Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

E to je vec drugi problem :/
 
Hvala. Moraću da probam neki drugi. Imam utisak da ovaj fabrički u kućištu kilavo duva.
 
Mozda je off i unapred se izvinjavam ali evo sta mi se desilo::::
Par dana vec komp iz cista m ira se igasi i onda non stop restartuje ,ne moze da digne sistem.Ja ga izgasim sve izvadim memaru ,vratim on radi,sve mislio da je nesto do memare do juce.Juce radio normalno i ja ga ugasim ,imao neka posla,kad sinoc da upalim,ma kaki,nema boga,sve zivo povadio i nece skinuo i graficku ,on udje do biosa i eror F1 CPU fan,jedino njega nisam cupao jer vrti mamu mu,izvucem ga posle jedno 7 sati zezanja i na kraju zivaca i komp ozivi,ovo da sam sanjao nebi doziveo,ja sve mislio maticna ili napajanje na izdisaju
Eto kako jedan obican vent moze da sludi coveka,znaci vrti ali sigurno negde probija i neda kompu da digne sistem.
 
To je zastitini mehanizam kada se ventilator suvise sporo okrece da se nebi pregrejao procesor. Meni se ranije desavalo na stock ventu za Hyper 212+, zna nekad da ode ispod 600rpm pri paljenju i onda ploca to vidi kao CPU Fan Error. Samo u biosu za fan monitoring stavis taj fan na ignore, ili podesisi nizu granicu za rpm, tipa da kad ode ispod 300rpm da se to opet desi. Vrti se on, ali ne dovoljno brzo da bi ploca dalje pustila :)
 
^
Bem ti zastitu umalo nisam polomio plojku xaxa,stavio sad koji se vrti na 1500 pa nek se zastiti sad :D
 
Pa moguce je da je crkavao, ali ja mislim da ploca ima PWM CPU 4pin konektor, tako da on nece uvek raditi na 1500rpm ako to nije potrebno da se ohladi procesor, samo kada predje odredjenu temp ploca dize broj obrtaja. Te recimo iz tog razloga, ako je procesor u idle i prilikom paljenja, kod nekih venitlatora ode broj obrtaja ispod recimo 600rpm jer je PWM Duty na 0% i oglasi se CPU Fan Error iako se u stvari sasvim lepo vrti :)
 
U pravu si,svi su 4-pinci na ploci,jbt prvi put u zivotu probao da vidim kako je to kad se ne cuje da radi komp i skoro pop*****,axaxxa nije za mene tisina,mora se na max:D
 
Ne moras na max, mozes da podesis da BIOS ignorise taj fan i da AiSuit ili ploca sami podizu broj obrtaja u zavisnosti od opterecenja, ili da podesis da se u startu vrte na bar 700rpm :)
 
Mogu reci da nisam naviko da ne cujem onaj huk vazduha koje proizvode 14-tice,kad su na 800 sve mislim da se nesto pokvarilo,necujni su haha,a ne moze se klokovana masina drzati a da se ne cuje,mora se odvrteti vent za 5ghz+:)
 
Moze ja mislim da se podesi da se ventilatori zavrte jace kada je procesor pod opterecenjem i kada mu poraste temperatura i proporcionalno da se povecava brzina. Tako da kada samo vrtis nesto po netu ili gledas film, da budu tihi na 800rpm, a kada upalis neku zahtevniju igru ili kada radis neki render ili slicno, da se zavrte na max ako je to potrebno :)
 
Ma znam za to da pod opterecenjem pojacava ploca brzinu venta,ali kako mi se ovo desilo i blago receno bio po****o,malo sam ja to rucno izesovao,tako da ono ne cuju se ako ne obracas paznju,jer nisu bas na max ai na max kada su isto nema tu brundanja samo onaj huk na koji sam ja naviko,jos kada se zatvori stranica skoro pa necujno,mada ja skoro nikad ne zatvaram stranicu,xaxax,na gigasitu to se nije desavalo ali asus je asus ,bolji klok tecnije radi al zato umalo prolupah:)

