Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Verovatno 800 komentara za prozivod na Aliexpress nisu u pravu ,pa cu pre ovde verovati pojedincima..
 
Poslednja izmena:
Verovatno 800 komentara za prozivod na Aliexpress nisu u pravu ,pa cu pre ovde verovati pojedincima..
Poseti AE temu pa javi za koliko takvih proizvoda važi baš to.
Van toga što u komentarima nisi video nijedan test buke, protoka ni pritiska, kao ni objektivno poređenje, nego sve subjektivne ocene i subjektivna mišljenja tamo nekog.
 
Pise 23db nivo buke, onaj link sto sam postavio 16db

Moguće, ali ja sam uzeo 5 ovakvih od 14cm + jedan od 12 + jedan od CM na radijatoru + ventilatori od grafičke i napajanja i kada su na max brzini jedino što se čuje je ventilator od mog 10 godina starog Corsair napajanja i strujanje vazduha :) Drugo, zar zaista misliš da je neki ventilator od 2-3 evra dobar??
 
Zna li neko koji kuler precnika 100mm ima najveci protok?

Trazim neki polovan ili nov, medjutim ne uspevam da pronadjem podatke o protoku a to mi je jako bitno jer kuler uzimam da ga ugradim u sto gde moja supruga radi korekciju noktiju pri kojoj se prvo skida stari sloj te plastike sa nokta nekom brusilicom koja pravi prasinu koja treba biti usisana i uskladistena. Ako je bitno - kuler bi bio ugradjen u plocu stola, dakle vodoravno bi radio i prasinu vukao na dole u cev fi 70mm koja na kraju ima platnenu kesu, kao za usisivac.

Za sada mi je ugradjen kupatilski ventilator u sto, kinez iz radnje za 2 god garancije (na kutiji pise protok: 94m3/h) ali on nije ni blizu da radi posao pa me zanima koje kulere generalno da gleam ako trazim polovan (sa ploce ili sa graike itd? ) tj. koji su kuleri najjaci?

Neki su za te potrebe stavljali motor sa usisivaca?!!?

Ako neko ima neku preporuku gde da trazim i sta ili neki strucan savet bio bih zahvalan..
 
Zna li neko koji kuler precnika 100mm ima najveci protok?

Trazim neki polovan ili nov, medjutim ne uspevam da pronadjem podatke o protoku a to mi je jako bitno jer kuler uzimam da ga ugradim u sto gde moja supruga radi korekciju noktiju pri kojoj se prvo skida stari sloj te plastike sa nokta nekom brusilicom koja pravi prasinu koja treba biti usisana i uskladistena. Ako je bitno - kuler bi bio ugradjen u plocu stola, dakle vodoravno bi radio i prasinu vukao na dole u cev fi 70mm koja na kraju ima platnenu kesu, kao za usisivac.

Za sada mi je ugradjen kupatilski ventilator u sto, kinez iz radnje za 2 god garancije (na kutiji pise protok: 94m3/h) ali on nije ni blizu da radi posao pa me zanima koje kulere generalno da gleam ako trazim polovan (sa ploce ili sa graike itd? ) tj. koji su kuleri najjaci?

Neki su za te potrebe stavljali motor sa usisivaca?!!?

Ako neko ima neku preporuku gde da trazim i sta ili neki strucan savet bio bih zahvalan..

Ne znam za coolere od 100mm, imaš od 92mm. Neki Noctua ventilator od 92mm bi ti možda odgovarao, recimo NF-A9 PWM. Po specifikacijama pravi popriličnu promaju, u rangu 120mm ventova (mada, na max 2000 RPM) a Noctua je proveren proizvođač, ne "kinez iz radnje". Noctua NH-D9L i NH-U9S CPU kuleri dolaze sa tim ventom pa možeš da juriš njih po oglasima (ako su još uvek sa fabričkim ventilatorima na sebi). Mada, zašto bi jurio ceo kuler ako ti treba samo ventilator, novi NH-A9 PWM je nekih 20-ak evra na KP...


Ne znam ima li nekih industrijskih ventilatora te veličine koji bi radili posao, mada takvi su obično bučni u majčinu, za razliku od Noctue...
 
Interesantno...sad cu malo da proucim ove ventilatore :)

Hvala juro...
Ako će da uvlači tebi treba prvenstveno sa što većim pritiskom, a ne protokom.
Dakle na kompjuterske zaboravi. Kupi kršteni za kupatilo (proguglaj, na boljim sajtovima pišu pritiske) ili za kuhinjske aspiratore. Samo ne računaj da ćeš to naći za dvadesetak evra.
 
Imam kuciste ms winston,napred ms kuler 1000 obrtaja,nazad deepcool 1300 obrtaja.
Ms vezan molexom,deepcool sa tri pina na plocu sa 4 pina.
Ono sto me interesuje da taj deepcool takodje stavim napred i vezem molexom
a nazad stavim ventilator skinut sa napajanja raidmax,mislim da je 1700 obrtaja sa dva pina.
Jel to OK?
 
