Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ponovicu po 70. put: Jedini dobar Noctua 120mm ventilator je NF-A12x25. Sve ostalo u djubre.
Meni A12 25 nikako nije legao,i na bottom intake i na Radijatoru exaust je imao neki woof zvuk koji mi nikako nike legao,kad sam skocio na T30 120 to je bilo to.
 
Meni A12 25 nikako nije legao,i na bottom intake i na Radijatoru exaust je imao neki woof zvuk koji mi nikako nike legao,kad sam skocio na T30 120 to je bilo to.
Naravno, specificno sluh svakog je osetljiv na druge frekvencije. Mada nekad i ventilatori prave u specificnim okruzenjima drugaciji zvuk.
Meni je A12x25 imao malkice prijatniji zvuk od phanteksa, ali su T30 nesumnjivo bolji po pitanju protoka vazduha.
 
na kojem rpm drzis t30?
 
Meni toliko rade na ugasen komp :ROFLMAO:
 
Aj' neko da mi objasni kako mi se ventilator vrti na 400RPM.
1677327320107.png
U pitanju je cooler master ventilator koji je dosao uz kuciste, po specifikacijama 800-1400RPM sa PWM kontrolom. BIOS ovo potvrdjuje, asus maticna ploca i Qfan u biosu, ne moze da se spusti ispod 800RPM. Udjem u windows, instaliram Ai Suite 3, on mi daje mogucnost da mu menjam brzinu od nule maltene. Ja probam, radi. Fancontrol potvrdjuje ocitavanja:

1677327013177.png
Na oko se vidi da ovo nisu pogresna ocitavanja, pri 400rpm se bas sporo vrti pa je razlika primetna u odnosu na 800rpm. Ne znam zasto ovo moze iz windowsa sa AI Suite 3 a ne iz BIOSA.
Pada mi na pamet da AI Suite 3 koristi neku kombinaciju PWM i DC kontrole? Nisam znao da je moguce izaci iz fabrickog okvira 800-1400.
 
Aj' neko da mi objasni kako mi se ventilator vrti na 400RPM.
Pogledajte prilog 377925
U pitanju je cooler master ventilator koji je dosao uz kuciste, po specifikacijama 800-1400RPM sa PWM kontrolom. BIOS ovo potvrdjuje, asus maticna ploca i Qfan u biosu, ne moze da se spusti ispod 800RPM. Udjem u windows, instaliram Ai Suite 3, on mi daje mogucnost da mu menjam brzinu od nule maltene. Ja probam, radi. Fancontrol potvrdjuje ocitavanja:

Pogledajte prilog 377922
Na oko se vidi da ovo nisu pogresna ocitavanja, pri 400rpm se bas sporo vrti pa je razlika primetna u odnosu na 800rpm. Ne znam zasto ovo moze iz windowsa sa AI Suite 3 a ne iz BIOSA.
Pada mi na pamet da AI Suite 3 koristi neku kombinaciju PWM i DC kontrole? Nisam znao da je moguce izaci iz fabrickog okvira 800-1400.
Moguce je izaci iz tih okvira, mislim da je ASUS prvi to uveo, ili cak mozda i dalje jedini ima. Ima jedno 5-6 godina ako ne i vise od kad to moze.
 
Paznaš kako PWM controla radi ? Šalje pulseve određene dužine i u određenoj frekvenciji na PWM žicu, Akoneki SW možeda da touzrokuje može da smanji brzinu koliko može. Bios recimo namojoj pločine može da spusti CPU_FAN brzinu ispod 40% a chassis fan može na nulu.
 
Jeli ima neko iskustva sa Noctua NF-P14s Redux 1500PWM ventilatorom?
Moram da zamenim jedan koji sam dobio sa kućištem (NZXT Aer F 120mm Case Version), jer je previše bučan.
Stajao bi gore, iznad procesora, za izvlačenje vezduha. Po specifikacijama vidim da je buka oko 25.8dB na max RPM, što mi je opet previše, pa ne bi radio iznad 80% (1200RPM) i to kada temp. procesora dođe nekih 70C. Našao sam neki test, po kome sa 1200 RPM ima buku oko 20dB i protok 78cfm. (link za test)
Teoretski zvuči dobro i ventilator nije skup (1900din)...
 
Poslednja izmena:
Ja imam 3 komada u kućištu. Dobro duvaju...što se buke tiče, ne spadaju u tihe ali nisu ni mnogo bučni. Da kažemo, neka sredina.
Kod mene rade do 1200 obrtaja max i čuju se ali opet, ne preterano. Nosim slušali pa ih ne čujem. Sluhisti na forumu bi ipak rekli da je previše bučan.
Mislim da za sličan novac možeš da naručiš na KP Scythe Kaze Flex 140mm 1800 RPM koji bi verovatno bio tiši...ili Arctic P14 ARGB PWM PST. Ili se ispruži za Be Quiet Silent Wings 4, skuplje ali vrlo kvalitetni i tihi.
Ne uzimaj mnogo cifre u obzir, svi ih mere drugačije, bitni su testovi i subjektivan zvučni utisak...
 
