Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Malo kasnim, obaveze stisle:

Pele, izvinjavam se, moja greska, promasih izduv u tvom postu, zakacih se na cena-odnos, skontao kad je Qryak napomenuo (hvala sto je odreagovao) da ap nisu za izduv, sto i jeste tako naravno.
Verovatno posledica multitaskinga po forumu...

Sto se tice izduva, po meni definitivni pobednik je Arctic F12 sa cenom od 20e za pakovanje od 5 kom (single je 4,4e). Prati ga malo tisi SilverStone FN 121 od 5,5e , onda odlicni Skythe od 6,5e itd...
Vecina ostalih se vrte oko 10e, verovatno vecina ne vredi toliko jer su npr Noktua S12r ili BeQuiet Pure oko 10-12e, Noktua se odlicno se pokazala u zeninoj single izduv konfi.
BeQuiet Silent odlicni ali i cena im je "dobra"...

Sto se tice samih ap ventova, nije Silverstone izmislio toplu vodu niti je to nesto novo, i ostali imaju slicna resenja kao npr kod 120mm Noktua sa NF - F12 modelom koja je duplo skuplja ili 180mm gde je Enermax sa Vegas Quad sa odlicnim led osvetljenjem oko 10e (181 je oko 17e) gde ga opisuju kao vizualno odlican, perf uzas...
Ne znam kakvi su, nisam imao prilike da ih probam.


Sto se tice gosn Turko-a, covek ima neki problem sa mnom pa gleda svugde da me blati gde stigne, do te mere da vec sam sebi kontrira...
Dao je 130+ evra za RV03 kuciste koje mu nije bilo nesto, onda ga kasnije preporucuje kao tiho i dobro te je sada sve samo ne tiho ali ga ipak i dalje koristi/o 6+ godina...
Da ne spominjemo sve recenzije koje opisuju isto kao tiho u normalnom radu+koriscenju, koje su mi bile osnova pri odabiru.
Takodje su kod mene AP181 V2 koji dolaze sa 3 brzine (V1 ima samo low i high) + gumene odstupnice izmedju venta i zida sto jos dodatno smanjuje buku.
Da sam ne zadovoljan necim, davno bih ga prodao a kupaca bogami ima, cim su mene cimali iz Srb da im nabavljam...
Ono sto jeste glasnije na kucistu je fabricki FN121 izduv koji radi na max, vec sam spominjao da sam se igrao menjajuci sa ostalima, vrv cu ubaciti S12 ili Silent,cim nadjem vremena da eksperimentisem.

Poenta je da mi je takvo gotovo resenje resilo moje potrebe sto se tice hladjenja i buke, gde su mi oba bili problem, pogotovo buka jer mi konfa na 30 cm od glave...


Svaka konfa-kuciste je prica za sebe sa ventovima, najbolji mi je primer BQ Pure 2, odlicni jeftini ventovi koji su uzas na Aerocool kucistu jer protok vazduha stvara uzasan iritirajuc buzz zvuk od min do max obrtaja bilo da ih srafim ili stavljam na gumene nosace sa ili bez odstupnica a na drugoj konfi ih cujem na samo na max.
Dok recimo F12 glasno "susti" na drugoj, kod Aerocool dosta slabije.
EKL necujan do nekih 80% obrtaja i onda pocinje buka gde god ih postavio ali protok mnogo manji od navedene proiz. spec., uzasno se pokazao kod BitFenix pull kucista gde je Noktua savrsena...
Jedan Ap121 mi je zamenuo 2 usisna iza filtera na drugoj konfi gde sam dobio tise i efektivnije hladjenje grafe, ujedno i cele konfe.

E sad, to sto je meni dobro ne znaci da ce i vama biti isto, to je valjda jasno...
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre tri nedelje naručio tri komada F12. Kada sam raspakovao kući, dva su bila polomljena na isti način. Vratili su mi pare odmah. Ja sam mislio da je to bio slučaj samo kod mene, ali izgleda da je cela serija felerična.

