Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Interesantno poređenje

Video koji samo potvrđuje ono što smo ja i SuperStarr rekli. Scythe/Phantex (Nidec Servo) je bez premca. Na žalost, svi prodavci te ventilatore imaju u ponudi, ali ih niko nema na stanju. Jako se teško nalaze.
 
Ima da se nađe preko kod mađara koliko vidim, ADATA XPG Vento Pro 120 PWM. Jedino što mi se ne sviđa kod Nidec-a je vrsta zvuka motora, može se čuti ovde
 
Kada je zvuk motora u pitanju, tu je BeQuiet bez konkurencije. Pogotovo pri jako niskim obrtajima. Ali sve to ima svoju cenu.
 
Video koji samo potvrđuje ono što smo ja i SuperStarr rekli. Scythe/Phantex (Nidec Servo) je bez premca.
Ne zaboravi na stare Thermalright 140/150/160mm sto izgledaju ko propeler od podmornice (isti izgled ko Noctua NF-A14/A15 i novi Scythe 140mm) Novi modeli jesu nazalost hit and miss malo (najvise zbog kontrole kvaliteta, al kad su uspeli da podignu za kulere za <~2godine, valjda ce i za vent-ove), ali stari su konsistetno bili blago iznad konkurencije po svim metrikama, i na desetine izjava ( ako ne stotinu ) ljudi sam naisao tokom godina da traju 5,7,10 godina bez problema

Pogotovo stariji crveni TY-143 (pre revizije). Ljudima radilo, a i radi 5, 10 komada bez prestanka od kad su izasli 2010 i besprekorni su jos uvek bili do pre godinu/dve

Generalno sta mi je ostalo u secanju je da od ljudi ko ti koji se tesko prilagodjavaju i/ili su veoma osetljivi na dodatne specificne niske i visoke frekvencije, i koji su izmenjali na stotine, neki i hiljade ako ne i vise evra u ventilatorima nema nijedne osobe da nije resila svoj problem sa bilo:

1. starim Phanteks PH-F140MP
2. Be Quiet! Silent Wings 3
3. Noctua NF-A14/A12x25
4. Thermalright Ty-14* razni

Svaki je imao svoju grupu ljudi koja se kune u jedan od ovih, ali nema nikog, pa i da 3/4 su mu smetala, da nije na kraju rekao da je sa 4-tom grupom zadovoljan bio. Phanteks T30-120 je previse nov, overclock forum relativno zamro, i slabo ko na drugim forumima ostavlja detaljne vise-godisnje utiske ko overclock ljudi, al sve ukazuje da lagano uskace na 5-to mesto. Jedino sto se secam je da je upecatljivo najvise ljudi je bilo zadovoljno sa SW3, pa onda solidan broj ljudi za ostale, al ne secam se koliko xD
 
Poslednja izmena:
Sada više ne možeš da nađeš prvu verziju F140MP, samo V2...
Kao, ima u ponekoj radnji na Arukereso, ali ko zna da li neko na KP nabavlja odatle...
Alternativno, F140HPII, MP sa okruglim ramom i 120mm rupama...
 
Ljudi trebam pomoc oko ventilatora za napajanje . Kupim novo napajanje chieftec gpe-700s evo proslo je mesec dana ja nikako da se naviknem na njegov sum (buku ) . Nasao sam na netu da ima GLOBE FAN S1202512L 12025 12V 0.18A r.p.m 2000 . Buka mu je oko 35 dba nekad manje nekad vise . Imate li neku preporuku da promenim taj ventilator na napajanju . Govore da je necujno napajanje a ono se jasno cuje ... Vec bi ja zamenuo ventilator al ne znam koji da kupim da bude necujno a da hladi to napajanje da nemam problema . Molim za pomoc .

 
Kod jeftinihih napajanja kao što to je to tvoje, žice preko kojih se ventilator napaja su zalemljene direktno na ploču ili imaju neki svoj nestandardni DC ili PWM konektor. To znači da ćeš morati da sečeš žice i da nastavljaš, a na taj način gubiš garanciju. Nije vredno cimanja, pogotovo ako je napajanje novo.

Ako napajanje nije starije od 7 dana, vrati ga, doplati, i uzmi nešto kvalitetnije.
 
pa proslo je mesec dana... ako je kupljeno online ima rok 14 dana da se vrati, sad je kasno.
cak i da moze da se zameni ventilator bez secenja, samim otvaranjem napajanja se gubi garancija.
 