Obrtaji nisu važni, gleda se protok i/ili pritisak. Za dobru promaju treba da bude izjednačen ulaz i izlaz vazduha mada može malo više ulaz (pozitivan pritisak) ili manji (negativan pritisak) svaki ima svoje mane. Pazi samo na taj ventilator sa napajanje, neretko su 140mm pa čak i veći a i nisu nešto mnogo efikasni.
 
Ili da bude napred jedan,jedan gore i jedan pozadi?
MS winston kuciste.
 
Poslednja izmena:
Ili da bude napred jedan,jedan gore i jedan pozadi?
MS winston kuciste.

Treba da protok bude uravnotežen ili ako ne može da bude mali nadpritisak kako bi se smanjilo ulaženje prašine...

ja imam 2 ventilatora napred koja ubacuju i jedan pozadi i jedan pozadi gore koji izbacuju (ova dva ventilatora su otrilike u ravni procesora)....plus mi je ventilator od napajanja namešten da izbacuje...doduše imam i drugo kućište

AKo ideš sa tri onda 2 ubacuju napred a jedan izbacuje pozadi...ako je ventilator gore bliz ventilatora koji ubacuju može da se stvori "kratka veza" tako da teži da ventilator koji izbacuje bude što dalje od ventilatora koji ubacuje...

nadam se da ti je ovo pomoglo :)
 
Treba da protok bude uravnotežen ili ako ne može da bude mali nadpritisak kako bi se smanjilo ulaženje prašine...

ja imam 2 ventilatora napred koja ubacuju i jedan pozadi i jedan pozadi gore koji izbacuju (ova dva ventilatora su otrilike u ravni procesora)....plus mi je ventilator od napajanja namešten da izbacuje...doduše imam i drugo kućište

AKo ideš sa tri onda 2 ubacuju napred a jedan izbacuje pozadi...ako je ventilator gore bliz ventilatora koji ubacuju može da se stvori "kratka veza" tako da teži da ventilator koji izbacuje bude što dalje od ventilatora koji ubacuje...

nadam se da ti je ovo pomoglo :)

To mi nije palo na pamet,stavljen pozadi jedan,napred dva.
Sto se tice dvopinca na cetiri na maticnoj treba da bude ovako kako je slikano na prva dva pina na maticnoj.
https://imgur.com/a/Vlla2fq
 
Evo po meni idealnog rasporeda (ja otrilike imam ovkav s tim da nemam ovaj bliži ventilator za izduvavanje gore) naravno moguće su i druge kombinacije ;)...

ovako.png
 
Ne vidim svrhu ovog ventilatora levo. Samo pravi negativan pritisak zbog onako.
 
Ne vidim svrhu ovog ventilatora levo. Samo pravi negativan pritisak zbog onako.

Ventilator gore desno nema svrhe (ovo je samo slika koja otrilike pokazuje optimalnu priču...) ostali imaju ako ima 2 2 u principu je pritisak blizu nuli...a ako si video moj prethodni post ja smatram da je mali nadpristisak poželjnija priča od podpritiska (mada i ova varijanta ima neke prednosti).
 
Gore desno ventilator ne moze biti visak jer je na radijatoru.
 
jel može neka preporuka za 12cm rgb ventilatore koji su usput tihi a imaju i lep rgb efekat?
 
Raidmax NV-R120FBR3 na papiru deluju super. 3 komada addressable RGB fana sa kotrolerom za 23e deluje isuvise dobro da bi bilo istinito, ali rekoh hajde da probam. Sinoc mi stignu preko Fante jer ih ovde po defaultu nema i ne zna se kad ce ih biti. Naravno cim sam otvorio kutiju video se los kvalitet izrade, krta plastika, neki plasticni miris...Ali onda sok kad sam ih povezao : od tri ventilatora samo jedan radi 100%, jednom ne radi deo RGB prstena a jedan se nije ni upalio [emoji1787][emoji1787][emoji1787]. Jos kad sam porucio, ko uz inat, procitam na netu o losem kvalitetu tog modela iz kompleta, kako stizu neispravni out of box ili se pokvare posle nedelju dana ali sve sebe tesim da nisam bas te srece...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sve je to lepo,ali niko mi nije rekao hoce li ovaj sa napajanja raditi zaboden u prva dva pina na ploci?

IMG_20181125_213921.jpg
 
Hoće ali samo pazi na polaritet, takođe neće moći system da očita brzinu i radiće uvek punom parom.
 
Ako ubodeš na ploču, prvi pin je - a drugi +12v. Ako sa Molex-a, crna je minus a žuta 12v.
 
Pa šta ti još treba ? Crna na ventu na prvu na ploči ili crnu na Molex-u a crevena na žutu. Čak i da porešno pvezeš neće ništa da eksplodira, samo neće raditi. Samo mi nije jasno zašto insistiraš na tome sa napajanja kada za 300 dinara imaš novih koliko hoćeš i to bi radilo daleko bolje.
 
Poslednja izmena:
Skontao sam da sam ga pravilno ubo u plocu.
Sto bih bacao vent kad nije los a za 300 din necu naci bolji.
 
Pa dobro ako ti tako odgovara ali nisu toliko efikasni i nemaš nikakvu kontrolu nad njim.
 
Nazad
Vrh Dno