Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

 
Jesi li našao da se ikome drugom desilo? Kad bi black listovali svaku firmu za jedan kiks, ne bi ostala nijedna.
 
Na koje biste se ventilatore odlučili da imate prednji mesh panel, a ispod njega filter prašine, a na koje bi da ste samo sa mesh panelom bez filtera prašine ?
Ako sam bez filtera prašine je li ok tražiti airflow ventilatore ? A za probijanje kroz filter prašine možda ipak ventilatore sa većim pritiskom zraka...hmmm

Uglavnom mislim staviti dva sprijeda, vjerovatno od 140mm, a jedan ventilator pozadi od 120mm (jer ne stane od 140mm tamo).
Komponente bi bile za gejming ali ne presnažne, i5-12400f ili ryzen 5600, a grafička RTX-3060.
Da li bi mi u slučaju da maknem filter prašine i ostane samo mesh sprijeda bili dovoljni Pure Wings 2 140mm PWM 1000rpm ili da uzmem njegovu high-speed verziju (1600rpm) po istoj cijeni, koja bi bila malo bučnija pod opterećenjem.....a mislim se da bi i 120mm verzije bile tiše i dovoljne.

Htio bih se svakako zadržati u tom jeftinijem razredu be quiet modela.
 
Filteri se stavljaju ispred ventilatora tako da štite i njih od prašine ali da, ventilatori sa višin statičkim pritiskom bi trebalo da pmažu sa filterom jer koliko više pritiska daju na izlazu toliko i podpritisak na ulazu mora da bude veći a to pomaže brzini vazduha kroz filter,
Mnogi savremeni ventilatori imaju i dobar pritisak i protok. Kda sam recimo istraživao Arctic ventilatore ispade da P120 imaju veći protok nego F120 napravljenih za kućište. Tako da su prktično uneverzalni.
 
Na koje biste se ventilatore odlučili da imate prednji mesh panel, a ispod njega filter prašine, a na koje bi da ste samo sa mesh panelom bez filtera prašine ?
Ako sam bez filtera prašine je li ok tražiti airflow ventilatore ? A za probijanje kroz filter prašine možda ipak ventilatore sa većim pritiskom zraka...hmmm

Uglavnom mislim staviti dva sprijeda, vjerovatno od 140mm, a jedan ventilator pozadi od 120mm (jer ne stane od 140mm tamo).
Komponente bi bile za gejming ali ne presnažne, i5-12400f ili ryzen 5600, a grafička RTX-3060.
Da li bi mi u slučaju da maknem filter prašine i ostane samo mesh sprijeda bili dovoljni Pure Wings 2 140mm PWM 1000rpm ili da uzmem njegovu high-speed verziju (1600rpm) po istoj cijeni, koja bi bila malo bučnija pod opterećenjem.....a mislim se da bi i 120mm verzije bile tiše i dovoljne.

Htio bih se svakako zadržati u tom jeftinijem razredu be quiet modela.
U svakom slucaju zelis ventilatore sa vecim statickim pritiskom. Cak i samo sa mesh-om.
 
Ok, znači svakako sa jačim pritiskom zraka, ali opet nikako ne želim najbučnije koji se prebrzo okreću.

Pogledao sam na stranici proizvođača be quiet, onda bi među jeftinijima bili kandidati:

Pure Wings 2 120mm pwm 1500rpm (20dB, protok zraka 51, pritisak 1,25)

Pure Wings 2, 140mm High-Speed, pwm, 1600rpm (37dB, protok zraka 94, pritisak 1,82)

Pure Wings 2, 120mm, pwm, 2000rpm (37dB, protok zraka 65, pritisak 2,23)
 
Ili neki Noctua Redux, pogledat ću koju video recenziju, test, pa odlučiti.

Cijena, pouzdanost, i omjer kvalitete za pare.

Arctic, bolje da ne pišem zašto ih ne želim, jednostavno sa noctua ili be quiet bih se osjećao bezbrižniji....s ostalim markama nisam baš upoznat.
 
Ako uzimaš Be Quiet, ispruži se za Silent Wings 3 ili 4...
Ako možeš da uzmeš preko KP, imaš i Scythe Kaze Flex 1800 RPM, solidni case ventilatori i nisu mnogo skupi.
 
