Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Napred 3x i gore 2x P12 uvlače vazduh, pull na radijatorima. Zadnji 140mm izbacuje.
 
Onda sam dobro skapirao protok vazduha.

Jel mozes za mene neukog da objasnis sta znaci pull na radijatorima ?
 
Da vuku kroz radijator, push je da duvaju(guraju) kroz radijator. :)
 
Poslednja izmena:
I to sam pretpostavio :)
A sta je bolje, meni se nekako logicki namece da je bolje push ?
 
Poslednja izmena:
Push orijentacija ventilatora je možda bolja za 1-2°C od pull, ali ja sam hteo ovako iz estetskih razloga, a i praktičnih, lakše se čiste kada su u pull na radijatoru.

Temp posle 15-20min GTA V, CPU na 5GHz, GPU na 2.1GHz, 5x P12 išli do 1300 rpm i tad su veoma tihi, prijatno sam iznenađen. :)

Untitled.jpg
 
Poslednja izmena:
Zavisi od ventilatora. U principu ako ima veliki motor, bolje radi pull.
Kakve su ti temp bile sa vardarima Kolos?
 
Napokon sam sredio Cooler Zujalice Master.

Prebacio radijator napred, gde 2xp14 rade svoju radnju, a zujalice stavio da izvlace vazduh na 600rpm, jer su tada besumne, a verujem i beskorisne, ali nema veze.
Inace, temp mi pala jedno 3-4c u odnosu na zujalice.

Idu oko 1600rpm kada cpu predje 70c, tj. tokom mucenja cinebench i ostalih, ali jedino sto cujem je strujanje vazduha, nikakvo zavijanje, zujanje i slicno.

Uzecu Bionix da probam, cisto onako, umesto ovih p14, da vidim kako se oni ponasaju.

Ubijaju ovi AC ventove za pare.
Nego se zahebah, prodadoh Ivanu 2xp14, ostao mi samo jedan za rezervu, inace bih stavio 2 komada da izvlace, a ove Cooler Zujalice bih bacio u kantu.
 
Kakve su ti temp bile sa vardarima Kolos?

Pa u principu iste, ali na nižim obrtajima, oko 1000 rpm @load. Problem je što i tada prave veću buku u odnosu na P12 PWM na 1200 rpm.

Vardar je top što se tiče performansi, VSG test je to potvrdio. Samo da su tiši, bili bi savršeni. Ne znam zašto ne izbace kuglične ležajeve.

Arctic je napravio mnogo dobar motor na P12 PWM, drugačiji od običnog 3-pin P12, razlikuju se, PWM je bolji i tiši ventilator.
 
Imaju EK sleeve modele koliko vidim: https://geizhals.eu/?cat=coolfan&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=n&xf=1034_EK+Water+Blocks%7E5340_hydrodynamisches+Gleitlager

Ali i ovde i na drugim mestima opet buka i problemi sa motorom i lezistima sa njima, i sa ucestalim kvarovima.

A sto se tice P12 PWM samo pohvale i od mene, zavrsih ortaku build, i na <1200RPM su vise nego prijatni i manje vise besumni, i na 1500RPM na 70-75 stepeni isto sasvim prijatan zvuk. (3 intake napred, 1 na Arctic Freezer 34 i 1 VRM izduv)

Cak i na VRM sto sam stavio jednu P12-cu koju sam previse podigao i udara odnosno biva pritisnuta stranom kucista ne prenosi vibracije na stranu sa pleksijem, mada cu verovatno da je spustim svejedno malo kad bude gotovo skroz build i pre nego sto ortak odnese.

VRM hladjenje.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa u principu iste, ali na nižim obrtajima, oko 1000 rpm @load. Problem je što i tada prave veću buku u odnosu na P12 PWM na 1200 rpm.

Vardar je top što se tiče performansi, VSG test je to potvrdio. Samo da su tiši, bili bi savršeni. Ne znam zašto ne izbace kuglične ležajeve.

Arctic je napravio mnogo dobar motor na P12 PWM, drugačiji od običnog 3-pin P12, razlikuju se, PWM je bolji i tiši ventilator.

Probali smo hydro bearing i sleeve, nijedan nije dovoljno dugotrajan kako treba. HBD su cak bili masovno proizvedeni, ali povuceni nakon nekog vremena zbog cestih kvarova.
U principu radi se na tome da se promeni lezaj.
 
Jel imate neki savet za rgb ventilatore a da su tihi, imam cooler master MasterFan Pro 120 ventilatore, ali su mi od kada planiram da pravim open case postali jako bučni (dok su bili u kućištu nisu toliko smetali) a sad mi baš idu na onu stvar :D

Imam stari corsair H105 cooler koji za sada lepo hladi i on će biti sakriven a ovi mi trebaju čisto da malo pirkaju preko samih komponenti i da diskretno svetle :) ali da su tihi :) šta da gledam?
 
