Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

zavisi koja
recimo ako uzmemo Noctua NH-P1 onda mozemo da kazemo da su bucnija :)

kvalitetni air kuleri su tihi, a i kvalitetna vodena takodje
 
vazdusno Shadow Rock 3 vs BE queit pureloop 240 ili Thermaltake TH240 ARGB Sync Snow Edition?
 
Dva takva su na ESports 34 Duo. Nečujni su sve dok se ne uključe na maksimalan broj obrtaja kada su poprilično bučni. Bar dok su na kuleru i dok su na AUTO kontoli obrtaja.
A ume da nervira kad silno zazuje, tako da sam se vratio na CM vodeno. I tu se ventilatori znatno ubrzaju kad CPU dođe do 65 stepeni, ali su dva puta tiši nego nego na Esports-u.
 
zavisi koja
recimo ako uzmemo Noctua NH-P1 onda mozemo da kazemo da su bucnija :)

kvalitetni air kuleri su tihi, a i kvalitetna vodena takodje
Ne mogu vodeni hladnjaci da budu tisi. Prosto vise ventilatora imaju koji moraju jace da se obrcu kako bi progurali taj vazduh kroz radijator. Ne kazem da su svi bucni, ali fizika ne dozvoljava da budu tisi.
 
Ne mogu vodeni hladnjaci da budu tisi. Prosto vise ventilatora imaju koji moraju jace da se obrcu kako bi progurali taj vazduh kroz radijator. Ne kazem da su svi bucni, ali fizika ne dozvoljava da budu tisi.
Mogu vodeni da budu tisi, @illidan je tehnicki u pravu. Problem nisu ventilatori kod vodenog, uvek mogu da se uspore, veci problem je pumpa. Dokle god je pumpa kvalitetna i moze da se uspori, nema razlike izmedju tisine vodenog i vazdusnog (ako stavimo iste ventilatore na oba).

Ventilatori ne moraju jace da se obrcu da bi progurali kroz radijator nego kroz vazdusni kuler (pogotovo kod high-end air kulera sa gustim rebrima), samo treba da budu TOP optimizovani za staticki pritisak ili hibridi+LCP.

I takodje netacno je da vodeno mora da ima vise ventilatora. Razlog zasto ljudi imaju vise ventilatora sa njima je estetske prirode, ne funkcionalne. Ako imas vise ventilatora na radijatorima za vodeno, samo smanji ventilatore za kuciste i dolazis na isto (ili 1-2 vise) nego kao sa vazdusnim (kod vazdusnog imas vise na kucistu, a manje na kuleru).
 
Poslednja izmena:
Slažem se, dobra pumpa i dobri ventilatori i biće glasni koliko i vazdušno, ili makar neprimetno glasniji.
Ja ne čujem moj Liquid Freezer 120 sa TT Toughfan, Noctue na kućištu su bučnije...

Da ne zaboravim, naleteh na odličan kanal sa akustičnim testovima ventilatora na raznim obrtajima, kao onaj italijanski kanal od nekad: https://www.youtube.com/user/ydihtty/videos
 
Poz ekipa,

treba mi Arctic P12 PWM PST 12cm ili neki sličan koji može na Tower Cooler. Bar da ide preko 1600 rpm. Može li preporuka gdje kupiti i ako neko zna cijenu? Hvala
 
Novi Cooler Master Mobius izgleda obecavajuce na papiru, Isti obruc oko peraja kao Arctic ARGB modeli. konacno opet motor od SilencioFP (sad jedino pitanje da li ce biti dovoljno bolje performance).


Mobius-Series-2-1 - Copy.pngMobius-Series-2-2 - Copy.png
 
Imali smo 160x140mm ventilatora sa rupama od 120mm, imali smo 150x140mm sa rupama od 120mm, al sad po prvi u istoriji, 160x160x25mm ventilator sa rupama od 140mm. Silverstone Shark Zone:


2J6HCwZgz7j5IMip.jpg
7fXM8SbRZ47Xvfbq.jpg
 
Moze neko vase misljenje . Da li da ubacim u kuciste be quiet500dx jos 1-2 ventilatora pure wings 2 (posto vec ima 3kom) od 140mm ili napred da stavim 3 ventilatora arctic p12 argb a ovaj pure wing2 odnapred prebacim gore . Sa ovim pure wing sam zadovoljan nema nekog suma da mi smeta . Sad dal da rizikujem zbog malo dugini boja sum i tisinu . Da li su arctic p12 argb glasniji od pure wing2 140mm?

Jos jedno pitanje za kulere . Sto vecina nema podrsku za socket1700 . Prvo sam hteo vodeni kuler al nisam bas rad za 1 god kad budem menjao plocu da menjam i hladjenje . Aj ovi air kuleri su jeftiniji pa i nekako. Mozda to tako ide kad menjas socket menjas kuler ? Nisam bas u tom svetu pa ne znam .
 
Narucen Shadow Rock 3 i tri ventilatora arctic p12 argb . Javim utiske kad stignu
 
Evo da napisem utiske . Mozda nekog interesuje
Posle 3 dana koriscena ventilatora arctic p12 argb 0db . Kao sto kazu na recenzijama dosta su tihi . Do 1150 rpm nema zujanja i necujni su . Kad sam ih namestio zujanje nisam primecivao do 1600rpm . Posle sam primetio preko 1150 rpm , a na 1200 -1250 rpm se najvise cuje jer su tad ventilatori tihi a zujanje onda dolazi do izrazaja . Preko 1500 rpm je manje primetno jer su ventilatori bucniji a imaju zvuk sto neki kazu avio motora (ne znam drugacije da objasnim ) . Lepo izgledaju i rgb boje su ok . Nadam se da nece promenuti zvuk i poceti da zuje posle 2 meseca ... Sto se tice zvuka BE queit pure wings 2 ima lepsi zvuk bez zujanja
Ventilator na Shadow Rock 3 (Shadow Wings 2 120mm PWM ) je odlican necuje se do 1200rpm posle samo zvuk strujanja vazduha . Tisi je od arctica izgleda kvalitetniji . Ovom ventilatoru su povecani obrtaji na 1600 rpm . Normalan BE queit Shadow Wings 2 120mm ima 1100rpm . Na tim obrtajima ne znas da postoji ovaj ventilator
 
@duki777 To je smor, i malo zabrinjavajuce, ti si druga osoba u nedelju dana kojoj smeta (najverovantije rezonantna buka) na ARGB modelima, koji su po ranim test-ovima i iskustvima imali drasticno smanjenu buku tog tipa od obicne P serije, i pomerene na vise frekvencije.

Shadow wings 2 je odlican po svemu osim performansama po normalizovanoj buci(merenoj klasicnim instrumentima). Shadow Wings 3 ga sije, ARGB P12-ca takodje. (to je ne racunajuci ovu specificnu buku sto primecujes)
 
Poslednja izmena:
Imam sitan "problem", možda i gremlina. Naime, deshroud-ovao sam 6600XT, stavio Y splitter koji se uključuje u konektor za fan grafičke, na splitter nakačena dva A12x25 LS PWM. U programima za praćenje RPMa se dešava svakih par sekundi da pokažu 0 RPM na tren pa se vrati na regularan RPM. Ovo se dešava i na manjim i na većim obrtajima ventova. Greška u prijavljivanju RPMa zbog splittera ili je nešto drugo u pitanju?
 
Jedino ako su oba ventilatora nakačena na sensor, kod splitera jedan konektor ne bi trebao da ima pin za sensor, u suprotnom nije do splitera.
Capture.JPG
 
@duki777 To je smor, i malo zabrinjavajuce, ti si druga osoba u nedelju dana kojoj smeta (najverovantije rezonantna buka) na ARGB modelima, koji su po ranim test-ovima i iskustvima imali drasticno smanjenu buku tog tipa od obicne P serije, i pomerene na vise frekvencije.

Shadow wings 2 je odlican po svemu osim performansama po normalizovanoj buci(merenoj klasicnim instrumentima). Shadow Wings 3 ga sije, ARGB P12-ca takodje. (to je ne racunajuci ovu specificnu buku sto primecujes)
Mislis na silent wing 3 (skupo ) :). U to verujem , al za arctic p12 argb on moze samo da sanja . Njegovo zavijanje , zujanje , sum il sta je vec ja ne tolerisem . Sreca njihova pa do 1150 rpm se necuje zujanje tako da ostaju u kompu . Shadow wings 2 kolko znam ubacuje manje vazduha ali tisina je na njegovoj strani . Pustim samo arctic da radi pa onda samo shadow wing 2 meni je on necujni . Kazem pure wings 2 mi ima lepsi zvuk od arctica al je artic tisi
Ovo je moje poredjenje . A posto sam ja gledao sa youtuba recenzije ja sam kupio arctic p12 argb . Nisam se pokajao mozda na p14 nema taj sum al koliko para toliko muzike .... Za 38 eura uzeo 3 komada bela kod madjara . za te pare moz uzeti samo jedan silent wing3
 
