Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ja sam skoro uzeo HAF 912+ sa 2x200mm (napred +gore)fanovima i stvarno je cool protok vazduha, nego hteo sam da modujem bocnu stranu da napravim otvor za 200mm fan pa me zanima koji od jeftinijih ventovaje ok.
Sto s tice zivotnog vek ventova iz iskustva mogu da kazem da mi CM ultra silent 120mm radi vec 5 god bez prestanka. Za 200mm ventove ne znam tek ih od skoro koristim.
 
CM MegaFlow je deklarisan na životni vek od 30000h, što je oko 3.5 godine. U praksi će verovatno raditi i duže od toga... :)

Problem može biti što je sleeve ležište (isto je i na pomenutim TT i Xigmatek ventilatorima), koje vremenom od troženja može da razvije parazitske zvukove koji mogu nekome da smetaju.
 
CM megaflow u crvenoj boji moze bilo gde da se naruci,stize sa sledecim uvozom CM komponenti,tako sam ja nabavio svoj...
Zaista su skoro necujni,jedino ako vam kuciste stoji na stolu pored monitora pa da se cuje neki blagi huk vazduha(mislim da je to cak do onih rupica,filtera na kucistu?)...inace je protok vazduha za 2x200mm odlican(uostalom to se i vidi po temperaturama komponenti)
 
Koji kuler da uzmem za AMD Phenom II X4 955? Ovaj stock mi dosadio vise, cuje se ko avion majku mu, 6000 RPM. :d Vidim svi preporucuju CM Hyper 212+, al nekako mi se cini da je mnogo tezak i da ce da se prevrne sa sve maticnom xD Sta jos pored njega ima kvalitetno?
 
uzmi njega i uzivaj ;)
 
vrlo je lagan 212+. Ne mora nista da te brine. Naravno, ima i backplate tako da nece ostetiti ni maticnu cak i da je tezak i da malo cimas prilikom montiranja i demontiranja.
 
@H4wkeye

U poređenju sa nekim drugim kulerima, 212+ je još i lagan... :D Slobodno ga uzmi, dosta dobar kuler za cenu po kojoj se prodaje.
 
Uh... Sturo sa informacijama o Xigmateku od 200 mm, kanda ga malo ljudi i ima...

No, ajde malo da ozivimo temu. Trebala bi da bude jedna od korisnijih definitivno. :)

Moja iskustva sa ventovima se svode na CM Silent serija od 120 mm i cini mi se 1000 rpm-a i mogu reci da su sasvim ok za pravljenje protoka u kucistu, ne cuju se nista posebno. Buku jedino moze da proizvede neki grill, ako je iza/ispred njih ili filter pa da se cuje nesto jace protok.

Prijatno iskustvo su i oni CM 200 mm sto se vrte na 700 rpm, protok je odlican, 5/5 bih im dao, buka 4/5 (subjektivno), a prave i ok vazdusni pritisak na komponentu, na sasvim solidnim udaljenostima, tipa 25 cm, kao npr. na chipset-ov pasivni cooler sa bocne stranice kucista.

Bitfenix, 200 mm je odlican. Dobar protok i necujan, ali mali pritisak na komponente. Oseti se pod rukom.

Medjutim, ako mozete da dodjete do njih, toplo preporucujem Thermalright X-Silent od 140 mm, 5/5 u svemu. Kao fan za kuciste, mislim da su brutalno dobri, a i fino se uklapaju u vecinu setup-a.

Od relativno novijih ventova za CPU cooler-e imao sam kontakta sa CM Sickleflow-om i sa njim sam bio prezadovoljan. Imao sam PWM verziju koja je dosla uz cooler, a i jos jedan obican. Plavi LED. Isti su po performansama. I koliko znam oba rade vec 2,5 + godine... Malko su cujniji.

Vrlo prijatno iskustvo su i Scythe Slipstream-ovi. Imao sam sest komada i probao u kucistu kod burazera dva, SY1225SL12SH, dakle najjacu verziju. Odlican je! Bucni na 12V, ali protok je izvanredan. Kada bi se vrteo na nekih 1200-1300 rpm-a onda je bio skoro necujan (fan controller), ali pravio je odlican protok. Verujem, mozda cak i bolji protok od vecine vent-ova na istim obrtajima! Zapravo ubedjen sam u to. No, kako nisu bili bas najbolji izbor za radijator, prodao sam ih.
 
Xigmatek Loki SD963, HDT VS Cooler Master Hyper 212 Plus VS Cooler Master Hyper TX3? :)
 
Poslednja izmena:
Cooler Master Hyper 212 Plus all the way...

Druga dva kulera su fizički manja i koriste manje ventilatore.
 
Pridruzih se Hyper 212 + familiji :)

Treba da stigne za dan dva pa me zanima da li mora da se skida mb i stavlja backplate ili je to kao opcija?
 
Backplate mora da se stavi, jer se za njega pričvršćuje kuler.
 
ima li neko predlog sta da stavim na moj pentium4 3ghz,kuler koji je sada na njemu radi od 2006.normalno sve je bucniji s vremenom
 
verujem da je to predlog na osnovu pozitivnih iskustava nas "malih ljudi"?
 
Backplate je svakako dobar izbor da ne bi ostetio plocu. Jedino ako vec imas veliki backplate uz plocu pa da se ne cimas. Ja sam na m4a79xtd evo imao backplate koji je po meni bolji od ovog.

@gladijator, nema negativnih iskustava sa 212+. Svuda ces videti da se on nudi kao best buy resenje, cak i za umeren overclock na najjacim procesorima.
 
