Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Može tako. 2 Arctica napred da uvlače vazduh, 1 pozadi da izvlači i ovaj što već ima neka metne gore pozadi (iza procesora) da izvlači ili još 1 Arctic umesto njega a taj neka stoji u rezervi...to bi trebalo da popravi stvari.

Čak mu i ne treba fan kontroler, ako ima 2 slobodna konektora na ploči (računam da je kuler za procesor uboden u svoj?), može da uzme Y-adaptere/račve i poveže po dva venta na jedan konektor, ne mora da kupuje fan kontroler ako ga nema...ako ga već ima onda ništa, nek ih poveže na njega.
 
Može tako. 2 Arctica napred da uvlače vazduh, 1 pozadi da izvlači i ovaj što već ima neka metne gore pozadi (iza procesora) da izvlači ili još 1 Arctic umesto njega a taj neka stoji u rezervi...to bi trebalo da popravi stvari.

Čak mu i ne treba fan kontroler, ako ima 2 slobodna konektora na ploči (računam da je kuler za procesor uboden u svoj?), može da uzme Y-adaptere/račve i poveže po dva venta na jedan konektor, ne mora da kupuje fan kontroler ako ga nema...ako ga već ima onda ništa, nek ih poveže na njega.

E hvala na savetu za te račve, nisam ni znao za to :D, našli smo na kp 4pin račvu sa nekoliko mesta za ventilatore i naručili, tako da će to da mu završi posao za sva 4 komada a i uštedeće 1000 dinara hah.
 
Ne znam koliko je pametno kaciti 4 ventilatora preko racve na jedan port na ploci. On je.projektovan da daje određenu struju...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Imam 3 komada Marvno fn10 dva se cuju ono malo normalno strujanje vazduha dok jedan kao da ima pesak u njega i dovodi me do ludila ,izgleda da je taj jedan falican,pokusao sam da podmazem medjutim nema promene.Koji bi ste mi jedan kuler preporucili da uzmem i zamenim?
 
Marvo je marva,imao sam mis,riknuo posle godinu dana,reklamiran i uzet altos,inace dobar kuler za male pare samo MS Industrial.
 
Imam 3 komada Marvno fn10 dva se cuju ono malo normalno strujanje vazduha dok jedan kao da ima pesak u njega i dovodi me do ludila ,izgleda da je taj jedan falican,pokusao sam da podmazem medjutim nema promene.Koji bi ste mi jedan kuler preporucili da uzmem i zamenim?

Arctic F12 ili P12 PWM.
 
Sa Arcticom ce dobiti jos jedan bucan kuler.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Prosli put kad si to lupio sam objasnio koji je problem, i da ventilator nije bucan, jel moram opet?

Ocekivao si da ventilator koji ima najbolji perf/$, bude podjednako tih na istom broju obrtaja kao 92mm ventilator.

120mm ventilatori imaju ~65% vecu povrsinu elisa, dakle ti si ocekivao da budzet ventilator koji ima 65% vecu povrsinu elisa od drugog ventilatora bude podjednako tih na istom broju obrtaja. Pitanje je koliko je vazduha uopste taj prethodni gurao, verovatno neku smesnu kolicinu.

P12 je svakako tisi od F12.
 
Poslednja izmena:
Der8auerov test 120mm ventilatora (na nemačkom, ali timestampovi u komentarima su jasni):



Zanimljivo kako se ponaša Arctic P12 PWM...za max obrtajima je u prva 3, na 1000 RPM prosečan, na 500 ponovo dobar...s obzirom da je 5-pack 25€, fantastično. S druge strane, za upotrebu u kućištu bi se vrteo otprilike u rejonu oko 800-1000 RPM, što mu je slaba tačka...ali za CPU kulere i radijatore gde bi išao na više od 1000, je odličan izbor.
 