Zlatna sredina sto bi se reklo :D
 
Hvala! Scythe Kaze Flex 140mm 1800 RPM deluje mi sasvim OK, možda bi bio za nijansu tiši... Na brzinu videh i cenu; na KP je oko 22-24eur.
Poredio sam ranije be quiet! SW4 high-speed i SW4 pro ali po brojevima na sajtu ne deluju baš nešto tiho, a uz to ne daje mi se 30-35eur sada :)
Nemam problem sa temperaturama, sada uglavnom nikada ne prelaze 65C, pa će ovaj ventilator više da bude kao neki "backup" za leto. Podesio bih ga da radi sa 40% (do 600rpm) dok god je temp. procesora do ~55C, a do max. 70% ili 80% bi išao kad temperatura dođe na 70C. Tako da će verujem biti OK za taj novac.
 
po brojevima na sajtu ne deluju baš nešto tiho,
Svi brojevi svih sajtova svih proizvodjaca su za samo u kantu za djubre (i ne, ne kazem da svi lose odradjuje, niti da neka specificna kompanija nema tacan. Na kraju dana u praksi za krajnjeg korisnika nije bitno, da li neki proizvodjac lepo odradio testiranje ili, ne, dokle god svi nemaju identicnu metodologiju (barem svi najpopularniji), svi su za u djubre, samo jedan los/pogresan je dovoljan da poison-uje well). Ako neka firma nije dala sve podatke kako su iztestirali, ili kako im je neko iztestirao, nemoguce je uporediti da li su slicni rezultati.

Cak i izmedju 2 kompanija koje se verodostojne, bez namere za fudge-ovanje rezultata, bice neke razlike, cak i ako su ispratili zvanicne industrijske spec-ove za testiranje.

Samo Aris (Hardware Busters, HWbusters, Cybenetics) kao nezavisni 3rd party validator, uskoro. I/ili GamersNexus isto. Samo njihovo, i opet nazalost najverovatnije samo interni rezultati njihovi bez unakrsnog poredjenja izmedju dva.

Aris vec radi kao nezavisni validator rezultata napajanja, tako da ima iskustva sa te strane, ali sa druge strane nema dovoljna iskustva sa dinamikom fluida i nema dovoljne veze sa ventilator industrijom.

Sa druge strane GamersNexus ima drasticno vece/jace i opsirnije veze sa ventilator industrijom, i vise iskustva sa dinamikom fluida, ali manjak iskustva rada kao nezavisni zlatni standard 3rd party zvanicni validator i tester za fabrike i firme koje prodaju ventilatore.
 
Poslednja izmena:
Ja imam Arctic P14 PWM PST i da ti kažem, odlična je to kupovina. Posebno gledajući cenu.
 
Prodao sam stari računar, otišao dečku da namontiram, ali avaj, čuje se ventilator sa napajanja. U pitanju je chiefter elements 600w.

Obećao sam čoveku da ću da mu to sredim tako da mi treba vent 12cm sa dva pina. Koliko vidim, malo ih je u prodaji sa dva pina, uglavnom 3 i 4...

Da li ima neko neki dobar ili info gde da uzmem novi...
 
Poslednja izmena:
Ja kad sam menjao na svom, do duše meni je trebala osmica debljine 15mm sa dva pina jedino sa aliexpresa.
Tj. našao sam i kod nas jedan ventilator ali sa dve žice gole, bez konektora pa dok sam cekao ovaj iz kine sa starog sam presekao konektor i zalemio na ovaj novi.
To nek ti bude alternativa u koliko ne nađeš identican sa dva konektora.
 
mozes i 3pin, samo mora biti isti A
koristis crvenu i crnu, zuta bude free
 
odseces kablove, crvenu sa venta na crvenu sa tim 2pin, crnu na crnu, mozes da zalemis ili da ih upletes, pa izoliras
 
 


Dobar posao...šteta što nisu daisy chain. Ne znam što su morali da guraju max RPM toliko, ali ok...
 
Verovatno jer su nadrukali max RPM i povećana je potrošnja struje pa preventivno...
 
Porucio sam Artic BioniX P120 bele da isprobam :cool:
 
Verovatno jer su nadrukali max RPM i povećana je potrošnja struje pa preventivno...
Pojačali su i to dobro. 0.29A je maks struja za P12 max. P12 običan je 0.1A . Mada opet mogu 3 na 1 header.
 
Nazad
Vrh Dno