Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Uzmi Arctic F12, provereno dobar ventilator, plus jeftiniji...
Ne znam ni sam. Matorci uzimaju nesto u toj radnji, pa bih da se ogrebem. Uzeo bih mozda cak dve 14ce za prednji deo, a pozadi 12cu. Izbor im je los.
 
Moze li neko da mi kaze kakav je ovaj Cooler Master Silencio FP120 120mm. Treba da uzmem nesto u radnji na E, a nemaju neki izbor. Razmisljao sam i o Thermaltake Pure 12 ARGB ali mi se ne svidja 40,000h life expectation. Sta vi kazete?

Silencio FP120 je odlican ventilator, kvalitetan motor dug vek trajanja, odlican oblik/dizajn peraja. U rangu sa Thermaltake Riing 12 modelima. Oba su bolja od arctic F12 modela.

Thermaltake Riing 12 imas paket od 3 komada za 3100-3200din(U Vip-u su 3200) kod nas zavisno od radnje, da li uzmes njih ili Cooler Master Silencio neces pogresiti. Nemoj samo nikako Pure 12 uzmati.

https://www.eponuda.com/uporedicene?ep=riing+12
 
Poslednja izmena:
Silencio FP120 je odlican ventilator, kvalitetan motor dug vek trajanja, odlican oblik/dizajn peraja. U rangu sa Thermaltake Riing 12 modelima. Oba su bolja od arctic F12 modela.

Thermaltake Riing 12 imas paket od 3 komada za 3100-3200din(U Vip-u su 3200) kod nas zavisno od radnje, da li uzmes njih ili Cooler Master Silencio neces pogresiti. Nemoj samo nikako Pure 12 uzmati.

https://www.eponuda.com/uporedicene?ep=riing+12

Tihi su, ali takodje prilicno beskorisni za bilo koje restriktivnije uslove. Ni riing nije nista bolji.

Kad kazes odlican ventilator to moze danas samo uz ML120 i A12x25. Sve ostalo je za par klasa ispod.
 
... i po ceni...

TuturuTu on 6X
 
Jesu li TT Riing 12 best buy u svom cenovnom rangu? Eventualno nešto više novca?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Tihi su, ali takodje prilicno beskorisni za bilo koje restriktivnije uslove. Ni riing nije nista bolji.

Ne iz licnog iskustva, al opet nije adekvatno odradjeno testiranje, tako da je to samo moje odokativno, intuitivno, subjektivno misljenje/zapazanje (za Riing i Silencio) u odnosu na brojke koje daju setup-i sa premium ventilatorima).

Kad kazes odlican ventilator to moze danas samo uz ML120 i A12x25. Sve ostalo je za par klasa ispod.

Absolutno se ne slazem, gde su Be Quiet SW3(12-ca i 14-ca) i Phanteks PH-F140MP/F120MP i Thermalright TY-147A/B i TY-143 u toj racunici :)
 
Poslednja izmena:
LC-POWER ventilator AiRazor - LC-CF-120-PRO je bolja varijanta, ako zbog ničeg drugog zbog PWM regulacije.

Iz licnog iskustva su preglasni za potisak koji proizvode, a i on nije nista specijalno, uporedio sam bio sa Silencio FP120-com oba na 800-900-1000-1100-1200RPM. Silencio je tisi, ima slicno/malo bolju temperaturu (AiRazor su mi bili prvi izbor za najbolji ventilator u domacim prodavnicama). Opet moram da se ogradim, ovo je za moje kuciste, moje usi, i moj nakaradni airflow setup, samo mogu da stojim iza toga da smatram da Silencio ima bolji sound profile na gore navedenim brzinama, za sve ostalo je moguce da bi AiRazor bio isti ili malo bolji u drugom kucistu i drugom airflow setup-u nezavisno od buke.

