Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Na 900rpm F14-tice odrzavaju temperaturu GPU-a na 41C za vreme gledanja 1080p60fps strima, dok je sa proslim(doduse na nesto nizem RPM, oko 700) 14-ticama temperatura dolazila do 50, pa su se palili ventilatori graficke da spuste temperaturu i tako u krug.
 
Sada sam, na jednom drugom forumu, procitao, da nije najbolje resenje, ako se na vrh stave 2 ventilatora, koja izbacuju vazduh.
Koliko je to tacno, posto sam bio ubedjen, da su ta dva, kao i onaj na poledjini, obavezni za izbacivanje toplog vazduha?
 
Poslednja izmena:
Zavisi od kompletne konfiguracije ventilatora, dosta i od CPU hlađenja, kao i od toga šta se hladi. U najvećem broju slučajeva su bespotrebni. Često samo remete strujanje vazduha (kod napred-nazad postavljenih tower cooler-a) i skupljaju prašinu u kućištu kada je komp ugašen.
 
Gornji zadnji(na gornjoj strani, pozadi) ventilator je itekako koristan, uvek izbacuje topao vazduh procesora i graficke. Gornji prednji nema gotovo nikakvu korist, rekao bih da sluzi da bi se napravio balans izmedju izbacenog i ubacenog vazduha u kuciste.

Cak i na konfi iz potpisa, koja nije neki potrosac, pri gamingu gornji zadnji ventilator izbacuje topao vazduh. Sa klokovanim FX-om to je bio vruc vazduh :D

Edit:

Kao sto toxic kaze, zavisi i od hladjenja procesora, a i graficke. Dok sam koristio stock kuler, stavio sam gornje ventove da budu intake, na FX-u se prepolovila buka od stock kulera.
 
Poslednja izmena:
zdravo ljudi zanima me ako neko ko ima isti ili slican cpu kuler ako nije problem da stress testuje malo cpu i kada se zagreje ako moze da mi kaze da li je radijator i cevi od kulera da li su hladni ili topli ...meni nesto kao da nece da prenosi toplotu sa cpu na kuler...imam oko 82-85c temp delidovan cpu samo ako moze neko da mi proveri to i odg unapred zahvalan pomoci ce mi dosta :)
 
Sto smeta? Isti vent kao 120ER, sa dodatkom RGB-a. *mjau**mjau**mjau* RGB ventovi se prodaju masovno, glupo je da ne ucestvuju u delu kolaca.
Jos je i cena odlicna u odnosu na ostale pristojne ventove sa RGB-om.

Radi se i na 140mm verziji.
 
pa dobro, sa ekonomske strane je pametan potez ali ce se utopiti u moru rgb cirkusa i izgubiti neki svoj imidz.
nisu im ni ventovi nista spec, ja sam morao na kraju da ih izbacim iz kucista. jedan je poceo da proizvodi povremeno neki cudan zvuk dok je zadnja 14ica proizvodila iritantan zvuk izmedju huka i zavijanja.
nisu bili er modeli nego obicni pwm, cini mi se na oko 700-800rpma.

za mene su definitivno pobeda eloop-ovi.
 
Imaju problem sa proizvodjacem lezajeva pa se cesto zalomi tako neki koji zeza. Eloopovi su sjajni ako je totalna tisina fokus. EK imidz su vodeni blokovi i oprema za vodena hladjenja, tek od skoro su poceli sa ventilatorima, tako da tek grade neki imidz u tom polju.
Meni su za sada Corsair ML najbolji kompromis izmedju tisine i performansi.
 
tisina mi je svakako fokus jer mi je kuciste na stolu ali su i performanse eloop-ova odlicne, barem za moje potrebe i trenutnu konfu.

znam za EK odavno iako me custom vodena hladjenja ne zanimaju a u prici sa ventovima nisu ni bas od juce. imali su i neke izlete sa modelima uz onu kao stop funkciju, EVO se bese zovu koji mi opet nisu imali nekog smisla. u svakom slucaju sam ih batalio.

sa corsom nisam hteo da se kockam jer sam imao losih iskustava sa njima. video sam na mnogim testovima da i ti ML umeju da budu bucni uz neke iritantne zvukove. probao sam bio i neke njihove krseve koji dolaze uz aio hladjenja, bolje da su spustili cenu i prodavali bez ikakvih ventova nego sto onaj ocaj pakuju.
tako da sam se posle svega toga skrasio uz eloop-ove.
 