EDIT:Ajd da ujedno pitam ,gde ima da se nabave ty 143 ventovi,ako prodam plojku castio bih ovaj CPU sa par njih i onda moze igra da se nastavi dalje :D
 
Poslednja izmena:
Sto se tice CM jetflo da li se meni samo cini da su ramovi kulera veci u odnosu na neke druge, tipa CM sickleflow, dakle ne sam kuler , nego ona 4 krila koja imaju otvore za srafove ? Ja bih uzeo ovaj cooler ali me je strah da ne moze da mi stane u kuciste, jer je prostor za monitranje coolera u mom kucistu u levom uglu pozadi, a ne na sredini. Bilo bi lepo ako je neko imao i sickleflow i jetflo da mi kaze da li su iste velicine racunajuci ram, da ne bacam 1.700 dindzi za dzabe.
 
Poslednja izmena:
Iste su velicine :) Imam oba, inace na sajtu Cooler Mastera ti pisu tacne specifikacije oba ventilatora :)
 
Iste su velicine :) Imam oba, inace na sajtu Cooler Mastera ti pisu tacne specifikacije oba ventilatora :)

To mi odgovorili i u CM podrska sekciji, meni se sve sa slike cinilo da su oni uglovi na jetflo-u veci, mozda zbog dizajna jer nemaju klasican kvadrat ram kao sickleflow. Uzeo bih jetflo jer ima 4pin pwm za moju plocu, a ostali cooleri kod nas su uglavnom 3pin, ovako mogu da kontrolisem obrtaje, ali me malo odvraca sto mnogi pricaju da je jetflo bucniji i od sickleflow-a, cak i na 1000, ali i bolje hladi.
Oni aerocool shark mi se isto cini da su dobri, 82cfm na 1500, ali isto kazu da su bucni, a ne mogu da se kontrolisu obrtaji kod onih koji imaju 4pin ploce, jer ima samo 3pin prikljucak.
 
Ako je ASUS ploca, moze da kontrolise i meri broj obrtaja kojeg hoces ventilatora, cak i 3pin, znam jer ja imam 2 takva prikacena za plocu i rade kao i ova ostala tri 4 pin:D I da JetFlo je bucniji cak i na hiljadu od Sickleflow, i ne hladi bolje, jer Sickleflow na 1000rpm gura vise vazduha kroz filtere, i to znacajno vise, dok se Sickleflow na 1000rpm i ne cuje. Silencio FP120 PWM koji rade max na 1400rpm, pojma nemaju, vibriraju dosta, imaju neki cudan zvuk,dok su im performanse guranja vazduha kroz filter ravne nuli. Najbolji CM vent je Sickleflow ubedljivo :) Jedina upotreba za JetFlow je kao izduvni vent, ali je bucan brate. Sa Aerocool nisam imao iskustva :/
 
Ako je ASUS ploca, moze da kontrolise i meri broj obrtaja kojeg hoces ventilatora, cak i 3pin, znam jer ja imam 2 takva prikacena za plocu i rade kao i ova ostala tri 4 pin:D I da JetFlo je bucniji cak i na hiljadu od Sickleflow, i ne hladi bolje, jer Sickleflow na 1000rpm gura vise vazduha kroz filtere, i to znacajno vise, dok se Sickleflow na 1000rpm i ne cuje. Silencio FP120 PWM koji rade max na 1400rpm, pojma nemaju, vibriraju dosta, imaju neki cudan zvuk,dok su im performanse guranja vazduha kroz filter ravne nuli. Najbolji CM vent je Sickleflow ubedljivo :) Jedina upotreba za JetFlow je kao izduvni vent, ali je bucan brate. Sa Aerocool nisam imao iskustva :/