Moguće je i da su to ti ventilatori koje si ti vratio jer sam ih ja naručio za preuzimanje u radnji u Nišu i istog dana su mi javili da ih imaju na stanju i da mogu odmah da odem po njih, ali kada sam otišao tamo, imali su samo te slomljene...
 
Pozdrav ljudi, trebala bi mi mala pomoć oko cpu hlađenja. Hlađenje je Phanteks PH-TC14PE, ali starija revizija sa ovim fan-ovima. Jedan fan je počeo da vrti sporije i grebe nakon manje od 2 godine, podmazao sam ga mašinskim uljem i opravio se donekle (kasnije sklonjen, nije korišćen). Drugi je radio besprekorno. Pre nekog vremena sam prešao na Ryzen i vrtatio oba ventilatora u funkciju. Sada imam problem da taj drugi trese hladnjak, samim tim i kućište, a kod prvog su počeli da se manifestuju problemi od pre (muči se dok dostigne podešenu brzinu, ali ne trese hladnjak). Pošto vidim da će oba pre ili kasnije da krenu još više da zezaju, treba mi preporuka,da "podmazujem" ili da ja to lepo menjam jer ventilatore držim na 1100 obrtaja (oko 1300 su na max) kako bih smkanjio vibracije.

Ako je odgovor da, koje ventilatore preporučujete neka Noctua, Cooler master ili šta već, jer ovakve iste ne mogu da nađem? Kačenje je žičano. Poželjno 140mm da budu. :)
 
Poslednja izmena:
Otvori ga ti lepo, odvoji stator od rotora (deo na kome su krilca ventilatora), sve lepo očisti alkoholom (dakle oba dela), onda pomažeš i osovinu i kapneš par kapi kada sve sklopiš, vratiš poklopac i zalepiš. Ako ti se posle toga opet čuje, onda menjaj ventilatore.
 
Otvori ga ti lepo, odvoji stator od rotora (deo na kome su krilca ventilatora), sve lepo očisti alkoholom (dakle oba dela), onda pomažeš i osovinu i kapneš par kapi kada sve sklopiš, vratiš poklopac i zalepiš. Ako ti se posle toga opet čuje, onda menjaj ventilatore.

Ok, probaću danas da vidim da li šta mogu da spasim. Inače staro ulje sam negde "zaturio". Pitanje gde kupiti i koje? Može na pm.

P.s. Ako ovo ne prođe, koje ventove nove preporučujete?
 
Mašinsko ulje. Imaš u prodavnicama za šivaće mašine. Ako imaš neki timer ili mašinicu za šišanje onda si to dobio u kompletu pa ne moraš da kupuješ. Ako se ne snađeš i možeš u Beogradu uzeti pusti mi PM za tačnu adresu, inače na 2 mesta sam video u Sarajevskoj.

Što se preporuka za novi tiče imaš na prethodnih par strana. Uglavnom, F12, ali ih nema kod nas, možda da probaš preko mađara.
 
Ako već razdvajaš stator od rotora, onda je bolje malo litiumske masti nego ulje.
 
Ok, probaću danas da vidim da li šta mogu da spasim. Inače staro ulje sam negde "zaturio". Pitanje gde kupiti i koje? Može na pm.

P.s. Ako ovo ne prođe, koje ventove nove preporučujete?

Ako ne uspes, pogledaj ovde ponudu i izaberi nesto, uskoro treba da ide paket za Bg pa mogu i ventove ubaciti, bitno je da bude zeleno "Lagernd" u momentu narucivanja.
Posto ti pise u lokaciji Bg, nije ti problem da ih pokupis...
 
Prvo da se zahvalim kolegi @nemanja123 za pomoć preko pm. :)

Ok, kupio ulje danas, rastavio oba ventilatora, očistio i sastavio. Rezultat:
Prvi ventilator (onaj koji ne trese) ispao super za sad. Malo se čulo neko grebuckanje (vrlo tiho pri startu računara), sada radi ok.
Drugi ventilator (onaj što trese) do daljnjeg van funkcije. Propeler i stator su "povezani" plastičnim prstenom i gumicom ispod sebe. Gumica pri vađenju dokrajčena, prsten maltene sažvakan. Ventilator očišćen i namontiran sa plastičnim prstenom, ali grebe pri rotaciji.

E sad pošto hlađenje radi za sad sa jednim ventilatorom, a ne mogu da garantujem i razmišljam kad će da stane, verovatno uzimam dva nova ventilatora. Pitanje za iskusne znalce, tihi, a dobri ventilatori. Razmatram Noctua-u NF A15, deluje mi kao naj naj.

Inače hvala kolegi DukeLander za link, ali stvarno ne znam šta bih gledao odatle, jer vidim da nema Noctua-e, možda neki BeQuiet ili šta već, tu bih njega zamolio za pomoć ako ne nađem Noctua-u kod nas.

Svaki predlog je dobrodošao. Pucajte.:type: :wave:
 
Poslednja izmena:
Izvini, pomislih da nisi video listanje (imao sam par slucajeva).
Nisam gledao sta ima, ispisao mi da ima 14 kom, dalje nisam gledao.
Procesljaj ceo sajt, mozda ima u cpu kuhler sekciji kao oprema ili geizhals pretraga...

H6X
 
Poslednja izmena:
@DukeLander: A može li ovo pakovanje od 5 komada Arctic F12 da se nekako nabavi? Ovde ih nema...
 
Najlakse je nabaviti ako imas paypal, problem je dostaviti. Necu nikog da cimam sa slanjima paketa po Srbiji, srecan sam sto mi covek moje privatne potrebe resi jer je prezauzet.
Pera je iz Bg pa se da resiti, van Bg-a sanse nema + preferiram old membere jer su i meni isti mnogo pomagali.

Posto vidim da se mnogi zale da nema u Srb ventova i sl u Srbiji, evo kao i uvek sto predlazem:

Lepo se skupite, pogledate na npr MF sta kome treba, imate viber, wa, slack sta vec pa se organizujete, skupite kintu, nadjete nekog od gomile privatnih prevoznika sto idu rute Frankfurt-Bg, posaljete kintu i spisak kojem clanu sta treba meni, narucim, predam prevozniku i imate sve za vase LICNE potrebe.
Meni ni centa ne treba, cak ni za gorivo sto cu izaci na autoput da predam prevozniku jer mi je blizu i sto sam vec xy puta radio i uopste mi nije problem.
Napominjem, za vase licne potrebe, tipa hocu 20 kom F12 zaboravite, nema nikakvog biznisa preko mene.

Sad je Arctic nedelja izgleda u MF, snizene su jos cene F12 i ostalog, ostalo je na vama
 
Ok, hvala puno na odgovoru, komplikovano bi to bilo za preuzimanje, a ne bih ni ja da nekog cimam oko slanja i ostalo... Biće ih valjda kod nas ponovo.
 
zar je moguce da ne mozes nigde da nabavis ventilator i da se toliko cimas?!
poruci preko kp F12 za 6€ po komadu. imas da biras sta hoces od ventova preko njih.
PWM model je oko 7.5€

kod nas znam da nema nista sto valja a 14-ica tek nije nikad ni bilo...
 
Poslednja izmena:
Po pisanjima sam stekao utisak da nema ni na KP neki izbor... ako ima, stvarno se ne vredi cimati...
 
odlican je izbor, bukvalno moze da bira, jedino ako nije gledao na pogresnom mestu. zato mi je i cudno da se ovoliko cima za dva ventilatora...
 
Poslednja izmena:
Onda nema dileme... uvek sam tu ako treba neke egzotike i sl, mada koliko znam madjari uglavnom imaju sve sto i nemci, jedino sto su skuplji...
 
