Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ja imam dva u kucistu,i ono, na 800-900 RPM lepo pirkaju i tihi su. Sve preko toga je sve samo ne tiho. Mada,ukusi su razliciti,a dosta zavisi i od ostatka sistema. Kod pola ortaka kad odem,umrem od smeha kad upale komp....cuje se k'o fen za kosu. :d
 
Poslednja izmena:
Definitivno delimo neki slican subjektivni osecaj za buku :)

Kao sto sam vec i pricao, meni je skoro svaki fan (ima tu i tamo nekih izuzetaka) relativno tih na do 1000RPM, a tu negde blize 900RPM vec moze da postane skoro necujan sa jako male distance.

Ja u masini imam 3x120mm koji se vrte na ~900-950RPM i 230mm od HAF-a koji se vrti na 500RPM. Pored toga fan na karti je jako, jako tih na najnizim obrtajima koji se mogu setovati - cini mi se oko 1350RPM, a i to je jako mali fan tako da je to zapravo malo.
Fan na napajanju je zamenjen za drugi Yate Loon 140mm na 1400RPM i kada se sve to sabere tokom dana se dobije zaista, ali zaista prakticno necujna masina i na cak manje od pola metra.
Tokom noci kada nema suma i vlada sto bi se reklo "mrtva tisina", moguce je na do metar, metar i po nacuti neko blago strujanje vazduha ako se to tako uopste i moze nazvati. HDD je prakticno jedina stvar koja se moze cuti tokom noci, onda odprilike mozete da ukapirate da mi oni AC na svojih 1350RPM nisu nimalo tihi, daleko od toga ..
 
Takodje ih imam dva komada u kucistu, i mogu reci da su tihi na maksimumu. Za mene je i stock fan na hyper 212+ (CM Blade master) umereno bucan, nista strasno :D
krastavac, ocigledno se razlikujemo po toleranciji buke.
 
Pa sve zavisi kako je ko na sta navikao. I ja sam do preko neke dve godine i nesto manje imao mnogo bucnije fanove, "setup", kucista itd. Kada sam jednom odlucio da namestim da se maltene ne da uociti razlika u odnosu kada je masina ugasena do kada se pritisne dugme na kucistu da se upali onda sam i pomerio neki svoj prag za buku. Ja tokom dana mogu i da povecam fanove na vece obrtaje, i to bi mogao da ni ne primetim, ali drzim ovako jer kada dodje noc onda imam maltene potpunu tisinu sto mi se jako dopada.

P.S a i ukapirao sam da mi nije potrebno da mi se fanovi vrte na nekim velikim obrtajima da bi ohladio komponente. Push-pull na Megisi pri ~900PRM na 4GHz idle u ovom trenutku oko 39-41C, load (igre, programi itd) do nekih 60tak stepeni ...sta ces vise.
 
Poslednja izmena:
Jel ima negde da se pazare 120x120x15mm? najobicniji ne moraju da svetle itd.

@Ocz kako si menjao vent na 750tx? jesi li rebno :) onu nalepnicu preko srafa, za garanciju?
 
off @ Rapture

Skinuo sam sraf sa sve nalepnicom na njemu (tj. ono malo sto je preko glave srafa), tako da - jeste, vidi se da je skidan sraf, al' ne cimam se uopste. Presvukao sam mu i neke kablove sa MDPC sleeve-om, tako da nije bas kandidat za regularnu ostarljivu pisanu garanciju, a isto tako ni nema neku preteranu vrednost da ga ne prezalim ako ne opravda ime pa ne crkne nikad :D

Nalepnica kod mene nije htela da se bas neprimetno odlepi ako je npr. zagrejem fenom i slicno. Moguce zbog starosti, a moguce i da su mislili na to pa jednostavno nije ni moguce odlepiti je bez tragova ..

Pada mi na pamet da bi mozda mogao da nadjes/skines neku drugu "warranty void if removed" nalepnicu sa nekog drugog proizvoda pa nju stavis umesto ove u slucaju da je skines. Ko' da bi oni u prodavnici ili servisu pa znali razliku ako je malcice drugacije velicine, fonta ili boje ..