  • Like
Reagovanja: Asi
Ili neki Noctua Redux, pogledat ću koju video recenziju, test, pa odlučiti.

Cijena, pouzdanost, i omjer kvalitete za pare.

Arctic, bolje da ne pišem zašto ih ne želim, jednostavno sa noctua ili be quiet bih se osjećao bezbrižniji....s ostalim markama nisam baš upoznat.
Ako vec uzimas high-end fans, Phanteks T30 su bomba. Oni su pojam za te purewingse.
 
@Erik011 , kakvi su Lian Li SL120 V2, znaš li?
 
Vidio sam raspravu prije par stranica o Airflow vs Static Pressure ventilatorima za kučište.
Pressure zamišljam da ispuhuje zrak u užem i snažnijem mlazu, a airflow ispuhuje širi ali mekši mlaz zraka.
Nisam siguran da li u istim takvim širinama i zaprimaju zrak izvana kroz npr. filter prašine ? Po nekoj logici DA. Ako da, nekako bih za ispušne stražnje ventilatore radije uzeo airflow.
Za prednje usisne bih radije hibrid ili pressure, ako tako kaže većina testova i sama noctua, samo taj njihov uži mlaz treba dobro naciljati u pravo mjesto.

Kao što kažu na Noctua stranici, njihovi 140 mm ventilatori su hibrid / univerzalni / all-rounderi, koji imaju i pressure i airflow.

Pure Wings 2 140mm PWM high-speed 1600rpm:
Noctua NF-P14s redux-1500 PWM:
Za 3-4 eura što je redux skuplji od pw2, dobijem ipak tiši ventilator i nijansu više pressure, a malo manje airflowa.
Ako bih uzimao 120 mm za ispred, uzeo bih u obzir Noctua NF-F12 pwm 1500rpm. Nije preskup a odlične performanse:

Za 120 mm pozadi ću staviti neki tek toliko da izbacuje i da je tih, vjerovatno Pure Wings 2 PWM 1500 rpm:
 
Ako pogledaš slike i jednih i drugih, oni sa wiše i gušćim perajima su za statički pritisak tako što smanjuju povrat vazduha nazad kroz sam venilator kada se odbije od guste prepreke kao radiator. Onio koji su napravljeni za kućište zbog jačeg protoka imaju čist put za vazduh i onda mogu bolje da se optimizuju za protok.
 
Pressure zamišljam da ispuhuje zrak u užem i snažnijem mlazu, a airflow ispuhuje širi ali mekši mlaz zraka.
U teoriji da, u praksi ne bas, jak staticki pritisak/potisak probije sve to, nepotrebno je usmeravanje, sta vise usmeravanje smanjuje performanse
Nisam siguran da li u istim takvim širinama i zaprimaju zrak izvana kroz npr. filter prašine ? Po nekoj logici DA
Uvek je bolja sirova snaga, brute force, sto veci obrtaji za sto manju buku i dobar staticki pritisak/potisak

Ako da, nekako bih za ispušne stražnje ventilatore radije uzeo airflow.
Opet imas prepreku i pozadi, tako da su opet bolji hibridni/static pressure ventilatori

NF-F12, Pure Wings 2 su anemicni ventilatori, Noctua NF-P12, NF-P14, osrednji, koji nemaju prijatan zvuk u radu
 
Poslednja izmena:
Svaka prepreka stvara otpor vazduhu, mreža za komarce reciimo ima samo 50% rupe.
 
Prepreka je pozadi, na izlazu zadnjeg ventilatora, ali je širi mlaz zraka pa ima logike i da lakše izađe jer širi mlaz pogađa i više rupica nego uski mlaz. Opet, blizu je prepreke pa valjda pressure ventilator ne stigne suziti mlaz zraka. Znači ti bi od nabrojanih NF-F12 stavio na izlaz ?
 
ali je širi mlaz zraka pa ima logike i da lakše izađe jer širi mlaz pogađa i više rupica nego uski mlaz.
Ne, grill pozadi, cak i najbolji gubi minimum 20% protoka na velikim brzinama, a na manjim nesto vise. Za brzinu za koje je buka podnosljiva za vecinu ljudi, airflow ventilator nema sta da trazi u kucistima, samo hibrid ili static pressure optimizovan.