Skroz se slazem za misljenje o ventovima koji im stizu uz AIO. Ono ne moze biti gore. Ja ne volim corsair uopste, ali otkako sam probao ove ML120 sam prezadovoljan. Dosta ljudi ih nije kacilo na PWM konektore, pa onda magnetni lezaj drlja umesto da levitira u magnetnom polju.
Imam 4 komada i nijedan se ne cuje, e sad mozda je i mene ukakilo :D Ma da za tu konfu eloop i na konju si. Meni nazalost moji stoje u kutiji jer im performanse nisu dovoljne da ohlade ovo sto koristim :(
 
ne volim ni ja cors ali ne volim ni asus :D
mada od njih uzmem uvek plocu jer je itx izbor jadan.

moguce je da pogresno povezu te ML-ove pa drljaju ali mi svakako nisu bili ubedljivi.

koje modele imas pa mozda napravimo neki deal? :eyebrows:

eloop-ove imam vec u 2 masine a trebace mi jos 3 12-ice za ovu trecu ali mi treba P ili PS model...

istina, za ovu konfu su overkill iako je itx u pitanju. u petak menjam plocu i cpu jer sam porucio 8700k ali obzirom da ne oc-ujem nista nece se sigurno menjati ni setup ventova...
 
Poslednja izmena:
piih, ja rekoh imas ove sexy bele... plavi mi se bas nikako ne uklapaju...

znam, ove prednje 14ice kontrolisem preko DC-a jer nije bilo pwm modela kad sam porucivao...
 
belu imam samo 14-icu koju ne dam ni za sta :D
 
Koristio sam vise vrsta fan-ova i definitivno najbolji za mene su ML120. Odlicne performanse, a sto je najbitnije vrlo tihi ventilatori cak i pri vecem broju obrtaja.
Trenutno imam 7 komada u sistemu.
 
Za koji processor ?
 
Pa teško da je mnogo bolji od Wraith-a koji dolazi sa 2700x.
 
Danas sam ocistio prasinu, pa sam malo testirao temperature pri igranju. Pod (normalnim ne-sintetickim) opterecenjem, u kucistu iz potpisa, GPU pozle ~1h igranja, maks. temp. 58C, ventilatori na 28%.

Cpu je dosao do 44-45c, doduse iskljucio sam Turbo, klok fiksiran na 3.5GHz.
Svi ventovi rade na ~900rpm, osim glavnog CPU venta koji je na 1100(necujan potpuno, Bitfenix 120mm Spectre) i 3x120mm F12 koji rade na 6V, mislim oko 600-700RPM.

Nema buke, cuje se samo strujenje vazduha, napolju pakao, a temperature odlicne :)
Hladjenje(ukljucujuci CPU kuler)i kuciste ukupno iskostali ~85e.

Kome jos treba vodeno hladjenje :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ljudima koji imaju jace konfe i overclockuju :D

Inace ML120 je dobio konkurenta, Noctua A12x25 je savrsen vent. Minus boja.
 
Kad sam imao manje provetreno kuciste i ~130w CPU(FX 6300 na 1.4V, 4.56GHz i NB klokovan), nije dolazilo do nikakvog pregrevanja, u Prime95 CPU do 65-67c :D

Sad jedino za neki OC do samih granica procesora koji na default trose >100W i 300W grafika, mada neretko ljudi kupuju shitty 50-100e vodena hladjenja, koja su na kraju bucnija od vazdusnih.

Inace, resio sam onaj problem sa vibracijom, nisu bili dobro usrafljeni ventovi, svakako lim na kucistu gde se srafe prednji ventovi nije sampion, koliko para toliko muzike :D

Kad bih imao neku 300W grafiku sa pristojnim hladjenjem, zanima me kako bi se ponasala. Ne verujem da bi isla preko 75C, a da pritom ne pravi buku.

Hteo sam da pokazem da moze da se napravi za relativno mali novac sasvim pristojan cooling setup. Od vodenih priznajem samo custom loop, jeftini AIO ne bih stavio da mi poklone :d

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Skroz se slazem za AIO. Ja kad neko kaze vodeno hladjenje mislim na custom loop. Kad neko kaze igrackice, onda mislim na AIO :D
 
Kraken X72 ili Corsair Hydro H150i Pro su igračkice ?
 
Nazad
Vrh Dno