Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Nije gumeni, sve je plastika sa obe strane.

pqv3Fjt.jpg
 
Evo kako je kod mene na laptopu 20190803_205358.jpg 20190803_205358.jpg
Evo kako je cpu fan 20190927_201103.jpg20190927_201144.jpg ima kugličasti ležaj, na osovinici ima feder
Svuda je različito.

Tvoj je pak drugačiji, razlikuje se i od onog na napajanjima.
Razmišljam....

Sliku koju sam ti pokazao da je izvađen onaj deo sa namotajima/magnetima u sredini ima osovinu oko koje staje. Kod tebi nemogu da ocenim da li bi trebalo da izađe isto kao kod mene tj. da li ima centralni deo oko koga namotaji/magneti zajedno sa pločom izlaze van, tako bi trebalo da bude, a kako su ubačeni drugačije ako ne tako. Proveri da li je tako. Ako je tako, onda izlaze kao kod mene, polako sa listom skalpela ili žiletom da probaš da odlepiš. Kada se skine videćeš gde je lepoljeno i tu ponovo zalepi.

Ako je tako, što se balansa tiče ne treba da bude problem, ali ako nije tj. nema osovine oko koje naležu u samom kućištu već izlaze zajedno sve u kompletu onda stvarno ne znam, može biti problelma sa balansom.

ps. ova peta slika je od laptopa
 

Prilozi

  • 20190803_214010.jpg
    20190803_214010.jpg
    861.6 KB · Pregleda: 68
Poslednja izmena:
Uradih to da saznadosmo da ima i ova zacementirana vrsta koja je kod mene :d

Inb7Rlp.jpg


4ZxZGgp.jpg


Srusise se lepi snovi moji... sad on nekog drugog sa perajama hladi :p

Video sam odmah kada sam krenuo bas da navaljujem da je to nekako spojeno da nije lepljeno jer bi krenulo da se odlepljuje pa da je uhvaceno smrt lepkom.. ali sam isao do kraja da bih saznao o cemu se radi. Jednostavno je izliveno sto bi se reklo iz jednoma, i nije predvidjeno da se skida, buduci da je ovaj ventilator odlicno radio i bio unutra masan i podmazan ( nije dugo ni radio, jako kratko, ali je stajao u podrumu godinama ), jedini cilj je bio da se ponovo zaleme zicice od pocetka (nisam hteo da prespajam na sredini kabla), jer je dvopinski konektor presecen, buduci da je to bilo sa donje strane, takav poduhvat ovde nije bio moguc.

Inace za temu da pohvalim Arctic F12 koje imam par komada iz 2013 i jos uvek deru.
 
Takav još nisam video, zaliven u kućištu, nemoj da odustaješ bez obzira što to i nije neki trošak ali pokušaj da dovedeš do kraja to što si naumio. Zalemi to što planiraš a što se lepljenja tiče dobro se ošmirgla i moment fix ili ako imaš iskustva sa nečim drugim.
 
Imam samo topli lepak.. Treba sada sve ovo ucentrirati lepo i pomoliti se da radi, mislim da nema od toga nista ali probacu, bar znamo za ubuduce da ima i ova varijanta koja se ne skida.
 
Kupi epoxy lepak. Topli lepak provereno nece drzati dugo, on je vise za privremene radove. Imas Kafuter ili neki drugi a+b kod kineza ako ti je mnogo par stotina za brendiran.

Iz iskustva sa lepljenjem plasticnih pokretnih delova, nijedan lepak tu ne pomaze puno.
 
Ma kakav crni epoksi za ovo, ovaj ventilator sam placao negde 300-500 din ako me secanje dobro sluzi. Epoksi najjeftiniji je 500 din u prodavnici i to neka militraza smesna, ne znam koliko je kod kinaca..

Topli lepak se pokazao kod mene bas dobro, ne znam sta nisam lepio, komplet retrovizor, kutiju plasticnu za uticnicu za spoljnu montazu na plocice, lavore, korpe za ves..

Uspeo sam da napravim veliki, mali nisam.
 

Prilozi

  • vent.jpg
    vent.jpg
    1,005.3 KB · Pregleda: 101
Jel ima neko preporuku za ove manje ventilatore ''za staviti na cipset'', graficku ? One 4-5 cm..

Ovako nesto recimo ( ne obracajte paznju na cenu ), samo da zna da nisu bucni da ne ''zvrce'' mnogo jer sam se svacega naslusao, i da nece da crknu za 3 meseca. Naravno u budzetu nekom ?
 
Ima li od drugog oem-a ovako neko rešenje kao ovaj f12 pro pwm?
Bio mi odličan koristio sam ga godinama za izduv.
Ali riknuo :(
1a95c8bf52adbe090194f2d72e7657b0.jpg
 
Jel ima neko preporuku za ove manje ventilatore ''za staviti na cipset'', graficku ? One 4-5 cm..

