Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Mali upgrade, presao na beQUIET hladjenje. Ocekivao sam malo poboljsanje u zvuku u odnosu na stock AMD ventilator i to je to, ovaj case fan sam uzeo jer mi treba case fan, nista nisam ocekivao. Startujem PC i ja u soku, in jedan ni drugi se ne cuju. Evo vec par puta gledam kroz kuciste da vidim da li se uopste okrecu, nisam navikao da je pc necujan. Odvrnem ih na full speed, ovaj CPU kuler se po malo i cuje tad, a ovaj silent wings nista. Svaka preporuka za oba.
EDIT: navescu i da je instalacija jako laka za oba

Screenshot_2023-03-06_at_23.58.33.png
 
Ma, daj...mogli su samo da stave upozorenje da se ne povezuju više od 3 venta...
Kako reče Ajnštajn: "Svemir i ljudska..."

Zbog toga što su ljudi mislili da im ventilatori ne rade, P12-icama je 0db mod izgašen (a imale su ga na početku). Pa ljudi reklamirali i pisali loše review-e da ne radi ventilator, a u stvari pwm signal na pločama bio podešen tako kako je. Arctic odlučio f-it i stavio min da bude 400rpm (ako se ne varam).

edit: našao

 
Zbog toga što su ljudi mislili da im ventilatori ne rade, P12-icama je 0db mod izgašen (a imale su ga na početku). Pa ljudi reklamirali i pisali loše review-e da ne radi ventilator, a u stvari pwm signal na pločama bio podešen tako kako je. Arctic odlučio f-it i stavio min da bude 400rpm (ako se ne varam).
@jurodivi Ko god ne dizajnira proizvod (pogotovo ovako tehnicke) da bude sto vise idjet-proof, i kao da ce ga koristi -1000 IQ neko, bankrotirace mu firma za cas, ... (pogotovo ako prodaje u Evropi, unistece ga EU korisnik-zastitna birokratija, drzavne organizacije i sudovi) Malo malo, pa neko iz industrije isprica anegdotu na ovu temu, da nasmeje/rastuzi ljudi na discord-u, forumima xD

I to nije samo da se desava sa glupim ljudima, na protiv, medium-high IQ ljudi, tehnicki i kompjuterski pismeni, samo koriste mozak i imaju koncetraciju dok su na poslu. Kad se zavrsi radno vreme, kad nije vezano za posao/skolu/faks itd, povrsnost skoci x100, nece da razmisljaju vise, niti budu precizni, hoce da odmore mozak. Kad je slobodno vreme/leisure time, mozak na ispasu, i nek se snadje firma ako nije napravila uredjaj i/ili uputstvo dovoljno prosto, da moze bez citanja/gledanja razmisljanja, i paralelno sa muzikom/serijom u pozadini da se odradi.

I onda se provlaci gomila stvari ovako koje prkose zdravom razumu, i/ili mogu da se rese sa 1 min googla-nja
 
Poslednja izmena:
ovaj p12max mi se cini kao dobar izbor za napajanje, misljenje? isto ima nizak startni napon.
 


Radi poredjenja, nije do blizine merenja, lik primecuje zvukova lezista u motoru u kucistu 1m daleko na stolu.

Takodje ima ver.2 originalne p12 serije sa navodnom odsustvom resonantno-harmonijskih zvukova!
 
Poslednja izmena:


Radi poredjenja, nije do blizine merenja, lik primecuje zvukova lezista u motoru u kucistu 1m daleko na stolu.

Takodje ima ver.2 originalne p12 serije sa navodnom odustvnom resonantno-harmonijskih zvukova!

Čekamo odgovor:
I have contacted the Arctic support for clarification wether the bearing noises coming from my P12 Max are still within expected tolerances or if my fan is defective. I will update this comment once i have an answer and if i get a replacement fan i will record it the same way.

Skoro sam nabavio P12 max i mogu da potvrdim da se motor čuje ali ne kao na videu i samo ako je velika tišina. Kad ventilator prodje npr. 1200 rpm onda je veća buka od vazduha koji on gura.

Za poredjenje P12 sa kojima sa zamenio P12 max nisu se čuli.
 
Evo i potvrde. Izvučeno sa gornjeg videa.

Screenshot 2023-03-15 222518.jpg

Screenshot 2023-03-15 222621.jpg
 
Kako zvuči, kao da fali masti na tim kuglicama. Kad bi bilo lako otvaranje, otvoriš, suneš nešto srednje viskozno i cepaš.
 
Kako zvuči, kao da fali masti na tim kuglicama. Kad bi bilo lako otvaranje, otvoriš, suneš nešto srednje viskozno i cepaš.
tako svaki zvuci, gore dole boja zvuka/relativna jacina, nema tu da se popravi mnogo, mazao sam mastima i uljima koliko hoces, kuglicno je kuglicno i samo za u kantu kome smeta taj zvuk.

Kome ne smeta, on moze da otvori i da izbaci fabricku mast i ulje, i da pojaca buku i nece mu smetati, ...
 
Šteta.

Dobro je što se moje P12-ice CO sa kuglicama tako ne čuju, inače bih poludeo. :)

Koliko znam, nisu rev2, već rev1 ako je verovati da rev2 ima startnu struju od 0.1A, dok ovi moji (makar kako piše na kutiji, ne vidim ih sad) 0.08A.
 
Dobro je što se moje P12-ice CO sa kuglicama tako ne čuju, inače bih poludeo. :)
Ne cuju se tebi, ja kad bi usao u sobu gde rade, verovatno bi ih cuo na 3 metra xD

Sad moguce je da Arctic zbog ustede ama bas nista nije stavio unutra za podmazivanje (i da bi buka ko sa snimka smarala bilo koga), i takodje je moguce da ne mogu da se otvore bez unistavanja, ne bi bio prvi put.

Sve u svemu, RGB i ARGB su isto sto i MAX (malo slabije performanse) sa tihim motorom/lezajevima, za par evra vise, jedina razlika je bela peraja umesto sivih, ... I dostupni su vec godinu i po dana
 
Ni blizu se ne čuju ovako (dok rade, inače su na 0% pwm pa su izgašeni), nije mi sluh loš toliko da ne mogu da raspoznam. :) Ne volim ni ja te varijacije i klapatanja bez razloga što se ventova tiče.
 
nije mi sluh loš toliko da ne mogu da raspoznam. :)
Generalno nije do sluha (van ovog snimka sto je bucno, i da li je on softwerski pojacao to), gubitka/ili manjka gubitka, neki ljudi su samo vise osetljivije na specificne frekvencije. jonnyGURU je recimo pricao da ima istrazivanja/podataka od firmi koje su uporedjivale reklamacije izmedju trzista, sta god, koja pokazuju da su Nemci najosetljivije na buke, i da najvise zanovetaju na stvari vezano za buku u odnosu na bilo koji drugi narod, bilo koje drugo trziste (Japanci su br.2 valjda ako se dobro secam).

Jedna osoba moze da ne primeti uopste, druga da da ne izdrzi 2 sekunde, sve je to do genetike i drugih sporednih stvari
 
P12 Max nisu toliko bučni. Zvuk na snimku je malo prenalgašen. Probaću da snimim pa da okačim ovde ali to nije baš realna situacija.
Jedna zanimljivost koju sam primetio. Od rotacije glave tj. položaja uveta zavisi koliki je intezitet "buke" (bar kod mene).
 
Nabavio sam Phanteks sk120 RGB...ugradiću za jedno 2 3 nedelje pa javljam utiske.
 
 
 

Poprilicna razlika u buci izmedju zvanicne Seasonic marketing brojke, i prave brojke (Nije uzasno velika, ali nazalost je opipljiva). Sa druge strane nije toliko velika za staticki potisak, al racunajuci da je LCP materijal za peraja, ima smisla, da je obican materijal, verovatno bi bilo vise kreativno xD

magflow specs.png
 
Konacno mogu da se ARGB LCP Phanteks D30-120 (cak imaju i reverse modele) [izlaze za nedelju dana otprilike {u Americi na US Amazon-u}]



61zYMeXP81L._SL1500_.jpg
 
Poslednja izmena:
reverse u smislu da krene da vrti u drugu stranu vent ili da je zarotirano da ono sto nam je najcesce exhaust strana bude intake?
 
Biće da je ovo drugo.

reverse.png
 
reverse u smislu da krene da vrti u drugu stranu vent ili da je zarotirano da ono sto nam je najcesce exhaust strana bude intake?
ovo drugo, ko sto @VLaK spomenu, kompletno inverzni uglovi lopatica, da je uvek prednja strana okrenuta ka ocima korisnika sta god radio ventilator

(da ubacuje vazduh gde su 4 plasticne podrske, a izbacuje napred gde je "cisto")

vazduh ulazi sa strane koja se ne vidi na slici, i onda je estetski lepse xD

61KCkehAMSL._AC_SX679_.jpg
 
ah, bilo bi lepse da neko ubaci prekidac pa se samo obrne rotacija :)
 
To baš i ne bi imalo nekog efekta zbog lopatica. Projektovane su da guraju vazduh u jednom smeru.
 
 
Nazad
Vrh Dno