Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

@SuperStarr Prvo sam mislio da tripujem, ali nisam istripovao :) Motor je takav da pravi vibracije. Do 800rpm nije strasno, vec preko 800 pocinje da mi smeta. Manje mi smeta ako je fiksno 900, nego da povecava od 600-900. Do prije 4 dana sam imao 2x 120mm noiseblocker u istom polozaju i na 1200-1300 i nisu vibrirali ni u pola ko ovi. Ne znam da li bi 14ke bile drugacije po tom pitanju. Da znam sigurno koji fanovi bi mi zavrsili posao da ih narucim. Noiseblocker mi nije sad bas dobavljiv po niskoj cijeni. Treba mi 60tak evara za 2 komada. Noctua redux mi je duplo povoljnija, da znam da ce zavrsiti posao. Ili da probam te hvaljene P14 arctic.... Pogledacu po netu za papst ako ih ima gdje. Meni treba fan koji ce vrtiti ne vise od 1200rpm.
Za sada sam podesio ok, nabucnija mi je x63 pumpa. 5600x ne prelazi 61C na load na 800-900rpm. Idle oko 35C na 750rpm. Ali ako budem kad clockovao i ukljucio PBO, kontam da cu morati rjesavati fanove.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naručio sam 4 komada, samo da stignu.
 
Arctic P12 Slim vs. Noctua NF-A12x15:

Fino, praktično iste performanse za mnogo manje para...
 
Naleteo sam na nešto zanimljivo...uticaj oblika izduva na kućištu na količinu i brzinu vazduha koji se izbacuje:
https://www.silverstonetek.com/techtalk_cont.php?tid=wh_chessis&area=usa

Ispada da čak i najobičniji žičani grill smanjuje volumen vazduha koji se izbacuje za čak 30%, slično kao i klasični hexagonalni otvori na izduvu kućišta...kod ostalih oblika otvora je još gore.

Još jedan zanimljiv članak, koliko koji tip filtera blokira protok:
https://silverstonetek.com/techtalk_cont.php?area=en&tid=wh12_008

Oni fini najlonski filteri propuštaju mnogo više vazduha nego plastični, iako deluje da potonji imaju mnogo veće rupe...verovatno razlog što se takvi plastični filteri koriste na jeftinim kućištima dok malo bolja imaju fine filtere...
 
Arctic ima i ARGB verziju Bionix fanova:



23€ komad ili 55€ komplet od 3 komada + kontroler...
Problem: debeli su 30mm, ne 25.
 
Stigli ventilatori. Čekam radijatore.IMG_20210216_131354.jpg
 
Meni deluje idealno ova slim verzija, posto od AIO hladnjaka napred ne mogu da postavim 3 P12 sa donje strane, vec sam morao da se odreknem jednog... ovaj slim staje tamanica. Odakle si porucivao?
 
Ima ih u HU, na Iponu su 8€ komad, džabalesku. Možda može neko da ti donese preko KP...
 
To je problem, sto sam ranije preko Fante sve to resavao, a sada... ne znam sta mi je najlakse. :) Hoce jos neko da pazari slim, da napravimo group buy i da vidimo gde je najlakse za dopremiti?
 
Porucio sam direktno na Arctic sajtu, 9.9eur po kom +12.xx eura shipping. Barem njima mi nije zao da platim, kada vec prave fine stvarcice. :)
 
Jos da su RGB,gde bi im kraj bio :)
 
Savrseni su ovako slim & black. :)
 
Gedoro, molim te javi kada stignu, da vidimo koliko će im trebati, i naravno jedan kratki review se podrazumeva ;)
 
Uzeo sam ih i ja direkt na Artic de, stigli za pet dana.
 
Je l' ti se menjao status na sajtu? Meni evo par dana stoji 'in progress' i to je sve. DHL shipping, PayPal plaćanje...
 
Da, milion poruka preko android app AfterShip (preporuka za sve pošljke).
 
treba mi case kuler prednji za moje fractal design define r4 kuciste.... da bude i tih.... 14. neka preporuka?
 
P14 Arctic, klasika. Ne mož' da omane...
 
Ako ti nisu skupi, razmisli o Noctua P14s-Redux. Ima PWM verzija na 1200 i 1500 obrtaja.
 
Fractal Design Dynamic X2 GP-14 PWM Ventilator trenutno na akciji 1300din
 
Po čemu to nije neki?