Poslednja izmena:
znaci vredi za 212+ dati 700-800 kinti vise u odnosu na ove druge. aj da vidimo kupujem za par dana. :)
 
Druga dva kulera koja si naveo ne mogu da se porede sa 212+ iz prostog razloga što su fizički manji pa im je disipaciona površina manja, a i koriste manje ventilatore 92mm naspram 120mm, što pored performansi utiče i na buku (manji ventilator mora brže da se vrti, pa je i buka veća).
 
Do 1000 din SAMO Chieftech Yate Loon,12-ke drasticno smanjuju temp,pogotovo kao exaust...Cooler master za izbegavanje,sta vredi garancija od hiljadu godina kad ne valjaju ni za 1 dan...Preko 1k din Scythe SS,S-flex,Kama flex,Kaze,Silverstone fm121,122,123 bilo koji...sve preko 2000 din je cisto bacanje love...
 
Nije CoolerMaster toliko loš. Od njihovih ventilatora valjaju SickleFlow i Blade Master ventialtori i oba su ispod 1k. Najveći plus je što je CM uglavnom uvek dostupan kod nas, dok druge marke ventilatora se uglavnom pojave samo s vremena na vreme kad ih neko od uvoznika povuče sa CaseKinga.
 
CM je kako koji iskreno... SickleFlow, kao sto sam i rekao je dobar. Blade Master nisam imao i voleo bih da cujem nesto o njemu van review site-ova... I da, na zalost, nasi bi mogli da se potrude oko uvoza nekih drugih ventova. Pa nije trosak nabaviti makar Yate Loon...
 
CM SickleFlow: http://www.overclock.net/water-cooling/859483-round-6-fan-testing-working-thread-6.html#post11260237
CM Blade Master: http://www.overclock.net/water-cooling/859483-round-6-fan-testing-working-thread-9.html#post11293190

U istoj temi ima još gomila testiranih ventilatora. U prvoj poruci je rekapitulacija.

Još jedan test sa ovim CM ventilatorima: http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/120mm-fan-roundup-2_4.html

Inače, jedna zanimljivost, CM Excalibur pravi Enermax, pa eto razlog što je toliko skup. :d

Ovo je za sada jedino što valja od CMa. A što se Yate Loona tiče, nisu ni oni svi idealni. U zavisnosti od toga odakle dolazi, postoje varijacije u kvalitetu između istih ventilatora. Od kojih je najzanimljivija bila u veličini motora, koji je kod YL ventilatora koji su prodavani za po 3 dolara mnogo manji ( http://www.overclock.net/air-cooling/481030-jab-techs-fake-yates-truth.html ). U US šopovima sad mogu da se nađu dve varijante YL ventilatora, jeftiniji za po 3 dolara i malo skuplji koji su došli "direkto iz YLa", a koji je zaista original ko zna. Tako da ne bi ja dao našima ni da uvoze YL, pošto ko zna koji bi nam zapali. :D
 
Vredi li Silverstone Air Penetrator 121 10e?

razmisljam da kupim jedno 2 za intake,2 za exhaust...
 
Ne znam za Silverstone sta da ti kazem, dosta ga koriste na radijatorima za vodeno. Nije los, imas na XS-u dobar test pa zakljuci sam...

http://www.xtremesystems.org/forums...s-Silverstone-vs-Yate&highlight=radiator+king

Pogledaj video, isprati na koliko obrtaja je njegova buka, dokle mozes da je tolerises i koliki mu je CFM tada, prati brojke na instrumentima. Na kraju, videces koliko nije bitna kvantitativna mera buke vec i njen kvalitet.
 
@fr0wn3r

Air Penetrator ventilatori se nisu nešto pokazali kod radijatora i nešto nisam video da ih ljudi koriste na istima. Problem je što im je mali statički pritisak, jer su prvenstveno namenjeni kao ventilatori za kućišta.

@anarki1302

AP ventilatori su namenjeni prvenstveno za kućišta i to najčešće u situacijama gde je potreban usmeren protok vazduha. Takođe neznatno su bolji kao intake od ostalih ventilatora. Ja ih lično ne bi uzimao, jer ako ustrebaju u budućnosti za nešto drugo umesto za kućište, biće slaba vajda od njih. Na duže staze mislim da je bolje ako se uzme neki "svestran" ventilator.
 
drugari, riknuo mi fan na grafi 5750. Bio je super za mene i tih i u full loadu do 70. Daj te neku preporuku, valjda su ti ventovi za grafe jeftini? Nisam upucen uopste.
Evo ovako izgleda ovaj moj:
14-131-354-TS


Jos mi je grafa u garanciji, nego me mrzi da ih cekam da mi zamene vent 2 nedelje.
 
Sam ventilator nema da se kupi (osim da kupiš standardni za kućište pa da ga nekako prčvrstiš umesto tog), već se kupuje ceo kuler i oni baš i nisu toliko jeftini (jeftini su samo oni za prastare grafičke karte). Konkretno na tvojoj grafičkoj je Arctic Cooling Accelero L2 Pro kuler ( http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga/23/accelero-l2-pro.html?c=2182 ) i on je jedno vreme mogao da se kupi kod nas, ali sada ga nema.
 
Da, kod mene je artic cooling ali ova verzija sa sajta je malo fensi vise. Znaci trebao bi da jurim samo neki vent ali bi morao da idem od radnje do radnje(i to pod uslovom da bi mi dozvolili) da mogu na licu mesta da isprobam da li mogu da ga nakacim na grafickoj. To je previse cimanja. Jedino ako se neko javi da sigurno zna da neki vent moze da se nakaci.
Onda moram da nosim u servis.
 
Nazad
Vrh Dno