Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Da se nadovezem na pitanje sa ventilatorima, samo malo drugacije potrebe...

Imam desetak novih ventilatora Delta AFC1212DE-SP02 (Dell P/N Y4574) 120X38mm Extreme HI Speed Fan, Dell 5Pin koji su 12V 1.60A. (slika u dodatku)

Ventilatori su PWM (imaju i jos jedan pin koji Dell za nesto koristi).
Kako se moze vezati na 12V sa napajanja a da radi PWM kontrola obrtaja i maticna ploca cita broj orbtaja?

Probao bih da zamenim neke ventilatore i igram se sa protokom i bukom u kucistu.
Danke unapred...


EDIT: Zaboravih da kazem da znam koji su limiti maticne ploce sa mogucnoscu doturanja struje na ventilatore, da su na mojoj ploci 1A i da svako povezivanje direktno na plocu nije dobro resenje. Pa bih pribegao doturanju struje sa stabilne i jace grane a pri tome hteo da kontrolisem preko PWM brzinu rada vent. Povezao bi ih 3 na test sistemu. PWM koliko se secam ne radi po principu spustanja napona samom ventilatoru vec mikroprekidima 12V struje i time ne isporucujuci 12V u konstantnom protoku, vec u isprekidanom nizu koji rezultuje manjim brojem obrtaja (ili gresim, ko je obrazovaniji slobodno neka odrzi lekciju).
 

Prilozi

  • AFC1212DE-SP02-DELL__28968.jpg
    AFC1212DE-SP02-DELL__28968.jpg
    59.9 KB · Pregleda: 48
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na pitanje sa ventilatorima, samo malo drugacije potrebe...

Imam desetak novih ventilatora Delta AFC1212DE-SP02 (Dell P/N Y4574) 120X38mm Extreme HI Speed Fan, Dell 5Pin koji su 12V 1.60A. (slika u dodatku)

Ventilatori su PWM (imaju i jos jedan pin koji Dell za nesto koristi).
Kako se moze vezati na 12V sa napajanja a da radi PWM kontrola obrtaja i maticna ploca cita broj orbtaja?

Probao bih da zamenim neke ventilatore i igram se sa protokom i bukom u kucistu.
Danke unapred...


EDIT: Zaboravih da kazem da znam koji su limiti maticne ploce sa mogucnoscu doturanja struje na ventilatore, da su na mojoj ploci 1A i da svako povezivanje direktno na plocu nije dobro resenje. Pa bih pribegao doturanju struje sa stabilne i jace grane a pri tome hteo da kontrolisem preko PWM brzinu rada vent. Povezao bi ih 3 na test sistemu. PWM koliko se secam ne radi po principu spustanja napona samom ventilatoru vec mikroprekidima 12V struje i time ne isporucujuci 12V u konstantnom protoku, vec u isprekidanom nizu koji rezultuje manjim brojem obrtaja (ili gresim, ko je obrazovaniji slobodno neka odrzi lekciju).
1700518814962.png

Crna na pin 1.
Crvena na pin 2.
Bela na pin 3.
Plava na pin 4.

Vodi računa da konektor može da izdrži 1.6A.
 
Pogledajte prilog 414372

Crna na pin 1.
Crvena na pin 2.
Bela na pin 3.
Plava na pin 4.

Vodi računa da konektor može da izdrži 1.6A.
Na zalost ne moze, zato i pitam tj trazim resenje da 12V dodje sa molex/sata grane... Samo, da li ce raditi ako cna i zuta idu na napajanje, a sense i control na plocu, da li ce PWM kontrola raditi ? Mislim, mogao bih da probam, al ne bih da se ucim na greskama.
 
Imam Arctic Freezer 280 (https://www.arctic.de/en/Liquid-Freezer-II-280/ACFRE00066B) sa 14icama koje su stigle uz njega i to mi fercera vec par godina uredno. Krive su podesene naspram temp. i sl., nemam problema sa temp CPU (77c u max load-u). Jedina zamerka donekle je buka, koja nije prestrasna, ali kada se zatrce na nekih 1700RPM ume da bude distrakcija, jer je hladnjak odmah iza front panela. Mislio sam da probam sa nekim tisim koji mogu da guraju kroz hladnjak, ali posle gomilice review-ova nisam siguran ni sta da probam... T30, Pure wings, ili nesto trece. :) Do sada sam se ugl. oslanjao na Noctua-e, ali do 12ica (imam ih i na printeru od 40mm, 92mm, itd.), ali deluje mi da u 140mm nisu bas medju tisima...
 
Mislio sam da probam sa nekim tisim koji mogu da guraju kroz hladnjak, ali posle gomilice review-ova nisam siguran ni sta da probam... T30, Pure wings, ili nesto trece.
Nema tisih, ne toliko i za tih 1700 RPM, ne treba da ih pustas da divljaju toliko xD

Prvi Tisi a bolji/jaci ce biti nova Noctua sad u Q1 2024-te sad, Noctua NF-A14x25 G2

dNiBfoppfe0txwYA.jpg
 
1700 jeste dosta, fakat. Ali to je na 100% u peak-ovima, prosek je dosta manji, naravno. :) Mogu da probam sa 1500 recimo, da vidim hoce li mi popraviti dojam. Nije mi zurba, razume se, ako bude u Q1 to se da pricekati, ako nema bolje opcije...