Ovako nesto recimo ( ne obracajte paznju na cenu ), samo da zna da nisu bucni da ne ''zvrce'' mnogo jer sam se svacega naslusao, i da nece da crknu za 3 meseca. Naravno u budzetu nekom ?

40mm, moja preporuka da juris Sunon maglev.
 
Ima li od drugog oem-a ovako neko rešenje kao ovaj f12 pro pwm?
Bio mi odličan koristio sam ga godinama za izduv.
Ali riknuo :(
1a95c8bf52adbe090194f2d72e7657b0.jpg
Uh pa ovaj vent je mnogo bolje resenje nego slim za akvarijum kucista kao moje gde su napred ventovi "zalepljeni" za staklo. Ima li ovog tipa ventilatora jos na trzistu?

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Aha ima sad vidim , ali nova revizija (nadam se bolji motor)

1000din ,odlican za izduv , sećam se umeo je lepo da izbaci vrelinu sa procesora [emoji3]
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko preporuku za ove manje ventilatore ''za staviti na cipset'', graficku ? One 4-5 cm..

Ovako nesto recimo ( ne obracajte paznju na cenu ), samo da zna da nisu bucni da ne ''zvrce'' mnogo jer sam se svacega naslusao, i da nece da crknu za 3 meseca. Naravno u budzetu nekom ?
Noctua ima male modele koji su tihi.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
A kako izgleda pravilno trestiranje?

Nemam snage opet po ko zna koji put da opet objasnjavam, niti da spajam prepiske sa stranih i domacih foruma i ovde u guide, ali hvala bogu konacno ima novih dodatno objasnjenih nekih elementarnih stvari pa mogu da postavljam linkove :)

Kreni od GamersNexus, jeste da je vise orijentisano ka CPU kulerima, ali su dotaklih dosta bitnih logickih propusta koji se redovno prave(imas i youtube video):

https://www.gamersnexus.net/guides/3561-cpu-cooler-testing-methodology-most-tests-are-flawed

Takodje u nedavnom video snimku koji se zove "Dusty PC vs. Clean PC Wind Tunnel & Thermal Benchmark: Years of Dust" u drugom delu snimka Steve prikazuje kako izgleda soba sa testiranjem i uredjaji sami (za koje se priprema detaljan video i clanak, kao i serija snimaka za testova i poredjenje ventilatora, yay!).

----------------------------------------------------------------------

Zatim, prvi i drugi post iz ovog thread-a, lepa i jasno izneto sta su ceste greske i na sta treba paziti kad se testira:

https://www.overclock.net/forum/246-air-cooling/1750136-i-think-s-time-we-approach-fan-reviews-differently.html

I trece jos 2014 covek skupio sva zapazanja i saznjanja u jedan thread:

https://www.overclock.net/forum/246-air-cooling/1491876-ways-better-cooling-airflow-cooler-fan-data.html

specificni 5-ti post koji se zove "How airflow works":

https://www.overclock.net/forum/246-air-cooling/1491876-ways-better-cooling-airflow-cooler-fan-data.html#post22319249

----------------------------------------------------------------------

Dodao bih prikaz test-bench-a i metodologija koji koriste thelab:

https://www.thelab.gr/forums/topic/88302-codename-project-jalapeno/?tab=comments#comment-1263413

Kao i set metodologija testiranje od coolingtechnique:

http://www.coolingtechnique.com/guide/metodologie-di-test/399-galleria-del-vento.html

---------------------------------------------------------------------

Francuzi 2008-2009 (coolingtechnique), Grci ~2010, GamersNexus 2019-2020, svo troje nezavisno jedni od drugih do istih zakljucaka dosli i slicne bench-ove, vazdusne tunele i setove metodologije razvili (Jedino jos ne mogu da nadjem od VSG (Techpowerup review-ove radio, isto drzi odlican ThermalBench sajt na kojem ima dosta testova ventilatora), posto isto govori i slicno ima (taj lik VSG je obecao cim mu trenutna situacija u svetu dozvoli da ce uraditi detaljan test Arctic P12 i P14 sto ce biti prvi dovoljno precizan i tacan test ventilatora od kad su izasli (ako ga Steve iz GamersNexus ne preduhitri).

Google chrome google translate radi savrseno, licno istestirao, tako da, manjak poznavanja Engleskog ne pije vodu.

@Erik011 je takodje jos 2015 napravio thread po ovom pitanju na jednom drugom srpskom forumu.
 
Poslednja izmena:
Dogzilla: Nemam snage opet po ko zna koji put da opet objasnjavam...