@DukeLander
Hvala još jednom za pomoć! :)
Našao sam kod nas Noctua NF A15 po ok ceni. Sve se poklopilo odlično, s tim da sam malo morao da vršim preradu oko kačenja.
 
treba mi 12ica za izbacivanje pozadi na kucistu. Posto ima samo jedno mesto i mislim da mora 12tica, sta preporucujete sa najvise cfm-a i pozeljno da je 3 pin takodje prednost imaju sa osvetljenjem do 2000din max 2500?
ima li nesto slicno kao jetflo cm ili tako nesto sa bas puno cfm-a?
 
Bolje uzmi neki jeftiniji, a ujedno zameni i jednako (bes)korisne prednje 12-tice na tom Dark Shadow. trebalo bi da moze 2x140mm napred.
 
sta valja od 14ica za napred a sta pozadi za izduvavanje( on mi treba bas jak)? jetflo cuh da je glasan, al sta cu bitno je da dobro izbacuje a bice kontrolisan.
 
Jetflo 14 ubija kako radi. Ako buka ne smeta,malo ima boljih opcija
 
Treba ti normalna 14-tica, ne turbina.
 
Sta ti je normalna 14ica nemam iskustva sa njima, to ce mi biti prva kupovina njih koliko je to obrtaja za njih da duvaju dobro sa ovim jadnim prolazima za vazduh sa prednje strane?
Plan je beli jetflo pozadi i takodje neki beli i napred.
Ovaj plavi nek ostane jer dole ne moze 14, a i najhladniji vazduh dobija jos sam mu probusio par rupica u njegovom okviru odozdo.
A i sa cenom da budu donekle normalne te 14ice, izaci ce me kuciste sa ekstenderima i ventilatorima 10k. [emoji58]

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nešto se razmišljam kako da poboljšam protok u Define R4...nije da je sada loš, imam 4 venta od 14cm - 2 napred, 1 pozadi i jedan gore pozadi da izvlači. Ne znam da li bi nešto značilo da dodam još jedan negde, da li se isplati uopšte da puknem 10-20€ za par stepeni razlike...
Ali, recimo da dodam. Gde bi bilo najbolje da ga ubudžim? CPU je adekvatno ohlađen, ima mrcinu od kulera i 2 venta iza sebe da izvlače. Skinuo sam gornji kavez za drajvove pa ima i neometen protok od ulaza. Možda bi bilo bolje da se fokusiram na GPU (GPU temperature su slabija strana R4) a pošto imam verziju sa prozorom, bez mounta na stranici, preostaje mi jedino ulaz odozdo, pored napajanja...koliko bi to bilo efikasno i koliko bi poremetilo struju od dva venta napred, ne znam.

Pošto je ulaz napred prilično zagušen (filter plus tapacirana vrata), palo mi je na pamet da ne bi bilo loše da ventove koje imam, bar ona dva napred, zamenim nekim mrcinama sa velikim protokom, da se bolje izbore sa restriktivnim ulazom. U kućištu su mi Fractal Design Silent R2 ventovi koji dolaze uz njega (posle sam dokupio još 2). Čime bih mogao da ih zamenim a da vredi ulaganja? Buka nije veliki problem jer je R4 tapaciran...
Kad bih bar mogao da skinem ta vrata, to bi baš poboljšalo stvari...
 
takodje uz neki predlog za moje pitanje u prethodnom mojem postu, jos me zanima da li ventilatori 4pin pwm kao sto je jetflo mogu da se kontrolisu voltazom na 3pin headeru koji normalno kontrolise 3pin ventilator?
 
Poslednja izmena:
Kako nadjoh na nekim sajtovima, Ako ploca ima kontrolu voltazom na 3pin headeru, moze da kontrolise i 4pin pwm ventilatore voltazom?
Moze li ovo ko potvrditi da ne bude posle kao fen kuciste? [emoji16]

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno