Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ali pošto su cijenom blizu Pure Wings 2 120mm i Noctua NF-S12B redux-1200 PWM, sigurnije mi je ići na jedan od ovih.
NIkako nije sigurnije, niti bolje, oba 2 ventilatora su debelo inferiorna u odnosu na P12/P14 RGB, A-RGB.
Tu konkretno jaki static pressure odmaže
To nije sasvim tacno. Jaki static pressure nikad ne odmaze (ako su brzine prevelike, brzine se smanje i opet static pressure unistava airflow ventilator za manju buku), odmazu dimenzije kucista i graficke.
Znači slična stvar kao kod Arctic P12. Zaobilazio bih takve ventilatore
To sve zavisi od tebe, nema nista nepoznato kod tih ventilatora, il ih namestas van 850-1150RPM i uzimas ih, il ne namestas i ne uzimas ih (obicne crne P12/P14). Sasvim je validno, i subjektivni izbor bilo koja od te dve opcije.
1920159-l0.jpg

slika iznad = preskace se 850-1150RPM opseg zavisno od velicina ventilatora i jos par manjih faktora.

2508966-l1.jpg


slika iznad = kidaju
 
Poslednja izmena:
Potvrdjujem. Imam dva ovakva bela Arctic rgb ventilatora i nema onog rezonantnog zvuka u opsegu od 800-1100 obrtaja. Moguce da je ovaj prsten sto povezuje peraja resio taj problem.
 
U ovom videu (namješteno vrijeme) se izgleda potvrđuje ono što sam posumnjao. Kaže da se ne mogu sve vrste ventilatora za kučište postaviti krivuljom da se ne okreću (0 rpm mode).
Većina ih se navodno ne može postaviti, za Arctic P12 PWM PST RGB kaže da to može (orginalni P12 PWM ne može). Ali isto tako, po njemu, nije dobra ideja potpuno zaustavljati ventilatore kučišta čak i ako su niske temperature jer protok zraka paše ostalim sitnim komponentama. Koliko sam blizu glavom kučištu, mislim da bih i nekih 400-500 rpm čuo...
btw. Na sadašnjem kompjuteru (na kojem ekstremno rijetko igram igre) Ryzen 3 2200G i bez zasebne grafičke, ne koristim ni jedan ventilator kučišta, iako kučište nema mesh ni puno otvora, i nije veliko, a temperature su vrlo niske ako nema loada, ako se dobro sjećam, ispod 30 stupnjeva sve komponente na kojima su senzori

Na ovoj temi se nešto u tom smjeru i potvrđuje:
Kažu: Shadow Wings 2 i Pure Wings 2 nemaju tu mogućnost, a Silent Wings 3 može na 0 rpm

 
Poslednja izmena:
Potvrdjujem. Imam dva ovakva bela Arctic rgb ventilatora i nema onog rezonantnog zvuka u opsegu od 800-1100 obrtaja. Moguce da je ovaj prsten sto povezuje peraja resio taj problem.
Pa šta je od ta dva?

Ja imam obične AF non rgb PW 12 (ovaj crni što je Doggy okačio sliku) i tu je "problematično" to zujanje od 1000 do 1100rpm.
Drug ima AF rgb (nisam siguran baš da je ovaj model sa prstenom i spojenim krilcima ventilatora) i taj se identično čuje.
 
Koliko sam blizu glavom kučištu, mislim da bih i nekih 400-500 rpm čuo...
Ne bi, za ove koje ja preporucujem, za druge, mozda
i taj se identično čuje.
To je drugi problem, a mozda i drugi ventilator (bionix ARGB ljudi cesto pomesaju posto su imena previse slicna), ovi sto sam ja stavio A-RGB/RGB ne mogu identicno da se cuju, buka je u visokoj frekvenciji, i jos manji opseg, i jos manji broj ljudi da cuje (naravno nije 100% sklonjeno).
 
Odakle samo iskaču ovoliki sluhisti što polude od "buke" ventilatora na 400 RPM...
Kako ljudima nije jasno da ne mogu da imaju nečujan kompjuter i hladan kompjuter? Može, ako nemaš grafičku, procesor hladiš pasivno i nemaš napajanje s ventilatorom (ili kupiš 1200W za procesor od 45W da se vent nikad ne bi palio - a i onda bi kukali na coil whine)...

Likovi imaju besne grafike i procesore i onda ne mogu da prebole što moraju da imaju ventilatore da bi hladili to, ne mogu da uživaju u apsolutnoj tišini, 10 decibela ventilatora na 500 RPM im remeti zen...ako uopšte imaju 10 dB.

Jeste li razmotrili Betoven metodu? Probijete bubne opne, ogluvite i rešen problem! Možete da odvrnete ventilatore na čak 600 RPM! A i tada biste kukali na glasove u glavi...
 
Poslednja izmena:
Stigli:D
DAE5E27B-AC07-4F88-9551-2EE19227530B.jpeg8E1D8048-E182-4E46-B4BA-0916800370C4.jpegD5416EA4-2D48-4486-8509-ECE4872693F2.jpeg218E92A6-EDFF-4BF1-A5A4-4E6A50087B8E.jpeg
 
Arctic a-rgb controller funkcionise. Dakle ko nema argb ili rgb konektor, a ima a-rgb ili rgb ventilatore, ovo je resenje koje radi.. U uredjaju ima par preinstaliranih programa (boja). moze da se malo igra i odabere da li ce da treperi, koliko brzo ili ne.. I to je to.. Nema dugmence da na jednom ventilatoru budu dve boje. Za to ce se sacekati a-rgb ploca :)
Za sada ovo je prihvatljivo
 




Ne znam jel kaceno sta za Mobious vrtilator od CMa
 
Mobius deluje solidno ali košta previše. Mora da bude jeftiniji ako bi da se takmiči sa onim teškašima jer ne nudi ništa posebno.

Anyway...



 
Šta ono da se krivuljom pwm ventilatori kučišta postave na 0 rpm, dok je PC u idle fazi, ili za vrijeme browsanja kada su temp minimalne, nitko to nije isprobavao ili koristio tako ?

I ono što ste na stranici 109, pisali o 4-pin spliteru, znači za fanove kučišta je preciznije uzeti ovakav razdjelnik koji ima jedan master konektor sa 4-pina a preostale grane sa 3-pina ?
Evo primjer sa Aliexpressa za 3 eura:
 
To nisu "obični 3pin ovima fali očitavanke brzine, Problem je samo ako su ventilatori različiti pa bi očitavanje brzine zbunilo kontrolu.
 
Rešio sam da moj Haf Xb evo obradujem sa novim ventilatorima pa bi mi dobro došao bilo koji savet oko njihovog izbora.
Kućište vec ima dve 12-ice napred, 20-icu iznad (sve CM ventovi), 2x Vardar 12-ice na kuleru (CM Z600) i valjda jednu Noctua 8-icu na dnu gde su HDDs.
Ideja je da sve ove ventove zamenim Noctua ventilatorima ili pa nekim drugim ako su se pojavili u međuvremenu. Vardar ventilatori su tada (pre 7-8 godina) baš bili dobri naročito za male pare ali možda su i danas tako da oni nisu nužno na listi za odstrel ali ovi CM bogami jesu. Dakle planiram da stavim 2x 14-ice napred, jednu 20-icu iznad i jednu 12-icu pozadi (gde trenutno nema ništa) i dodatnu jednu 8-icu na pri dnu.
Naravno planiram da sve to budu Noctua ventilatori međutim ima ih toliko da ne znam koji tačno da odaberem?
Takođe da li postoji neka 20-ica ventilator koja ima manje od 30mm u debljini (visini?). Problem koji imam sa trenutnom 20-icom je što je teško zatvoriti kućište sa gornje strane sa njom jer udara u cpu kuler. Neka od 25mm bi mi vršila posao.
Toliko od mene, hvala unapred!
 
To nisu "obični 3pin ovima fali očitavanke brzine, Problem je samo ako su ventilatori različiti pa bi očitavanje brzine zbunilo kontrolu.
Hoćeš reći da ove grane splittera koje imaju 3-pina preuzimaju jednako očitavanje RPM-a od master grane koja ima 4-pina, pa je zato bolje da su svi ventilatori spojeni na taj splitter jednaki
 
Da, očitavanje obrtaja se vrši samo sa jedne grane, one koja ima sva 4 pina i po tom regulišu brzinu ostalih tako da se svi okreću (približno +/- 10%) istom brzinom. 2-3-4- ili više različitih ventilatora bi zbunilo controlller. Ako su svi isti onda nije problem. Čak i naoko isti ventilatori imaju varijacije oko 10%. Piše i u specifikacijama.
 
  • Like
Reagovanja: Asi
Takođe da li postoji neka 20-ica ventilator koja ima manje od 30mm u debljini (visini?). Problem koji imam sa trenutnom 20-icom je što je teško zatvoriti kućište sa gornje strane sa njom jer udara u cpu kuler. Neka od 25mm bi mi vršila posao.
Noctua 30mm debele 20-ce su na granici neisplativosti, a svaka 25mm debela je krs anemicni. Top 140mm ce odraditi isto/bolje.
Naravno planiram da sve to budu Noctua ventilatori međutim ima ih toliko da ne znam koji tačno da odaberem?
Noctua ima odlicnu kombinaciju ali nije jeftino, Arctic Cooling je pristojan sa jeftine strane. Zavisi najvise koliki ti je budzet.
 
Poslednja izmena:
Noctua ima odlicnu kombinaciju ali nije jeftino, Arctic Cooling je pristojan sa jeftine strane. Zavisi najvise koliki ti je budzet.
Nemam budžetskih ograničenja neka košta koliko košta. Treba mi neko da mi razjasni noctua ventilatore i koju su za šta.
 
Ako gledaš samo Noctua, nema tu ništa "koju su za šta" Samo gledaš šta ti odgovara, od veličine i boje do tišine.
 
Treba mi neko da mi razjasni noctua ventilatore i koju su za šta.
Kod Noctue vrede samo A12x25 i NF-A14/NF-A15. Svi ostali mogu da se odbace u startu. neki od manjih A9, A8, A6, A4 imaju smisla u bas specificnim situacijama, i mogu da se uzmu obzir kao poslednja neizbezna opcija.

Za tvoju konfiguraciju, 2x NF-A12x25 PWM napred i 1x NF-A12x25 PWM pozadi je sve sto ti treba. Trajace ti bas dugo i mozes posle da ih iskoristis za drugo kuciste ako eventualno predjes. Gore prazno je sasvim ok, 2x80mm pozadi prazno takodje. Tu pozadi dole samo je 80mm ima smisla ako ti se pregrajavaju disk-ovi eventualno, inace nema potrebe ni za njima (i to jedan Noctua NF-A8 PWM onda.

U domacoj firmi ima samo 5V 3-pin verzija, tako da bi morao da proveris da li ce i kad stizati klasicna PWM verzija. (Tehnicki mozes da uzmes i tu samo sto ce biti malo nezgodniji namestiti brzine ventilatora (ako si osetljiv na buku). Za 80mm ako zatreba dostupna ULN verzija je sasvim ok za disk-ove dole).

PWM ima kod Madjara.
 
Poslednja izmena:
Neznam da li su većina ili svi ventilatori takvi ali kada sa nabavljao ventilatore za kućište primetio sam da bar Arctic "P 12" ventilatori imaju bolji protok od "F 12" koji su baš za kućišta.
P12
Airflow:
56.3 CFM/ 95.65 m³/h
Static Pressure:
2.20 mm H₂O

F12
Airflow:
53 CFM/ 90.1 m³/h
Static Pressure:
1,00 mm H₂O

Pri čemu P12 ovo postiže pri 1.800 rpm dok F12 pri 1.350 rpm.

Ako nema prepreka protoku tj izduvavanju vazduha airflow su optimalan izbor, isti protok vazduha pri manjem broju obrtaja. Ako je potrebno vazduh "progurati" kroz nekakvu prepreku (hladnjak, radijator, napajanje) ili imate malo i/ili (pre)natrpano kućište tu je bolji izbor static pressure ventilator. Ali ako vam je loš ulaz svežeg vazduha nema tog ventilatora koji će se odraditi dobar posao, koja god da je vrsta u pitanju.

Ako pogledate specifikacije sa oficijelnog sajta videćete da su 14 cm superiorniji od 12 cm i to za cca +30%,:

P14
Fan Speed: 200 - 1700 rpm
Airflow: 72.8 CFM/ 123.76 m³/h
Static Pressure: 2.40 mm H₂O
Noise Level: 0.3 Sone

F14
Fan Speed: 200 - 1350 rpm
Airflow: 74 CFM/ 126 m³/h
Static Pressure: 1.6 mm H₂O
Noise Level: 0.5 Sone

Zato i ide preporuka da se stavi 14 cm ako ima mogućnosti jer pokreće mnogo veću količinu vazduha i dobijate dobar protok pri malim obrtajima.
 
airflow su optimalan izbor,
Airflow ventilatori nikad nisu optimalan izbor unutar kucista

p-q-curve.jpg

+ na ovu sliku najbolji mesh sa malo materijala prisutno i hexagonalno oblika opet predstavlja prepreku od 30%, a drugi oblici su jos veca prepreka, + da li su rupe dovoljno velike
Zato i ide preporuka da se stavi 14 cm ako ima mogućnosti jer pokreće mnogo veću količinu vazduha i dobijate dobar protok pri malim obrtajima.
Ako kucista nema dobre isecke za 14-cu, kontra-produktivno je (za buku najvise)
 
Ako je inflow loš nema sile da dobiješ dobar protok vazduha, bez obzira na konstrukciju ventilatora. Static pressure ventilatori, između ostalih osobenosti, imaju i mali razmak između peraja i okvira da bi se smanjio "escape" vazduh koji je neminovan ako se gura nasuprot prepreke. Otuda i primena koju sam gore naveo, gura vazduh gde nailazi na otpor nekog materijala. Kod usisnih ventilatora količinu vazduha tj. inflow određuje upravo mesh ili filter. Ventilator može samo da pogura vazduh koji ulazi kroz taj materijal u količini koju isti dozvoljava. Otuda je od ključne važnosti redovno čišćenje filtera ili mesha, pre nego vrsta ventilatora koji se montira.

Ja sam za usisne ventove stavio airflow a za izduvni static pressure, zbog onog grila koji je prisutan na zadnjem panelu.

Za mene je ovo optimalno rešenje, minimum buke uz dobru provetrenost po korektnoj ceni. Prihvatam da ima i drugačijih mišljenja i iskustava, zato i služi forum, da se iznose.
 
Svaki inflow je los. Ili mozes da gurnes otvorenu saku/zatvorenu pesnicu kroz postor gde se ventilator kaci i nema prepreke. Ili ne mozes i ima prepreke. Ako ima prepreke, bilo kakve prepreke, airflow orijentisan ventilator je beskoristan i inferioran od pressure/hybrid ventilatora.
Otuda je od ključne važnosti redovno čišćenje filtera ili mesha, pre nego vrsta ventilatora koji se montira.
Samo sa estetske strane, potrebe za absolutnom cistocom. Sloj fine prasine je nista drugo do poboljsanje efekta blokiranja prasine postojeceg filtera (isti efekat kao da je kupljen finiji filter), smrtosno za kompletno airflow orijentisan ventilator. maciji kasalj za hybrid/pressure ventilator. Za pressure ventilator treba vise prasine da bi uticalo na njega, redje mora da se cisti.
Prihvatam da ima i drugačijih mišljenja i iskustava,




 
Poslednja izmena:
120x120x32mm ventilator od Jonsbo. Konacno deblji ventilatori, prvo 28mm Lian Li sad ovo, Phanteks T30-120 pokrenuo lavinu xD. Jedino sto je ovaj izgleda specificno dizajniran za radijatore za AIO.
5hR9ddfI71qY8XtE.jpg
20229783268.jpg
 
Zar nema nekih specifikacija ? Meni bi baš odgovarali za 360 radiator smešten napred sa ventilatorima sa spoljašnje strane.
 
U ovom videu (namješteno vrijeme) se izgleda potvrđuje ono što sam posumnjao. Kaže da se ne mogu sve vrste ventilatora za kučište postaviti krivuljom da se ne okreću (0 rpm mode).
Većina ih se navodno ne može postaviti, za Arctic P12 PWM PST RGB kaže da to može (orginalni P12 PWM ne može). Ali isto tako, po njemu, nije dobra ideja potpuno zaustavljati ventilatore kučišta čak i ako su niske temperature jer protok zraka paše ostalim sitnim komponentama. Koliko sam blizu glavom kučištu, mislim da bih i nekih 400-500 rpm čuo...
btw. Na sadašnjem kompjuteru (na kojem ekstremno rijetko igram igre) Ryzen 3 2200G i bez zasebne grafičke, ne koristim ni jedan ventilator kučišta, iako kučište nema mesh ni puno otvora, i nije veliko, a temperature su vrlo niske ako nema loada, ako se dobro sjećam, ispod 30 stupnjeva sve komponente na kojima su senzori

Na ovoj temi se nešto u tom smjeru i potvrđuje:
Kažu: Shadow Wings 2 i Pure Wings 2 nemaju tu mogućnost, a Silent Wings 3 može na 0 rpm


Kako ide napajanje za ovaj vent jel moguce uraditi dejzi cejn 3 komada a preskociti ubadanje osvetljenja,tj jel mogu da rade normalno bez argb-a,ako nema humma na njima kao sto kaze na video eto zamena za original p14
 
Svaki inflow je los. Ili mozes da gurnes otvorenu saku/zatvorenu pesnicu kroz postor gde se ventilator kaci i nema prepreke. Ili ne mozes i ima prepreke. Ako ima prepreke, bilo kakve prepreke, airflow orijentisan ventilator je beskoristan i inferioran od pressure/hybrid ventilatora.

Samo sa estetske strane, potrebe za absolutnom cistocom. Sloj fine prasine je nista drugo do poboljsanje efekta blokiranja prasine postojeceg filtera (isti efekat kao da je kupljen finiji filter), smrtosno za kompletno airflow orijentisan ventilator. maciji kasalj za hybrid/pressure ventilator. Za pressure ventilator treba vise prasine da bi uticalo na njega, redje mora da se cisti.






OK, kapiram. Sve je isključivo ili crno ili belo. Inflow ili postoji ili ga nema uopšte. AF ventilatori su neupotrebljivi, samo SP valjaju jer je bilo kakva prepreka "maciji kasalj za hybrid/pressure ventilator". Izgleda da se AF proizvode samo zbog neupućenosti inženjera jer ne prate Bench forum.
 
Kako ide napajanje za ovaj vent jel moguce uraditi dejzi cejn 3 komada a preskociti ubadanje osvetljenja,tj jel mogu da rade normalno bez argb-a,ako nema humma na njima kao sto kaze na video eto zamena za original p14
Stvarno ne bih znao, nemam te ventilatore, možda netko drugi ima iskustvo sa spajanjem više RGB ventilatora na jedan 4-pin utor s ploče, da li će svi raditi normalno ako se ne spoji rgb priključak ?
 
Nazad
Vrh Dno