Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

krastavac,primaju se ljudi na Noctue k'o da su zlatne... :D

Da su dobre,dobre su,ali ne vrede ni upola toliko koliko ih dizu svi u nebesa...

To je onaj sindrom "skupo je mora da je dobro, iskesirao sam to, to je sad najbolje"
 
ok znaci najbolji odnos airflow/noise ima noctua?

pitam jer bi noctue isle kao usis na kuciste koje ima filtere od nape(malo deblji pa mi zato treba dobar usis :p )

Noctue bash i ne briljiraju kad se ispred njih postavi prepreka/filter. Imaju dobar staticki pritisak,i na visini zadatka su kad treba da proguraju vazduh kroz nesto,ali ume bash solidno da im ubije protok kad se stavi nesto ispred njih...
 
hahaha dobra fora ..ubija im protok kad stavis nesto ispred njih ..a imaju dobar staticki pritisak
 
Pa krastavac,nije to isto...
:)
 
hmm pa dobro jel ima neki predlog onda sta uzeti trebaju mi 2x80mm 2x92mm i 1x120mm(izduv bez filtera)
 
za 120 bi ti ja licno preporucio ovaj noctua koje ti gore ne preporucuju :) ..ja imam dva komada i moram reci da im je odnos perf/buka odlican, da ne pominjem da imaju 6 godina garancije (p12 su za hladnjak namijenjeni, a za izduv s12)..za te manje ne znam i iskreno ja ne bih ni stavljao u kuciste nista ispod 120mm
 
ma ja sam samo reagovao na ovu dvojicu koji opanjkavaju moje ventove :), a nisam u poziciji da ih isprobavam kao vi koji ste iz te branse i radite u pc radnjama da bih znao kakvi su ostali
 
ma ja sam samo reagovao na ovu dvojicu koji opanjkavaju moje ventove :), a nisam u poziciji da ih isprobavam kao vi koji ste iz te branse i radite u pc radnjama da bih znao kakvi su ostali

Po svim testovima koje sam uspeo da nadjem Noctue se ponasaju isto kao i ostali kvalitetniji ventilatori. CFM oko 40, buka oko 36 decibela. Batali ti njihove specifikacije sa sajta i 19db, nema od tog nista. Jedino po cemu su posebne je visoka cena, a i tu ima jacih (Noiseblocker, Nexus, Nanoxia itd...)
 
Evo da dodam i ja neko zapazanje/misljenje sto se tice noctua ventilatora, posto imam 4 komada (3x NFP12 i 1x NFP14). Kod mene na cpu kuleru rade na max (1200 i 1300 rpm) i da su necujni - nisu ali nisu ni bucni. Na tom broju obrtaja svaki ce da se cuje kao sto je vec receno sto puta. Treci vent je prikacen na stranicu i cetvrti na dno kucista s tim sto radi kao chasis fan pa mu rpm varira. Uglavnom ta dva venta prakticno ne cujem uopste, cak stavise najglasniji vent je budjavi fabricki CM na rear/izduvu kucista pa cu morati da ga menjam. Sto se tice statickog pritiska, mislim da su ventovi odlicni i da im je odnos cfm/air pressure/buka veoma dobar. E sad, ventilatori bi mogli da budu bar 20% jeftiniji posto jelte ima i drugi kvalitetnih ventova u ponudi (doduse ne toliko i kod nas) ali sta je tu je (nocuta smatra da je i dalje jedan od najjacih brendova sto se tice hladjenja, valjda). Sa druge strane imaju debelu garanciju od 6 godina ili 150k radnih sati i cenim da su tako i napravljeni da traju toliko a da se ne deformisu. I na kraju moram da dodam da im je direktni RMA servis vrh; naime imao sam peh sa drugarom da smo u black ops operaciji :D igrom slucaja slomili krilce na NF P14 ventu, pa smo poslali sliku i racun na noctua rma email i dobio sam nov vent posle ~ 10 dana (jos su se izvinjavali sto nisu mogli ranije zbog januarskih praznika). Takodje, moze da se procita na stranim forumima da noctua potpuno besplatno salje razne adaptere i dodatke za ventove samo je bitno da im se posalje slika racuna/garancije. Jedina mana (subjektivno) ventilatora je sto nisu PWM pa da ploca moze da kontrolise broj obrtaja u odnosu na temp, bar sto se tice konektora za procesor.
Po meni, jedni od najboljih 140mm ventova su trenutno TR TY - 140 ali nema kod nas da se kupe..
 
ma ja sam samo reagovao na ovu dvojicu koji opanjkavaju moje ventove :), a nisam u poziciji da ih isprobavam kao vi koji ste iz te branse i radite u pc radnjama da bih znao kakvi su ostali

Ja ih komentarisem zato sto sam ih imao. Opet kazem-da su dobri,dobri su ,ali uopste ne kapiram sto su ljudi tako fascinirani sa njima...
 
pa fascinacija nije logicki objasnjiva :) ..a i pazi ti nas, raspravljamo o tzv. 'ventovskoj' fascinaciji, da ne kazem drool nad ventovima
 
Ali "da napravim hoverkraft od radijatora"...:laugh::laugh::laugh::laugh:
Kralj :D
 
Bolje ondak uzeti one njihove Air Penetrator fenseraje. :)
Ako je pola od onih zayebantzija sa youtube-a istina ventovi izuvaju.
 
ma dajte, to je za normalni pc neupotrebljivo xD
imam ja 3 industrijaske osmice ovde, deklarisane na 12 V, ja sam ih terao na 16 po sat vremena, i isto tako lebde po stolu, al urlaju ko usisivac..i u cemu je poenta xD
 
@ RONIN
Pa ima logike u njihovom razmisljanju. Ako se pogleda kakav uticaj ima oblik difuzora u aerodinamici trkackih automobila trebalo bi da i kod ventilatora moze da napravi razliku.
Dosta firmi eksperimentise sa oblikom lopatica ventilatora, a ja sam se uvek pitao kad ce neko pokusati da iskoristi difuzore, cak sam razmisljao da sam nesto napravim, ali dinamika fluida i aerodinamika mi bas nisu jace strane. Inace oblik pcelinijeg saca se smatra za jedan od najefikasnijih.
 
Poslednja izmena:
Da,ali taj njihov dizajn se lepo uklapa u njihovu filozofiju dizajna kucista. Npr, RV02 i ovim novim Tvrdjavama odlicno lezi taj sistem usmerene struje vazduha. Pitanje koliko bi to imalo smisla u nekom standardnom kucistu....
 
Da,ali taj njihov dizajn se lepo uklapa u njihovu filozofiju dizajna kucista. Npr, RV02 i ovim novim Tvrdjavama odlicno lezi taj sistem usmerene struje vazduha. Pitanje koliko bi to imalo smisla u nekom standardnom kucistu....

Ima logike u svakom kucistu. Pogotovo za one ventilatore na bocnim stranicama, jer dosta vazduha, koji ubace ventovi na bocnoj stranici, oni ventovi na gornjoj stranici izbace odmah napolje, a da nije ni stigao do maticne i ostalih komponenti. Pa i za one ventilatore na dnu prednje stranice sto duvaju po hardovima, jer se vecina tog vazduga odbije od kaveza za hardove i ode okolo. Otvori kuciste i zavuci ruku izmedju hardova i videces o cemu pricam.
 
Poslednja izmena:
Shto bi rekao chika Kure "to je vec filozofsko pitanje":d
 
Pronasao sam jos jedan zanimljiv proizvod vezan za ventilatore.
Silverstone fan grille koji ima ulogu filtera i difuzora. Tvrde da usmerava air flow, utisava ga i naravno sprecava skupljanje prasine. Video sam ga u cenovnicima nekih nasih firmi.
http://www.silverstonetek.com/products/p_contents.php?pno=FF121&area=

to im ja standardni gril, samo su filter dodali ..imam ja tri takva bez filtera na 180mm ventove, koji se na 700 obrtaja vise cuju od dvije noctue i jednog silverstona 120mm (na 5v doduse, ili otprilike isto toliko obrtaja), al su 180ice na dno, a 120 na vrh i dva na true i samom pozicijom bi trebali vise da se cuju
 
Oni Air Penetrator ventovi bi za tog Ravena dvojku trebali da rasturaju. Kazu da na low imaju performanse kao standardni na high...e sad,dok ne vidim ne verujem nishta...:D
 
to im ja standardni gril, samo su filter dodali ..imam ja tri takva bez filtera na 180mm ventove, koji se na 700 obrtaja vise cuju od dvije noctue i jednog silverstona 120mm (na 5v doduse, ili otprilike isto toliko obrtaja), al su 180ice na dno, a 120 na vrh i dva na true i samom pozicijom bi trebali vise da se cuju

Jesi li isprobao sa i bez grila ima li ikakve razlike u zvuku i strujanju vazduha. Zanima me posto treba da kupim nekakav filter za prasinu da stavim na bocnu stranicu. Pa ako ovaj gril nema nikakvu pametnu funkciju uzecu neki obican filter. Trebalo bi da ima bas silverstonov od 140mm koji se pricvrcuje magnetima.
 
Hvala OCZ...

To sto im navoj nije narezan, moze se lako resi pre montaze, se navrnu srafovi i dobice se navoj...

ali generalno, mi F12 PWR izgledaju sasvim ok za taj novac koliko kotaju...

e sad, koji biste preporucili fan a da ima dobar protok vazduha, bez obzira na nivo buke koju stvara?
 
Slipstream :) I oni crni CM sa plavim diodicama...duvaju k'o ludi,ali se isto tako i cuju...:D
 
@ R_O_N_I_N

znas li konkretne oznake oba venta?

nisam naveo gore, ali bi bilo pozeljno da su sa varijabilnim brojem obrata?
 
Nazad
Vrh Dno