A sto se fana tice, u napajanju je Yate Loon D14BH-12 (140mm, 2800RPM, 2pin). Zamenio sam ga sa Yate Loon D14SM-12 (140mm, 1400RPM, 2pin) iz LC Power-a 550W (ne znam tacnu oznaku).

Ogromna je razlika, napajanje je sada izuzetno tiho, a ranije je bilo ubedljivo najbucnija komponenta u kucistu. Takodje nema brige oko zagrevanja. Vec sam isprobao razne kombinacije zagrevanja (LinX, Crysis, 3Dmark, mesanje navedenih itd.), sa stock fanom iz napajanja pozadi maltene ni mlak vazduh ne izlazi pod opterecenjem (sa jel, mojom konfiguracijom. CPU na 4GHz, karta je blago OC takodje). Sto govori koliko nije bilo potrebe da stavljaju tako brz fan. Sada sa ovim fanom pod istim tim opterecenjima vazduh je pozadi tek malo mlak - i to po ovim toplijim danima.
 
Samo jos jedno off pitanje, a to je da li si skidao onu plastiku izmedju kulera i samog napajanja?
 
Da, dobro te sluzi. Obavezno treba vratiti tu plastiku... :smoke:
 
Ej! A sta je sa izgledom? Donekle se slazem da to moze biti bitnno...

Meni licno, iako drece, a to uglavnom ne volim, se bas dopadaju ovi:

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/120mm-fan-roundup-1_9.html#sect0

I njihova starija braca FX12 i FX+12...

Imam neki antikink coil u boji tih propelera, ali i pored toga su mi jedni od boljih.
I Noiseblocker po neki...

edit

Je li zna neko nesto o njima, ima neko iskustvo mozda... ?
 
Poslednja izmena:
da se razumemo, ova 3 f12 kontrolise maticna, na 1300 nisu tihi, ali su skroz korektni za variabilni nacin koriscenja (mislim da je min brzina u ovom setupu oko 800)...
 
@greatgonzo

Nemam bas taj ali imam Crni i Crveni obican 120mm 1300 obrtaja .

Iskrano nisam imao iskustva pre sa bilo kakvim ventovima tako da koliko dobro duvaju (nemam mogucnost da ti uporedim) Ali su necujni ... Doduse imam Xigmatek na 1500 i duvaju tu su negde tj ne vidmi razliku ...

E sad jedno pitanje za forumase . Stavio sam jedan vent da izbacuje topao vazduh pozadi primetio sam ublazene temperature za par stepeni . Ali cenim da moze jos bolje :) (CM 430) Gde da stavim drugi ? Na providnu stranicu da ubacuje vazduh ? ili dole pored napajanja da ubacuje ?

Takodje koliko bi mi znacilo da na gornje 2 rupe ubacim neki vent ?
 
Hvala na pokušaju ali mislim da ti ventilatori osim imena nemaju drugih paralela pa ne mogu da se porede . Ja imam CM690 te ti savetujem da bočnu stranicu ne diraš zbog buke koju vent proizvodi kad se na nju nakači . Postavljanje dva venta na vrh da izbacuju topli vazduh daje odlične rezultate i ja imam dve 14-ce koje se vrte na nekih 500-600 obrtaja i tu kombinaciju preporučujem jer je i tiho i daje dobre rezultate .
 
Generalno tu mi nastaje problem Xigmatek Gaia koja blokira oba prolaza (sad sam premrio i fali pal mm) Jedini nacin je da prebacim vent od hladnjaka na levu stranu da baca vazduh direktno na ovaj zadnji vent ? i onda mi ostaje slobodno mesto jedno gornje da ugradim

Koliko je to realna solucija :D ?tj vredili / bolje losije ?
 