Npr FD ima MTBF 100.000 h, veoma blizu Noctue koja ima 150.000h. Takođe ima "Counter-balanced magnet" slično Noctui. Arctic ni ne daje informaciju o tome. Ako po ničemu nije bolji po ležištu i dugotrajnosti jeste. Po meni veoma pouzdan i tih ventilator.
 
Po čemu to nije neki?

Npr FD ima MTBF 100.000 h, veoma blizu Noctue koja ima 150.000h. Takođe ima "Counter-balanced magnet" slično Noctui. Arctic ni ne daje informaciju o tome. Ako po ničemu nije bolji po ležištu i dugotrajnosti jeste. Po meni veoma pouzdan i tih ventilator.
Marketing brojke. FD lezaj je samo fensi ime za sleeve bearing.
 
Nisam nigde video da ih hvale. Bazični ventilatori koje Fractal isporučuje uz kućišta...

Venturi serija im je bolja ali opet ništa vrhunsko i za njihovu cenu ima boljih...

Ne kažem da su Fractal ventilatori krševi, ali koštaju previše a nisu ništa posebno. Arctic je bolja kupovina.
 
A ti Arctic su vam bog zna šta? Dobro jeftini su pa kad zaribaju za godinu ili dve, kupiš nove, samo onda nisu jeftini jer će ispasti da su skuplji od Noctue, koja će da radi bar deceniju.

O kakvoj kompaniji se radi dovoljno govori sledeća slika (nisu u stanju napraviti sopstveni "backplate, pa koriste od ploče, koji neće uvek pasovati), tako da ne treba ni raspravljati:
350096_z2at1lt.jpg

Inače radi se o prehvaljenom bestbaju Freezer 34 Esports duo, isto je tako i sa ventilatorima, malo su prehvaljeni.
 
Poslednja izmena:
Na Arctic fanove ide 10 godina garancije... Mozes da ih zamenis sa garancijom a mozes da ih bacis i kupis te Noctue za 2-3 godine...
U svakom slucaju su bolji od bilo kojih krs stock koje dolaze uz kucista...
 
Siguran sam da ako ne postoji prirodna ventilacija, jedna Noctua vec 10 godina visi na zidu.
Pokušavam da nabavim njihov kontroler. Imam 5 Arctic ventova i rasteretio bih ploču.
https://www.arctic.de/en/Case-Fan-Hub/ACFAN00175A
Umalo da poručim Freezer 50 ali avaj preširok je za kućište.
 
@Yojinbo ne mozes da zamenis Arctic P seriju ventilator u okviru 10 godina garancije, 10 garancije im je marketinski trik, dobijes nazad kinte/kredit na njihovoj prodavnici umanjeno za koliko su ti uspesno radili.

@Rick kakve veze ima nacin montiranja kulera, sa kvalitetom ventilatora ?, lose poredjenje, P12 su prilicno bolji od Fractal-a, Fractal vent-ovi imaju ok izradu, al su anemicno-beskorisni, ...
 
A ti Arctic su vam bog zna šta? Dobro jeftini su pa kad zaribaju za godinu ili dve, kupiš nove, samo onda nisu jeftini jer će ispasti da su skuplji od Noctue, koja će da radi bar deceniju.

O kakvoj kompaniji se radi dovoljno govori sledeća slika (nisu u stanju napraviti sopstveni "backplate, pa koriste od ploče, koji neće uvek pasovati), tako da ne treba ni raspravljati:
350096_z2at1lt.jpg

Inače radi se o prehvaljenom bestbaju Freezer 34 Esports duo, isto je tako i sa ventilatorima, malo su prehvaljeni.

Korišćenje postojećeg backplatea je minus? Maltene svi kuleri koriste backplate s ploče za montažu na AM4, recimo, ispada da nemaju pojma?

Arctic proizvodi nisu uzalud hvaljeni. Hvaljeni su zbog odnosa performanse/cena, i tu su maltene nenadmašni. Ceo komplet od 5 ventilatora košta koliko jedna Noctua a hlade maltene isto. Vodena hlađenja su im u top 3 u svakoj klasi iza nižu cenu od 90% njih. MX-4 pasta je već legendarna. Freezer 34 ima jaku konkurenciju ali se dobro drži.

Kad smo kod Freezera, ako imaš problema sa mountom na AM4, probaj da im tražiš drugi, promenili su sistem malo, ako se dobro sećam...
 
Nazad
Vrh Dno