Ako je baš nepodnošljivo, proda napajanje i kupi tiše...šta će drugo.

Gde li se sve krijete, sluhisti...jedno napajanje vas izbacuje iz pameti...
 
Evo kako izgleda kriva broja obrtaja ventilatora u zavisnosti od opterećenja, kod ovog napajanja. Nema podataka o jačini zvuka u decibelima.
 

Prilozi

  • kriva broja obrtaja ventilatora.png
    kriva broja obrtaja ventilatora.png
    29.5 KB · Pregleda: 22
Kod jeftinihih napajanja kao što to je to tvoje, žice preko kojih se ventilator napaja su zalemljene direktno na ploču ili imaju neki svoj nestandardni DC ili PWM konektor. To znači da ćeš morati da sečeš žice i da nastavljaš, a na taj način gubiš garanciju. Nije vredno cimanja, pogotovo ako je napajanje novo.

Ako napajanje nije starije od 7 dana, vrati ga, doplati, i uzmi nešto kvalitetnije.
Ko da se ja razumem u napajanja kazu chieftec pravi dobra napajanja a odgovaralo mi sto kazu da je tiho a i cena 9000 din. Nisam ni mislio da moze biti bucnije od starog xillence 550w napajanja . Proslo je sigurno mesec dana ...

Evo kako izgleda kriva broja obrtaja ventilatora u zavisnosti od opterećenja, kod ovog napajanja. Nema podataka o jačini zvuka u decibelima.
Negde sam nasao za sam ventilator da pravi 35 decibela .
Ako je baš nepodnošljivo, proda napajanje i kupi tiše...šta će drugo.

Gde li se sve krijete, sluhisti...jedno napajanje vas izbacuje iz pameti...
Koje napajanje je tise ?
 
Ko da se ja razumem u napajanja kazu chieftec pravi dobra napajanja a odgovaralo mi sto kazu da je tiho a i cena 9000 din. Nisam ni mislio da moze biti bucnije od starog xillence 550w napajanja . Proslo je sigurno mesec dana ...


Negde sam nasao za sam ventilator da pravi 35 decibela .

Koje napajanje je tise ?


Za taj novac imaš BITFENIX Formula kod Mađara. Tu dobiješ Gold certifilat i vantirlator na oko 300 obrtaja.
 
Ko da se ja razumem u napajanja kazu chieftec pravi dobra napajanja a odgovaralo mi sto kazu da je tiho a i cena 9000 din. Nisam ni mislio da moze biti bucnije od starog xillence 550w napajanja . Proslo je sigurno mesec dana ...

Zato postoji forum da se raspitaš. A tišnoća je individualna stvar. Za nekoga je to tvoje napajanje super tiho. Čak i ako se ne razumeš, cena priča celu priču. Ti si tvoje napajanje od 750W platio 9000 din, a ja sam moje napajanje od 750W platio 27000 din.
 
Zato postoji forum da se raspitaš. A tišnoća je individualna stvar. Za nekoga je to tvoje napajanje super tiho. Čak i ako se ne razumeš, cena priča celu priču. Ti si tvoje napajanje od 750W platio 9000 din, a ja sam moje napajanje od 750W platio 27000 din.
A pogresio sam . Napajanje je od 700w . Moj komp nema potrebe vise od 600w . A brate to napajanje od 27k mi bas skupo . isao sam na nesto do 10k . i izabrao ovo al pogresio . A i ja sam cuo za 3 marke napajanja moje stapo xilence , coolermaster ,i chieftec . Pa sam i po imenu trazio . Kazem pogresio .VIdecu da prodamovona kupujemprodajem a kupim taj BITFENIX Formula .
 
Ne može u tom cenovnom rangu da bude tiho, pouzdano, i efikasno. Ja sumnjam da ti treba i tih 600W koje si naveo. Upravo iz tog razloga ja bi išao na neko ultra kvalitetno napajanje manje snage. Napiši koju mašinu imaš (Grafička, CPU...), možda možeš da prođeš mnogo bolje sa nekim kvalitetnijim napajanjem od 500-550W.
 
