Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

zato sto nisam koristio onu zelenu mas sa kojom se podmazujem mesalica posto mi je ta na tavanu.

Aaaaaaaahahhahahahahahagaggahagagaha

Da te ne znamo,pomislio bih da si trol koji namerno pise ovakve stvari... ali posto su iskrene i stvarne,jos smesnije mi je :-D
 
imam dva penetratora u kucistu, ne lupetam napamet.
i da, vrlo je bitno to sto su korisceni kao uduv- jer je uduv poenta tih ventilatora. da naprave stub vazduha koji ce zadrzati oblik i pogoditi datu komponentu sa dovoljnim pritiskom.
tebi je okej 35cfm sa 1.5k obrtaja? to je okej za izduv?

i jos jednom, ima razlike, jer je buka penetratora jaca na bilo kojem nivou obrtaja od ostalih ventova, a protok je manji.
besmisleno je stavljati nesto od dosta eura na mesto gde ce se pokazivati losije od necega sto kosta 5 evropskih jedinica.

Meni je bas upalo u oci bednih 35CFM, sve i da su besumni, to je lose.
 
Vecina ventova sa specifikacijom preko 50cfm ne tera ni tih 35 cim im das malu restrikciju, a neki cak otvoreno lazu jer ni na slobodnom-otvorenom prostoru ne teraju toliko :)
Specifikacije na kutiji su imaginarna tvorevina nekog iz marketinga uglavnom.
 
A koji ventilator vam je naj duze trajao i koliko vremena?

Koja tehnologija se pokazala kao naj dugotrajnija tj da ne pocnu da buktaju ventilatori?

Ball ,Sleeve ili SSO2 ?
 
Poslednja izmena:
Jos jedan ventilator od 12 cm sa osposobio,ali na ovome nisam mogao da izvadim sajbu jer ima ovaj plasticni deo pa sam sipao da njega ulje od masinice za sisanje i proradio je...znam da mi je radio u kucistu mozda nekih 5 dana i poceo je zatim da lupa.
hub-pcb.jpg


Xilence 12 cm.

Ali ipak cuju se CM i taj Xilence
 
Poslednja izmena:
Vecina ventova sa specifikacijom preko 50cfm ne tera ni tih 35 cim im das malu restrikciju, a neki cak otvoreno lazu jer ni na slobodnom-otvorenom prostoru ne teraju toliko :)
Specifikacije na kutiji su imaginarna tvorevina nekog iz marketinga uglavnom.

Sta onda ocekivati od deklarisanih 35CFM? Mozda lazu na drugu stranu, teraju 60? :p
 
Vecina ventova sa specifikacijom preko 50cfm ne tera ni tih 35 cim im das malu restrikciju, a neki cak otvoreno lazu jer ni na slobodnom-otvorenom prostoru ne teraju toliko :)
Specifikacije na kutiji su imaginarna tvorevina nekog iz marketinga uglavnom.

moj enermax apollish vegas i cm excalibur nisu saglasni sa tobom.
 
@ Jericho
Imas kompanije poput Delte, Sanyo Denkia, Nidec-a koji ti garantuju najmanji moguci CFM u slucajevima da ti zapadne najgori primerak sa manje RPM u losijim uslovima itd.
Iskreno nisam imao dovoljno dodira sa Silverstonom da bih mogao da kazem koji su oni.

@ Turok
CM je jedan od najvecih izmisljaca statistika :) Ali sto se tice excalibura stvarno nisu lagali za specifikacije, cudno mi je samo sto su ga povukli iz proizvodnje.
Enermax je realniji dosta.
 
cm ne laze puno za protok, obrtaje. lazu za buku za medalju. to znaju i ptice na grani. taj excalibur je pravljen u saradnji sa enerom (vent se rasklapa, delo enera... magma, vegasi, etc.), i vrhunski je ventilator, po svim osobinama.

navedoh date jer sam ih licno koristio dugi vremenski period, a oba su 50+cfm. tj., 70+.
 
Dvoumim se izmedju 2 ventilatora za Fractal Design R5 kuciste.

