Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Za neupucene koji cekaju nesto....

33e (32.90e) je i na njihovom store-u na Amazonu, posto nemaju svoj shop, tj ne prodaju "na licu mesta" vec preko svojih partnera ili na Amazonu/Ebayu kao "Noctua - Designed in Austria".
(znam jer sam posetio njihov HQ, koji mi je bas blizu, misleci da imaju prodavnicu)

Ne verujem da cena biti niza od toga u narednom periodu. Jedino sto se isplati je kupovati setove/bundle-ove kod njih, jer izadju povoljnije.

Ja sam svoje vanila NF-a14 kupio kod jednog od njihovih partnera u Austriji, jer su igrom slucaja bili povoljni u tom trenutku i praznili lager (17-18e komad), a partneri inace ne prodaju vise od 1e ispod/iznad NSRP cene koja je i kod Noctue.
 
140mm, slim, skroz beli. Ima li tako nečega dobavljivog?
 
Uz sta @jurodivi spomenu samo jos Raijintek Aeolus alpha (isto 150x140mm sa 120mm mount-om kao FW141 plavi).

Aeolus je crvenog okvira sa belim lopaticama.


i crni aelous (150x140mm, i 130x120mm verzija)



Performanse nisu neke, ali za exhaust/izduv recimo, ili ako je bas cist prostor oko ventilatora (velike rupe, ili prazan prostor), moze da prodje (Koristio sam ovaj crveni 150x140mm Raijintek kao izduv do pre koju godinu).
 
Poslednja izmena:
E, ovaj vent rešava sve probleme sa hlađenjem. :) :)

 
moze li noctua nhd14 na am4, stoji mi na staroj am3 sabertut i fx8350 kome sam slomio nogicu pa sam hteo nesto novo nabavim
 
Uprošćeno: Kuleri koji se šrafe, imaju svoje postolje / backplate - neće pasovati. AM3 rupe su na većoj razdaljini nego AM4 rupe.
AM3 kuleri koji imaju štipaljke mogu da se uhvate za AM4 postolje.
 
NH-D15 Chromax Black. bas veceras ga gledao i svidja mi se boja vise nego moja stara noctua. vidim im na sajtu da moze moja noctua na am4 ako se ne varam samo dal sam ja tada dobio te dodatke a i pitaj boga gde mi je sad ta kutija od nje
 
Gde kod vas ? Meni treba LGA1700 mounting kit za NH-D15 Chromax Black.
Nije dozvoljeno da se linkuju domaće maloprodaje. Ukucaj u pretraživaču naziv Noktuinog dodatka i izaći će ti i domaći link. Mada ne verujem da ima za lga1700. To je dosta sveže.
 
Poslednja izmena:
Nista, izbacili su svetlece eloopove i krenuli stranputicom.
 
Ti eLoopovi su matori k'o Biblija...od tada nisu izbacili ništa vredno pomena.
Nekad su imali blagi wow faktor jer su bili tiši od velike većine ali sada su već prevaziđeni (a i viđao sam komentare kako su bučni u nekim setupima kad uvlače ili izbacuju vazduh, ne sećam se)...i dalje su solidni ali ništa extra.
 
I BeQuiet je izbacio RGB ventilatore. Light Wings.
 
3 popularne serije ventilatora imaju problem, kad se nameste u Pull konfiguraciju, odnosno kad imaju prepreku sa otvorene strane, gde nema strukturnih plasticnih ramo-va/lajsni. Noiseblocker NB Eloop svi, Arctic Bionix non RGB svi, i svi novi Thermalright ventilatori (koji imaju peraja koje izgledaju kao Gentle Typhoon/Noctua a12x25), stariji Thermalright modeli koji imaju peraja koja izgledaju kao sa podmornice nemaju to.

Bionix + novi Thermalright imaju previse meke ramove (previse se deformise kad se srafe) i to Bionix drasticno, a novi Thermalright ako se malo odsrafe od maksimuma prestane (neki su uspeli i da presrafe nove Thermalright, nije potpuno jasno da li je QC problem samo)

NB Eloop nisu previse meki, peraja i unutrasnji impeler vire drasticno, dizajnirani su da ne budu namesteni tako (van ogromnih odstojnika). Dolaze sa odstojnicima, ali nije dovoljno jos 2013 je neko na overclock forumu rekao da je dobio odgovor od same kompanije da za odredjene Radijatore za vodeno, treba 5-10mm odstojanja za NB Eloop, ali da je generalno bolje da se ne montiraju tako.

Razlog sto su Arctic Bionix toliko losiji po ovom pitanju od Thermalright je osim sto je meksi ram i sve, to sto verovatno ne stavljaju glinu/grumen nekog elasticnog materijala da izbalansira impeler/peraja: Ovaj crveni/braon komadic kao djubreta sto izgleda. On ima dvostruku ulogu da spreci rezonantnu buku sto muku muce Arctic modeli bez lajsne ko na Eloop, Posto ni Arctic ni Thermalright ne koristi tecno-kristalne polimere. (Tehnicki ne znam za sigurno da Arctic Bionix nemaju ovako nesto, razlika moze da bude da su samo premeki/nesto drugo, obicni jeftini P12/P14 skori sigurno nemaju).
Hfe28afe95886472fb08b26e20cb73d18a.jpg
 
Poslednja izmena:
Nikada nisam bio fan (pun intended) Arctic ventilatora. A svi ih svuda dižu u nebesa zbog male cene i "10 godina" garancije. Postoji vrlo dobar razlog zašto neki ventilatori koštaju 40 eura komad, a negde za te pare dobiješ 5 komada u pakovanju.
 
NA-SAV2 za 500rsd rešava problem natezanja i deformacije ventilatora na kućište. U mom kućištu imam Bionix P12 i klasičan P12 i P14.
Moje subjektivno zapažanje je da je Bionix nešto mirniji i tiši na istim obrtajima u odnosu na običan P12. P12 ima prednost što se propeler skida. Na Bionix-ima to nisam uspeo. Daleko su od nekog jačeg kvaliteta ali dobro nabijaju vazduh za taj novac (5kom pak).

Ne pada mi na pamet da dajem 40e za jedan prokleti ventilator.
 
Ne pada mi na pamet da dajem 40e za jedan prokleti ventilator.
To je zato što nisi picajzla. Meni svaki šum, brum, i vibracije smetaju. Ja sam samo za 6 ventilatora dao 200 eura. A da ne spominjem kućište, cooler, premium napajanje, i fan kontroler.

To najviše zavisi od čoveka. Imam drugara koji u kućištu drži 6x120mm neke jeftine Chieftec ventilatore koji se vrte na 2500 obrtaja. Njemu ne smeta, a ja posle 5 minuta kod njega u gostima krenem da ludim jer se kućište čuje kao stari Sloboda Čačak usisivač.
 
To je zato što nisi picajzla. Meni svaki šum, brum, i vibracije smetaju. Ja sam samo za 6 ventilatora dao 200 eura. A da ne spominjem kućište, cooler, premium napajanje, i fan kontroler.

To najviše zavisi od čoveka. Imam drugara koji u kućištu drži 6x120mm neke jeftine Chieftec ventilatore koji se vrte na 2500 obrtaja. Njemu ne smeta, a ja posle 5 minuta kod njega u gostima krenem da ludim jer se kućište čuje kao stari Sloboda Čačak usisivač.
Ja to rešavam krivom u biosu. Za idle, surf i filmove vrte se na 300 obrtaja, napajanje na 0. Za igre svejedno stavljam zatvorene slušalice tako da me ne dotiče uopšte.
 
Tebe samo neko prokune tipa "dabogda imao oscilirajući zvuk i ne pronašao odakle dolazi" i završio je. :D

Ne volim ni ja to, pa znam kako je.
To što meni sve smeta je kao kletva. Ni malo ne volim što sam takav, je me to sve skupo košta. Najgore od svega je to što, bez obzira koliko dao para za ventilatore, oni nisu večni. To je potrošna roba za koju ću kroz 5 godina opet morati da dam 200e. :(

Ja to rešavam krivom u biosu. Za idle, surf i filmove vrte se na 300 obrtaja, napajanje na 0. Za igre svejedno stavljam zatvorene slušalice tako da me ne dotiče uopšte.
Ne vredi kriva, i ne vredi BIOS, jer u kućištu imam 6 ventilatora, a nema toliko PWM pinova na ploči. A to što se ventilatori vrte na 300RPM, uopšte ne mora da znači da će biti tihi. Čuje se kliktanje elektromotora, zujanje, rezonovanje. A na visokim obrtajima se ništa od navedenog ne čuje, jer sve potiskuje overall buka ventilatora i strujenja vazduha.
 
Možeš slobodno da nakačiš 2-3 venta na 1 konektor. Svaki od njih obezbeđuje bar 1 amper a ventilatori tipično vuku 1/4-1/5 od toga...
 
Najgore od svega je to što, bez obzira koliko dao para za ventilatore, oni nisu večni. To je potrošna roba za koju ću kroz 5 godina opet morati da dam 200e. :(

Pa, nije sad baš uvek tako, nisu uzalud oni Lian Li ili Corsair ventovi tako skupi. Štaviše na Arctic e34 Sports Duo firma daje 10 godina garancije na ventilatore. Ako na jednoj tako jeftinoj stvari daju 10 godina, šta reći za, na primer, Lian LI Inifan SL120 koji koštaju 80€ u paketu od tri komada na zapadu.

Ne znam, ja sam imao neke jeftine AIGO ventilatore (sijali samo crveno po ivicama) kupljene preko AliExpress-a koje sam koristio bukvalno pet godina i posle pet godina su bili jednako nečujni i dobro radili kao i prvog dana, samo što su bili mnogo prašnjaviji. Tako da ne sumnjam da ovi skuplji ni posle deset godina neće biti drugačiji, osim što će, naravno, biti prašnjaviji.

Verovatno mnogo više znači gde se nalaze i kako se održava higijena kućišta. Ja svoje deteljno izduvavam najmanje dva puta godišnje, pa zato nikada nisam imao problema sa ventilatorima.
 
^ I ne baš.
Kada bi rasturio neki prosečni ventilator čiji je brend veoma izreklamiran u svetu kompjutera i uporedio ga sa nekim Delta, Papst, Nidec ili Panaflo ventilatorom = sve bi ti postalo jasno.
Više ne bi bilo neobjašnjivo kako neki mogu da rade u uslovima poput aspiratora decenijama a ovim "brendiranim" je garancija u stvari jedini zagarantovani životni vek.
 
Nisu heavy duty ventilatori, toliko je jasno...zato su tihi i cena mahom ode na dodatke i izgled...tradeoff.
 
^ I ne baš.
Kada bi rasturio neki prosečni ventilator čiji je brend veoma izreklamiran u svetu kompjutera i uporedio ga sa nekim Delta, Papst, Nidec ili Panaflo ventilatorom = sve bi ti postalo jasno.
Tačno tako. Postoji jako dobar zazlog zašto su u PC svetu Nidec Servo ventilatori najtraženiji i teško se nalaze. Ne znam da li još uvek outsource-uju za Scythe.
Pa, nije sad baš uvek tako, nisu uzalud oni Lian Li ili Corsair ventovi tako skupi. Štaviše na Arctic e34 Sports Duo firma daje 10 godina garancije na ventilatore. Ako na jednoj tako jeftinoj stvari daju 10 godina, šta reći za, na primer, Lian LI Inifan SL120 koji koštaju 80€ u paketu od tri komada na zapadu.

Ne znam, ja sam imao neke jeftine AIGO ventilatore (sijali samo crveno po ivicama) kupljene preko AliExpress-a koje sam koristio bukvalno pet godina i posle pet godina su bili jednako nečujni i dobro radili kao i prvog dana, samo što su bili mnogo prašnjaviji. Tako da ne sumnjam da ovi skuplji ni posle deset godina neće biti drugačiji, osim što će, naravno, biti prašnjaviji.

Verovatno mnogo više znači gde se nalaze i kako se održava higijena kućišta. Ja svoje deteljno izduvavam najmanje dva puta godišnje, pa zato nikada nisam imao problema sa ventilatorima.
Nekoliko puta je ovde naglašeno da to nije 10 godina garancije. Ni jedan proizvođač nije blesav da na nešto tako jeftino da toliko garancije. Taj podatak o garanciji na ovom forumu kruži od teme do teme, a niko da ode na njihov sajt i da pročita šta tih 10 godina zapravo znači. Nasedate na primitivan marketing gimmick. Druga stvar, proizvođači ventilatora nisu glupi pa da naprave ventilator koji će da traje 10 godina. Nije da oni to ne mogu, nego to nije u interesu firme kada je komercijalno tržište u pitanju. Na sve što se danas masovno proizvodi se primenjuje ista metoda. Sve je namerno napravljeno da ne traje večno. Automobili, ventilatori, usisivači, sijalice...itd.
 
Interesantno poređenje
 
Interesantno, vaistinu...ne zmam kako jedino kod njega Arctic prolazi tako loše. U bukvalno svakom testu koji sam video, Arctic je ravnomeran sa "big boys"...
Zaboravio je i da pomene kako je bukvalno najtiši vent na testu.
 
Nazad
Vrh Dno