Hvala na pokušaju ali mislim da ti ventilatori osim imena nemaju drugih paralela pa ne mogu da se porede . Ja imam CM690 te ti savetujem da bočnu stranicu ne diraš zbog buke koju vent proizvodi kad se na nju nakači . Postavljanje dva venta na vrh da izbacuju topli vazduh daje odlične rezultate i ja imam dve 14-ce koje se vrte na nekih 500-600 obrtaja i tu kombinaciju preporučujem jer je i tiho i daje dobre rezultate .
slažem se i kod mene je isto tako bilo...odlični rezultati hlađenja(dok sam ga koristio)
 
teško naći,ja sam tražio one f12 pwm ali nema(trebao mi za radijator)
 
Probajte da narucite u emmi-ju. Mozda se ne isplati za kuler za kuciste jer se ceka dosta dok mogu da uvezu, ali ako su iz nekog razloga specijalni onda je ok i sacekati :D
 
Probajte da narucite u emmi-ju. Mozda se ne isplati za kuler za kuciste jer se ceka dosta dok mogu da uvezu, ali ako su iz nekog razloga specijalni onda je ok i sacekati :D

Treba mi za tx3 za push pull dva komada..
umesto ovog ffabrickog koji je bucan dosta preko 50 %.
mada gledam taj sto doalzi uz tx3 je ovako 7 e, ne nza onda kako ce se cuti duplo jeftinija varijanta :D
 
posalo mail emmiju al ne odgovaraju :(
moze neka preporuka za dve devetke, kao sto rekoh za push pull za tx3..da nisu preskupe..:/
 
Push pull za tx3 je glupost.
Dobices 1-2c max.
 
Buku mozes samo povecati.Mada nista ne fali ni stock ventu na tx3.
 
Shta mislite o Scythe Slip Stream 120mm ventilatoru da postavim na svoj Z600.
On mi adekvatno hladi CPU i bez ventilatora, ali bih ipak hteo da budem siguran.
Da li je ovaj ventilator dovoljno tih sa nekim pristojnim protokom vazduha?
Takodje me zanima shta mislite o Noctua NF-R8-1800 ventilatorima?
Uzeo bih 4 za organizovanje protoka vazduha u kucishtu.
Jedan u prednjem donjem delu kucishta da uvlachi vazduh, jedan da uvlachi vazduh direktno u grafichku, jedan levo od lima matichne ploche koji bi izvlachio vazduh i jedan na vrhu kucishta za koji nisam siguran da li da uvlachi ili izvlachi vazduh.
 
Izvinite zakasnio sam, ne mogu vishe da edit. Da li je bolje da uzmem neki Noctua 12" da hladi procesor(kao na primer NF-P12 ili neki drugi)?
 
Uzmi bilo koju 12icu do max 1200 obrtaja sa PWM. Imam z600 takođe i scythe ss na 1600rpm sa nisu baš sjajno pokazali. Kupi AC F12 PWM i milina
 
nikad nije lako odabrati vent za kuler... protok tad i nije toliko bitan koliko pritisak... scytht ss su odlicni za kulere za kuciste... ja cak koristim 2 140mm na prednjoj strani :)
koliko sam ja primetio, push pul na cm 212+ isto ne donosi ama bas nista... bar sa ovim mojim ventovima sa kojim sam probao, kao da se ventovi guse i prave guzvu :) do duse za pull sam koristio led vent sa cm 690 koji ne moze da se poredi sa orig ventom sa cm 212+. najbolja kombinacija koju sam isprobao cime sam temp smanjio bas posteno (cak 10 stepeni u full loadu pri avx linxu) je sledeca: 212+ sa svojim ventom, pozadi fabricki od kucista i scythe ss 140mm na 1700 obrtaja koji sam postavio bukvalno na dvd rezac (imam 4 5.25" mesta, dvd rezac je skroz dole a vent je taman zauzeo 3 gornja slota) on usisava vazduh od napred i bukvalno hrani 212+ svezim hladnim vazduhom :) ovo ne moze da omane :) kuciste je cm 690 ii. naravno scyhte je kontrolisan speedfan-om tako da se u idle vrti na nekih 800 kad je necujan a po potrebi ubrzava. uzdravlje!
 
Uzmi bilo koju 12icu do max 1200 obrtaja sa PWM. Imam z600 takođe i scythe ss na 1600rpm sa nisu baš sjajno pokazali. Kupi AC F12 PWM i milina
Kad kazesh nisu se bash najbolje pokazali mislish na shta? Performanse? Buka?
Da li je stvarno taj AC F12 PWM od 300 dinara bolji izbor od Sczthe SS od 700 ili nekog Noctua od 1600?
 
Nazad
Vrh Dno