Imam gigabyte plocu, gigabyte ima neki softver easy tune za kontrolisanje brzine ali ne znam da li bi to moglo jer ipak ide 3 pin kuler na 4pin plocu, a u tom slucaju sam procitao da generalno ne moze, ne verujem da bi gigabyte easy tune to nesto promenio. Sto se tice sickleflow, ja licno ne znam citao sam misljenja ljudi i veliki broj se zali da nisu kvalitetno odradjeni i da im je mali radni vek, da je dobar protok vazduha, ali opet sickle je 69cfm, a jetflo 95cfm, a za jetflo osim same buke na koju se veliki broj ljudi zali, sve ostalo su pozitivni komentari i sto se tice protoka, kvaliteta izrade i estetike (led diode su intenzivnije). I kazu da sickleflow uopste kao nije ni priblizno 60cfm, a eto ti imas pozitivnije iskustvo s njim. Ne znam i meni se vise isplati sickle, ali ako vec ne mogu da kontrolisem brzinu potreban mi je neki sa 4pin, a tu je jedini izbor jetflo.

A sto se tice duzine kabla, da li su oba iste duzine? Meni je midi tower kuciste, ali se neki zale da su kablovi kratki.
 
Vala ako je mogla matora MSI 870-C45 da kontrolise 3pin ventilator, pa makar iz bios ili preko PWM programa, mocice i ta Gigabyte :) Popuni "Moja masina" da znamo o cemu govorimo :d U svakom slucaju, u specifikacijama pise da Jetflow ima veci protok, i to je tacno, ali na 2500RPM i tada je najbucniji vent koji imam u kucistu, jace se cuje od 200mm venta na 1000rpm :) Kablovi su im iste duzine i ja sam njega i jetflo prikacio pomocu 20cm 4pin splitera na plocu jer nisu mogli da dohvate jer je trooper ogroman, ali ako ih kacis napred, pozeljno je da imas neko produzno kablo od 15-20cm ili fan spliter. Na istom broju obrtaja Sickleflow vise vazduha gura kroz prednji filter na Trooperu od Jetflow, cisto i jasno. U specifikacijama pise isto da CM Silencio FP120 1400rpm PWM vent gura isto vazduha sa vecim pritiskom kao i CM Silent 120mm 1200rpm, ali ovaj Silent za divno cudo pod istim uslovima brise patos sa njim, do duse znatno je bucniji. Tako da ne treba verovati specifikacijama za ventilatore konkretno. Prvo treba ispitati u kojim ce se uslovima koristi pa tek onda da se razmatra koji vent da se koristi. Kao sto rekoh Jetflo je odlican kao izduvni vent, gde nema puno otpora, dok je Sickleflow odlican za radijatore i za ubacivanje vazduha kroz filtere na kucistima. U tu svrhu je dobar i CM Blade Master, ali je on dosta bucniji od Sickleflow na 1000rpm i vise.
 
Ignorisi specifikacije na kutiji. Lazu kao da su ucili od nasih politicara. Jedino i iskljucivo gledaj testove po sajtovima, velike uporedne testove pa se odluci za neki. S obzirom da pretpostavljam da ti treba kao zadnji izduv vruceg vazduha iz kucista od 4 pin dobrih ventova imas samo NF-S12B redux-1200 PWM (beskoristan ako vuce kroz filter jer mu je staticki pritisak otuzan).

3 pin imas malo bolji izbor. Corsair SP120 Quiet edition ili cak i AF120 quiet edition, razni Silverstone air penetratori itd. Inace Sickleflow je odlican budget vent za izduv.
 
Poslednja izmena:
A gde ima da se kupe ti spliteri za 4 pin? Koliko im se krece cena? Posto kao sto sam i pretpostavio kabl CM je kraci, a ako kupim spliter 4pin koji bi povezao na 3pin mogao bi da kontrolisem obrtaje na mojoj ploci.
 
Poslednja izmena:
A gde ima da se kupe ti spliteri za 4 pin? Koliko im se krece cena? Posto kao sto sam i pretpostavio kabl CM je kraci, a ako kupim spliter 4pin koji bi povezao na 3pin mogao bi da kontrolisem obrtaje na mojoj ploci.

Spliter, razdvajac. Ako kacis na 3 pin na ploci neces moci da kontrolises broj obrtaja. Splitter sluzi da 2x 4 pinca vezes na jedan 4pin ulaz na ploci primera radi.
 
Glupo sto nema veceg izbora 4pin kulera ili je problem do naseg trzista sto ne moze nesto kasvetno da se nadje:d. Kod nas jedino od boljih jetflo ima 4pin za plocu, ovi ostali 3pin bi bili bucni da budu stalno na max brzini, a kupovati neki tisi 3pin koji ne ladi dobro nema neke svrhe.
 
1) imas low noise adaptere koji smanjuju na 7/9V i samim time dobijas tisinu i jako su jeftini.
2) Neke ploce omogucavaju kontrolisanje ventilatora iz biosa (3pin ventilatora). Ja sam recimo one koji nisu na fan controlleru podesio na fixan broj obrtaja da budu necujni.
3) PWM (4pin) ventilatori se UGLAVNOM koriste za CPU cooler, i najcesce dolaze uz doticni zato ih i nema puno u prodaji.
4) Jetflo nije uopste dobar, koliko se vrti na ogromnom broju obrtaja i time nadomescuje sve ostalo. Pritom je katastrofa glasan.

Nijedan solo ventilator nece napraviti veliku razliku u kucistu koliko god dobar bio.
 
Znam za adaptere, ali bih ja hteo da imam drugacije rezime rada,tiho kad na primer surfujem netom, gledam serije, slusam muziku i max brzinu kad igram igrice. Nadam se da ce moja ploca u biosu podrzati makar neke rezime rada. Jetflo mozda nije toliko dobar, ali makar kod nas u odnosu cene i kvaliteta je najbolje resenje i ima dobar protok vazduha. Tacno solo ventilator mozda nece napraviti neku razliku, ali je sto jaci dobrodosao, jer kad dodju letnje vrucincine i malo niza temperatura dosta znaci. A verovatno ako nadjem neki odgovarajuci, kupio bih jos jedan kasnije.
 
Poslednja izmena:
Daj vise informacija, koje kuciste, koliko ventilatora na kojim pozicijama, pa da te savetujemo mozda najbolje tako.
Jel si razmisljao da jednostavno kupis fan controller i resis sve probleme? Idu polovni za ~20e.

Ja sam ti predlozio najbolji (i jedan od tisih) case ventilatora sa PWM regulacijom, ako ne zelis da ulozis u fan controller.
 
Ajoj nema ni gore makar jedan na krovu izduv...

Odmah da ti kazem tisinu zaboravi ako hoces dobro hladjenje u takvom kucistu.

1)Znaci ili 2 najbesnija 120mm nakacis na fan controller pa menjas u odnosu na to sta radis ili 2 120mm PWM-a. Ovde ti one SB noctue nece biti dovoljne, znaci ili 2x jetflo u nedostatku bilo cega boljeg.
(mada moze i NF F12 PWM).

2) ili 2x http://itsvet.com/proizvod/corsair-...high-static-pressure/comp_comp_cooler/63/1736 nakacenih na fan controller.
Ali u tom slucaju ti se realno vise isplati da uzmes novo kuciste jer ce te zbirno kostati 65e, za koje pare mozes da uzmes novo kuciste mnogo bolje koje ima u sebi i bolje ventilatore i mnogo vise lokacija za montiranje...
 
Poslednja izmena:
U bre, napravi ga na katastrofu:S::smash:, kupim sad jetflo ili sickleflow ili nesto adekvantije ako nadjem i posle jos jedan bolji za intake i to je to. Kinta mi se ne daje za fan kontroler, za kuciste nemam, vec sam imao troskove za novi cpu i plocu i to mi je dovoljno za narednih godinu dana, a kakav sam baksuz mozda mi rikne jos nesto u toku ove godine ili naredne.
 
Nazad
Vrh Dno