Takodje odustao sam od bilo kakve automatske modulacije obrtaja za intake i CPU cooler ventilatore, i drzim ih fiksno na najvecem rpm-u gde ih neprimecujem od buke hard diska

+ ovde review :

http://thermalbench.com/2015/07/22/alphacool-susurro-120mm-fan/

Uzmite Phanteks podatke sa linka i onda uporedi sa ovim:

https://www.techpowerup.com/reviews/Noctua/NF-A12x25_PWM/5.html

Sto je najsmesnije za veoma low rpm, Phanteks PH-F120MP je toliko blizu Noctua a12x25-ci kad se uporede relativno za isti buku sta postizu, dolazi se do zakljucka da 2-komada paketi koji su redovno na ogromnom snizenju u nemackoj/austriji, i na ok snizenju ponekad na ipon.hu prave budalu od Sterrox Noctue xD

Da se nadovezem na prethodni post vezano za be quiet i phanteks u odnosu na ml120 i a12x25 bacite pogled ovde za detaljno po realno rpm-u/buci rezultate:

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/kuehlung/47628-arctic-bionix-p140-und-p14-pwm-pst-im-doppeltest-die-p-serie-verspricht-hohen-statischen-druck.html?start=5

od VSG-ovih testiranja sa prva dva linka i ovog review-a sa hardwareluxx-a tesko da mogu bolja testiranja da se nadju, cak mislim da mogu komotno reci da su vecina testiranja ventilatora na internetu neupotrebljiva i extremno zavaravajuca zbog manjka podataka na razlicitim brzinama (konkretno najbitnijim za realno koriscenje) i zbog odsustva pracenja temperature na nekoliko mesta (min ambijentalna, ispred ventilatora na cooleru i samom procesora).

Takodje bench/otvorena testiranja imaju kontra-intuitivne skrivene razlike u odnosu na realnu situaciju za prosecnog korisnika i nisu 100% indikativna sa onim sto ce neko zapaziti na svom kucistu/cooler-u.

P.S. probao sam i LC-CF-120-TUBE i cak mi jedan stoji trenutno na grafickoj, i nope nije mi bolji od Riing 12 i Silencio FP120.
 
Poslednja izmena:
Jesu li TT Riing 12 best buy u svom cenovnom rangu? Eventualno nešto više novca?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

3-komada paket za 3100-3200din Riing 12 je najbolji odnos cena/ulozenog kod nas trenutno, a Noctua NF-A12x25 je najbolji nezavisno od cene. Fractal Prisme su cool, al nema testova jos i cena je prenaduvana kod nas.
 
Poslednja izmena:
Najbolji odnos ulozeno-dobijeno je 5x Arctic P12 za 20e, bez dileme.
 
^ Gde ih ima po toj ceni kod nas?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Ne iz licnog iskustva, al opet nije adekvatno odradjeno testiranje, tako da je to samo moje odokativno, intuitivno, subjektivno misljenje/zapazanje (za Riing i Silencio) u odnosu na brojke koje daju setup-i sa premium ventilatorima).



Absolutno se ne slazem, gde su Be Quiet SW3(12-ca i 14-ca) i Phanteks PH-F140MP/F120MP i Thermalright TY-147A/B i TY-143 u toj racunici :)

Probao sve doticne :)
Ok su SW3 120mm, ali i dalje par klasa ispod. Ovi ostali tu nemaju sta da traze, iako su dobri po odnosu ulozeno dobijeno nisu isti razred.
 
Stoji ono sto si obrisao :)

Meni se sw nisu nesto pokazali u smislu da se isticu, klasika par noctua i silverstone visokog pritiska su resili problem ventilacije kod sina sa klasicnim kucistem sa frontalnim filterima.

TuturuTu on 6X
 
Silencio FP120 je odlican ventilator, kvalitetan motor dug vek trajanja, odlican oblik/dizajn peraja. U rangu sa Thermaltake Riing 12 modelima. Oba su bolja od arctic F12 modela.

Thermaltake Riing 12 imas paket od 3 komada za 3100-3200din(U Vip-u su 3200) kod nas zavisno od radnje, da li uzmes njih ili Cooler Master Silencio neces pogresiti. Nemoj samo nikako Pure 12 uzmati.

https://www.eponuda.com/uporedicene?ep=riing+12

Samo da spomenem da je moje kucite MS Winston i da kompjuter pocinjem polako da sklapam. Ne bih da bacam pare na premijum ventilatore ako ne moram, ali ne bih ni da se zeznem pa da posle moram da trazim neke jace. S obzirom da kuciste ima plastiku na prednjoj strani, da li ce FP120 ili TT Riing moci da obezbede dobro hladjenje? 2 napred, 1 nazad i eventualno 1 gore.
 
