Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Nisam skontao koja je poenta zaustaviti ventilator?
Što si ga uopšte stavljao ako nećeš da radi?
 
Tišina (ali apsolutna :) ), duži vek trajanja.
 
@CountMike Sto se tice zaustavljanja ventilatora, definitivno ce pomoci argus monitor, ako bios ne dozvoljava da cekiras fan off. Koristim ga za p14 i lian li 120mm i mogu svi da stanu kad hocu.
Prvi put radim sa ovim programom pa pokušavam da uhvatim šta radi šta. Kao što rekoh, samo CHA_FAN_1 podržava 0rpm u BIOS-u ali evo uspeo sam CHA_FAN_2 da namestim 0 rpm
CPU_FAN mi je dobra kriva i sada ide ispod 1000rpm na 33c, puna brzina na 80c.
1668598988621.png
1668599080815.png
Nisam skontao koja je poenta zaustaviti ventilator?
Što si ga uopšte stavljao ako nećeš da radi?
Da radi samo kada treba i koliko treba, kada ga nema onda je uvek 0 rpm čak i kada je vruće.

PS: Za sada je kućište potpuno otvoreno, još radim na njemu. Menjaću kada bude zatvoreno i sređeno, samo da uhvatim kako radi.
 
Poslednja izmena:
@CountMike Ovo sto ti stoji minimalna tacka na 40%, imas u podesavanjima ne znam tacno gde, da postavis 0%. Onda budu jos tisi i jos bolje krive pravis.
 
E mislim da jeste. Tako po zelji stavis za svaki fan ulaz.
 
Prvi put radim sa ovim programom pa pokušavam da uhvatim šta radi šta. Kao što rekoh, samo CHA_FAN_1 podržava 0rpm u BIOS-u ali evo uspeo sam CHA_FAN_2 da namestim 0 rpm
CPU_FAN mi je dobra kriva i sada ide ispod 1000rpm na 33c, puna brzina na 80c.
Pogledajte prilog 364128
Pogledajte prilog 364129

Da radi samo kada treba i koliko treba, kada ga nema onda je uvek 0 rpm čak i kada je vruće.

PS: Za sada je kućište potpuno otvoreno, još radim na njemu. Menjaću kada bude zatvoreno i sređeno, samo da uhvatim kako radi.
Tišina (ali apsolutna :) ), duži vek trajanja.
Mene više nervira to kreni-stani paljenje gašenje nego kad konstantno vrti u nekom (meni prihvatljivo) tihom modu i broju obrtaja...

Ovo što je Count namestio da do 50C ventilator ne radi ništa pa od 65C uzleće na 100% obrtaja, je recept za stani-kreni zezanciju, a to svakako nije dobro ni za ventilator...
 
Ovo bi trebalo da bude lek za to. određivanje koliko brzo se diže brzina.
1668602620715.png
 
CPU bound, 600-650rpm-a do 75-80C, preko toga na 900-1200rpm-a (eventualno 100% ako moze da podnese brujanje) samo ako je konstantno pod punim opterecenjem.
Meni se tako najbolje pokazalo sa 5900x, koji donekle ima bolju disipaciju i lakse se hladi nego 5800x koji je offsetovan...
 
Vidim sve više RGB štovatelja...u to ime ja sam nabavio 3 Phnateks led trake ukupne dužine 1.8 metara :)....a ventilatori su mi odavno u bojama duge :p...corsair SP 140mm komada 6 :)...
 
Imam komponente koje se ne greju mnogo (s izuzetkom grafike ali ona ima dobar kuler) pa nema potrebe da mi ventovi rade sve vreme, osim izduvnog pozadi koji je na 700-800 obrtaja u idle.

CPU vent radi na 460-470RPM jer ne može niže i procesor je u idle na 30 i par stepeni, 37-40 u browseru (EDIT: trenutno 29 stepeni u browseru, mada u sobi nije više od 20). U loadu vent ne prelazi 1200 RPM i procesor nije prelazio 65 u Cinebenchu, u igrama još manje. Doduše, sve zahvaljujući 65W procesoru sa Arctic AIO na njemu, heh...

Imam još dva 140mm venta napred i oni su povezani sa temperaturom grafike, ne pale se dok grafička ne nabije 50 stepeni, što se dešava samo u igrama. I oni se ne vrte preko 1200 u loadu a grafička je isto u 60-im, i to samo kad igram nešto zahtevnije.

Poenta je da imam dobre temperature kad zatreba (uz svejedno nisku buku), i izuzetno tihu mašinu kad nije opterećena.
Da napomenem da sam poskidao sve "poklopce" sa PCIe slotova pozadi, ne samo one za grafičku, što je sigurno doprinelo hlađenju grafike, ali i unelo više prašine. Videću da ih vratim uskoro jer mi se ne vozika ova mrcina od kućišta uzbrdo i nizbrdo u kolicima do vulkanizera na izduvavanje...
 
Poslednja izmena:
Čuj mrcina a ima ni 10 kg bez komponenti..šta da ja kažem sa mojih 24 :p
 
@jurodivi
I nije hardver koji je preterano zahtevan za hladjenje i Fractal Define S kuciste...
 
A tek moj stari setup, Chieftec server full tower, sa vodenim hlađenjem i 5 HDD-a. I ovaj Raidmax full tower ima metar visine mada sa više plastike. Ja bar imam kompresor kod kuće ali treba izneti napolje za čišćenje. Cieftec je bio na podu i imao toćkove, ovaj je na stolu.
 
@jurodivi
I nije hardver koji je preterano zahtevan za hladjenje i Fractal Define S kuciste...
Ne kapiram, šta želiš da kažeš?
Kućište je overkill za moj hardver?

Čuj mrcina a ima ni 10 kg bez komponenti..šta da ja kažem sa mojih 24
Ok, nije preterano teško (Define R4 koji sam imao ranije je osetno teži) ali je veliko, nije baš za nošenje "u naručju", pogotovo uzbrdo i nizbrdo...
 
Onda je tek moje overkill i u airflowu i u tezini. :LOL:
 
Nije skuceno kuciste niti je hw "vreo" (CPU 65w i gpu od 250w) da bi predstavljalo neki problem da se ohladi...
Odnosno zahtevalo neki poseban scenario hladjenja, bez problema moze i sa zatvorenim prednjim delom i 2 izduvna (pozadi i gore)...
 
Ne kapiram, šta želiš da kažeš?
Kućište je overkill za moj hardver?


Ok, nije preterano teško (Define R4 koji sam imao ranije je osetno teži) ali je veliko, nije baš za nošenje "u naručju", pogotovo uzbrdo i nizbrdo...
Pa ne moraš da ga vodiš u šetnju dvaput dnevno Nabavi pijačna kolica, moj prijatelj je donosio svoj autobusom.
 
Nije skuceno kuciste niti je hw "vreo" (CPU 65w i gpu od 250w) da bi predstavljalo neki problem da se ohladi...
Odnosno zahtevalo neki poseban scenario hladjenja, bez problema moze i sa zatvorenim prednjim delom i 2 izduvna (pozadi i gore)...
Da, slažem se, i stoji zatvoreno.
Pre toga sam imao Raijintek Thetis, koji je odličan ako nekom treba što kompaktniji ATX sistem (zbog njega sam i kupio AIO), ali me je malo nerviralo a onda mi je naleteo kao nov Define S za male pare (50€) pa sam ga uzeo jer me je mrzelo da se bakćem više sa Thetisom. Kad premotam film, ne znam ni što sam ga zamenio, stvarno nisam imao potrebe...
A i verovatno ću eventualno da uzmem nešto jače.

Anyway, napisah sve ono čisto kao odgovor na čuđenje zašto bi neko držao ventove na 0 RPM - zašto bi se vrteli ako nema potrebe u mojoj mašini, je li...

Pa ne moraš da ga vodiš u šetnju dvaput dnevno Nabavi pijačna kolica, moj prijatelj je donosio svoj autobusom
Stavim ćebence u klasična "zidarska" kolica, pljesnem ga na ćebe i pažljivo spustim niz ulicu na duvanje...izgleda šašavo al' radi posao :)
 
Trenutno prerađujem kućište da ima što manje šrafova i što manje kablova da se isključe. Tako jedan šraf da drži prednju stranicu, 3 fena za radiator zajedno u jednom ramu dostupni sa obe strane i radiator, dva kabla da se isključi sve to. Gornji poklopac sa 2 fena bez ijednog šrafa, patent klizač, takođe samo 2 kabla. Mogu da rasturim sve za 2 minuta i oćistim svaki zasebno. Imam dosta prašine a tu je i dim od pušenja pa se sve lepi. Poveći posao da se održava čisto. Stranice imaju po 2 ručke i rajbere za fiksiranje. Tako da sve u stvari drži samo jedan šraf a i za njega ne treba šrafciger, matica je ugrađena u dugme za poteciometar.
 
Što se šrafova tiče, da. Dok je bilo "normalno" 12 šrafova samo da ss skine radiator sa ventilatorima. još gore da se vrate. pa onda po 6 šrafova za prednju atranicu i još toliko za gornju. A gde su još gomila kablova i konektora ?.
 
Za ljubitelje LEDa
 
...mada u sobi nije više od 20)...
The_Shining.jpg
 

Ima bolji interfejs i kompletno je besplatan/open source
Ne radi na Asus plocama,tj ima neki dll ili sta vec neki fix za Asus ploce al nece da radi,koristio sam ga jedno mesec dana na msi ploci i bagovit je taj program,cesto pri restartu nece definisane vrednosti za start up da promeni i bilo je jos nekih sithih bagova takodje za +/- podesavanje zab. sam sad kojih ali meni Argus bolje radi,naruceni t30 120 triple pack za radijator,videcemo dal su tisi od a12 25,meni a12 25 nikako ne odgovara za usi na radijatoru,kao case fan su predobri, a za radijator nikako,cak ni uz gumene delove sto dolaze u kutiji kao nastavak za radijator.
 

Ima bolji interfejs i kompletno je besplatan/open source
Odlican program, hvala.
Taman sam mislio da cu da kupim Argus, ali mi ovaj sasvim isto radi posao.
 
Nazad
Vrh Dno