Ne može u tom cenovnom rangu da bude tiho, pouzdano, i efikasno. Ja sumnjam da ti treba i tih 600W koje si naveo. Upravo iz tog razloga ja bi išao na neko ultra kvalitetno napajanje manje snage. Napiši koju mašinu imaš (Grafička, CPU...), možda možeš da prođeš mnogo bolje sa nekim kvalitetnijim napajanjem od 500-550W.
Sta sad fali BITFENIX Formuli .? Ne treba ni 600w , al hocu lufta za novu graficku i procesor . i3- 10105 , msi z590 pro wifi , gtx 1650 , 2x8 gb 3733mhz , m2 980 evo500gb , ssd 500gb . Trebalo bi da ubacim rx6600 i neki makar i5 procesor . Al nesto skupe graficke pa cekam jos.
 
Sta sad fali BITFENIX Formuli .? Ne treba ni 600w , al hocu lufta za novu graficku i procesor . i3- 10105 , msi z590 pro wifi , gtx 1650 , 2x8 gb 3733mhz , m2 980 evo500gb , ssd 500gb . Trebalo bi da ubacim rx6600 i neki makar i5 procesor . Al nesto skupe graficke pa cekam jos.

Ne fali mu ništa. To je dokazana CWT platforma. Ali koliko je to napajanje tiše od tog Chieftec-a koji trenutno imaš je vrlo upitno. I jedno i drugo napajanje se reklamiraju kao silent. Cenovni rang im je isti. Zaključak izvuci sam.

Većina ljudi pravi istu grešku. Sklepaju solidan sistem po specifikacijama, a onda to sve upakuju u neko jeftino sprčeno kućište sa nikakvim protokom vazduha sa jeftinim napajanjem. A onda dođe leto...

Što se grafičke tiče, kriza se nastavlja tokom cele 2022 godine. Tako da, ako čekaš da kupiš nešto solidno po nekoj normalnoj ceni, načekaćeš se.
 
Ne fali mu ništa. To je dokazana CWT platforma. Ali koliko je to napajanje tiše od tog Chieftec-a koji trenutno imaš je vrlo upitno. I jedno i drugo napajanje se reklamiraju kao silent. Cenovni rang im je isti. Zaključak izvuci sam.

Većina ljudi pravi istu grešku. Sklepaju solidan sistem po specifikacijama, a onda to sve upakuju u neko jeftino sprčeno kućište sa nikakvim protokom vazduha sa jeftinim napajanjem. A onda dođe leto...

Što se grafičke tiče, kriza se nastavlja tokom cele 2022 godine. Tako da, ako čekaš da kupiš nešto solidno po nekoj normalnoj ceni, načekaćeš se.
Aham ok, zato sam mislio promenuti samo ventilator .Al neka mi ovo onda para usi . Znam da je napajanje bitno al puno love . Trenutni procesor nije puno skuplji od ovog napajanja... Razumeo sam ako hocu tisinu onda mora skuplje napajanje . Hvala vam svima na odgovorima .
 
Da se razumemo. Nikoga ja ne teram da daje 27000 din za napajanje. Ali već za 16000 din imaš Be Quiet Pure Power 11 od 650W koje je tiho i kvalitetno. Takođe CWT plarforma. I izguraće tvoju buduću mašinu bez ikakvih problema.
 
Da se razumemo. Nikoga ja ne teram da daje 27000 din za napajanje. Ali već za 16000 din imaš Be Quiet Pure Power 11 od 650W koje je tiho i kvalitetno. Takođe CWT plarforma. I izguraće tvoju buduću mašinu bez ikakvih problema.
Hvala. Nisam ni mislio da teras .Nego sam rekao da mi je to skupo . Lakse cu staviti cepice u usi kad radim na kompu i treba mi koncentracija . I hvala za preporuku , vec se moze razmisljati o tom napajanju ako je tiho . Ne znam kakvoj e ono xilence napajanje bilo kad je bilo tise od ovog sad . Nije izgledalo skupo , a i bilo je jako staro ... Hvala jos jednom


Na kp ima nove BE QUIET! Pure Power 11 CM 700W 105 eura . Jel to napajanje?
 
dark power je bolji :)
 
naravno, silent wing vent 8.3-19.6dB

2480781-n6.jpg


ako bas hoces max tisinu u napajanju imas Seasonic Prime Fanless ili Silverstone Nightjar
 
mislio sam na 12, ali i 11 je ok :)
 