Poslednja izmena:
Stoji ono sto si obrisao :)

Meni se sw nisu nesto pokazali u smislu da se isticu, klasika par noctua i silverstone visokog pritiska su resili problem ventilacije kod sina sa klasicnim kucistem sa frontalnim filterima.

TuturuTu on 6X

Pokusavao edit sa telefona, obrisao i bio u fazonu e necu kucati opet :D
Inace Noctua je A12x25 razvijala preko 5 godina. Tako da se mora i cena R&D-a uvrstiti u cenu.
 
Probao sve doticne :)
Ok su SW3 120mm, ali i dalje par klasa ispod. Ovi ostali tu nemaju sta da traze, iako su dobri po odnosu ulozeno dobijeno nisu isti razred.

Na kojim obrtajima si isprobao ml120 ?, i da li je bio H200i ili Metis u kojima se testirao ? xD

A za Noctuu, da je cool jeste veoma :), ali ja licno cekam ove Sterrox-like 30mm debele 140mm ventilatore:

https://www.techpowerup.com/244908/phanteks-unveils-prototype-fans-with-multi-faceted-blades

Samo da spomenem da je moje kucite MS Winston i da kompjuter pocinjem polako da sklapam. Ne bih da bacam pare na premijum ventilatore ako ne moram, ali ne bih ni da se zeznem pa da posle moram da trazim neke jace. S obzirom da kuciste ima plastiku na prednjoj strani, da li ce FP120 ili TT Riing moci da obezbede dobro hladjenje? 2 napred, 1 nazad i eventualno 1 gore.

Od izbora u nasim prodavnicama to je to, Riing 12 je najbolji izbor.

A ja licno bih porucio sa kupujemprodajem od Fante ili ARCTIC COOLING P12 PWM PST 5 Piece Value Pack i prikacio 3-4 na plocu ako podrzava, ili ako nemas plocu koja ima toliko pwm 4-pin izlaza, onda bih uzeo 2x Arctic P14 obicne i jednu P12 obicnu koja je na snizenju sad i stavio 14-ce napred i tu jednu 12-cu nazad i prikljucio na plocu.

Ako je u pitanju bas jeftina ploca sa samo CPU pin-ovima za ventilator (odnosno ogroman broj ventilatora), onda bih uzeo isto THERMALTAKE Commander FP ili DEEPCOOL FH-10 zavisno koji je jeftiniji i prikljucio sve ventilatore na glavni CPU pin izlaz. (samo prvi 4-pin na ovim hub-ovima je PWM koji ide na ploce, ostalih 9 ventilatore ce biti kontrolisano voltazom a ne PWM signalom nezavisno od toga koji su ventilatori i sta podrzavaju)
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom odgovoru, ovaj poslednji pasus nisam razumeo bas najbolje. :d Maticnu jos nemam, uzeo sam kuciste, hdd i ssd. Maticna ce biti minimum B450 Tomahawk ili maksimum Aorus Ultra Gaming. Cekam ove nove AMD procesore i grafiku, pa cemo da vidimo. Problem je sto sam sad vezan za E... Da oni imaju te sto vi preporucujete, uzeo bi ih bez razmisljanja.
 
Ima, ako znas od kog da trazis ;)

Arctic P12 Value Pack. Ima i P14, F12, F14, isto value pack-ovi od 5 komada, 20-30e, bagatela. Ima 3-pin i PWM, PWM verzija je skuplja.
 
Hvala na detaljnom odgovoru, ovaj poslednji pasus nisam razumeo bas najbolje. :d Maticnu jos nemam, uzeo sam kuciste, hdd i ssd. Maticna ce biti minimum B450 Tomahawk ili maksimum Aorus Ultra Gaming. Cekam ove nove AMD procesore i grafiku, pa cemo da vidimo. Problem je sto sam sad vezan za E... Da oni imaju te sto vi preporucujete, uzeo bi ih bez razmisljanja.

Onda ti nece trebati splitter za ventilatore koji sam pominjao u donjem pasusu :), u njemu sam naveo kako resiti problem kad nema dovoljno mesta za ventilatore na ploci, ali ti ces imati barem dovoljno i na B450 Tomahawk i na Aorus Ultra Gaming tako da ignorisi xD Ako ti bas bude zatrebalo ima Raidmax hub/controller u E...-ju MX-642RH.

Da sumiram, izaberi crvene, zelene ili plave riing 12 u E...-ju i uzivaj.
 