Poslednja izmena:
Ja bas suprotan zakljucak doneo od istog snimka :)

(intuitivno relativno poredim brojke za 800-1100/1200RPM sto je zlatna sredina za vecinu ventilatora i za AIR CPU i za kuciste, i sekundarno odvajam i uporedjujem sta moze da bude ok i na vecim obrtajima u odnosu na sterrox Noctu-u)

Elem ako pratimo relativno Arctic P12 PWM PST je veoma blizak Sterrox Noctu-i NFA12x25 PWM, cak toliko blizak da pravi Noctu-u ludom kad uracunamo cenom.
Odnosno Jedino ova 2 ventilatora imaju malu proizvodnju buke na vecim obrtajima, sto potvrdjuju testovi od pre 3-4 dana na overclock.net, i oba ventilatora imaju jako prijatan zvuk na velikim obrtajima.

Takodje ako uporedimo i uzmemo srednju vrednost od dva tipa testa (sto je i realisticno za mesh+filter prepreku i mali prostor kao case ventilator, ovo je veca prepreka i ovde je bitniji staticki pritisak/potisak od vecine samih CPU kuler heatsink-ova), Arctic-ova buka je neverovatno niza od ostalih ventilatora za prilicno mali pad u protoku vazduha.

Ali zvezda testa i skriveni heroj ovde je Enermax SquA RGB, sto je meni naj-fascinantnija informacija iz snimka :)
 
Poslednja izmena:
Ja moram ovako izviniti moderatori unapred, previse konstruktivno buncam, oci me bole od redova teksta, mogu da zamislim kako je drugima, viditi i sami da imam malo post-ova i da ne radim ovo da ih budzim, pa bih zamolio da ostanu 2 za redom post-a ovako. Hvala unapred jos jednom.

Ono sto ovaj video ne govori je 1. (radijatori za vodeno su veoma specificna zverka drukcija od case i air CPU kulera, mozda je i spomenuo na nemackom ali ne znam xD) i

2. (jer i nije za 140mm), jeste da je Arctic P serija 140mm bolja relativno u odnosnu na 120mm, (slican problem se vidi i kod Be Quiet SW3 ventilatora koji su extra, ali je 140mm PWM high speed brat bolji relativno od 120mm, i bolji kao sto je i Arctic P bolji od svog, i kao sto su oba bolji od slicnih drugih 140mm ventilatora. Dok na primer kod Corsair ML120/140 magnetnih je kao kod Noctu-e gde 140mm verzija ne donosi dovoljno u odnosu na 120mm da parira drugim 140mm ventilatorima kad se uporedi sa fenomenalnim inzenjerskim radom od strane Be Quiet-a, i Thermalright-a (i Phanteks blisko drugo mesto) za te 140mm ventilatore.

2x140mm ventilatora rade isti posao kao 3x120mm ventilatora a proizvode manje buke (ako su lepo skalirani i re-dizajnirani, a ne samo procentualno povecan 120mm pa izbacuj svejedno nedovrsen proizvod jer imamo Nvidia-like mindshare pa ce ljudi svejedno kupovati ko alvu, i postoji samo 3 coveka na svetu koji imaju adekvatnu opremu i koji ce ovo uopste i primeti a njih ne prati ni 10,000 ljudi.

Ovo iznad za lose uradjene 140mm ventilatore je 95% vremena slucaj i problem zbog kojeg kasni Sterrox 140mm Noctua, a recimo Be Quiet,Phanteks i Thermalright sije Noctu-u sa manjim uticajem razlicitih boja na performanse i boljim overall dizajnom u 140mm kategoriji)

Jedini lek protiv mindshare-a su youtuberi koji ne slusaju kompanije i koji konstatno napreduju u kvalitetu i studioznosti testiranja (Gamer Nexus, Der8baur, Actually Hardcore Overclocking), jer masa njih slusa, i iako nije zbog idealnog razloga, ta masa onda pravi pritisak na same kompanije i na kapitalisticno trziste na nacin sa kojim se ono samo prvi put susrece. Znate kada bi dobili Mesh kao filter kucista od Bitfenix-a Cooler Master-a i ostalih da se nije desio ovaj spoj novog fenomena kultova licnosti modernog doba i idealistickih nacela na kojem pociva Novinarstvo ?, na Sveti Nikad !
Samo Silverstone je terao kontru bazenima za ribice pre nego sto je Masa krenula da vrsi pritisak, a silverstone nema taj mindshare.
 