@duki777 da, da SW3 xD Nema izbor za tu kintu za ARGB. i za Thermalright 12-ce ARGB su iskocile falinke, sad kad ih je dovoljno ljudi kupilo. A Scythe 12-ce ARGB imaju slabije performanse. Prvi sledeci paketi su vec oko 50-60 eur (Enermax Squa, Be Quiet! Lightwings). S tim sto opet izgleda nisu performanse na tom nivou ko Arctic ARGB (barem lightwings high-speed, nema jos extra review za obicne).

Pogotovo za bele modele je slabasna ponuda <90 eur
 
Poslednja izmena:
Jedino ako su oba ventilatora nakačena na sensor, kod splitera jedan konektor ne bi trebao da ima pin za sensor, u suprotnom nije do splitera.
Bio si u pravu, obe grane imaju pin za senzor.
 
Konacno izasao Beli 140mm od Thermalright-a (sa boljim lopaticama). Samo obicna RGB verzija, nema jos ARGB, ali svejedno i sa iskljucenim LED izgledano fenomenalno po boji. Sad jos samo valjda je quality control bolji, i nema onih sitnih falinki sa motorima:

48a008d35aabe653.jpg
 
Stvarno ne bi bilo loše da imamo temu za novitete i diskusiju za kulere i kućišta, kao što imamo za napajanja...

Noctua izbacuje NH-D12L, 145mm visok kuler sa 5 cevi i okruglom verzijom A12x25 venta: https://noctua.at/en/noctua-presents-nh-d12l-low-height-120mm-dual-tower-cpu-cooler
NF-A12x25r: https://noctua.at/en/nf-a12x25r-pwm

90 $/€ za kuler, ventilator je 30.
Malo skupo, a ventilator ima nepraktičan razmak između rupa za kačenje (93x83mm) što mu drastično limitira upotrebljivost...
 
a ventilator ima nepraktičan razmak između rupa za kačenje (93x83mm) što mu drastično limitira upotrebljivost...
Bas suprotno, Ovo je najbolja stvar koja se desila celom trzistu ventilatora, bolje od ovog nije moglo. Thermalright jeste bio prvi (ali nije bas naj-naj bio taj ventilator za Silver Soul 135, i plus i da isprave sve sitne falinke opet nije LCP). Ovo je sad u toj klasi LCP NF-A12x25. Najbitniji tektonski poremecaj u zadnjih 25 godina po mom misljenju.

Noctua maestralno iskopiralo Thermalright (velicina ventilatora) + Scythe (Fuma 2 tip razlicite debljine kula). Jedino sto je 145mm, ali sa druge strane posto se ovaj ventilator prodaje i odvojeno bice fenomalni dodatak za Thermalright Silver Soul i 135-140mm visinu. Uf uf, koje kombinacije sa ovim mogu da se prave, desetine i desetine kucista sad mogu da imaju drasticno vece CPU cooling performanse. Evo ispod Thermalright TL-D12BTL-D12 PRO naspram novog Noctua NF-A12x25r;

O1CN012bjGdE1g5ixBNkxTs_!!3325264091.jpg_Q75.jpg_.webp
nf_a12x25r_pwm_3.jpg
 
Poslednja izmena:
Kuler je dobar ali ventilator je bezveze. Gde ćeš da montiraš vent sa 93x83mm rupama? Jedino da ga vezuješ plastičnim vezicama. Nestandardne rupe vazda komplikuju stvari...mogli su lepo da naprave vent poput tog Thermalrighta, 120mm sa rupama kao na 92mm, i da to bude praktičnije a ne ovo - razmak rupa neupotrebljiv drugde, plus ova "krilca".
Dobre performanse (očekivano) ali i dalje ružan i nepraktičan...
 
Poslednja izmena:
ali ventilator je bezveze.
Slozicemo se da ne slazemo, za mene je ovo najdalje suprotno od bezveze xD
120mm sa rupama kao na 92mm, i da to bude praktičnije a ne ovo - razmak rupa neupotrebljiv drugde, plus ova "krilca".
Postoji poprilicno velika sansa da su isti razmaci rupa i na Thermalright na ovoj novoj Noctui. Krilca sa strane nemaju nikakav uticaj ni na sta osim na estetiku i compatibility sa par kucista (provereno u poredjenju NH-D15 sa slicnim Thermalright i drugim frame-less 140mm ventilatorima). Dodatno ovaj Noctua NF-A12x25r moze da se usrafi na 92mm razmake na kucistu, jedino sto ce onda ova krilca sa strane biti gore i dole i blokirati mesta za kacenje iznad i ispod.