Na kojim obrtajima si isprobao ml120 ?, i da li je bio H200i ili Metis u kojima se testirao ? xD

A za Noctuu, da je cool jeste veoma :), ali ja licno cekam ove Sterrox-like 30mm debele 140mm ventilatore:

https://www.techpowerup.com/244908/phanteks-unveils-prototype-fans-with-multi-faceted-blades

Na svim obrtajima, trenutno imam 3 ML120 u kucistu na radijatoru i dve A12x25 na drugom radijatoru. Ali svakako ja nijedan vent ne koristim preko 1500 obrtaja van OC benchmarka. Uglavnom na preko 1000 obrtaja imaju lepsi akusticni profil od NB-eloopa, a tek performanse... Nisam koristio ta mala kucista.
Probao sam i sa 120x38mm i 140x28mm. Obe varijante prave veoma veliki huk vazduha. Naravno nisam probao ove Phantekse jos uvek. NB-eloop 140mm mi je OK do nekih 800-900 RPM, preko je bas neprijatan zvuk.
 
Onda ti nece trebati splitter za ventilatore koji sam pominjao u donjem pasusu :), u njemu sam naveo kako resiti problem kad nema dovoljno mesta za ventilatore na ploci, ali ti ces imati barem dovoljno i na B450 Tomahawk i na Aorus Ultra Gaming tako da ignorisi xD Ako ti bas bude zatrebalo ima Raidmax hub/controller u E...-ju MX-642RH.

Da sumiram, izaberi crvene, zelene ili plave riing 12 u E...-ju i uzivaj.

Tako cu i uraditi, osim ako se ne pojavi nesto kvalitetnije. Hvala u svakom slucaju. :)
 
Samo da spomenem da je moje kucite MS Winston i da kompjuter pocinjem polako da sklapam. Ne bih da bacam pare na premijum ventilatore ako ne moram, ali ne bih ni da se zeznem pa da posle moram da trazim neke jace. S obzirom da kuciste ima plastiku na prednjoj strani, da li ce FP120 ili TT Riing moci da obezbede dobro hladjenje? 2 napred, 1 nazad i eventualno 1 gore.

Uzmeš pakovanje Arctic, kao što je Ivan napisao.
 
Na svim obrtajima, trenutno imam 3 ML120 u kucistu na radijatoru i dve A12x25 na drugom radijatoru. Ali svakako ja nijedan vent ne koristim preko 1500 obrtaja van OC benchmarka. Uglavnom na preko 1000 obrtaja imaju lepsi akusticni profil od NB-eloopa, a tek performanse... Nisam koristio ta mala kucista.
Probao sam i sa 120x38mm i 140x28mm. Obe varijante prave veoma veliki huk vazduha. Naravno nisam probao ove Phantekse jos uvek. NB-eloop 140mm mi je OK do nekih 800-900 RPM, preko je bas neprijatan zvuk.

kk, da i na to sam isto mislio nego nisam napisao, na koliko najvise obrtaja koristis za svakodnevnu upotrebu. Radijatori naravno :) + ako koristis i ML120 na velikim obrtajima onda mi je razumljivo zasto su ti bolji od ostalih.

Tako cu i uraditi, osim ako se ne pojavi nesto kvalitetnije. Hvala u svakom slucaju. :)

Nema na cemu, da naravno, proveri jos jednom kad bas budes uzimao, ali sumnjam da ce biti nesto bolje u e...-ju
 
Poslednja izmena:
Juce sam pitao coveka na KP za ARCTIC COOLING P12 PWM PST 5pack Value Pack. Danas mi rece da moze da se nabavi po ceni od 24e sto je odlicno. Digital Trigger aka Fantasterrific mu je ime. Ovo je prvi put da kontaktiram tog lika, jel to taj Fanta?
 
Društvo mala pomoć ako može, drugaru komp počeo da se muči sa temperaturama od kako je krenulo ovo toplo vreme, a ima samo 1 ventilator u kućištu(ms falcon), pa želi da ubaci još ventilatora kako bi ga bolje provetrio i ohladio, ali na ploči ima samo 2 konektora, da li može da se iskombinuje da se uzme ovaj arctic p12 value pack 3pin i da se ti ventilatori prikače na gorepomenuti kontroler Raidmax MX-642RH, da li bi to bilo ok ili može nešto bolje od toga?
 
Nazad
Vrh Dno