Krene po ko zna koji put da objašnjava[emoji16]

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Svaka cast coveku na strpljenju :D
Varun je car, nadam se da ce nastaviti da radi za TechPowerUp, posto se sad nesto selio za novi posao. Njemu inace TPU nije full-time posao.
 
Poslednja izmena:
@ppredrag xD, sad sam stavio na 5 mesta online i offline backup ovog iznad.

@Erik011 Jeste, vala, bas sam skoro ponovo zapitao da li ce skoro opet izbacivati recenzije neke, i pre koji dan na overclock forumu procitah da iako sad ima vremena, da mu je sva oprema na drugom kontinentu ...
 
Poslednja izmena:
specificni 5-ti post koji se zove "How airflow works":

Kaze, koliko vazduha udje u kuciste toliko i izadje, logicno. Dovoljni su samo intake fanovi... bla bla...

Probao sam i takvu kombinaciju (4 intake), rezultati katastrofa. Primetno gomilanje vruceg vazduha, kuciste spolja na dodir veoma toplo u zadnjem delu. Kad stavim taj 4-i da izbacuje pozadi, sve ok. Eto koliko pravi razliku 1 vent na pogresnoj poziciji
 
Previše zavisi od kućišta, tipa, razmeštaja ventilatora, preprekama u kućištu kao od toga koliko vazduha i gde ga propušta, filteri za prašinu itd. Retka su kućišta koja su (skoro) hermetički zatvorena. Onda može da ima velike razlike po tome kakvo je CPU hlađenje (voda i gde se nalazi radiator, horizontalni ili tower air cooler i kako je orientisan) i GPU.
Od samih ventilatora se traži protok i statički pritisak, buka/tišina pri srednjim i visokim obrtajima, trajnost (uglavnom tip ležaja), završna obrada i materijal turbine (najbolji skupljaju najmanje prašine na krilcima) a nekima je bogami i izgled važan (boja, osvetlenje, RGB ili ARGB), PWM ili DC.
Nema savršenih ventilatora za sve prilike.
 
@Miki D, razlog zasto ti se to desilo je kombinacija nekoliko faktora: 1. vazduh bezi napred negde i morao bi da zatvoris/prelepis otvorene delove kucista na prednjoj strani kucista. 2. Pozadi gomilanje dolazi najcesce od graficke karte jer nema gde njen vazduh da pobegne, pa je potrebno skinuti nekoliko metalnih PCI-E express limova.

3. Ventilatori na CPU kuleru i grafickoj se okrecu previse brzo u odnosu na prednje ventilatore i prednji ventilatori ne mogu da ohlade vazduh ispred njih (sto proizvodi toplotni dzep) 4. Napred je losa situacija sto se tice filtera za prasinu i/ili mesh proreza na prednjoj strani. 5. Ventilatori imaju previse slab staticki pritisak/potisak u najbitnijem opsegu rada.

Sve je to on objasnio vec u temi toj. (bas zato je toliko opsirno GamerNexus uputstvo, ono sluzi da onemoguci pojavljivanje cudnih i razlicitih desavanja izmedju 5,10-puta ponovljenih istih testova)

E, sad ljudima je mrsko da to rade iz nekoliko razloga(strah, vreme, estetika, itd, ...), a bez toga kao sto @CountMike napisa iznad svako kuciste i njegovi delovi ce se ponasati na neki svoj specifican i cudan nacin (koji moras onda da prokljuvis kroz drndanje svog kucista i konfiguracije).

Svejedno moguce je naci zlatnu sredinu i poenta je da kad razumes zasto i zbog cega se nesto ponasa na odredjeni nacin, i ne donosis pogresne zakljucke iz onog sto primecujes, onda je mnogo lakse i brze podesiti svoje kuciste na nacin kako zelis i izvuci maksimum iz njega.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pronasao dobitnu kombinaciju, za moje kuciste. Testirao sam bukvalno sve moguce kombinacije...

Napred 3x intake, 1x pozadi da izvlaci. Na gornjoj stranici 2 mesta prazna (sa filterom). PCI-e limovi pozadi su sa prorezima. Svi ventovi AC P12, u biosu na silent, vrte se na ~1000rpm,
 
Kakvi su F12 PWM u odnosu na P12 PWM? Koliko vidim po brosuri, oni su za kuciste. Koliko gubim ako stavim jedan na CPU umesto LC-CC-120 kulera?

Nije bilo P12 PWM, pa sam uzeo F12 PWM obzirom na situaciju sa nabavkom.
 
Losiji. Bucniji i slabije guraju vazduh kroz heatsinkove, mrezice i sl.

P12 su bolji u vecini slucajeva.
 
Hteo sam ja P12 PWM ali nema. Fanta nije doneo, kod nas u radnjama nema vise P12 PWM za 800 dinara komad.
 
Nazad
Vrh Dno