Hteo bih da pazarim neki ventilator do 1200din. Razmišljam da uzmem Arctic P12 PWM, međutim vidim ovde i po netu da im se javlja ono neprijatno "zavijanje" na 1000rpm. Video sam da ima i noviji Arctic P12 PWM PST CO model, drugi motor u odnosu na običnu pwm varijantu. Pa da pitam ima li neko "CO" model i da li je kod njega možda sređeno ono zavijanje koje ima PWM model?
 
mislio sam na 12, ali i 11 je ok :)
Kupio sam ja Dark Power Pro 12 1200W za 53900 din u VIP kući. I onako sav uzbuđen i oduševljen sklopim mašinu, kad ono totalno razočarenje. Napajanje ima neprijatan tihi buzz zvuk koji se javlja kada je sistem u idle. Čim se sistem optereti, zvuk nestaje. Reklamiram napajanje, i ljubazna gospoda iz vip kuće mi javlja da su probali 2 potpuno nova Dark Power Pro 12 napajanja uključujući i model od 1500W i da se oba napajanja ponašaju potpuno isto. To jest, oba napajanja imaju taj zvuk koji sam opisao. Pošto je za mene to bilo neprihvatljivo, napajanje sam vratio, i dobio novac nazad.

Nisam hteo da se priča tu završi, pa sam kontaktirao BeQuiet tehničku podršku koja je ekspresno brzo odgovorila tražeći sve detalje o tome gde sam kupio napajanje, koje su sistemske specifikacije, kako se problem manifestuje...itd. Napomenio sam im da je VIP house testirao 2 potpuno nova neotpakovana napajanja i da oba napajanja imaju isti problem. Tako da nije loš primerak u pitanju. Pitao sam ih kako je moguće da prethodna serija Dark Power Pro 11 napajanja koja je bazirana na FSP platforimi nema tih problema, u odnosu na Dark Power Pro 12 koja je na CWT platformi i koja košta poprilično više. Rekli su da će ispitati stvar i da će mi javiti. Nikada više nisam dobio nikakav odgovor od njih.

Hteo bih da pazarim neki ventilator do 1200din. Razmišljam da uzmem Arctic P12 PWM, međutim vidim ovde i po netu da im se javlja ono neprijatno "zavijanje" na 1000rpm. Video sam da ima i noviji Arctic P12 PWM PST CO model, drugi motor u odnosu na običnu pwm varijantu. Pa da pitam ima li neko "CO" model i da li je kod njega možda sređeno ono zavijanje koje ima PWM model?
Za 400 din više bi uzeo Corsair ML120 i nebi razmišljao o Arctic-u i njihovim jeftinim plastikanderima sa fake garancijom od 10 godina.
 
Rekli su da će ispitati stvar i da će mi javiti. Nikada više nisam dobio nikakav odgovor od njih.
Zato sto je to potpuno normalno, i pojavljuje se na svim novijim napajanjima vecih kapaciteta od svih proizvodjaca, i jos vise ce se pojavljivati, kako svi izbace novije izvezdbe svojih napajanja. Razlog ?, prost. Promene radi povecane efikasnosti (70%+ na najmanjem opterecenju+drugo), radi borbe protiv klimatskih promena za zelenu planetu. To je primoralo proizvodjace napajanja da promene jedan deo u njima da radi u burst modu. Kompjuterske komponente su sve efikasnije u idle/browsing sto je drugi razlog zasto se to desava. Mozda neko pronadje inovativno resenje u procesu redizajna grafickih i napajanja koje je sve izvesnije u narednih par godina zbog dolaska novih ATX 3.0 + 16-pin PCIE 5 standarda i Multi-Chip 600w standardne potrosnje i 1600w transientno skocne potrosnje grafickih sa smanjenim brojem kondenzatora).

Prethodna FSP serija nema taj razlog bas zbog onog sto sam naveo, FSP platforma jos nije "unapredjena" za vecu efikasnost po svim poljima.

Hteo bih da pazarim neki ventilator do 1200din. Razmišljam da uzmem Arctic P12 PWM, međutim vidim ovde i po netu da im se javlja ono neprijatno "zavijanje" na 1000rpm.
Svi obicni Arctic ventilatori imaju taj problem, jer je on do krivljenja plastike i rezonance koju to proizvodi, Novi Arctic P12/P14 RGB i A-RGB nemaju taj problem, zato sto imaju prsten oko ivica peraja kao stari Noiseblocker NB-Eloop. Najeftiniji Arctic P12 PWM PST RGB krece za 1500 din u domacim prodavnicama, A-RGB verzija za 1700 din.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno