uporedio koja je razlika sa jednim i sa dva ventilatora?

Ne skida mi se ceo ventilator :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pronasao sam stari ventilator marke T-People, podmazao sa sae 30 i ubacio u kuciste. Bas me zanima jel i dalje ta firma postoji?
 
dali ima ko ovaj ventilator Thermaltake Riing 12 i ako ima kakav je
 
Prijatan zvuk i solidni su, imas link u mom potpisu za vise informacija.
 
Imam JetFlo, najludji po meni :d Ali posto je baja mnogo bucan bez obzira sto ima dobar protok vazduha i sl. on je stavljen da se pali samo po potrebi tj kada na GPU dodje temp na 55-60c jer je odma tu kod nje (gde se ukljucuje dodatno napajanje za gpu 8pin + 6 npr) :) Ostali su Termaltake S12 (2x) i mogu da vam kazem za 5e sa LED diodama su odlicni. Ne cuju se ni na 1200rmp a i preko toga i ne mogu da idu... Vec ih imam 2 god i za te pare sam prezadovoljan :) I imam 1 od 200mm sto je CM dao uz kuciste koj se isto ne cuje ali naravno on pici na 600 do 800rmp (cak i kad ga stavim na 800 rmp nikakva razlika u buci tj tisini :d ) zbog svoje velicine a i netreba mu vise :)
 
Imam JetFlo, najludji po meni :d Ali posto je baja mnogo bucan bez obzira sto ima dobar protok vazduha i sl. on je stavljen da se pali samo po potrebi tj kada na GPU dodje temp na 55-60c jer je odma tu kod nje (gde se ukljucuje dodatno napajanje za gpu 8pin + 6 npr) :) Ostali su Termaltake S12 (2x) i mogu da vam kazem za 5e sa LED diodama su odlicni. Ne cuju se ni na 1200rmp a i preko toga i ne mogu da idu... Vec ih imam 2 god i za te pare sam prezadovoljan :) I imam 1 od 200mm sto je CM dao uz kuciste koj se isto ne cuje ali naravno on pici na 600 do 800rmp (cak i kad ga stavim na 800 rmp nikakva razlika u buci tj tisini :d ) zbog svoje velicine a i netreba mu vise :)

Vidis koliko se dojmovi razlikuju :) Ja sam te CM iz Mastercase pro 5 i CM690 pobacao sve. Cuje se neko struganje motora, cak ga cujem i na 60tak cm od kucista.
Sad sam prvi put u zivotu uzeo Bitfenix Spectre LED PWM i tih je, motor silent, cuje se samo huk vazduha na 1200-1300rpm, ali vibrira toliko da hoce da ispadne iz ruke. Ali na kucistu bih rekao da se ne osjeti. Vidim pun net zalbi na njih, jel im to slucaj sa svakim ventom ili kako se zalomi?
Od ventova sam imao gotovo sve sto mi je palo na pamet da se moze kupiti :), obicno mi kuciste i ventilatori kostaju vise nego ostatak konfiguracije :) Ako je primarna tisina, generalno nema greske uz Noiseblocker, Nanoxia, Bequiet, sve ostalo je bucno na neki nacin. Sledeca investicija ce mi biti (ili noiseblocker eloop) 2x Phanteks 120m PWM za H100i, jer oni corsair rade kao piko presa hahahah.
 
Thermaltake Riing 120mm gde kupiti ovaj fan?
U nedostatku TT ringa razmisljam da uzmem LC Power AiRazor 120 pro ili isto LC LC Power LC-CF-120-TUBE kapiram da je to isto samo ovaj svetli.Jel to ok. Treba mi za Cpu cooler.
 
Lc airazor pro se dobro pokazao.

P9 Lite TT
 
Sta znaci provetrenost kucista.

Na konfi iz potpisa ugasio 4 venta(1x14 napred,2x12 gore i 1x12 pozadi), kartica iz potpisa(kojoj se ventovi ne pale do 55C, custom fan-curve) je za vreme pustanja YT fhd videa isla do 54C.

Pustio ventilatore da rade(na kucistu, ne na grafickoj), za 10ak minuta temp graficke 44C [emoji4]
Celih 10C su joj otkinuli, pretpostavljam da je to uglavnom zbog 14-tice s prednje strane koja duva direktno u graficku.

P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
Takodje se graficka ne hladi recikliranim toplim vazduhom, vec dobija stalno svez vazduh zbog cirkulacije. To sto duva po njoj je samo bonus :)
 
Ona se nije hladila ni sa cim pre ukljucivanja ovih, njeni ventovi na 0% :D

Jedino sto je radilo od ventova je psu vent(bez uticaja, bottom mount&psu cover), napred druga 14-tica koji duva u podrumce sa diskovima, i 2x12 na cpu hladnjaku.

Da su radili ventilatori na grafickoj, pretpostavljam da bi bila manja razlika od 10C sa i bez provetrenosti. Probacu sutra, za danas sam odsvirao svoje :D

Interesantno, sve vreme sam mislio da je idle/low load temperarura sa 0% na GPU ventovima tako dobra samo zato sto ova karta ima odlican rashladni sistem.

Nisam ocekicao ovih 10-11C razlike na osnovu provetrenosti kucista [emoji4]

P9 Lite TT
 
Konacno da utisam h100i V2 :)

1edd7856f9ed2e3272f2c46f8908f6f4.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Da li se negde mogu uzeti kvalitetni silikonski šrafovi za kačenje ventilatora?

I da li ima negde ovih silikonskih ramova za ublažavanje vibracija?
 
Na quietpc.com nisu skupi, ima noctua i imaju silikonske podloske.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Whip, kad vec kupi noiseblocker, sto ne eloopove nego taj genericki vent? :)

Bilo je i na KP silikonskih srafova.
 
Ne mogu njih ne uklapaju mi se izgledom :) Ove sam imao, kao i blacksilent (plave). Sa njima nema greske, vjeruj.

Moram jos 3x 140mm naruciti, da utisam komp maks.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Fobija ima varijantu tih eloop ventilatora sa lopaticama crne boje, mada ne sumnjam da su i ti koje si kupio dobri.
 
Nisam mogao da nadjem. Od eloop sam nasao samo noiseblocker. Imaju jos dva proizvodjaca ali nisam mogao naci ih nigdje.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Montirao sam ih na h100i v2. Podesio na 1230-1250rpm i jace duvaju nego cors na istom broju obrtaja, a pri tome su necujni vec na nekih 20cm i ne proizvode nikakve vibracije, za razliku od Corsair-a. Onakvi crni, odlicno su legli. Sledeca investicija, 3x 140mm.
b125a4995c7d0a99a060336e2aafdd43.jpg
1f064740f4b0ead9a6431d36e217487d.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Pri igranju Witcher 3 temp spala sa 56-57C na 50-51C. (6600K 4ghz). SP120L su radli na 1000-1050rpm, BlacksilentPro na 1100-1130rpm. Pri tome su tisi na vecem broju obrtaja, (do 1300-1350 se necuju na 20-30cm razdaljine, posle se cuje samo hucanje vazuha, motor je necujan). SP120L je prozivodio i vibracije, osim sto se cuo sam motor ventilatora. Ovi su, moze se reci, necujni.
 
Poslednja izmena:
Skoro uzeh NZXT 140 RGB,20170304_110016.jpg
Malo su bicniji od BeQuiet na Max. RPM, Temp. za 2C manja od Orginal BeQ
 
Poslednja izmena:
Koliko je pametno škljocati ventilatore on/off? Stavio sam da mi se zadnji vent pali (preko ploče) tek kad procesor dođe na 40C što se ipak dešava malo češće nego što sam mislio, a ne bih da podižem prag. Na svakih par minuta upali se na par sekundi, temperatura procesora je u mirovanju oko 30-32C, u slabom load-u do 35-36C, ali tu i tamo skoči do 40-43C, bukvalno, na manje od sekund... i upali vent. U pitanju je AC F12 vent. Imam još par ventova koje kontrolišem home made kontrolerom (2 klik-klak on/off/on prekidača sa regulatorima napona - 6V i 8V / off / 12V), ali bi da ovaj iza ostavim da radi automatski uvek pošto ostale palim samo za veći load.

Pritom, nisam siguran kako da postavim ventove pošto bi popunio kućište. Kućište je iz profila, Chieftec LF-02B. Trenutno imam jedan, pomenuti izduvni vent, pozadi, jedan napred ispred hardova i jedan na klizaču ispred grafičke povučen skoro skroz napred. Oba prednja venta uvlače vazduh. Stavio bi još 2 venta na stranicu, jedan da duva u procesor i rashlađuje i memoriju koja je preblizu procesora (mala ploča), a ovaj ispod bi stavio da izbacuje vazduh, mada bi i tu bilo logičnije da ubacuje, ali onda bi imao 4 in i samo jedan out vent. Nekako mi ne ide tako, jeste da sam za pozitivni pritisak, ali ovo je već malo previše. Mesto na dnu ne bi popunjavao, previše bi unosilo prašinu, iako imam filtere.
 
Ako nemas filtere za te sa strane, ne bih ni stavljao ventilatore tu.

Ja sam na starom chieftecu stavljao jer sam klokovao FX 6300 sa stok hladnjakom, pa mi je trebalo. Tebi ne treba, a mnogo prasine ubacuje taj vent sa strane.

Jedino da stavis neki koji se pali po potrebi sam ili ga ti ukljucujes kad se igras. U svakom slucaju nije neophodan jer se nista ne pregreva.

P9 Lite TT
 
Pa i ja se nešto mislim da li da dodajem još ventova, temperature su OK. Čini mi se da se memorija malo greje (na dodir) zbog blizine procesora (baš je blizu, skoro dodiruje), ali ima ona svoje hlađenje... Inače imam filtere svuda, crne najloke, lepo postavljene. ( : Mogu da sa dva prekidača kontrolišem do 8 venta, po 4 na prekidaču. 4 venta sa opcijom 6V/off/12V, i 4 sa 8V/off/12V. Možda i prespojim tako da imam opciju 6V/off/(8V/12V), to je možda i najbolje rešenje.

Jedino što nisam još siguran koliko je poželjno ovo, relativno, često škljocanje zadnjeg venta.
 
Nazad
Vrh Dno