Nema nikakve razlike/minusa, samo koristi da se ovaj NF-A12x25r ubaci u Thermalright Silver Soul 135, Silver Arrow 130, i postignu jos manje visine. I poprilicno sam siguran da ne trebaju vezice ni nista, nego da bi Thermalright kacenje radilo bez problema.
ali i dalje ružan i nepraktičan...
Chromax
 
Poslednja izmena:
Postoji poprilicno velika sansa da su isti razmaci rupa i na Thermalright na ovoj novoj Noctui
Ali nisu. Na TR-u je razmak isti u obe ose i iste su kao na 92mm ventovima, što znači da će moći da se šrafe/kače na bilo šta što prima 92mm vent. Na Noctui nisu (jedna osa je duža) što u kombinaciji s krilcima dodatno komplikuje stvari. Nepotrebno. Moglo je da se izbegne sa dizajnom kao na TR-u.

Treba da gledaš da li ćeš moći da upotrebiš postojeće žice ili ne, da li ćeš morati da ih razvlačiš, budžiš ili ne, da li ćeš morati da koristiš vezice ili ne, treba da gledaš da li mount na kučištu ima dovoljno lufta na šinama (ako uopšte ima šine) da ga šetaš gore-dole da ne zeza ostale ventove (ako uopšte ostavi mesta za njih), da li će da štrči previše i pravi zezancije negde (na ITX pločama za koje je ovaj kuler i namenjen nemaš Bog zna koliki razmak između kulera i grafičke, pogotovo ako backplate na grafičkoj štrči dosta), etc. Na papiru i slikama ovaj vent deluje super, kad gledaš sa praktične strane baš i nije...

Dobar je za niske 120mm fan kulere i dobro je što je proširen izbor fanova za njih, ali za bilo šta drugo je više glavobolja nego benefit i neki drugi 120mm vent je bolje rešenje.

Koji ovaj vent još nema i ko zna da li će i kada...
Plus, Noctua više nije neprikosnovena i za cenu nekog Chromax venta možeš da uzmeš 2 druga koji će odlično da odrade posao...
 
li nisu. Na TR-u je razmak isti u obe ose i iste su kao na 92mm ventovima, što znači da će moći da se šrafe/kače na bilo šta što prima 92mm vent. Na Noctui nisu (jedna osa je duža) što u kombinaciji s krilcima dodatno komplikuje stvari.
Bacih malo vise pogled na kacenje za Thermalright. Silver Arrow 130 radi 100% provereno sa Noctua NF-A12x25r. Dok za Silver Soul 135 je problem sto, (kao sto si spomenuo), najverovatnije samo radi kad su krilca gore, sto pravi problem sa visinom i kompatibilnoscu. Izgleda moguce da mogu Gintama (Silver Soul) 135mm metalna kacenja da se razvuku prosire dovoljno za Noctu-u ali mozda i ne mogu.
na ITX pločama za koje je ovaj kuler i namenjen nemaš Bog zna koliki razmak između kulera i grafičke,
Da, nije najzgodnije, ali ne zbog graficke, U vecini slucajeva nija graficka problem, jer M.2 slot drzi odstojanje. Veci je problem koliki je M.2 kuler+zvucna+sta god ima tu, svejedno Noctua je vec izbacila koje ga sve ploce podrzavaju, a koje ne (doduse izgleda kao da ima gresaka za LGA1700).


@jurodivi Izgledalo mi je originalno kao da je 120mm sirok i Offset-ovan, pomeren kao NH-D15S, ali nazalost ni jedno ni drugo :(, Thermalright Silver Soul 135 jos uvek kompatibilnija opcija za ITX ploce.
 
Poslednja izmena:
@jurodivi Bice u V*p H*s sigurno kad Noctua pusti van Amazon-a, trenutno niko osim Amazona ne dobija. Takodje su nazalost na instagramu rekli nema nista od Chromax verzije u skorije vreme, dok ne vidi kako se prodaje ovaj.
 
Mislio sam na Thermalright...Noctue su mi preskupe, ima jednako dobrih kulera za dosta manje pare...
 
Nazad
Vrh Dno