Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Kvalitet izrade i mala buka su na strani BeQuiet. Kvalitet Pure Wings 2 ventilatora je odličan.

Cooler Master akcenat stavlja na airflow i RGB cirkus uz primetno veću buku. Ventilatori su verovatno neki CM low quality low cost RGB pošto tačna oznaka nije navedena na sajtu.

Biraj.
U jednoj recenziji na slikama sam video da su prednja dva mf200r rgb , zadnji nisam mogao da procitam koji je .

 
Kvalitet izrade i mala buka su na strani BeQuiet. Kvalitet Pure Wings 2 ventilatora je odličan.

Cooler Master akcenat stavlja na airflow i RGB cirkus uz primetno veću buku. Ventilatori su verovatno neki CM low quality low cost RGB pošto tačna oznaka nije navedena na sajtu.

Biraj.
Pure Wings 2 imaju veći pritisak, pošto se CM-ovi 200mm ventovi vrte na svega 800-900 RPM...ali CM pomera više vazduha.
Ako je u pitanju H500 sa mesh prednjom stranicom, na Gamers Nexus testu je bio pri vrhu što se tiče temperatura, i pored sporih ventova sa malim pritiskom...
U svakom slučaju, što se toga tiče i H500 i 500DX su odlični, birao bih na osnovu drugih stvari.
 
Pure Wings 2 imaju veći pritisak, pošto se CM-ovi 200mm ventovi vrte na svega 800-900 RPM...ali CM pomera više vazduha.
Ako je u pitanju H500 sa mesh prednjom stranicom, na Gamers Nexus testu je bio pri vrhu što se tiče temperatura, i pored sporih ventova sa malim pritiskom...
U svakom slučaju, što se toga tiče i H500 i 500DX su odlični, birao bih na osnovu drugih stvari.

Lepa su mi oba kucista , mozda mi CM kuciste malo lepse zbog ogromnih ventilatora (rgb mi nije bitan) . Gledao sam recenzije juce oba hlade dobro . Cena im je slicna na KP . ALi ako je CM h500 bucnije i ima losijeg kvaliteta ventilatore . Onda je izbor na BQ 500dx . Jos cu malo razmisliti , pogledati koju recenziju . Pa cu odluciti . Najbolje bi bilo videti uzivo oba kucista u radu . AL neam gde ....
Hvala ljudi na odgovorima . Znaci mi ,,,
 
Test 23 PC ventilatora od 120 mm, pregledno prikazano sa grafovima (buka i temperature).

Kad ventilatori rade na 100% brzine, onda praktično svi doguraju do podjednake temperature (unutar 2° C), bar ovako kako je on testirao, nekako bez kučišta - kao cooler na CPU valjda.

Ja da sada kupujem PC mislim da bih uzeo MS Armor v715 kučište, koji ispod prednjeg mesh panela ima filter prašine:
Uglavnom, stavio bih 2 ventilatora sprijeda i jedan iza. Neke koji nisu skupi.
Čitam forume i gledam cijene, dvojba bi mi bila između Arctic P12 PWM PST i be quiet! Pure Wings 2 PWM 120 mm, 1500 rpm (ne High Speed verziju).
Bliže sam ovim drugima, jer čak i da Arctic malo bolje hladi , i bolje se probija kroz filter prašine (koji mogu skinuti ako je baš problem), ipak ima nešto kritika na njegov zvuk pri nekim okretajima (najčešće oko 1000 rpm). Pure Wings 2 je tiši i bolje je izrade.

Ako 3 PWM fana spojim pomoću splittera na jedan 4-pinski konektor sa matične, onda se oni u programima svi očitavaju kao 1 fan, šta ne ?

Netko je spomenuo da se njemu fanovi kučišta za idle (surf i filmove) vrte na 300 rpm, tako podesio krivulju. Kolika bi otprilike temperatura CPU-a bila za takav idle ? Možda do 50°C ili ?
Nešto se mislim da fanove kučišta stavim na nulu, da se uopće ne vrte do te neke granice temperature. Hmmm
(Znam da treba u biosu postaviti Spin Up i Spin Down time, da ventilatori kučišta ne reagiraju na kratke temperaturne promjene od par sekundi.)
 
Poslednja izmena:
Izmedju Arctic P12 PWM PST i Be Quiet! Pure Wings 2 PWM 120mm (1500 rpm), najbolji izbor su nijedan od ta dva. Najbolja opcija je Arctic P12 PWM PST ARGB (1800din) ili RGB (1500-1600din). kad se uzmu performanse normalizovane po buci, dok ce Pure Wings 2 najverovatnije malo duze trajati, ali nije neka drasticna razlika u kvalitetu (posto Pure Wings 2 nema naj-kvalitetnije motore sto Be Quiet! nudi u Silent Wings 3 seriji).

Takodje ako se podesi kriva za ventilator da zaobilazi ~850-1100 RPM raspon, obican Arctic P12 PWM PST nece proizvoditi rezonatsku buku.

1624759_arctic_cooling_p12_pwm_pst_rgb.webp

1000rpm radijator - Copy.jpg1000rpm kuciste - Copy.jpg

Levo je 1000 RPM radijator, desno 1000RPM "kuciste" (ali u stvari bez filtera).

@Asi Ako bi radije Be Quiet! zato sto su crni, i posto vec spomenu da ti je ok da skines filter i ostavis samo prednju mesh stranu na V715, Pure Wings 2 su sasvim validna opcija u tom slucaju.
 
Poslednja izmena:
Silent Wings nema taj specifični šum ali ima mnogo niži statički pritisak...
Sve zavisi na koliko obrtaja planiraš da ih teraš. Ako izbegneš taj 900-1100 RPM teren, Arctic je prilično tih...
Na istim obrtajima, Arctic pomera više vazduha a s obzirom da bi ti da se vrte što sporije, možda bi zbog toga bili bolji izbor...kako hoćeš.

Razmisli i o Scythe Kaze Flex ili Phanteks F120MP, slične su cene kod Mađara, a za nešto više para (nekih 2100 po komadu) Thermaltake Toughfan 12 ima top performanse i veoma je tih.

U svakom slučaju, preskoči to MS kučište jer mu je 2/3 prednje steanice blokirano. Ako baš mora MS, uzmi Armor V710.
Ili potraži kod nas SilentiumPC Regnum ili Ventum.

Za kontrolu brzine ventova ti preporučujem Argus Monitor program, ima hrpu opcija i možeš da podesiš sve...
 
Poslednja izmena:
U svakom slučaju, preskoči to MS kučište jer mu je 2/3 prednje steanice blokirano.
Blokada moze da se ukloni, ispod je cela mesh strana (I filter za prasinu i blokadu mogu da se uklone, i onda je prednja strana "top").
@jurodivi Arctic RGB/ARGB sa slike iz mog post-a iznad je bolja opcija po ceni/performanse/buka od svih navedenih.
 
Blokada moze da se ukloni, ispod je cela mesh strana (I filter za prasinu i blokadu mog uda se uklone, i onda je prednja strana top).
Ajo ta plastika može da se skine, ok. Mada, što bi se cimao, unutra su V710 i 715 verovatno isti...što bi uzimao V715 ako mu skidaš taj deo...
 
V715 je "lepsi" od V710 xD, i ima prozirniji prednji mesh/prednju stranu (ako V710 mesh ima kruzne rupe ko prethodni, nije 100% jasno na slikama/snimcima) Kruzne rupe su najgore za airflow (i najteze proceniti bez merenja kolika ja efektivna povrsina materijala naspram praznog prostora), ovi pravouganici na V715 su bolji.
mesh airflow - Copy.jpg
Bacite pogled na sva ova nova kucista sto izlaze od Corsair, Fractal i slicno u poredjenju sa prethodnim modelima i konkurencijom, sva imaju rupe pentagone ili hexagone (ili minimum nepravilne trouglove i slicno). Ili u slucaju Deepcool, kvadrate.
 
Poslednja izmena:
Thermaltake Toughfan 12 je 30eu koliko vidim . Scythe Kaze Flex oko 20eu
 
Kod Mađara je TT 36e za pakovanje od 2 komada...
Kaze Flex sigurno nekoliko evra manje, Phanteks takođe...
 
Aha RGB i ARGB su verzije sa malo poboljšanim krilcima. Možda uskoro izađu i obične, nesvijetleće, verzije sa tim poboljšanjem. Uglavnom izgleda da nema greške ni sa jednima, jer ne bi trebao biti problem ni zaobići tu zonu 900-1100 rpm.

be quiet ! su mi i ljepši između ostalog, ali ne mislim davati više od 12 eura po ventilatoru. Da li ću skinuti filter prašine s prednje strane ovisi o temperaturama, i da li će se puno prašine skupljati unutra u slučaju da ga maknem.
Komponente neće biti neke jake. Vjerovatno RTX 3050 + i5 12400f.

Više mi paše v715 zbog položaja prednjih kontrola, manja cijena. v715 ima valjda deblje limove (to je rekao u videu), negdje sam vidio da su napisali težinu od 7 kg, što ipak diže kvalitetu, smanjuje vibracije itd.
 
Ne da skidaš filter već onu plastiku napred...
Ako treba.
Jer ne treba zaboraviti da "do jučer" nikoga nije zanimao mesh, velika većina kućišta su bila zatvorenija.
Pa se sad ekipa zapalila, kad su počeli testeri mjeriti temperature na youtube.

Mislim da je dovoljno otvora, pogotovo zato jer ću staviti dva fana sprijeda, taj najdonji prednji dio neće imati fan.

Rekao bih da više filter prašine guši ventilatore nego ta plastika sprijeda. Phanteks P400A ima samo mesh bez filtera prašine, ali je nešto gušći....treba vidjeti u praksi koliko i da li ce se skupljati prah unutra. Za taj Phanteks sam pročitao komentar da ne propušta baš prašinu unutra
 
Ne znaš koliko se ljudi ovde žalilo na temperature a imali su raznorazne akvarijume od kućišta...provatravanje je oduvek bilo bitno ali ljudi više cene light show, krastavac...
 
Za kontrolu brzine ventova ti preporučujem Argus Monitor program, ima hrpu opcija i možeš da podesiš sve...
Vidim da je taj program 30 dana potpuno funkcionalan, a zatim treba platiti ili gubi neke funkcije ?
Čuo sam za MSI Afterburner software, on može isto krivulje postavljati.
Inače izbjegavam instalirati programe (radije koristim portabilne verzije ako ih ima), pogotovo ako stalno ostaju aktivni i rade u pozadini, jer zauzimaju resurse PC-ja itd.
Tako da ću gledati uzeti matičnu ploču koja nudi postavljanje fan krivulja preko BIOS-a. Nije da to stalno mijenjam, jednom namjestim i gotovo za sljedećih X godina.
 
Sve matične nude podešavanje fan krive, mada rudimentarno...
Argus podešava sve i svašta i u detalje, ja sam namestio da mi se donja dva venta na kućištu (napred) vrte zavisno od prosečne temperature grafike, recimo. Što se tiče programa, imao sam sreću i baleteo na neku akciju gde su davali 3-godišnju licencu za 10ak dolara pa sam ugrabio...ako ne želiš, ne moraš da ga kupiš...da ne idem u detalje sad, heh.
Afterburner je za grafičke karte i njihove fanove, ne za ostale.

Koristim i Argus i Afterburner naporedo u pozadini i stvarno ne gutaju resurse...ne verujem da jedu više od 100MB ukupno. Naravno, tvoja je stvar da li ćeš i šta da koristiš...
 

UI koji kao backend koristi LibreHardwareMonitor, mada ima plugin i za Hwinfo. Jedino ne znam koliko dobro kupi graficke, jer backend za Nvidia Api nije odavno azuriran xD


Takodje nemam pojma koliko dobro radi, jer licno ne koristim krive
 
Slucajno videh u komentaru od random osobe na zadnjem OptimumTech youtubu snimku da ima besplatni program jos opsirniji od FanControl-a (doduse nema lep ui ko FanControl, nego vise podseca na speedfan). FanCtrl


Neki ljudi iz iskustva kazu Argus je superiorniji i vise maticnih ga podrzava (ali drugi kazu da je bolja podrska sa svakom verzijom, ali da nema sve funkcionalnosti kao Argus). Treci kazu FanCtrl ima sve xD
 
Poslednja izmena:
Kao besplatno rešenje je super. Ima najmanje dve biblioteke, može da radi i na starijem OS-u od w10. Koliko vidim, navodno, "vidi" A/D senzor sa RAM-a za temperaturu, ali tek treba da proverim.
 