Fractal Design Dynamic GP14 16e nov kod Madjara http://www.fractal-design.com/home/product/casefans/dynamic-series/dynamic-gp-14

Noctua NF A14 PWM 23e nov u domacoj radnji sa 6 godina garancije http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=65&lng=en&set=1

Na 1200 obrtaja,oba ventilatora proizvode buku od 19dB i guraju istu kolicinu vazduha.

Noctua moze da radi i na 1500 obrtaja sa vecim protokom i glasnija je tek za 5 dB.

Predvidjeni radni vek za Noctua je 150k sati,a za FD 40k.

Po svemu sudeci,ovaj model Noctue predstavlja vrhunsku kupovinu ?

Da li neko poseduje taj model i kako je zadovoljan ?
 
Noctua A-14 su odlicni ventovi iako skupi. Zaboravi specifikacije na kutiji, sve to sto pise je izmisljotina nekog random tipa u marketingu.

Evo ti video noctue: https://www.youtube.com/watch?v=5U8-OjGwk8o i prave specifikacije u donjem levom uglu. Nemaju isto za taj Fractal, ali doticni se nikad nisu nesto isticali po ventovima.
A-14 je jedan od najboljih 14cm ventova sa 14cm kacenjem. Bolji od njega su Thermalright TY-147a, ali oni imaju cudan okvir i drugacije kacenje. Takodje i EK vardar 140ER, koji su trenutno povuceni iz prodaje.

Kad se sve sagleda, najbolje ili ove TY-147a da nabavis preko madjara (AKO imas rupe za 12-ice na kucistu) ili Noctua A-14.
 
Da li je Noctua A14 predvidjen samo za kuciste ili moze da se koristi i na CPU cooleru u push-pull varijanti,da li uopste ima potrebe za 2 ventilatora na CPU cooleru i koliko bi to oborilo temperaturu u odnosu na neke obicne ventilatore? (i5 4690k klokovan u kombinaciji sa LC CC 120 naprimer)

Cena jeste izuzetno velika za 1 ventilator.

Da li postoji nesto u rangu Noctue A14 ili TY 147,ali da je mnogo jeftinije,a opet slicnih performansi i tisine i da je dostupno na domacem trzistu?
 
Poslednja izmena:
Noctua A14 ne moze da ide na vecinu air coolera jer je kvadratna 14-ica. Air cooleri koriste ili 12-ice kao taj LC, ili 14-ice poput TY-147A koji imaju raspon rupa za 120-ke.

TY-147a su dosta jeftiniji i najbolji ventovi za taj novac. Dostupno kod nas, a dobro nemas nista osim te Noctue od 14-ica.
 
OK,probacu da potrazim TY 14x seriju ventilatora.

Jel ima neke bitnije razlike izmedju TY 140,141 i 147?

Gledajuci specifikacije na oficijelnom sajtu,deluju svi isto,osim modela 143 koji ima duplo veci protok i duplo je glasniji,tako da on otpada.
 
147A ima novije leziste, koje je malko bolje.
 
Dosta ih je tesko naci,ni Madjari ne mogu da ih nabave kod njihovih nabavljaca.|

Malo sam citao o ventilatorima i video da se preporucuje i Nanoxia Deep Silence 140mm,koji kosta oko 8 funti,proizvodi buku od 16dB i protok vazduha oko 70-75CFM,ali ni njih nema kod nas.
 
Poslednja izmena:
Dosta ih je tesko naci,ni Madjari ne mogu da ih nabave kod njihovih nabavljaca.|

Malo sam citao o ventilatorima i video da se preporucuje i Nanoxia Deep Silence 140mm,koji kosta oko 8 funti,proizvodi buku od 16dB i protok vazduha oko 70-75CFM,ali ni njih nema kod nas.

Ja imam 120ice, dosle mi uz kuciste. Stvarno su dobri, necujni, a duvaju prilicno dobro.


Takodje bih preporucio i beQuet Silent wings 2, e oni stvarno razbijaju, sada ih koristim.
 
Poslednja izmena:
Da li se isplati dati 10 evra po komadu za ventilatore sa coolera Phanteks PH-TC14PE?
Ovo je njihov test i detaljne specifikacije https://www.youtube.com/watch?v=dxcx19JrwbE
Max CFM samo 51, sto odstupa dosta od specifikacija po sajtovima http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835709001

Isto pitanje vazi i za Thermalright TY 143 ,s tim da bih ove drzao na 5v,sve preko toga su jako bucni
https://www.youtube.com/watch?v=oTXyVPLyxhY

I da li su uopste ovi ventilatori pogodni za kucista ili su pretezno pravljeni za coolere?
Isplati li se kupovina ili bolje da pazarim 2 Noctue A14 PWM,mada je ona 22e po komadu,ali full pack i 6g garancije.
 
Poslednja izmena:
Phanteksi i Thermalrighti su jedni od najboljih ventova od 140mm. Pretezno su pravljeni za kulere, ali svi ti ventovi pravljeni za kulere svakako bolje teraju vazduh i kroz filter kucista zbog viseg statickog pritiska.
Pusti oznake CFM-a na papiru(po sajtovima, kutijama..), to nista ne znaci, samo merenje ovog tipa kao na coolingtec-u znaci.

TY-143 su najjaci, ali nisu nimalo tihi na max obrtaja :) Ali mislim da vrede svaku paru po odnosu perf/buka.
 
Poslednja izmena:
Do koje temperature PWM ventilatori smanjuju toplotu mb , procesora ili hard diska?
Pretpostavljam da se vrte brze kad je cpu opterecen necim,ali ako je komp u idle do koje temperature spustaju toplotu mb i ostalog?
 
nista te nisam razumeo,ali ventovi imaju neki minimum na kojima rade,nezavisno od pwm-a.najcesce je to neka mala cifra tipa 400-600rpm ispod koje nece ici.zavisno od ploce za izvor pwm-a moze da se podesi razlicit senzor na ploci -cpu,vrm ili cak i ambijentalna temperatura,a uz pojedine ploce idu i dodatni senzori koje mozes da stavis na komponentu po izboru (najcesce bude graficka) pa kako se na toj komponenti bude uvecavala temperatura,tako moze vent brze da se okrece.sve ovo je poprilicno podesivo na novijim plocama,a pojedine ploce mogu sa varijacijom napona da kontrolisu iventove koji nisu pwm,naravno ne toliko detaljno kao pwm ventove,ali poprilicno efikasno.
 
Planiram da ubacim 12cm fan sa bocne stranice,sada mi je temp mb 43c.
e sad kad montiram fan i stavim u biosu da sistem kontrolise temperaturu,hoce on da posalje signal ventu da se brze vrti jer je npr 35c idealna temperatura za mb?
 
nemam pojma kako je to reseno na glibabajtu a za case ventove ja licno ne bih se zamlacivao sa pwm-om,nadji neke sa lepim odnosom guranja vazduha i buke i ne sekiraj se vise.takodje kao intake je svrsishodniji/efikasniji vent na podu nego na stranici.
 
a nemam na dnu za intake..jedino da budzim ;)
kako ti se cini arctic f12 pwm,na njega sam bacio oko,vidim hvale ga a i jeftin je..
 
Dobre performanse, jeftin, malo bucniji.
 
..a pojedine ploce mogu sa varijacijom napona da kontrolisu iventove koji nisu pwm

Mislim da ovde grešiš, pazi - samo mislim. Pre bih rekao da neke ploče imaju PWM u sebi, pa na nekim(svim) tropinskim priključcima za ventilatore dobiješ smanjen broj obrtaja. Ako se dobro sećam kod Asus-a bi to trebalo da bude onaj Q-Fan ili tako nešto. Za ostalo ste 101% u pravu.
 
Da,ja imam napred na kućištu 12cm 3-pin fan,i u biosu stavio na silent vrti se na 800 rpm. A na auto je 1200-300 rpm. Imaju još neka podešavanja u biosu,ali mi nisu bila najjasnija :-D. Takodje za gigabajt ima i preko softvera ez da se podešava,ali ga nisam koristio.
 
CPU Cooler CM TX3 Evo - poceo je da mi vibrira ventilator. 92mm fan je u pitanju. Ovo je drugi koji imam - tek sto izadje iz garancije pocne da pravi probleme.

Cime predlazete da ga zamenim? Menjao bih samo ventilator, ne bih i telo.


Razmisljam o Noctua NF-B9-PWM 92mm ali koliko ce mi bios praviti problema jer prijavljuje nizi broj obrtaja nego sto jeste
 
Nazad
Vrh Dno