NF-F12 je dobar samo za u djubre xD

Pogledaj kolika je razlika u protoku za izlazni grill, koji propusta 75-80% vazduha, za buku pri brzinama koju su manje vise maksimum za najveci broj populacije koliko moze da istolerise. Skoro duplo vise protoka od gde bi zapao NF-F12 (a jaci NF-P12 i Pure wings 2 pogledaj koliko su nisko)

izlaz - Copy.png
izlaz2 - Copy.png

NF-A14 se malo bolje kotira u istim uslovima, al opet ima boljih ventilatora. (ovaj drugi sajt ima losiju opremu/namesteno od prvog):

847e143be550c4009b864a6dd45aef01.png
 
Poslednja izmena:
Tehničlki gledano ti ventilatori su u stvari bazične turbine jer su zatvoreni po spoljnom obimu pa ih tako treba i tretirati. Tu onda ulaze neki drugi detalji kao razmak kraka do cevi i dužina cevi pre i posle impelera koji utiču na vrtloženje vazduha i time efikasnost. Šteta što u kućištima ima tako malo mesta jer bi dodavanje cevi pravog oblika i dužine ispred i iza moglo mnogo toga da unapredi.
 
@Dogzilla
Vjerovatno si pomješao sa Arctic nazivima (P/F), NF-F12 je pressure-optimised fan. Evo graf usporedbe sa Noctua stranice, NF-F12 daje jači pritisak i od vrhunskog skupljeg NF-A12x25. Stojiš i dalje pri tome da je za đubre ili je dobar ? Nema ga u tablicama testova.

Na tvom prvom grafu se može baciti pogled i na be quiet! Shadow Wings 2 koji ima možda i najmanji pressure od svih, a u solidnoj je sredini tablice. Vjerovatno ima još takvih primjeraka, samo mi se ne da provjeravati karakteristike svih tih ventilatora.
 
Vjerovatno si pomješao sa Arctic nazivima (P/F), NF-F12 je pressure-optimised fan
Nisam pomesao, u svim drugim kvalitetnim 3rd party test-ovima NF-F12 je losiji od NF-P12, i ne moze ni da prismrdi NF-A12x25 cak i kad se oba vrte na velikom broju obrtaja/za veliku buku ,kao sto se vidi na slikama ispod (gde je buka prevelika). NF-F12 je na dnu grafikona, a T30-120 na vrhu, i A12x25 pri vrhu. Nije Obican NF-F12, tako da bio obican bio mrvicu bolji, ali generalno NF-F12 ima katastrofalan zvuk, sto mu je najveci problem. na manjih obrtajima i prikladnijoj buci kao sto izabrah iznad je jos veca razlika i gore po Noctua NF-F12.
Na tvom prvom grafu se može baciti pogled i na be quiet! Shadow Wings 2 koji ima možda i najmanji pressure od svih, a u solidnoj je sredini tablice. Vjerovatno ima još takvih primjeraka, samo mi se ne da provjeravati karakteristike svih tih ventilatora.
Zvanicne brojke su beskorisne i ne treba ih uzimati u obzir, sto je dobra stvar, jer eliminise veliku kolicinu vremena potrebnu da se pogledaju na sajtovima svih kompanija xD, mada je na nemackoj geizhals moguce brzo i pregledno uporediti, al opet, nebitno, ne mogu da se uporedjuju brojke izmedju razlicitih proizvodjaca.

nf-f122 - Copy.png

nf-f121 - Copy.png
Evo jos jedan test gde je Noctua NF-F12 najgori:
f5vBDVsl.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja imam na prednjem panelu mesh i tu su mi tri komada Arctic P14 pwm. Pozadi na izduvu imam još jedan dok gore imam još dva na cpu hladnjaku na pull sistemu.
U kućištu mi je vrhunski protok, nemam prašine i tihi su.
 
Ponovicu po 70. put: Jedini dobar Noctua 120mm ventilator je NF-A12x25. Sve ostalo u djubre.
 
i nf-a9x14 (naravno ne 120mm) ako nekome treba low profile za sff :)
 
Za sve one koji su bili zabrinuti da li GN zna, i kad ce i kako ce da re-kalibrise tester ventilatora (mora na svakih godinu dana), pa mislim da je odgovor, da ce besplatno od kompanije koja pravi uredjaje (longwin, chroma) da dobiju odradjeno to, haha:

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno