Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Dobio od kuma na poklon ove dve CM 12-ice da ubacim klincu u komp, može pomoć: koji ide napred da ubacuje, a koji ide pozadi da izbacuje?! :LOL:

Ako sam dobro video na netu, levi (sa više peraja) ide napred, a desni (sa manje peraja) ide nazad...?

cm.jpg
 
lijevi je airflow stavi ga nazad..desni je high static pressure i stavi ga naprijed.
 
Da li menjati ventilatore Fractal Design Dynamic X2 GP-14 iz novog Fractal Design Define 7 kucista?
Kojim ventilatorima od 140mm za kućište zameniti a da su tiši, što većeg protoka (ne pritiska koji prave već baš protoka), da su bolji od FD Dynamic X2 GP-14?
Ima li tih predlozenih skroz crnih ili barem crnog okvira?
BEZ OSVETLJENJA za ventilatore molim...
Ima li nekih većih od 140mm (sa većim elisama) a da mogu stati napred u Fractal Design Define 7 kuciste?
 
Ima li negdje uporedni testovi statičkog pritiska i protoka ventilatora pri različitim obrtajima koji su međusobno uporedivi za razliku od specifikacije na sajtu proizvođača?
 
Gledao sam malo spec na sajtu Noctua i Be tiho tiše...
Bolje duva, jace, veći protok sa Noctua ali je i glasniji jer je na vecem broju obrtaja.
Za razliku od Noctua ovaj predlozeni tihomir Silent Wings 4 je znatno tiši ali i manji protok i pritisak pravi, sporije vrti i losiji je po tim karakteristikama od ovog FD Dynamic X2 GP-14 koji se po buci, protoku i pritisku koji pravi u sredini.
A mene zanima zašto je FD Dynamic X2 GP-14 "đubre" a tihomir Silent Wings 4 140mm "vrh"?
 
Ima li negdje uporedni testovi statičkog pritiska i protoka ventilatora pri različitim obrtajima koji su međusobno uporedivi za razliku od specifikacije na sajtu proizvođača?
da, nekoliko mesta, Quasarzone za 140mm uporedno
A mene zanima zašto je FD Dynamic X2 GP-14 "đubre" a tihomir Silent Wings 4 140mm "vrh"?
Zato sto kad se istestira, rezultati to pokazu, iz nekoliko nezavisnih izvora. skoro duplo veci protok imaju SW4 u odnosu na krs Fractal-ove
Gledao sam malo spec na sajtu Noctua i Be tiho tiše...
Bolje duva, jace, veći protok sa Noctua ali je i glasniji jer je na vecem broju obrtaja.
Za razliku od Noctua ovaj predlozeni tihomir Silent Wings 4 je znatno tiši ali i manji protok i pritisak pravi, sporije vrti i losiji je po tim karakteristikama od ovog FD Dynamic X2 GP-14 koji se po buci, protoku i pritisku koji pravi u sredini.
Ne mogu da se porede ventilatori po zvanicnim specifikacija, "prave" zvanicne specifikacije iste preciznosti (izmerene na istim ~100,000-150,000 evra masina) stizu uskoro iz 2 nezavisna izvora.
Kakav je u odnosu na Noctua NF-A14 PWM?
50% veci protok (sad nisu quasar najbolji testo-vi na netu, ali jako malo ljudi radi 140mm, tako da no.1 140mm test-ovi za nove ventilatore. Za starije, thermalbench preko sajta za arhiviranje.


512c1a60bc18f0a2c8db4f09478ab1d0.png
 
Poslednja izmena:
Gledao sam malo spec na sajtu Noctua i Be tiho tiše...
Bolje duva, jace, veći protok sa Noctua ali je i glasniji jer je na vecem broju obrtaja.
Za razliku od Noctua ovaj predlozeni tihomir Silent Wings 4 je znatno tiši ali i manji protok i pritisak pravi, sporije vrti i losiji je po tim karakteristikama od ovog FD Dynamic X2 GP-14 koji se po buci, protoku i pritisku koji pravi u sredini.
A mene zanima zašto je FD Dynamic X2 GP-14 "đubre" a tihomir Silent Wings 4 140mm "vrh"?
imas 4 verzije SWings 140mm..sa kojom verzijom si poredio..
 

Silent Wings 4 140mm https://www.bequiet.com/en/casefans/3702

SILENT WINGS 4 140mm PWM https://www.bequiet.com/en/casefans/3703

Ono gore u tabeli su "Pro" verzija i "high-speed" verzija, koje obe ne dolaze u obzir zbog buke koju prave, a performanse jesu dobre bas zato sto vrte na velikim obrtajima...

Za kuciste se trazi tih vent i da moze dobro da gura, probacuje vece kolicine vazduh i da stvara dovoljno dobar pritisak da savlada filter iza kog se nalazi...
 
Ne moraš da teraš "high speed" verziju na 100%...podesiš fan krivu kako ti odgovara. Tihi su i na višim obrtajima...
Statički pritisak "vanilla" verzije na max obrtajima nije baš neki a Define 7 je zatvoren napred...slobodno uzmi high speed verziju.
 
Za kuciste se trazi tih vent i da moze dobro da gura, probacuje vece kolicine vazduh i da stvara dovoljno dobar pritisak da savlada filter iza kog se nalazi...
To je ovaj, odnosno koji god SW4 140mm da uzmes, svi su isti za ono za sta tebi treba ventilator. Slika iznad (stoji brzina okretanja u okviru grafikona), za vecinu ljudi, absolutna tisina na brzini na kojoj se okrece bilo koji SW4.

Eventualno 25dBA grafikon, gde opet pobedjuje. najobicnija SW4 verzija bilo koje brzine je kralj svih 140mm ventilatora trenutno.

sve verzije SW4 140mm su kompletno identicne na istim brzinama, osim za vodena, i to je PRO samo za vodena bolji i ni za sta drugo.

a performanse jesu dobre bas zato sto vrte na velikim obrtajima...
Ne bas, (grafikon koji sam stavio je poredjenje performansi kad je buka normalizovana). na linku stoji poredjenje za cak 5 razlicitih brzina, svaki SW4 140mm je na svim brzinama najbolji, drasticno bolji od Fractal stock ventilatora

Po meni (iz iskustva) max brzine su ekstremno precenjene osim kod nekoga ko ispunjava barem 3 faktora ispod, a realno 5 ili vise pogotovo za 3000 RPM), [naravno zavisno od faktora, nemaju svi istu tezinu]:

1. Prigluv
2. koristi kvalitetne aktivne/pasivne slusalice za izolaciju buke
3. boluje od tinitusa
4. bucna kuca/stan
5. komp ispod stola
6. bucno ispred kuce/stana
7. nije izbacio hard disk-ove iz kompa
8. ne toliko istresiran/kratkog fitilja, pa se lako privikne (na stabilnu buku), [bilo interno ili eksterno ili kombinacijom]
9. nije audiotorna osoba (vizuelni tip, ili kontaktni)
10. nikad ne isprobane tihe komponente, pa se ne zna razlika
11. komp u drugoj sobi, a la Linus
12. u pogresnom je ubedjenju da je zvucna izolacija u kucistima korisna osim u ekstremno specificnim situacijama
13. estetski/navikom vezan za neadekvatno kuciste
14. jer 13 uvek invalidira potrebu za 12 uz pomoc sa 15 u smanjenoj snazi
15. top ventilatori na manjim brzinama

stotine i stotine ljudi sa kojima sam pricao/pomogao u zadnjih 10 godina, su svi imali zivotnu situaciju od kombinacije neke od gore stavki xD (Lista za suprotno, za audiofile, one koji traze absolutnu tisina je podjednako opsirna, a vecinski samo inverzno od vecina ovih stavki xD)

Dovoljno su opsirne stavke da svako moze da se pronadje, bez da iskaze to, ili eksplicitno napise (niko drugi ne moze da kaze nekom da li ce biti stvarno srecan korisnik ventilatora na 3000 RPM obrtaja (na duze staze, van kratkorocnog previse-optimisticnog honeymoon perioda). To je sve licno i zavisi od osobe do osobe
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla da li ti imas ove ventilatore?
Ti ih koristis i super su ti?
Koje tacno imas, kako si ih podesio da rade (brzina rpm)
Kao sto @jurodivi rece, ventilatori bi trebali ici u FD Define 7 kućište, prednji i donji su iza filtera za prasinu, zadnji otvoren ispred mrezice.
Da li uzeti PWM ili PWM high-speed ?
Da li je 29-30dB mnogo za kućište ? (toliko pise da je za PWM high-speed, a u tabelama se vidi da je 41dB na 1900rpm iako spec na zvanicnom sajtu kazu 1900rpm-29,3dB)
Ovih 41dB se baš cuje ili je i to tiho?
Koliko sam shvatio na istoj brzini svaki je istih karakteristika (protok, buka i pritisak).
Verzije 3 pinska (bez pwm) ce da vrti svo vreme na oko 1100rpm i ne moze se usporiti i utisati ni ako se prikljuci na hub za ventove u kucistu?
PWM verzija se moze kontrolisati preko ploce i preko vent hub-a od kucista?
PWM high-speed verzija ima vecu brzinu i time ima veće karakteristike protoka i statičkog pritiska ali je i glasnija?

Da li ovi ventilatori mogu da se kupe u nekoj nasoj radnji ili samo KP?

Komp meni stoji na podu, između plocaste strane stola i komode za tv (na oko 5-6cm sa svake strane), danju ne smeta da se malo cuje, bitno je da ne zuje, pište, tandrču a sto se huk vazduha cuje ne smeta mnogo (valjda, nisu klima na max), tv skoro stalno radi kad i komp, kad igram igre slusalice nosim (barem na jednom uhu, drugo slusa tv)...
Nnocu, kad spavam komp ne radi, danju kad odmaram zna da radi, nisam u bučnom delu bloka (glavne saobraćajnice su udaljene), komsije kako kad prave buku (bitno je da su nocu mirni)...

@Dogzilla Koji uzeti, PWM ili PWM high-speed ?
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla da li ti imas ove ventilatore?
Ti ih koristis i super su ti?
Koje tacno imas, kako si ih podesio da rade (brzina rpm)
Kao sto @jurodivi rece, ventilatori bi trebali ici u FD Define 7 kućište, prednji i donji su iza filtera za prasinu, zadnji otvoren ispred mrezice.
Da li uzeti PWM ili PWM high-speed ?
Da li je 29-30dB mnogo za kućište ? (toliko pise da je za PWM high-speed, a u tabelama se vidi da je 41dB na 1900rpm iako spec na zvanicnom sajtu kazu 1900rpm-29,3dB)
Ovih 41dB se baš cuje ili je i to tiho?
Koliko sam shvatio na istoj brzini svaki je istih karakteristika (protok, buka i pritisak).
Verzije 3 pinska (bez pwm) ce da vrti svo vreme na oko 1100rpm i ne moze se usporiti i utisati ni ako se prikljuci na hub za ventove u kucistu?
PWM verzija se moze kontrolisati preko ploce i preko vent hub-a od kucista?
PWM high-speed verzija ima vecu brzinu i time ima veće karakteristike protoka i statičkog pritiska ali je i glasnija?

Da li ovi ventilatori mogu da se kupe u nekoj nasoj radnji ili samo KP?

Komp meni stoji na podu, između plocaste strane stola i komode za tv (na oko 5-6cm sa svake strane), danju ne smeta da se malo cuje, bitno je da ne zuje, pište, tandrču a sto se huk vazduha cuje ne smeta mnogo (valjda, nisu klima na max), tv skoro stalno radi kad i komp, kad igram igre slusalice nosim (barem na jednom uhu, drugo slusa tv)...
Nnocu, kad spavam komp ne radi, danju kad odmaram zna da radi, nisam u bučnom delu bloka (glavne saobraćajnice su udaljene), komsije kako kad prave buku (bitno je da su nocu mirni)...

@Dogzilla Koji uzeti, PWM ili PWM high-speed ?
 
A cemu sluze oni skidajuci coskovi na Be Quiet! Silent Wings 4 ventilatoru?
Kako ga namontirati u kuciste, sa ili bez ćoškova?
Da li valja da stoji ovaj vent horizontalno u dnu kucista da duva na gore?
 
Optimized radiator corners and anti-vibration case mounting, znači sa.
 
@Dogzilla Koji uzeti, PWM ili PWM high-speed ?
Zavisi do tebe, na koliko obicno teras ventilatore kad je opterecen komp, da li imas sluske, itd. Od kako si opisao kako koristis, bolje High-speed uzmi, samo ces imati protok vazduha kao buku
Da li je 29-30dB mnogo za kućište ? (toliko pise da je za PWM high-speed, a u tabelama se vidi da je 41dB na 1900rpm iako spec na zvanicnom sajtu kazu 1900rpm-29,3dB)
Ovih 41dB se baš cuje ili je i to tiho?
za 140mm Silent Wings 4 ventilatore, nivo buke za prosecno sobu/kucu/stan, to je do tipa do ~1200 RPM pre nego sto je neprijatno, zavisno od osobe do osobe. a mozda i do 1350 RPM recimo. Opet trebalo bi samo protok vazduha da se cuje.
 
 
Zamenih 2x Noctua A12x25 + 4x Corsair ML-120 sa 6x Phanteks T30.

Na otprilike istom nivou buke (odokativno, nisam bio pri meracu buke), dobio sam temperaturu vode nizu za 3C. I temperaturu GPU/CPU nizu za 4C.
Zadovoljan skroz, posebno sto sad rade na 1150 RPM od 3000 maksimalnih, tako da imam dosta prostora za dodatni cooling.
Ovaj daisy chaining ventilatora je nevidjeno dobra stvar, skinuo sam 2x Y-splitter i 4x fan extendere i imam 3 vise konektora sada.
 
znaci ti si pokupovao sve T30 sa KP?

:D
 
T30 120 mozete da narucite preko nova comp. Firme u bgdu ja sam uzeo 6kom skoro one 3pack ceka se 2-3 nedelje dobija se fiskal i 2god garancija,3 pack cena je 12.890rsd
 
Mozes ih pozvati ili emailom svejedno ili naruciti i telefonom jer ih ne drze na sajtu,prvo ce proveriti stanje jer dolaze iz EU ne znam koja zemlja,uvoznik je D.empo..a ime maloprodaje je bas kako sam napisao jer ima jos jedna maloprodaja gde je umesto slova A slovo i
 
Poslednja izmena:
Koja je razlika izmedju Lian Li SL120 v2 i infinity? Osim u izgledu.
 
mislim da su na V2 resavali onaj link za povezivanje, nekako je jednostavniji i valjda mozes okretati vent na sve strane ili tako nesto. google is your friend :D
 
Nazad
Vrh Dno