Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

imas i ovaj corsair af 120 elite, sto sam okacio na prosloj strani

ima u crnoj i beloj varijanti
 
imas i ovaj corsair af 120 elite, sto sam okacio na prosloj strani
NIje LCP, nije dovoljno tih, nije kompetitivan na 600 RPM.

Kao sto se moze videti sa Phanteks T30-120 (koji isto ima Maglev, kao novi Corsair ML Elite). Maglev je glasniji od Noctua motora/lezajeva na ~600 RPM kad nema buke protoka vazduha. Sad ovo nije 100% (posto nije samo do motora, zavisi i do oblika peraja), postoji mala sansa da je Corsair savrsen u svemu ostalom, pa da je blizu Noctu-e, al malo verovatno. AF Elite, nisu Maglev, ali takodje nisu LCP. Noctua A12x25 je trenutno nepobediv na ~600RPM.
To su ova dva modela?
Samo Prvi.

a12x25 domaca - Copy.jpg
 
Poslednja izmena:
U stvari ima jos dva ventilatora koja su blizu A12x25, MSI SIlent Gale P12 i Scythe Wondersnail. Ali oba otpisah jer iako je MSI Silent Gale P12 cak tisi od Noctua A12x25, ima losiji motor, i onda rizik, pogotovo sto ti spomenu da ti najvise to smeta, motorna buka itd. Scythe Wondersnail ima probleme sa rezonantnom bukom, koja ne bi trebalo da bude problem na 600 RPM, al je kocka da li ce se pojaviti. Ako hoces da rizikujes/isprobas, MSI Silent Gale P12 bi bio jedini koji bi bio vredan rizika, i onda Noctua zauvek xD.




2622175-l0.jpg
 
Poslednja izmena:
1654953151205.png
LL :)
 
NIje LCP, nije dovoljno tih, nije kompetitivan na 600 RPM.

Kao sto se moze videti sa Phanteks T30-120 (koji isto ima Maglev, kao novi Corsair ML Elite). Maglev je glasniji od Noctua motora/lezajeva na ~600 RPM kad nema buke protoka vazduha. Sad ovo nije 100% (posto nije samo do motora, zavisi i do oblika peraja), postoji mala sansa da je Corsair savrsen u svemu ostalom, pa da je blizu Noctu-e, al malo verovatno. AF Elite, nisu Maglev, ali takodje nisu LCP. Noctua A12x25 je trenutno nepobediv na ~600RPM.

Samo Prvi.

Pogledajte prilog 346846

Zasto ne crni Noctua Nf-A12X25 Pwm Chromax Black Swap ?
Ova braon boja je uzasna realno, zato sam i zaobilazio Noctua modele :(


U stvari ima jos dva ventilatora koja su blizu A12x25, MSI SIlent Gale P12 i Scythe Wondersnail. Ali oba otpisah jer iako je MSI Silent Gale P12 cak tisi od Noctua A12x25, ima losiji motor, i onda rizik, pogotovo sto ti spomenu da ti najvise to smeta, motorna buka itd. Scythe Wondersnail ima probleme sa rezonantnom bukom, koja ne bi trebalo da bude problem na 600 RPM, al je kocka da li ce se pojaviti. Ako hoces da rizikujes/isprobas, MSI Silent Gale P12 bi bio jedini koji bi bio vredan rizika, i onda Noctua zauvek xD.




2622175-l0.jpg

Do tog MSI ventilatora tesko je doci koliko sam video ali prelistacu jos neke sajtove.
 
Ne ne, necu sa KP ili madjara da porucujem, imam ga za 29.99e tako porucicu veceras samo jedan pa ako bude ok porucicu jos par komada.
 
Ljudi dajte mi neki predlog za ventilatore 120mm koji su tihi do nekih 600rpm, pokusavam da skockam bas tihu masinu jer radim u tisini ali sve sto sam probao (a ne znam ni sam koliko para bacio do sada na razne ventilatore) ima istih problema, pocinje da se cuje motor sem na bas niskim obrtajima, generalno nije mi problem zvuk/protok vazduha (sum) ali kad cujem da motiri zavijaju, zvizde, sviraju, pevaju... to me bas iritira.

Edit: Moze predlog i za 140mm takodje, jer hocu sve da zamenim tako da 2 x 140mm mogao bih napred da ubacuju vazduh umesto ovih 3 x arctic P12
NB Eloop.
 
Jedino sto mora da bude u push konfiguraciji, ili moras da stavis debele odstojnike ako ima nesto ispred njih @dgproduction da ne brundaju xD (VSG je u svojoj recenzije rekao 5-10mm da je potrebno). Ali van toga da, najbolje performanse od 140mm ventilatora na njegovom testiranju.


xDcvsjdl.jpg


600 RPM je na 27dB na grafikonu iznad

R5jZ4sNl.jpg


ili na ~26.5dB na drugom grafikonu

Mogu takodje da se porede grafikoni sa thermalbench-a direktno sa techpowerup grafikonima, samo je airflow x-osa 28 CFM/150 FPM odnos (gledano na 800 RPM za Corsair ML120 PRO).

28 CFM za ML120 PRO = 32.5 CFM za NF-A12x25 (na 800RPM). pa kad prebacimo na ~600RPM (112.15FPM=24.3CFM).

NF-A12x25 na 24.3 CFM pravi ~28.5 dB dok 140mm NB-Eloop na ~112.15 FPM pravi ~27.7 dB

To je sve u granicama greske, i potrebno je min 3dB da covek primeti razliku, tako da sve na kraju dodje na buku motora, a oba imaju odlicne motore :)
 
Poslednja izmena:
Btw naravno, dB je logoritamska skala, sto znaci da sve mora u Pa (sound pressure) pa u W/M2 (sound intensity) dza tacno racunanje (a ne samo salveta-matematika ova xD), htedoh samo grubo da izracunam, previse sam zardjao za logoritme, trebalo bi mi vise vremena nego sto mogu da posvetim).
 
Lepo je da se vidi sve to na papiru svakako ali iskren da budem meni je najbolje kada svojim usima cujem sam ventilator kako radi, Primera radi imao sam one Bionix aRGB iz arctica, 3 u pakovanju su dosla i sva tri su radila skroz drugacije, ako ih povezem na isti konektor na ploci prosto nije bilo moguce da se izbegne buka motora. Nisam jos porucio nista jer drugar mi rece da Silent Wings 3 PWM 120 radi dobro do nekih 600rpm pa poslace mi dva komada da probam, pitanje koliko ce vazduha to da ubaci u poredjenju sa onim noctua modelom ali videcu i probacu. Generalno SW3 mi dodje skoro pa duplo jeftnije resenje ako radi kako treba.
 
Pre dva dana objavili, na papiru i ne deluju nesto impresivno u poredjenju sa SW3 - skuplji, vise trose, bucniji i manji protok...
Polako, da izadju VSG i GamersNexus I HWcooling review-ovi (ili barem neko od ostalih). Official spec nisu najbolji nacin za poredjenje.

Samo po obliku peraja na 120mm komadu (koji lici vise na Noctuu sad) i sa novim radijator krajevima na pro verzije ce biti odlicni za radijatore. Smanjen razmak izmedju okvira i peraja je samo slag na tortu. Jedino steta sto nisu LCP, ili sto nemaju okvir oko peraja (Al ni to nije lose za samu firmu toliko, moze za par godina nova revizija xD)
 
Poslednja izmena:
 
52CFC634-3074-4A78-A539-0A1674ECC38C.jpeg
 
Konacno nadjoh vremena da testiram SW3, ova dva modela mi poslao drugar (novi su).
Prvo ovo nisu necujni motori i dalje isti problem imaju kao i svi ostali, negde do 450RPM su dosta tihi, preko tog krecu da se cuju, zvuk se menja kako se i RPM menja, drugo pitam se kako ventlator koji se reklamira kao high-end resenje pri gasenju racunara ili prekidu napajanja izbacuje zvukove kao da hoce da se polomi?
Prelaskom sa Voltage na PWM mod motor drasticno menja zvuk, u votlage dosta tiho radi ali pri startu problem jer kao da zakasni pa ploca detektuje da ne radi na sekund ili dve.

U sustini, ne trebaju meni ni testovi ni papiri a ni recenzije rodjenim usima najvise verujem a SW3 je razocaranje.
I neka veruje ili ne ko god hoce ali Arctic od 3 eura na 400RPM je tisiji od ovih high end.
E sad kolicinu vazduha na recimo 400RPM u poredjenju sa P12 nemam cime da izmerim ali deluje da SW3 ubacuje znatno vise vazduha u kuciste sto je jedino dobro.
Nadam se samo da A12x25 (koje su i dalje u putu ka meni) radi dosta bolje od ovog pa mogu reci nabedjenog high-end ventilatora.


20220709_153743.jpg
 
Nadam se samo da A12x25 (koje su i dalje u putu ka meni) radi dosta bolje od ovog pa mogu reci nabedjenog high-end ventilatora.
Ne secam se da li si isprobavao Phanteks MP seriju, ali posle A12x25 nemas mnogo top performer opcija (MSI Silent Gale P12 i Phanteks T30-120) i to je to. Nesto od toga bi trebalo da ti bude ok, posto tebi probija neke frekvencija specificno na tvoj sluh, sto je retko, ali desava se, bilo je 10-tak ljudi na overclock forumu u zadnjih 10 godina u slicnoj situaciji kao tvojoj (Sve su izmenjali [15, 20, jedan i preko 30 ventilatora izmenjao] i tipa samo jedan na svetu im je odgovarao na kraju od top tihih ventilatora, i to ne isti svakom xD).
 
Cekam A12x25 i to je poslednji model za koji dajem pare.
 
Cekam A12x25 i to je poslednji model za koji dajem pare.
Konacno resili da puste sa carine ventilatore, to sto su pocepali ambalazu jer su idioti nema veze, generalno carina je uvek bila odraz stanja drzave. Kako god, NF-A12x25 chromax black je drugaciji od svih ostalih koje sam probao, daleko bolji od svakog be quiet!, do nekih 650RPM ventilator kao da ne radi, nikakve zvukove ne prozvodi pa cak i protok vazduha gotovo da se ne cuje, preko toga cuje se vazduh ali ne i motor i vibracija skoro da nema. U sustini odlican ventilator, dobra je stvar i onaj silikonski prsten. Jedino sto mi se nikako ne svidja je kabl, cemu onakav kabl ne znam ali ok. Sve u svemu pravilo koliko para toliko i muzike u ovom slucaju ne vazi jer za puno para dobijete tisinu :) I veliko je pitanje da li moze bolje od ovog kada su u pitanju ventilatori.
 
Konacno resili da puste sa carine ventilatore, to sto su pocepali ambalazu jer su idioti nema veze, generalno carina je uvek bila odraz stanja drzave. Kako god, NF-A12x25 chromax black je drugaciji od svih ostalih koje sam probao, daleko bolji od svakog be quiet!, do nekih 650RPM ventilator kao da ne radi, nikakve zvukove ne prozvodi pa cak i protok vazduha gotovo da se ne cuje, preko toga cuje se vazduh ali ne i motor i vibracija skoro da nema. U sustini odlican ventilator, dobra je stvar i onaj silikonski prsten. Jedino sto mi se nikako ne svidja je kabl, cemu onakav kabl ne znam ali ok. Sve u svemu pravilo koliko para toliko i muzike u ovom slucaju ne vazi jer za puno para dobijete tisinu :) I veliko je pitanje da li moze bolje od ovog kada su u pitanju ventilatori.
Za tebe ne moze, to sam i napisao u prvoj recenicu prvog odgovara xD. Da bi imao ventilator ispod nivoa buke sobe i za korisnike sa najosetljivijim usima (ventilator na kome se ne cuje ni protok vazduha) on mora da bude napravljen od LCP materijala + da nema gresku u dizajnu peraja (automatski 99.5% svih drugih u postojanju otpadaju vec na ovom koraku).

A onda da se ne bi cuo motor, mora da bude TOP motor. Kad iskombinujes ta dva dobijes trenutno samo Noctua NF-A12x25 i Phanteks T30-120 (i MSI Silent Gale P12 na malo daljem drugom mestu [Tisi i od Noctue al nema TOP motor]). A izmedju Noctua i Phanteks VSG u svojim review-ovima na Techpowerup+Thermalbench sajtovima pokazao da <1200RPM Noctua pobedjuje = najveca sansa da ce za najosetljivije usi biti najbolja opcija. (Tvoje iskustvo je jos samo jedan dokaz u velikom nizu da su u zadnjih 10 godina VSG recenzije najpreciznije i najtacnije recenzije na internetu).

Be Quiet! Silent Wings 3, Phanteks MP serija, Black Noise NB-Eloop, Noctua A14, Thermalright Ty-14* su bili kockanje i najbolje opcije za postizanje pre dolaske LCP materijala. (samo sto je svako morao da kupi sve i ostavi one sa kojima ispadne najvise zadovoljan (oko 20-tak ljudi max sto sam ja ispratio na overclock+benchmark forumu circa 2012-2019 godine).

Sad su oni nepotrebno kockanje i poor man's opcija, jer je tu Noctua NF-A12x25 za 400-900RPM koriscenje.
 
Poslednja izmena:
Vrlo zanimljiva fora sa ThermalTake ventilatorima koju nisam video nigde osim na ovom klipu. Počinje na 7:45...
 
Vrlo zanimljiva fora sa ThermalTake ventilatorima koju nisam video nigde osim na ovom klipu.
Enermax imao ventilatore kojima se tako vadi impeller pre 7-8 godina. Thermalright ima isto punokrvni reverse ventilator (fiksni doduse), gde je RGB uvek u prvom planu bez ometanja plastike od otpozadi.

Thermalright je prvi koji je iskombinao dve opcije doduse xD
 
Nazad
Vrh Dno