Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ja imam Arctic P14 PWM PST 5 komada i tacno je da imaju to zavijanje, na stranim forumima to zovu "humming sound", prosto receno ventilator fijuce na odredjenim obrtajima.
Kod mene je to negde oko 35-36% i oko 50% brzine, pogotovo jos prednji ventilatori koji se nalaze tik uz mrezicu filtera prasine, pa to jos dodatno pojacava.
Za 1000-1500din, ja bi radije uzeo polovan Noctua P12, nego nov Arctic P12 RGB bez obzira sto su ispravili tu manu fijukanja.
Noctua je Noctua, imam 3 komada P12 i to je maltene necujno cak i na 100% bez ikakvih cudnih zvukova.
Noctua F12 bih zaobisao, mnogo je glasniji, imam i njega, pa sam ga probao u usporedbi sa P12.
 
Šteta što je Phanteks zamenio F120 i F140MP bržim verzijama...
 
Imam 3 komada (1 u kucistu i 2 rezervni) i te Phantekse F140MP, kupio ih pre par godina na KP po nekoj smesnoj ceni i jako su dobri.
A zasto kazes steta sto su ih zamenili brzim verzijama, jel su brze verzije losije po pitanju buke/lezajeva ili nesto trece ?
Vidim da je V1 verzija na 1600rpm max, a V2 na 2000rpm.


 
Ne znam...meni je 1600 RPM sasvim dovoljno. Imam praktično nove 3 komada F140MP v2 koje sam samo isprobao ali mi je delovalo da su za nijansu bučniji od Noctua P14s Redux 1500 koje sam već imao...

Imam teoriju da je zbog kućišta i kako je dizajniran fan mount sistem ali ko zna. Možda i tripujem bem li ga. Uglavnom, spakovao sam ih i sad mi stoje zaludni.
Voleo bih da nađem negde staru verziju i da uporedim ali ih više nema u prodaji...
 
Preko programa Argus Monitor ih mozes kontrolisati kako ti je volja, namestis recimo da se vrte u skladu sa GPU temperaturom i podesis krivu liniju do koje brzine da se vrte, a da prija tvojim usima.
Ja tako radim sa svim ventilatorima u kucistu.
 
Evo zanimljive informacije, sad sam izmerio maximalni broj obrtaja na Phanteksu i iznosi 1250.
Onda mi nije jasno kako pise da V1 ima 1600, odnosno V2 2000rpm?
Mada su u produzetku napisali +/- 250rpm, tako da sudeci po tome, ovi moji su V1.
 
Poceo da mi se cuje Amd ventilator od Ryzen-a 2600. Onako zuju bas. Moze li to da se zameni? Mislim samo na ventilator .
Dali odgovaraju rupe od nekog ventilatora kojeg ima u radnjama ili moram da kupujem komplet novo hladjenje.
 
Bolje da se ne mlatiš i kupiš lepo novi kuler...LC Power LC-CC-120 je jeftin i sasvim dovoljan, ima i jeftinijih ako ti je to mnogo...
 
Taj LC gledam vec neko duze vreme ali bio sam u fazonu koj ce mi. Stock mi zavrsava posao. Sad je ovaj poceo opasno da me nervira , cas zvoni i drnda cas ne ali trenutno imam drugih prioriteta tako da je kuler na zadnjem mestu. Nije neka para 2500 rsd ali....Videcu sta cu.
 
Trebam za zamenim na mom kućištu SM Haf ventilator od 200 mm. Kod nas može da se nađe samo CM RGB i to za oko 4.000,00 dinara. Kod Mađara ima PHANTEKS PH-F200SP 200mm black za oko 2.000,00 dinara. Da li je to dobra kupovina ?
 
Rekao bih da jeste...ionako nemaš neki izbor. Noctue su tiše ali duplo skuplje, sa skoro istim performansama.
Imaš i Aerocool Duo 20, manji protok vazduha ali osetno jači pritisak što je slaba tačka 200mm ventova...vidi šta ti više treba.

EDIT: nevermind, Aerocool ima 6-pin fan konektor...uzmi Phanteks.
 
+1 Za Phanteks, nema tu mnogo izbora, Fractal Design X2 GP18 PWM je najbolja opcija, al nema rupe za tvoje kuciste pa bi morao sa zip-ties(najlonskim vezicama) da ga montiras, a i ne bi stao napred (jer je 38mm debeo). Silverstone 184i je na papiru bolji, al zato buka od motora, uf:

 
Zato ne volim kućišta sa 200mm ventilatorima...em očajan izbor em očajan pritisak em zezancije s rupama za šrafove. Bolje uzeti ljudske 14-ice, ako mogu da se montiraju nekako...
 
Poceo da mi se cuje Amd ventilator od Ryzen-a 2600. Onako zuju bas. Moze li to da se zameni? Mislim samo na ventilator .
Dali odgovaraju rupe od nekog ventilatora kojeg ima u radnjama ili moram da kupujem komplet novo hladjenje.
Ipak nije cpu kuler nego kuler od grafike. krastavac matoro je to :(
Rasturio sam i malo podmazao ventilator, sad cemo videti da li sam uradio nesto ili morati da se menja.
 

Prilozi

  • ventilator 7750.jpg
    ventilator 7750.jpg
    129.3 KB · Pregleda: 47
Potpisujem. Na taj nacin sam hladio i GTX 1080 i 1080ti ne zato sto su im stradali fabricki ventilatori, vec zato sto je neuporedivo tise, jedva se cuje.
Temperature po 5-10c manje od fabrike.
 

Prilozi

  • Manli Gallardo GTX 1080 ti 3.jpg
    Manli Gallardo GTX 1080 ti 3.jpg
    412.6 KB · Pregleda: 44
Nisam uspeo da skinem ventilator dok sam podmazivao, nisam hteo da cimam mnogo onaj dzek ali mi se cini da je upitanju 2 pin.
Vezice imam samo da vidim za ventilator.
Da li novi ventilator da kacim na plocu posto je koliko videh nabrzaka su sa 4 pina?
Btw tomahawk max b450 je ploca
 
+1 za rešenje koje je @Dogzilla predložio, nekoliko puta sam primenio isto, negde na kraće, negde na duže, sve radilo kako treba ;)

P.S. "Zip-tie-ujuj"?! :ROFLMAO:
 
Da, spoji na plocu.
Onda skini program Argus monitor i podesi da ti senzor za taj ventilator bude GPU i onda sebi napravi krivu liniju kako tebi odgovara (odnos brzine ventilatora/temperature)
To izgleda ovako (slika okacena).
Mozes i u BIOS-u isto to da odradis, s tim sto je to ipak zastarela metoda, za svaki experiment sa ventilatorom moras restartovati racunar, ovako sve lepo iz Windowsa radis gospodski.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    219.5 KB · Pregleda: 40
U redu, hvala. Sad samo jos da nabavim taj vent. Ima ga samo u jednoj radnji u Bg-u. Gledao malo i generalno jako ,jako losa ponuda 80mm ventilatora :( Ovih 120 mm ima koliko hoces, mozes da biras.
 
Od tih 120mm ima Arctic P12 za oko 700-800din, pogledaj na Eponudi koje radnje ga imaju na stanju.
To ti je trenutni best buy ventilator.
 
Moram samo da proverim da li ima mesta za montazu tog 120mm a mrzi da vadim sad iz kompa samo sto sam sve vratio :D
 
120mm je prevelik za tu graficka, Arctic P8 je najbolja opcija, i verovatno najbolje pasuje.

P.S. "Zip-tie-ujuj"?! :ROFLMAO:
prvo u je viska, da xD, Zip-tie-juj zvuci prirodnije xD
Nisam uspeo da skinem ventilator dok sam podmazivao, nisam hteo da cimam mnogo onaj dzek ali mi se cini da je upitanju 2 pin.
Pinceta, noz, srafciger, pa polako ga izguravaj, cesto imaju specijalan dizajn sa kojim je skoro nemoguce izvuci ga prstima/klestima
 
Poslednja izmena:
Da ,80mm mi se cini da najbolje odgovara. Sad sam premeravao. 120mm je suvise veliko.
 
Ja sam jednom ugradio dva Arctic Cooling sa senzorom


Senzore sam ubacio u rebro od grafike. Za ovaj ventilator sam se odlučio jer je bio strašno jeftin 10€ 2 komada. Može lepo da se ugradi vezicama jer ima zgodan oklop. Ostao mi je još jedan glanc nov za rezervu, neku, nekad :D Uh kakav sam ja hordaš :ROFLMAO:
 
Uzeo sam Artic P8 pwm i montirao ga na grafiku. Ne cuje se vent. Prezadovoljan sam. Jeste ruzno ali bas me briga, ne vidi se. Temperature su manje za 15 do 20C
 
Pozdrav . Interesu je me da li znate kakav je kvalitet ventilatora u kucistima Be quite pure 500dx i CM MasterCase h500 . Treba mi novo kuciste a ne bih da menjam ventilatore iz kucista .
Nisam siguran pa da pitam
 
Pozdrav . Interesu je me da li znate kakav je kvalitet ventilatora u kucistima Be quite pure 500dx i CM MasterCase h500 . Treba mi novo kuciste a ne bih da menjam ventilatore iz kucista .
Nisam siguran pa da pitam
Kvalitet izrade i mala buka su na strani BeQuiet. Kvalitet Pure Wings 2 ventilatora je odličan.

Cooler Master akcenat stavlja na airflow i RGB cirkus uz primetno veću buku. Ventilatori su verovatno neki CM low quality low cost RGB pošto tačna oznaka nije navedena na sajtu.

Biraj.
 
Po pitanju performansi normalizovanih po buci Pure Wings 2 u 500DX kucistu su 3dB tisi od Cooler Master ventilatora u H500 kucistu (za manje vise iste performanse)

Ali ko sto @alex303 spomenu po kvalitetu izrade i sekundarnoj tisini po specificnim frekvencijama (pogotovo buka motor-a, buka posle dosta godina). Pure Wings 2 imaju dodatnu prednost.

Za kupovinu i koriscenje bez menjanja ventilatora definitivno Pure Base 500DX od ta 2 dva.
 
Nazad
Vrh Dno