Podesio sam 80% do 75c i docackao Curve optimizer, tako da sada dobijam 59/60c u load testu a brzina i tisina ventilatora je neuporediva. Cekamo Q1 onda za dodatni upgrade. :)
 
 
Kakav promašaj...
 
Na zalost ne moze, zato i pitam tj trazim resenje da 12V dodje sa molex/sata grane... Samo, da li ce raditi ako cna i zuta idu na napajanje, a sense i control na plocu, da li ce PWM kontrola raditi ? Mislim, mogao bih da probam, al ne bih da se ucim na greskama.

ja ovo koristim za kontrolu ventialtora. ventilatori su odvojeno spojeni na napajanje a kontrola ide preko ovoga.
1702287314455.png

Jedna grupa istih ventialtora spojena na ovo i kontrola na nokuta kontroler i to radi kao sat.
 
Na zalost ne moze, zato i pitam tj trazim resenje da 12V dodje sa molex/sata grane... Samo, da li ce raditi ako cna i zuta idu na napajanje, a sense i control na plocu, da li ce PWM kontrola raditi ? Mislim, mogao bih da probam, al ne bih da se ucim na greskama.
Ne znam kakvo ti je kuciste tj da li moze da se stavi ovo
Radila je "sekirica" nekada ranije recenziju mozda bas tog ili slicnog. Ako ti tako nesto odgovara mozes nabaviti kod Joke
 
Najveci problem je ono na sta mozda niste obratili paznju, a to je cinjenica da svaki od ovih ventilatora ima 1.6A na 12V, sto je van specifikacije vecine kontrolera.
Morao bih da budem siguran da ce plocica biti u stanj da izdrzi po 2A na svakom ventilatoru i onda je safe.
 
Najveci problem je ono na sta mozda niste obratili paznju, a to je cinjenica da svaki od ovih ventilatora ima 1.6A na 12V, sto je van specifikacije vecine kontrolera.
Morao bih da budem siguran da ce plocica biti u stanj da izdrzi po 2A na svakom ventilatoru i onda je safe.
za lc
Fan channel wattage6x 24W
(cable length each 60 cm)
 
Ovo sam nasao na YT i neko "nas" ga pravi, deluje veoma zanimljivo.


Problem sa LCPower kontrolerima je u vecini slucajeva nedostatak 5.25" mesta, nemogucnost softwareskog podesavanja rada kontrolera, a i nesto su mi ruznjikavi front paneli.
 
Počinje da se preteruje...
 
Kako su se pokazali Seasonic ventilatori? Planiran nonRGB/carbon black update. Trebaju mi dobri crni ventovi bez RGB za radijatore.
 
Ako se dobro sećam, nisu nešto specijalno ali ne drži me za reč.
Imaš Be Quiet Silent Wings 4, recimo. Ili prosto uzmi Arctic ARGB ali ne povezuj osvetljenje.
 
Može i 30mm, to nije problem. Prva verzija Lian Li unifan RGB ventova je smeće. Kontroler se raspada u rukama, neki ventilatori trepću kao semafor.

Cekam da se pojavi u prodaji Asus ProArt PA602 kuciste, pa da sve prepakujem, bez RGB-a.
 
Poslednja izmena:
Može i 30mm, to nije problem. Prva verzija Lian Li unifan RGB ventova je smeće. Kontroler se raspada u rukama, neki ventilatori trepću kao semafor.

Cekam da se pojavi u prodaji Asus ProArt PA602 kuciste, pa da sve prepakujem, bez RGB-a.
ProArt PA602 mozda ima solidne ventialtore isto, mada bi Lian Li TL 140 trebalo da budu najbolji 140mm ventilatori pre nego sto Noctua izbaci A14x25 R2

A za kvalitet, dobro je sto ces ostavljati sve za RGB iskljuceno :p
 
Može i 30mm, to nije problem. Prva verzija Lian Li unifan RGB ventova je smeće. Kontroler se raspada u rukama, neki ventilatori trepću kao semafor.

Cekam da se pojavi u prodaji Asus ProArt PA602 kuciste, pa da sve prepakujem, bez RGB-a.
Phanteks T30 :)
 
Mislis na ovaj sareni RGB - Lian Li Uni Fan SL - Infinity 140mm

@illidan
Taman htedoh da napisem... Phanteks ili Scythe ako ima gde da nadje...
Nista ne fali ni Noctua 120mm modelima (ako je pala cena)
BQ Silent Wings ako hoce nesto tise ventilatore ali sa slabijim protokom, znaju cesto da budu na akciji i time dosta povoljniji od konkurencije - pa ako uzima vise komada ne mora da izvali lovu kao za jedno novo kuciste.
Neka obrati paznju kod BQ high-speed modela (silent wings), ljudi su se cesto zalili na coil whine kod prethodne generacije, ne znam kakva je situacija sa novom.
 
Mislis na ovaj sareni RGB - Lian Li Uni Fan SL - Infinity 140mm
Novi su izbacili sinoc/jutros:


Scythe ako ima gde da nadje...
Scythe Grand Tornado je krenuo da stize ljudima, da se pojavljuje u Japanskim prodavnicama, samo nema jos da se uzme, kod nas madjara:

 
inace Asus Proart ce biti u prodaji posle CESa
 
Nazad
Vrh Dno