Za stariji OS je ponajbolji SpeedFan ako podrzava plocu. Ruzan jeste, ali evo gledam: CPU 0.0-0.1% i 2.4MB RAM zauzima kod mene...
 
Samo da se javim posto sam zamenio ono napajanje jer se culo kao frizider obodin . I ujedno sam kupio kuciste za koje sam se takodje posavetovao sa vama.
Napajanje je BE QUIET! Straight Power 11 550W Platinum a kuciste je BE QUIET! Pure Base 500DX window belo .
Znam da sam rekao da mi je potrebno necujno napajanje od 600w ali sam se odlucio za ovo jer je mnogo tise (a novu graficku nisam kupio) . U stvari necuje se da postoji .Sa kucistem sam isto zadovoljan . Ventilatori su na 50% pa ih ni necujem a temperatura graficke je pala za 10 stepeni u igrama . Imam u planu da ubacim jos 2 ventilatora i da kupim neko hladjenje za procesor . Razmisljam izmedju Shadow Rock 3 White i Pure Loop 280mm . Sada prvo gledam BE QUIET zbog kucista i napajanja da bude sve ista marka ali nije presudno mozda uzmem nesto drugo . To cu se morati za koji dan sa vama konsultovati . Jos jednom HVALA VAM svima na pomoci . ImageServer.png
 
Kolko znam je i3-10105F al to se menja uskoro na i5- 11600k ili i5 -10600k . Cene su ok , a ne prelazi mi se jos na 12 generraciju intela zbog ddr5 memorije . Kako sam stavio kuciste temperatura vise neide na 74 stepena sad je oko 66 . (stock culer) . Mislim da i ovo radi posao ali hocu manje buke . A i estetiku da dobijem .. Ima ovih vodenih hladjena do 100 eu lepo izgledaju e sad kolki je tu kvalitet i koliko su bucniji od vazdusnog hladjenja .?
 
Za takvo nešto uopšte nema potrebe da se trošiš na vodeno hlađenje...vazdušni kuler id 50-60e je dovoljan, ako ne overklokuješ jače može i jeftinije.
Arctic Freezer 34 eSports je 30-35e kod Mađara, odradiće posao...

12. generacija radi i sa DDR4, znaš. Ako možeš da priuštiš 12400 i B660 ploču, slobodno uzmi...
 
Znam al bi ja ddr5 . Ma ni za i5 nema potrebe ako ne overclokujem . Sto cu raditi . Gledao sam Artic ne svidja mi se . U stvari ni jedno vazdusno mi se ne svidja. Ako bi uzimao uzeo bih BE QUIET Shadow Rock 3 beli su mi nudili za 53 eu a crni za 48 . Nego sad su i cene skocile na ipon . A vodeno ne zauzima prostor u kucistu ne moram kupovati jos 2 ventilatora i lepse izgleda u kucistu jos ako je belo kao kuciste bombona . Thermaltake TH240 ARGB Sync Snow Edition traze 80 eu , kod nas ima cooler master ml240l v2 rgb belo za 8800din , BE queit pureloop 240 je 90 eu .
Zanima me dali su bucna vodena hladjena naspram vazdusni? I koliko su ova 3 kvalitetna ? Da ne odu posle 2 godine ..
Ako cu bucni uzecu vazdusno Shadow Rock 3 beli
koje je 55 eu i onda mi treba jos 2 ventilatora Shadow Wings 2 140mm White . Ovi na kp traze 25 eu po komadu to je jos 50 eu . Zato sam nesto razmisljao o vodenom oko 100 eu ....

 
" Zanima me dali su bucnija vodena hladjena naspram vazdusni? Jel zna neko
 
Nazad
Vrh Dno