Samo da se javim zavrsim ortaku build, stock R5 3600 + G.Skill 3000MHz C15(overclock-ovan na 3466MHz C16 1,4V manuelno) + Asrock B450M Steel Legend + Arctic Freezer 34 sa 1 ventilatorom u Cyclops V kucistu sa skinutim filterom sundjerom prednjim i dodatno skinuta 3 PCI-E lima kod graficke ( 1 iznad i jos 2 ispod). 3 P12 PWM PST intake i 1 exhaust tilt-ovan ka VRM sekciji (post iznad).

Na 27 sobnoj temperaturi nakon 15 min OCCT v5.4.0.b2 zajedno CPU i GPU, 80 stepeni CPU, 66 stepeni GPU, bez VRM throttle, procesor all core ide na 3900MHz (25MHz throttle za procesor).
Na istoj temperaturi isto nakon 15 min samo CPU small data set no AVX, 77 stepeni za CPU, 3925MHz all core.

Arctic P12 PWM PST rade na 1050RPM do 65 stepeni, graficka iskljuceni ventilatori do 60 stepeni, absolutno necujno, zatim kad dodje temp na 75-80 stepeni polako se ubrzaju do 1550RPM ventilatori, zvucni profil je tad odlican, samo se cuje strujanje vazduha, motor nimalo. na 77 stepeni P12-ce se vrte na 1450RPM.
 
Poslednja izmena:
Planiram da zamenim standardni 14cm ventilator koji stize uz "stari" Raijintek Pallas necim jacim. Kuciste je Thermaltake Core V1, ventilator na prednjoj strani nije menjan, a za pozadi planiram dve 80mm Noctue. Ranije je hladio undervoltovani Core i5-6400, a sada je montiran na Ryzen 5 1600X. Planirao sam da uzmem novi kuler (U9S ili C14S), ali mi je u medjuvremenu palo na pamet da je ovo mozda jednostavnije i jeftinije resenje.

Sta bi bile najbolje opcije, uz napomenu da je sto niza buka prioritet broj 1 :)
 
Kucaj Scythe u pretrazi

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Imaš kod nas Noctua NF-A12x15 PWM i NF-A12x15 FLX
 
Je l zna neko ima li gde u BG da se kupe 80mm providni beli led fanovi?
Video sam da je pre CM imao u svojoj ponudi te ali kod nas pitaj boga dal su ikad bili...
Imam Corsair Carbide 240 i on pozadi ima mesta za 2 80mm, imam godinama CM plave koji su ok al sam hteo da kupim bele.
 
Uzeo ja ove Arctic P12 PWM PST Value Pack da zamenim 10 godina stare Sharkoon Silent Eagle i smorio se.
Čujem neko visoko frekventno kliktanje koje prati brzinu, naročito iz dva koja sam stavio kao intake. Isto je i na PWM i DC.
 
Zna li neko gde mogu da kupim crne šrafove za ventilatore, jedno 10-ak komada? Samo šrafove.
 
I jeste i nije...svejedno, našao sam na KP. Hvala u svakom slučaju...
 
Uzeo ja ove Arctic P12 PWM PST Value Pack da zamenim 10 godina stare Sharkoon Silent Eagle i smorio se.
Čujem neko visoko frekventno kliktanje koje prati brzinu, naročito iz dva koja sam stavio kao intake. Isto je i na PWM i DC.

Čudno, kod mene su svih pet ok. Probaj da elisu još nabiješ na osovinu, jer se inače kod njih može skinuti.
 
Ja imam 3 komada F12 u kucistu i ubrzo su svi poceli da smrde na paljevinu. Evo od pre par dana je iz kucista poceo da se cuje zvuk(buka) slican onome koje stvaraju ventilatori iz kineskih napajanja (vrrrr vrrrr).

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Da znam, dele istog proizvodjaca

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Rešio sam bio ovo, pošto su već montirani, samo sam kroz grill lupio malo po sredini i prestalo je.
 
Dobar dan narode. Imam Cyclops V i rekoh da mu sredim temperature jer ga rx 580 sa r5 2600 stock kulerom dosta zagrevaju. Pročitao sam veliki broj strana ove teme i nekako sam došao do poslednje dileme, a se tiče izbora, postavljanja i rpm-a svakog od ventova.

1. https://www.lc-power.com/en/product/archive/accessories/lc-cf-120-pro/ ( 3 komada )

2. https://www.arctic.ac/eu_en/bionix-p120.html (3 komada )

3. Arctic P12 PWM PST Value Pack (5 komada )

Verovatno bi išla organizacija 1 (+2 ) napred, 1 nazad, 1 ( +1 ) gore

Poslednja stvar jeste kako ih postaviti u RPM odnosu, koji broj obrtaja kojih, kako bi došlo do najnizih temperatura ?

Hvala unapred !
 
Za napred uzmi 140mm ventove.

2xP14 i 3xP12 je ono sto ti treba, i meni treba par 1xP14 i 1xP12, ako ces da kupujes mozemo da uzmemo dva value packa (5xP14 i 5xP12), ti uzmes sta tebi treba, a ja cu ostalo.

Javi se na PM ako si zainteresovan, ili bilo ko drugi kome trebaju ventovi nek se javi da delimo :D
 
Poslednja izmena:
Taman ce toliko i ostati, pisi na PM ako si zainteresovan.
 
Nazad
Vrh Dno