Poslednja izmena:
Momci, imam jedno pitanje, koje ventove da uzmem za AIRFLOW? Ostavljam Phanteks TC14PE, ali hocu sve druge ventove na kucistu da zamenim.
CM690 III, vadim hdd i ssd cage, tako da bi protok vazduha trebalo da bude makar za nekih 10% bolji nego sad.
Mogu max 4 140mm da stavim(2 intake napred, 2 exhaust iznad), 2x120mm, jedan exhaust, drugi intake kod napajanja koji ce nazalost biti blokiran on majonez kablova, jer ne nameravam sada napajanje da menjam.

ARCTIC COOLING F14 PST Value pack 5 ili pak nesto drugo?
Naravno, kupio bih F12 PST za exhaust.
RGB me ne interesuje, samo me interesuje perf/price, nista vise.


Zaboravih, ako moze neka preporuka da zamenim 140mm na Phanteksu, i to bi valjalo.
 
Poslednja izmena:
Najbolji ventovi za kuciste su u 99% slucajeva najbolji ventovi i za cooler. Jer isto imas prepreke samo u vidu filtera, hdd kaveza, panela itd.
 
Koliko sam ja razumeo, imaju 2 tipa ventova, airflow i static pressure. Prvi su bolji za kuciste bez prepreka, dok su drugi namenjeni za hladjenje sa preprekom, tj. hladnjak, radijator, intake ako ima prepreka itd. Fora je da necu imati nikakvu prepreku unutru.
Koliko vidim, razlika moze da bude 1-2c, totalno nebitno, ali kada vec kupujem, da kupim po ps-u.

A1eS8kDhOtL._SL1500_.jpg

To ce da izgleda ovako, s tim sto cu da skinem i ssd kavez.Kupicu m2, a jedan ssd cu da stavim pozadi, a hdd cu da zveknem u 5.25''.
 
P12 kao budzet varijanta nema konkurenciju.
 
Ma meni to i treba, necu da dajem 20e po ventu.
A sta je sa F14? Ima li to neko?
 
Imam ja 2xF14 i 3xF12 u kucistu. Imam i P12 u napajanju. Kod druga sam ubacio 4xP12.

Na ~800 obrtaja rade svi, finu promaju prave. realno P12 je bolji vent.
 
Arctic P14 PWM PST 5 komada value pack je i moja preporuka, pst verzije dolaze sa splitter-om vec tako da ih je veoma lako povezati, 2-3 jedan u drugi i na maticnu/fan hub/fan controller, i svuda ih stavis.

Ako ne mogu da stignu kablovi da su ubace u plocu gde treba onda ne gine jedan set Noctua (3 u pakovanju) 4-pin pwm produznih iz firme na vip sto pocinje ili kao alternative jedan DeepCool FANHUB iz firme na gemb sto pocinje kao ime brenda. Ne vise od 3 sama ventilatora na jedan slot na maticnoj i to je to.

Cim je kuciste u pitanje postoje prepreke (filter i prednja strana metalna/mesh su prepreke kao sto je vec navedeno iznad) i treba ti static pressure, ...

Zlatno pravilo neoborivo je "Ako ne mozes neometano proturiti ruku svoju od mesta gde treba da se okaci ventilator do kulera za CPU ili graficke, to nije okruzenje bez prepreka, ..."
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla
Hvala, onda p14 ću da naručim.
Inače , uzimam Tomahawk Max, ima header-a za ventove više nego dovoljno
 
Arctic je standarno dobar, e sada samo što teba da se poruči preko Mađara. Retko ih više viđam kod nas.
 
Nazad
Vrh Dno